Skocz do zawartości
pytla

Kawiarenka pytli

1390 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

I znowu  świętujemy, święto tych co "Żywią i... " bronić nie ma przed czym/kim(?).  Nie, nie napiszę nic więcej, bo a nóż i to święto mogłoby być powodem do kontrowersyjnych komentarzy.  Duch święta winien się być przyjazny świętującym - czego wszystkim świętującym życzę...

    W uzupełnieniu świąteczny wierszyk;

     Zielone Świątki, wszystko zielone

      Domy, ogrody  są umajone

      Zielona trawa, zielona łąka

     W oddali słychać trele skowronka

      Krzewy zielone, drzewa zielone

      Wszystko dokoła jest umajone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest miejsce na wymianę poglądów, oczywiście na tematy związane z pszczelarstwem - oczywiście w wirtualnej kawiarni... 

  Otóż chyba jest chyba interesujący temat:  Otóż w programie Tydzień p. Kasztelewicz  wspomniał że jakiemuś pszczelarzowi padło 700 rodzin z 1000. Ot, taka wiadomość podana mimo chodem i koniec. Czy można obok tej wiadomości przejść jedynie wzruszając ramionami?  A gdyby zamiast 700 rodzin pszczelich było 700 świń? /sądzę że wartości porównywalne/  Czy nie byłoby wrzawy że kolejne ASF/ ognisko świńskiej grypy czy inna pandemia/. A tu cisza? Czy naprawdę nie ma sprawy?  Gdyby komuś padło 7 z 10 to powiedziałbym niedopatrzenie,  błąd niedoświadczonego pszczelarza.  U kogoś kto miał 1000 rodzin -  ??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w decyzji i przepisach wykonawczych tej pomocy w wysokości 20 zł/ul określono jakieś sankcje za podanie nieprawdy? Myślę, że nikt nie będzie podawał strat zimowych, bo sam sobie wyciągnie te 20 zł z portmonetki. Ilość rodzin pszczelich w Polsce zapewne gwałtownie wzrośnie. Ilość kłótni małżeństw pszczelarskich bez intercyzy – jeszcze bardziej. Że nie wspomnę o nieuregulowanej sprawie dziedziczenia dopłat i refundowanego, specjalnie oznaczanego sprzętu (5 lat obowiązku przechowania bez prawa odsprzedaży) po zmarłych pszczelarzach. Jak ktoś będzie chciał skontrolować ilosć przezimowanych rodzin w czerwcu, zawsze można go przekonać ze przezimowały, ale padły w maju. W mojej ocenie inspekcja weterynaryjna nie jest w stanie obsłużyć pszczelarzy tymi kwitami. Pewnie skończy się na oświadczeniu pszczelarza że „świadom nieistniejących konskwencji za podanie nieprawdy oświadczam, że przezimowałem w 2021 r. x rodzin pszczelich”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
8 godzin temu, robinhuud napisał:

Czy w decyzji i przepisach wykonawczych tej pomocy w wysokości 20 zł/ul określono jakieś sankcje za podanie nieprawdy?

Pszczelarz podane ma sankcje za podanie nieprawdy w zgłoszeniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś Światowy Dzień Środowiska. 

    Można powiedzieć dzień refleksji dla tych którzy  ze środowiskiem naturalnym obcują na co dzień. Któż jak nie pszczelarze są predystynowani by dostrzegać i propagować ten Dzień. Nie wiem ilu pszczelarzy  docenia wagę tego ogólnoświatowego Dnia  i ilu aktywnie/czynnie  w nim uczestniczy.  Być może wśród bywalców portalu są tacy, mają  jakieś spektakularne efekty w propagowaniu działań na rzecz środowiska, choćby na miarę wsi, gminy czy powiatu. Jest szczególna okazja by je zaprezentować, by się pochwalić, by przykładem zachęcić innych do podobnych działań. 

   Ciekawy jestem odzewu. Na razie dominuje, na sąsiadujących wpisach, temat DOPŁAT do ula. Jakoś mniej miejsca zajmują wpisy GDZIE TE ULE USTAWIĆ aby było zdrowo, bezpiecznie i z dostępem do DOBREGO pożytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Atena napisał:

Dziś Światowy Dzień Środowiska. 

    Można powiedzieć dzień refleksji dla tych którzy  ze środowiskiem naturalnym obcują na co dzień. Któż jak nie pszczelarze są predystynowani by dostrzegać i propagować ten Dzień. 

