Skocz do zawartości
pytla

Kawiarenka pytli

1390 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Zabawa niedowiarka z kalkulatorem, czyli paradoks Mateusza

Zakładam, że Polaków mamy 38 milionów i każdy średnio żyje 80 lat. Jeżeli populacja jest stabilna, to co roku w ramach wymiany pokoleniowej musi umrzeć i rodzi się 38mln/80 =475 000 Polaków. To podzielone przez 365 daje 1 301 naturalnie zmarłych/urodzonych Polaków na dobę. Od 1 stycznia do 18 lutego minęło 31 +18 = 49 dni. W tym czasie urodziło się i zmarło z powodów naturalnych 49 * 1 301 = 63 749 osób. Jak to się ma do liczby podawanej w oficjalnych danych liczby 273 osoby zmarłe podczas ostatniej doby, a wynikających z „planu” 1 301 zmarłych osób statystycznych w ciągu ostatniej doby pandemii? Tylko 41 582 osoby zmarłe na covid + współistniejące (od początku pandemii?) wobec obowiązkowych 63 749 wynikających ze statystyki. Pytanie: ilu Polaków zmarło na choroby inne niż covid z dodatkami? Dlaczego obecny stan jest pandemią? Dlaczego zaniknęły inne choroby, chociażby zwykła grypa? Ilu Polaków i na co umiera co dobę i dlaczego nie mogę tego wiedzieć i wyliczyć? Chcę założyć zakład pogrzebowy i nie wiem jak opracować plan biznesowy i czy to mogę liczyć na kotwicę od premiera, czy może na zwiększony podatek obrotowy w branży. Czy mam szanować rząd za politykę informacyjną, czy ministra edukacji za swe wykształcenie? Czy mam podziwiać ministra zdrowia za cudowne wyleczenie społeczeństwa z innych chorób powodujących śmierć? Czy mam kopać w tyłek turystów na Krupówkach, czy do nich dołączyć? Dobrze, że w kawiarence trzymamy dystans społeczny.

https://pulsmedycyny.pl/covid-19-w-polsce-liczba-zakazen-koronawirusem-i-zgonow-aktualizacja-984368

zz1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robin, chłopie...miej trochę taktu.

Przywołałeś tu faceta, którego postrzegam nie najlepiej choć generalnie lubię wszystkich jak leci. Zatem gość pomimo mocnego głosu musi mieć coś za uszami.

Z samego rana popsułeś mi humor  choć cayose przywołał piękne czasy pozytywnych emocji na Forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naszło mnie, że ostatnie wolne chwile przed sezonem pożytkuję na archiwizację co ciekawszych dla mnie wpisów i korespondencji z Zagajnika.. Czasem udaje się trafić, że działa do odczytu.. potem znika na długo i znów się pojawia. Sądzę, że kiedyś umrze na zawsze - dlatego staram się ratować to co dla mnie cenne póki się da, choć powinienem zrobić to już dawno... Stąd między innymi wiersz Pytli, który wstawiłem. Z racji, że przed nami ocieplenie to wiosenny wiersz w sam raz wpisuje się na tą okazję. :)

Panie Robinie, życzę dużo uśmiechu i radości :) Czytając te ilości negatywnej treści produkowanej przez Pan musi tej radości dużo brakować.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za bardzo trafioną psychoanalizę mego przypadku. Jednakowoż musi być i jest potrzebna jakaś przeciwwaga dla propagandy sukcesu – czarny humor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahania nastrojów można zaobserwować wszędzie, ot choćby informacja, że Pan Prezydent Najjaśniejszej znowu zjeżdża - na pewno wielu się cieszy.  Ja na razie kontempluję ten przypadek/wpadkę/zakos... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c.d. ponurej zabawy z trupami i kalkulatorem

