Skocz do zawartości
pytla

Kawiarenka pytli

1390 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

"...Ujmij trochę łaski nieba!
Daj spokoju w zamian, chleba!
Innym udziel swej miłości!
Nam - sprawiedliwości!..."

:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
2 godziny temu, Atena napisał:

Przyznam, że to jak w naszej Najjaśniejszej świętuje się ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - powala nawet trzeźwego.  

A Czajka Ci do tego. Kulttularni - jebać PiS  , chołota  niech zyje Polska . Znana obrona pól pod Narodowym za czasów PSL. Jak ktoś nie prowokuje i nie miesza marsz odbywa się w spokoju . Nie było nigdy pomazanych witryn, ścian ,szyb ( no nie tej kole EMPiku nie pomazały )

Tam wisiał ,, znak,, . W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego warszawiacy wywieszają polskie flagi . Ci ludzie tęczowe .

https://pl.wikisource.org/wiki/Księgi_narodu_polskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i widać jak kto postrzega Święto Narodowe...

Dla mnie Święto to uroczysty dzień w trakcie którego nie czas na rozliczenia... dzień wesela dla wszystkich a wynika z tego że jest rocznicą jakiegoś doniosłego wydarzenia w dziejach kraju czy społeczności.   Dla wielu jest to jednak dzień kiedy można pokazać jak można dać upust frustracji, nienawiści...  No i ta licytacja na zasadzie; bo oni /kiedyś/  zrobili to czy owo... Część tak zapamiętale powraca do historii że cofa się do epoki kamienia łupanego wykorzystując kamienie wyłupane w kamieniołomach i rzuca nimi w domniemanych przeciwników politycznych, wrogów systemu, stróżów prawa itp. 

 Dla mnie święto to... święto w pełni tego słowa znaczeniu!   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Atena napisał:

 

 Dla mnie święto to... święto w pełni tego słowa znaczeniu!   

 

Bój się Boga Ateno, ty jeszcze Dzień Niepodległości na Akropolu świętujesz "w pełni tego znaczeniu" ?

Pub-and-bar-Acropol-interior.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, starożytni Grecy, lud ledwie wyrosły z epoki kamienia /mniej lub bardziej/ łupanego potrafili w okresie święta jakim były Igrzyska na Olimpie zachowywać "pokój boży" który był okresem powstrzymywania się od wojen. Minęło 2800 wiosen a... część naszych rodaków  nie potrafi się powstrzymać od prób wzniecania walk plemiennych. Nie przypominam sobie podobnych  zachowań w USA  4.lipca a plemion tam mają multum.  No i mamy paradoks - Święto Niepodległości, od lat jest pretekstem do wyzwalania agresji... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bóg dając niektórym rozum, powinien do niego dołączyć instrukcję obsługi.

Boć przecież mamy ludzi inteligentnych, nadinteligentnych, nienadinteligentnych, a ostatnio fenomenalnie nienadinteligentnych.
Abyśmy ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
4 godziny temu, Bocian napisał:

Bóg dając niektórym rozum, powinien do niego dołączyć instrukcję obsługi.

Ot taki oksymoron - instukcja obsługi rozumu . Podobnie-  prawy komunista .

 

11 godzin temu, Atena napisał:

Dla mnie Święto to uroczysty dzień w trakcie którego nie czas na rozliczenia...

Tak  za rządów PSL twierdziłeś że policja broniła mieszkańców na błoniach stadionu narodowego . Jakoś zadymiarzy nigdy nie wykryli - dziś gość PODEJRZANY  siedzi w anclu 4 dni po za dymie . Gdzie Ci co za PSL niszczyli ludziom radość świętowania . Na komisariacie ?To jest MARGINES . 

8 godzin temu, Atena napisał:

No i mamy paradoks - Święto Niepodległości, od lat jest pretekstem do wyzwalania agresji... 

To nie paradoks to celowe działanie .Aby zniszczyć Naród należy zabrać mu wartości . Religię ,Ojczyznę , Honor . Zrobić coś na kształt sowieckiego człowieka . Bo w gównie łatwo się rzeźbi co się zechce . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie zauważyłeś że przenieśliśmy się w inną epokę /powszechności monitoringu/ ot coś jakby z epoki kamienia łupanego do epoki kamienia gładzonego... Spotkałem się z rzeźbieniem w kamieniu, lodzie, brązie... nawet w piasku, ale w gównie? To chyba jakaś nowa dziedzina gdzie można połączyć doznania wizualne z zapachowymi? Napisz coś więcej na ten temat... Chyba jesteś prekursorem światowej nowości w sztuce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, daro napisał:

Ot taki oksymoron - instukcja obsługi rozumu . Podobnie-  prawy komunista .

To nie oksymoron. Pełna instrukcja obsługi rozumu nazywa się mądrość a uproszczona sumienie. Rzadko kto pełną ogarnia a i na uproszczoną nie wszystkim wystarcza zapału.

