Skocz do zawartości
tarczewski

Zabezpieczenie pasieki przed intruzami, stacjonarnej i wędrownej

44 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

W majowym numerze Pszczelarstwa dr hab. Zbigniew Lipiński (szkolił nas na ostatnim zjeździe - nie tylko o saracenach) prosi o pomoc w odzyskaniu 16 skradzionych malowanych na zielono  uli Dadanta z pszczołami, w których prowadził od 2 lat doświadczenia z nowym lekiem. Wkleiłbym skan, ale mam wyjazdowy problem ze skanerem.  Ule wcięło w Janowie gmina Nidzica. Myślę, że powinniśmy pomóc i to nie ze względu na zadeklarowaną sumę.

Bezczelność i głupota złodzieja "pszczelarza" poraża. Może ktoś jednak zeskanuje i wklei to ogłoszenie (zdjęcie ula i nr tlf)

Proszę zwrócić uwagę na zdanie w linkowanym wcześniej artykule: Tak było w przypadku pasieki państwa Kołodziejskich z Mogiłowa pod Nidzicą, którzy w ciągu jednej nocy stracili ponad 80 uli. Nidzica to zagłębie złodziei?

Takich czynów nie dokonają menele chcący przerobić zawartość uli na bimber. Żeby ukraść 80 uli - trzeba być doświadczonym pszczelarzem wędrownym i logistykiem. To robota dla kilku zorganizowanych "pszczelarzy". Taka akcja musiała być poprzedzona kilkakrotnym szczegółowym rozpoznaniem w dzień. Trzeba z tego wyciągnąć wnioski do analizowania materiałów z monitoringu i archiwizowania nawet niewinnych incydentów.

http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/1083/odnaleziono_skradzione_ule_z_mogilowa_pod_nidzica.html

 

Złodzieje mają w internecie profesjonalną bazę danych o lokalizacji pasiek, a my nie mamy bazy danych o nich.

 

http://www.portalpszczelarski.pl/mapa/pasieki/12/warminsko-mazurskie/235.html

 

Warto dzielić się taką wiedzą o złodziejach w gremiach pszczelarskich - dla samoobrony. Policjanci muszą zamazywać numery rejestracyjne - my nie.(patrz filmik). Najistotniejsza jest informacja od kogo złodzieje (wandale) dostali zlecenie, bo to niestety ktoś z nas..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wycieczka w przeszłość, gdzie dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy. Natknąłem się na ten materiał podczas studiowania biografii członka organu, którą być może spiszę w postaci książki internetowej. Dość ciekawy algorytm postępowania po kradzieży rodzin pszczelich. Niestety to odosobniony przypadek dotyczący prywatnego mienia i okresu kiedy to poszkodowany nie dorabiał sobie do pensji jako biegły sądowy działając przeciw pszczelarzom. Poszkodowany nie wykazał się podobnym sprytem w dbaniu o mienie pszczelarzy, hipotekę Domu Pszczelarza i przy odzyskaniu pieniędzy za cukier od kryminalisty Czesława Raburskiego z firemki Weronika, z którym to swego czasu poszkodowany zaopatrywał cały PZP w cukier dla pszczół. Dziś nazywamy to za przewodniczącą komisji rewizyjnej "wpadką cukrową".

 

85658215381643646296.jpg

90201758184242381388.jpg

 

Niemniej elementy postępowania po kradzieży zmuszające policję do wykonania jej obowiązków przy odzyskiwaniu mienia na koszt złodzieja są godne zapamiętania i stosowania. Jeżeli policja zdeponuje myśliwemu broń, to stosuje bardzo wysokie stawki za czynności rusznikarskie związane z jej  konserwacją - oczywiście na koszt podpadziochy. Skradzione ule przed zwrotem również powinny przejść szczegółowe badania u najdroższego w okolicy specjalisty przy powiedzmy alarmowej stawce za pozakolejkową usługę. Specjalista powinien również ocenić wszystkie szkody związane z kradzieżą (pszczoły, które nie powróciły, utracone rójki, koszty pokarmu, hodowlane związane z matkami itp) To samo z transportem skradzionych uli od pasera na policyjny służbowy toczek i dalej do pszczelarza (minimum 2 razy 5-7 km przy małej odległosci + dezynfekcja lawety w wyspecjalizowanej firmie - zgodnie z praktyką pszczelarską). Co najmniej te stawki, które obowiązują kierowców po założeniu obejm na koła i wywozie żle zaparkowanej fury na służbowy parking + taryfa nocna, bo w dzień pszczół się nie wozi. Pełen luksus dla pszczół na koszt złodzieja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Złodzieje mają w internecie profesjonalną bazę danych o lokalizacji pasiek, a my nie mamy bazy danych o nich.

 

http://www.portalpszczelarski.pl/mapa/pasieki/12/warminsko-mazurskie/235.html

 

Warto dzielić się taką wiedzą o złodziejach w gremiach pszczelarskich - dla samoobrony. Policjanci muszą zamazywać numery rejestracyjne - my nie.(patrz filmik). Najistotniejsza jest informacja od kogo złodzieje (wandale) dostali zlecenie, bo to niestety ktoś z nas..