Najczęściej stosowana komórka 5,4 ma bok długości 3,132mm. Jej zasklepienie ma pole sześciu trójkątów równobocznych o tej długości boku, a więc 25,6 mm2. Silna rodzina, to podobno 60 tysięcy pszczół, które średnio latem żyją 1 miesiąc. Czyli dziennie dla podtrzymania populacji musi umrzeć i wygryźć się 60 tys/30 = 2000 pszczół. Ramka wielkopolska 24 * 34 cm ma pole „robocze” 816 cm2 (jednostronnie). Czyli 81600mm2. Może więc „obsłużyć” 81600:25,6 = 3 188 pszczół. Aby podtrzymać populację 60 tys pszczoły potrzebują 81600/3188 = 25,6 ramki wlkp jednostronnie lub 12,8 ramek dwustronnie (bez pierzgi i wianuszków miodu). Daje to inaczej tempo wymiany 0,43 ramki na dobę. Po uwzglednieniu że po 21 dniach wygryza się pszczola robotnica, która zwalnia komórkę dla następnego jajeczka - daje to wzrost możliwości reprodukcji plastra o 30% (21/30 = 0,7)

Coś więc chyba w tych pszczelarskich opowieściach z mchu i paproci nie gra, nawet po eliminacji do zera zapasu miodu i pierzgi w gnieździe ula wielkopolskiego i przyjęciu 100% sukcesu reprodukcji bez kanibalizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codziennie planowo umiera jakieś 1300 Polek i Polaków na starość. Z czego 270 na koronawirusa wraz z przypadłościami. Do tej pory też umierało 1300 osób. Jakie choroby straciły na cmentarzach kosztem koronawirusa? Jaka była przedpandemiczna i jest pandemiczna struktura populacji polskich denatów pod względem przyczyny śmierci? (na podstawie aktów zgonu).

Pszczoły padają z różnych powodów. Część z powodu warrozy wraz z towarzyszącymi chorobami. Dlaczego nikt nie nazywa tego pandemią, a przynajmniej zoocją? Na tym tle obserwuję bohaterskie zmagania państwowych służb z ASF. Och jak chciałbym, żeby nasz rząd traktował ludzi i pszczoły tak jak świnie!

Czy polskie i nie tylko pszczelarstwo przetrwa pandemię? Pszczelarze nie spotykają się w realu, w necie tylko niektórzy, nie płacimy składek, bo nie mamy kont bankowych. Odwołane imprezy pszczelarskie łącznie z Apimondią w Ufie. Duża część populacji pszczelarzy znajduje się wiekowo w grupie zagrożonej, czy zdążą się zaszczepić? Czy znamy chociaż pszczelarskie straty ludzkie i owadzie na dzisiaj? Czy mamy jakiś system przejmowania przez kompetentnych żywych porzuconych przez apidenatów zwierząt? Jak przedłużymy mandaty, lub wybierzemy nowe władze nie tylko w Polance? Najstraszniejsze w tym jest to, że refundacja nie dotrze do beneficientow na czas i trzeba będzie pieniądze z KPWP przeznaczyć na kampanię wyborczą, Ojca z Torunia, lub inne szlachetne cele. Ponieważ pandemia nie działa na władze pszczelarskie, zachodzi podejrzenie, że wyszczepiły się one na covid w innym niż oficjalny trybie? lub spożywają ponadprzeciętnie produkty pszczele nie wykorzystując tego marketingowo. Ludzie, wy tu w kawiarni popijacie i dziewuchy bałamucicie, a ja gorę!!!

Czy w tej kawiarni można zdezynfekować czymś usta nie zdejmując maseczki? Czy dopuszczalna jest dziurka w maseczce na słomkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nudny pandemiczny czas można sobie urozmaicić, pojechać do OBI i stać się pszczelarzem. Ule, ramki, podkurzacz, dłuta i instrukcja co i jak. 

obi.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2021 o 10:10, cayose napisał:

Tak naszło mnie, że ostatnie wolne chwile przed sezonem pożytkuję na archiwizację co ciekawszych dla mnie wpisów i korespondencji z Zagajnika.. Czasem udaje się trafić, że działa do odczytu.. potem znika na długo i znów się pojawia. Sądzę, że kiedyś umrze na zawsze - dlatego staram się ratować to co dla mnie cenne póki się da, choć powinienem zrobić to już dawno...

 

Też kiedyś tak robiłem, wątki co poniektóre, etc. Łza się w oku kręci.... Sporo rzeczy się od Zagajnika zaczęło.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

     JUTRO  ŚWIĘTUJEMY...