13 godzin temu, daro napisał:

To nie paradoks to celowe działanie .Aby zniszczyć Naród należy zabrać mu wartości . Religię ,Ojczyznę , Honor . Zrobić coś na kształt sowieckiego człowieka . Bo w gównie łatwo się rzeźbi co się zechce . 

W czasach świetności RP mieliśmy chyba z 5 religii głównych (w tym 3 chrześcijańskie) i pewnie z kilkanaście pobocznych. Masz rację, że zunifikowanie wszystkiego do jednego wzorca (jednej religii państwowej, jednej wizji Ojczyzny i jednej formy honoru) próbuje tworzyć coś na kształt człowieka sowieckiego (albo może jeszcze innego, takiego bardziej z zachodu) ,choć mam przeczycie graniczące z pewnością, że nie to samo co ja miałeś na myśli pisząc tego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Piotr_S napisał:

 

Proszę, Pan Prezes po załatwieniu bieżących problemów pszczelarstwa polskiego o których tak chętnie piszemy na forum głównym i pilnych spraw Stowarzyszenia wziął się znowu za ideologizowanie i poprawianie polskiej historii. 

Dziś podzielił się z nami takim oto historycznym odkryciem:

"W czasach świetności RP mieliśmy chyba z 5 religii głównych (w tym 3 chrześcijańskie) i pewnie z kilkanaście pobocznych."

Panie Prezesie nie tylko w czasach świetności Rzeczpospolitej, ale we wszystkich okresach historii polskiego narodu religią nam panującą był rzymski katolicyzm.

Wszyscy nasi królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów byli królami katolickimi (a np. taki Władsław Jagiełło przed koronacją musiał się nawet ochrzcić), wszyscy królowie elekcyjni w artykułach henrykowskich zobowiązywali się  do wierności wobec religii katolickiej, bo tego wymagał ówczesny elektorat posiadający prawa polityczne. 

Konstytucja 3 Maja stanowiła:

"Religią narodową panujacą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami; przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania jest zabronione pod karami apostazji. Że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych warujemy."

http://www.solidarnosc.org.pl/edukacja/oswiata/attachments/993_Konstytucja 3 Maja.pdf

Duchowi przywódcy narodu Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Norwid, Sienkiewicz, Prus, Reymont, Kraszewski  (tworzyli co prawda w okresie upadku Polski, ale to właśnie wtedy kształtował się nasz charakter narodowy obejmując coraz szersze kregi społeczne) byli poetami i pisarzami katolickimi, nie prawosławnymi, ewangelickimi, judaistycznymi, czy muzułmańskimi.

To, że w Rzeczpospolitej tolerowaliśmy wyznawców innych religii, często udzielając im schronienia przed represjami na jakie byli narażeni w innych krajach, nie znaczy, że kiedykolwiek w polskiej historii zgadzalismy się na to by organizować życie zbiorowe według zasad ich cywilizacji, czy wyznania. Polska była i jest ostoją cywilizacji łacińskiej dawniej nazywanej także cywilizacją zachodnią.

Do kręgu tej cywilizacji nie należy ani Rosja , ani sprusaczone Niemcy. 

https://capitalbook.com.pl/pl/p/O-wielosci-cywilizacji-Feliks-Koneczny/1950

https://prawy.pl/109936-feliks-koneczny-genialny-naukowiec-celowo-przemilczany-ks-halwa-i-jan-bodakowski/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
5 godzin temu, Piotr_S napisał:

Pełna instrukcja obsługi rozumu nazywa się mądrość a uproszczona sumienie

Polemizował bym bo to 3 różne rzeczy . Rozum podpowiada że do nie których nic nie dociera oprócz wpier..lu , rozum podpowiada że bedzie to nas drogo kosztować a sumienie że nie bije się ludzi niespełna rozumu .

5 godzin temu, Piotr_S napisał:

W czasach świetności RP mieliśmy chyba z 5 religii głównych

Mieliśmy jedną religię panującą Katolicyzm . Ten to katolicyzm nakazywał poszanowanie innych co nie oznacza że mogli robić co chcieli .

Co zabawniejsze powstanie państwa polskiego liczy się od przyjęcia Katolickiego chrztu czego nawet stalinowcy nie negowali.

9 minut temu, Atena napisał:

Tak się dziwacznie złożyło że w Krzyżowej  spotkali się katolicki kanclerz Kohl i niekatolicki premier Mazowiecki..

Mazać czerwoną kreskę . Choć bardziej mi do Kohla niż Putina ( spacery po molo ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze Pan się nie martwi.

Mój Ojciec mówił pamiętaj:

„Ludzie mądrzy i inteligentni są pełni wątpliwości, a głupcy pewni swego”.

Można by dłużej, ale po co.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, czarg napisał:

"Religią narodową panujacą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami; przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania jest zabronione pod karami apostazji.