Kto prowadzi ten Portal Pszczelarski? Znalazłem tam też swoje nazwisko i adres, czego sobie nie życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem wreszcie się zarejestrować i zabrać głos, bo załamałem się.

 

Czy słyszał ktoś z Was o liście podmiotów zakwalifikowanych do sprzedaży bezpośredniej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej? Czy się komuś to podoba czy nie jego dane teleadresowe publikuje Główny Inspektorat Weterynarii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem wreszcie się zarejestrować i zabrać głos, bo załamałem się.

 

 

Współczuję Ci, że masz problem z sobą i tak szybko się załamujesz. Może jeszcze gdzieś się zarejestrujesz.

Jestem zaniepokojony nasilającymi się kradzieżami uli, bo przeniosłem pasiekę bliżej domu, ale za to w nie strzeżone miejsce.

Nie sądzę by na tym Portalu Pszczelarskim publikował cokolwiek Główny Inspektorat Weterynarii. Czy wolno samowolnie upowszechniać takie informacje, nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Czesi liczą ule. Dzisiejsza informacja z Onetu:

 

 

,,Ogólnodostępna internetowa baza danych o ulach powstaje od marca 2018 roku w Publicznym Rejestrze Gruntów (LPIS) oraz na portalu farmare.cz. Ma ułatwić rolnikom sprawdzanie, czy podejmowane przez nich opryski pól i sadów mogą zaszkodzić pasiekom. Dotąd w sezonie oprysków dane o położeniu uli musieli oni wynajdywać w papierowej dokumentacji urzędów gminnych."

 ...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to widzę jak rolnicy przed wyjazdem na oprysk będą przeszukiwali bazy aby upenić się czy w pobliżu nie ma pszczół - tylko wysokie kary mogą zapobiec wytruwaniu naszych pszczół - nic tak nie boli jak sięgnięcie do kieszeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek podjęty 18.10.2015, więc trochę czasu upłynęło. Może jakieś nowości, albo  ktoś ma jakieś ciekawe doświadczenia w zabezpieczeniu pasieki przed niechcianymi gośćmi? Pozdrawiam.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas mija, a pasieki trzeba zabezpieczać, bo kradzieje pszczół, już nas obserwują. Swego czasu robinhuud zamieścił-(dzięki) takie cudo. http://www.conrad.pl...A_25979_0804160

 Myślę, że na kilko ulową pasiekę zupełnie wystarczy. Znalazłem  w Internecie kilka podobnych, ale cena, zdecydowanie wyższa.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Fajnie wszystko.

Tylko w nocy aby rozpoznać sprawcę i nr samochodu kamera za 7000 zł musi być umieszczona min 30 metrów od obiektu.

 

Chyba nadajniki gps umieszczone w ulach są tańsze i pewniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję producenta nierefundowanych matek selekcjonowanych na złośliwość i instynkt obrony ula. Oferowane w sprzedaży refundowane przez KOWR matki są zupełnie zdegenerowane i wymagają drogich inwestycji w zakresie obrony i ochrony pasieczyska.Podczas kradzieży miodu pszczoły od nich beznadziejnie przyglądają się złodziejowi i bezsensownie trzymają ramki. Mile widziane matki dające jadowite potomstwo z żądłem wielokrotnego użycia, powodujące wstrząs anafilaktyczny u złodzieja.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-08-06/pszczoly-smiertelnie-pozadlily-58-latka-mezczyzna-prawdopodobnie-chcial-ukrasc-miod/?ref=aside_najnowsze&fbclid=IwAR1HEoG64pc5zBijrROI54eTouiQ4Ua5LpgiBSvfYFFL77DWVJkPcRl3q_Q

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj nowicjuszu na tym forum. Przesadzasz z tą delikatną reklamą w pierwszym swoim poscie. Może i tak, ale hurtownia Łysonia w Poznaniu leży prawie w centrum terenu zapowietrzonego zgnilcem amerykańskim. Żadnych mat i profilaktyki, a klientów sporo. Boję się tam chodzić, by czegos sobie do pasieki nie przywlec. Osobiście z pobudek osobistych najwyżej cenię sprzęt z firmy Babik – Sabat i bardzo mi brakuje jego reklamy na okładce PP?. Opór jest daremny, za resztę zapłacisz kartą Master…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, robinhuud napisał:

Propozycja - chyba do wiosny warto przemyśleć:

Nie warto. Urządzenie ma pobór w trybie czuwania wg deklaracji 25mA co daje przez tydzień zapotrzebowanie przy samym czuwaniu na baterię o pojemności co najmniej 420mAh.
Bateria takiej wielkości, ponieważ pojemność baterii wymusza określone gabaryty, nie zmieści się w tej obudowie ☺️
Poza tym czy to jest GPS (AGPS)? Warto spojrzeć na komentarze ... np. z Polski : "To nie jest śledzenie GPS! Pokazuję jedynie najbliższą antenę, z którą łączy się karta."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...