       Święto którego adresatkami są PANIE więc na ręce pierwszej damy Polanki, niestrudzonej pszczelarki kol. Elżbiety składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w realizacji planów i zamierzeń a przede wszystkim zdrowia w ciężkim czasie pandemii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Wszystkiego najlepszego Gospodyni i pozostałym Paniom

Bukiet 30 Róż ze czerwona wstążką - Poczta Kwiatowa® Dostawa kwiatów na  terenie całej Polski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co komu zostało po Dniu Kobiet  ale Święto Mężczyzn jakoś uczcić trzeba... Ot, takie poprawiny... W ciężkim czasie zarazy każda okazja jest dobra do świętowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś Światowy Dzień Astrologii. 

  Ciekawy jestem co w gwiazdach zapisane na najbliższe dni, tygodnie, miesiące... A może  jest jakiś wróż, wśród pszczelarzy, i obwieści co nas czeka, oczywiście czytając w konstelacjach niebieskich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2021 o 10:48, cayose napisał:

W nawiązaniu do wiersza , jaki umieścił tu niedawno kolega "cayose" chciał bym zauważyć, że pochodzi on z książki w której znajduje się ich bardzo dużo. Tak więc dla wszystkich miłośników poezji, zwłaszcza tej o tematyce pszczelarskiej , informacja , że powinni zaopatrzyć się w piękne wydawnictwo, gdzie Pan Leon Karłowicz, zebrał wiele tej poezji.  Czasem w chwili relaksu i potrzebie chwilowego wyłączenia się od problemów dnia codziennego , warto sięgnąć po tą pozycję , i trochę poczytać.  Pozdrawiam.

DSCF1714.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podsunięcie pozycji ,przyda się .

A  ten tekst zamieszczam na słoiczkach upominkowych,,, mojego autorstwa  ?

 " Byłoby niebo dookoła 

gdyby każdy dał z siebie

tyle co pszczoła "

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieplejsze dni. Oby zawitały na dłużej. A na daszku stoi podkurzacz - prezent sprzed 15 lat od gospodyni naszej kawiarenki. Pamiętam jak paczka zasmrodziła cały budynek poczty. ? Przynosi mi szczęście do dziś.

20210325_143253.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podaje portal Sadownictwo w powiecie Żagańskim /Lubuskie/ z 3 pasiek skradziono 71uli  z pszczołami. No i jak się przy domowej kawie nie zadumać nad tym wydarzeniem...  Policja namierzyła 3 podejrzanych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lazura ochronna wodna. Z przeczytaną 10 krotnie specyfikacją - bez właściwości "biobójczych". Dennice ekstra dla tych co poławiają pyłek. Mam 15 sztuk i raczej w kolejnym sezonie będzie więcej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, baru napisał:

cayose

Widzę że dennice od Romana ;)  ,czym impregnowałeś ?

Spodobał mi się pomysł , kupiłem na testy .

Dennice mi się podobają, co to znaczy od Romana?
A impregnacja też mnie interesuje, Daru polecił mi olej lniany na gorąco, ale miałem już tylko jedną dennicę do impregnacji.
Inne wcześniej zdążyłem spartolić...
Dennica od Łysonia plastykowa zawsze mi gromadzi wilgoć w szufladzie, ale ta z twardego styropianu jest sucha...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jjb napisał:

Dennice mi się podobają, co to znaczy od Romana?
A impregnacja też mnie interesuje, Daru polecił mi olej lniany na gorąco, ale miałem już tylko jedną dennicę do impregnacji.
Inne wcześniej zdążyłem spartolić...
Dennica od Łysonia plastykowa zawsze mi gromadzi wilgoć w szufladzie, ale ta z twardego styropianu jest sucha...

Tel. masz ?  To znaczy od Pana Romana z FC . Widziałem filmik na YT spodobał mi się "system poławiania pyłku "

Zamówiłem ,w realu też ok ;) .

Tak zapytam przy okazji ,widziałem styropianowe Łysonia wygięte na wręgach  o około 1,5 cm ,taka partia czy standard  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...