Predy- co? Panie Ateno dajże Ty wreszcie spokój pszczelarzom i nie zmuszaj ich do codziennego fetowania i jeszcze do propagowania, tylko dlatego, że komuś się uroiło ustanowić jakieś kolejne bardzo potrzebne święto 

"Nie wiem ilu pszczelarzy  docenia wagę tego ogólnoświatowego Dnia  i ilu aktywnie/czynnie  w nim uczestniczy.  Być może wśród bywalców portalu są tacy, mają  jakieś spektakularne efekty w propagowaniu działań na rzecz środowiska, choćby na miarę wsi, gminy czy powiatu."

Nikt tego nie wie i niech tak zostanie. Co do efektów to albo są one spektakularne, albo na miarę wsi gminy czy powiatu

"Jest szczególna okazja by je zaprezentować, by się pochwalić ..."

O to chodzi? No to się Panie Ateno chwal, wiemy przecież, że nie możesz się powstrzymać,

a powstrzymywanie się bywa niezdrowe.

Na razie dominuje, na sąsiadujących wpisach, temat DOPŁAT do ula. Jakoś mniej miejsca zajmują wpisy GDZIE TE ULE USTAWIĆ aby było zdrowo, bezpiecznie i z dostępem do DOBREGO pożytku."

Jak to gdzie ustawić ule ? W każdej wsi! 

Nie pamiętasz swojej spektakularnej akcji na rzecz środowiska sprzed kilku lat, 

którą nazywałeś "Pasieka w każdej wsi" ?😂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doceniam ogrom pracy jaki wykonałeś aby mnie zdołować, co tam zdołować, zatopić na dnie Czarnej Hańczy...  Jak zwykle poczułem się doceniony tym że ktoś(?)  nie pozostawi mój wpis bez echa.   Jak zwykle dyrdymały które  ani śmieszą ani niczego konstruktywnego nie wnoszą.  No może przypomnienie że  czarg  czuwa i wnosi tFurcze wartości do działania portalu.

 PS. Czy nie było efektu z inicjatywy Pasieka w każdej wsi? Był i trwa do dziś... czarg się z niej śmieje od roku 2013. Żaden kabaret by tego nie dokonał, nawet Pietrzaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.06.2021 o 08:00, Atena napisał:

Dziś Dzień Wolności i Praw Obywatelskich  ustanowiony 24. 05. 2013. 

 

W dniu 5.06.2021 o 08:15, Atena napisał:

Dziś Światowy Dzień Środowiska. 

  

Jutro Międzynarod0wy Dzień Seksu!

https://www.kalbi.pl/dzien-seksu,

strach się bać co Pan Atena nam z rana napisze... ,

🧘‍♂️👉 💖🖐️😈💣💥💋🧐👻

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Czarg się starzeje... jakieś dwa tygodnie temu podstawiłem mu  literówkę i ... nie zauważył. A tak ogólnie to zauważyłem, we wpisach powyżej, klasyczny przykład współpracy  we wspólnej walce. Widać, że są to sprawy  najwyższej wagi  - w gorącym okresie nasilenia prac pszczelarskich jednak trzeba spełnić obywatelski obowiązek i ... dołożyć niepokornemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Atena napisał:

   Widać, że są to sprawy  najwyższej wagi  - w gorącym okresie nasilenia prac pszczelarskich jednak trzeba spełnić obywatelski obowiązek . 

Z tych ostatnich i wielu wcześniejszych wpisów pana Ateny, można wysnuć jeden wniosek.  "Taki się jeszcze nie urodził, co by panu Atenie dogodził". Czytający z uwagą forum, wielokrotnie mogli spotkać w jego treści, lamenty , że napisał on coś "najwyższej wagi" , i przez kilka dni nikt się do tego nie ustosunkował, ani nie podzielił się własnymi dokonaniami w tej "ważnej " sprawie. Wiem , jakie to jest przykre, i aby nie narażać go na przeżywanie takiego rozczarowania, staram się czasem zareagować na jego wpis, chociażby po to, aby miał świadomość , że ktoś jednak czyta to co on napisze. A że odpowiedź powinna korespondować z  wagą poruszanej sprawy, jest ona jaka jest. Jeśli nic się nie napisze,  źle. Jeśli napisze się , nie tak jak by sobie tego życzył pan Atena, wtedy jeszcze gorzej, bo od razu padają oskarżenia o niechęć i próbę "dołożenia niepokornemu" .  Skoro sam pan potrafi określić , że zalicza się pan do grona "niepokornych", to proszę się nie dziwić , że tak jest pan traktowany. Wszakże to znane wszystkim przysłowie , że "pokorne ciele , dwie matki ssie".  Radzę więc pisać jako to "pokorne cielę" a być może wtedy , jeden pochwali , drugi wynagrodzi, i będzie pan usatysfakcjonowany.  Sam pan pisze "w gorącym okresie nasilenia prac pszczelarskich" . sugerując tym , że pszczelarze w tym okresie nie powinni mieć czasu czytać, a gdzie dopiero coś pisać.  Do kogo więc kieruje pan te wpisy o ciągłe świętowanie wszystkich okazji, słusznych i niesłusznych ?? Jeśli nie do pszczelarzy, to do kogo ? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień św. Jadwigi, królowej Polski.  

  Święta postrzegana jest jako patronka przyjaźni narodów węgierskiego i polskiego.  Takie, trwające setki lat, braterstwo społeczności winno być eksponowane nie tylko na niwie oficjalnie przyjętych symboli serdeczności  ale i w zaciszu kawiarni, jak choćby w utartym sloganie - "' Polak - Węgier dwa bratanki..."  Pomińmy szable, zostańmy przy szklankach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mamy /chyba?/ radosną nowinę z ław rządowych.

Znowelizowana została ustawa o produkcji win, miodów pitnych i cydrów.  Z radiowego komentarza zrozumiałem że wyrzucono wiele durnowatych zapisów, wprowadzając wiele ułatwień  legislacyjnych  które dają szansę na własny biznes w tych obszarach produkcji. Czyja to inicjatywa nie wiem ale oceniam to za krok we właściwym kierunku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, jakaż dziwna zbieżność, wraz z burzami w atmosferze i polityce zaczął się burza na PORTALU. Oceniam, że mocne fundamenty spowodują że gmach nie runie... No może pojedyncze dachówki polecą.  Co prawda szczególnie narażony stał się Dolny Śląsk ale, jak zwykle w pogodzie, zjawiska nadprzyrodzone mają swoją dynamikę i przeniosą się w inne okolice i na inne obszary gdzie występują  pszczoły.  Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego kraju. Starożytni Indianie mawiali; " kto wiatr sieje ten burze zbiera", ...i coś w tym jest! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Atena napisał:

Starożytni Indianie mawiali; " kto wiatr sieje ten burze zbiera", ...i coś w tym jest! 

Trochę o Indianach Prekolumbijskich czytałem, ale tego ich powiedzenia nie znam, dasz nam to w oryginale?

Ciekawe jak ono brzmi w tenuti, w maja-kicze, keczua, czy w czibcza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, już poprawiam.

Teraz Twoja kolej skąd Panie Ateno powziąłeś przekonanie, że starożytni Indianie mawiali tak jak napisałeś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tylu różności, w ostatnich dniach, w tym bzdurnych oskarżeń, czepiania się dupereli jak pijany płotu, pouczeń gdzie nie ma co i kogo pouczać uważam że czas na LOCKDAWN  na TYM PORTALU. Ot, choćby na tydzień... Może będzie to dla niektórych czas refleksji, przemyśleń, analiz...   I tak spraw stricte tyczących pszczół prawie nikt nie poruszał. 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Indianie którzy nauczyli się od konkwistadorów języka hiszpańskiego mawiali: "quin siembra vientos, recoge tempestades". Hiszpanie znali je zapewne z Biblii... - to tak aby mister Czarg był usatysfakcjonowany jako, że oczekiwał na odpowiedź w rzeczonej sprawie. 

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam panu Atenie , o zadanych mu pytaniach w innym , zamkniętym już wątku. O Indianach i konkwistadorach , na forum pszczelarskim niekoniecznie trzeba pisać. O Hiszpanach i Biblii, też bardziej pasowało by na innym forum.  Tu wypadało by wykazać się znajomością literatury pszczelarskiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Cyt "Tu wypadało by wykazać się znajomością literatury pszczelarskiej. "

Której to literatury? Tej z której już historycy tylko korzystają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to że mister Czarg  w dniu 06.06.  oznajmił/przypomniał na portalu Urbi et Orbi  że 7 czerwca jest Międzynarodowy Dzień Seksu jakoś p. Karpackiemu nie przeszkadzało.  Co komu Biblia przeszkadza w Kawiarence? Zapewniam że Koranu cytował nie będę... A to że odpowiedziałem p. Czargowi na jego natarczywe pytanie o Indian to coś złego?  O tempora, o mores...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Atena napisał:

A to że mister Czarg  w dniu 06.06.  oznajmił/przypomniał na portalu Urbi et Orbi  że 7 czerwca jest Międzynarodowy Dzień Seksu jakoś p. Karpackiemu nie przeszkadzało.  Co komu Biblia przeszkadza w Kawiarence? Zapewniam że Koranu cytował nie będę... A to że odpowiedziałem p. Czargowi na jego natarczywe pytanie o Indian to coś złego? 

Nie musi mnie pan uczyć łaciny. Proszę po prostu napisać że , nie znam odpowiedzi na zadane pytania " i tyle.  Skoro uważa pan że odpowiedzieć "Czargowi" wypada , to może mi również, zwłaszcza że ja pytam o sprawy pszczelarskie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...