 

Szanowny czargu, czy mógłbyś mi wyjaśnić, co w czasach Konstytucji 3 maja rozumiano pod pojęciem kar apostazji i co Ty pod tym określeniem rozumiesz? Zgodnie z aktualną Konstytucją sprawa wiary jest osobistą sprawą każdego obywatela i nikomu nic do tego. Kościół obłudnie nie praktykuje chrztu dzieci poczętych traktując płody w łonach katoliczek jako pogańskie, dokonuje chrztu nieświadomych osesków uznając ich za katolikow i dopomina się deklaracji i dokumentów przy próbie apostazji dorosłego i w pełni świadomego obywatela wbrew aktualnej Konstytucji. Czy Kościół z nierozwiązanymi problemami pedofilii ma być w następstwie PZPR nową przewodnią siłą Narodu?

https://www.infor.pl/prawo/rozwody/rozwod-koscielny/4716005,Apostazja-jak-wystapic-z-Kosciola-katolickiego.html

W całym prawie kanonicznym słowo apostazja użyte jest jeden raz w kanonie 751 i nie ma mowy o jakimkolwiek karaniu, które samo w sobie leży w sprzeczności z zasadami wiary.

https://www.katolicki.net/ftp/kodeks_prawa_kanonicznego.pdf

Czy powywalać z Polanki wbrew statutowi bezbożników, żydów i muzułmanów, komuchów, pedofilow i gender?

Czy w kawiarence do q. nędzy muszą być poruszane tak ciężkie tematy??

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robinhuud napisał:

Czy powywalać z Polanki wbrew statutowi bezbożników, żydów i muzułmanów, komuchów, pedofilow i gender?

Każdy ma swojego wroga , do zielarzy już przymiarki były ?? o szacunku nie wspomnę ?

Z innej beczki , sonda .

Jest wola do dopłat do ula ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panie i Panowie ?

nie ma o co się szarpać, Anuszka już rozlała olej ? i chociaż nie polecą głowy to na pewno polecą pomniki.

Ps.

a może dopłata do słoika miodu plus mechanizm pomocy w latach klęskowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Piotr_S napisał:

W czasach świetności RP 

Zaciekawiło mnie jakie to czasy były czasami świetności RP wg Pana Piotra? 

Pytanie totalnie poza dyskusją na temat wyznań i religii w Polsce. Za chwile temat sam sobie rozwiąże "panujący nam" polski kościół katolicki autodestrukcyjnymi działaniami z teraźniejszości i przeszłości. Skutecznie zniechęcając a nawet zohydzając pozostałych tam jeszcze ludzi do siebie. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, robinhuud napisał:

Szanowny czargu, czy mógłbyś mi wyjaśnić, co w czasach Konstytucji 3 maja rozumiano pod pojęciem kar apostazji i co Ty pod tym określeniem rozumiesz?

Apostazja to dobrowolna ekskomunika, dobrowolne wykluczenie sie ze wspólnoty wyznaniowej -

 kto sam wyklucza się ze wspólnoty, ten jednocześnie godzić sie musi na to, że jego prawa zostają mu w tej wspólnocie odebrane.

W tym przypadku sprawa dotyczy zapewne dostępu do sakramentów, pełnienia funkcji w KK,  uzyskiwania dochodów ze sprawowania funkcji kościelnych, kanonii itp.

Nie specjalizowałem się w tym okresie historii Polski więc trudno mi autorytatywnie wypowiedzieć się jak w praktyce ową karę apostazji egzekwowano, prawdopodobnie przez cały krótki okres obowiązywania Konstytucji 3 Maja (do sejmu grodzieńskiego VI- XI 1793)  był to martwy zapis Konstytucji. Większe znaczenie miał wydźwięk symboliczny tego zapisu Konstytucji, który pominąłeś:

Że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych warujemy."

Szerzej tutaj:

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny-r1992-t35-n1_2/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny-r1992-t35-n1_2-s3-13/Prawo_Kanoniczne_kwartalnik_prawno_historyczny-r1992-t35-n1_2-s3-13.pdf

Zgodnie z aktualną Konstytucją sprawa wiary jest osobistą sprawą każdego obywatela i nikomu nic do tego. Kościół obłudnie nie praktykuje chrztu dzieci poczętych traktując płody w łonach katoliczek jako pogańskie, dokonuje chrztu nieświadomych osesków uznając ich za katolikow i dopomina się deklaracji i dokumentów przy próbie apostazji dorosłego i w pełni świadomego obywatela wbrew aktualnej Konstytucji. Czy Kościół z nierozwiązanymi problemami pedofilii ma być w następstwie PZPR nową przewodnią siłą Narodu?

Nadinterpretujesz Robinie i pomijasz podstawową kwestię - Kościół katolicki to nie budynki ani hierarchowie tylko wspólnota wiernych, wszyscy wyznawcy religii. Czy procedura apostazji jest niezgodna z konstytucją? nie wydaje mi się, ale jeśli masz obiekcje zawsze możesz zapytać o to Trybunał Konstytucyjny. Jakiś porządek w papierach kościelnych być musi skoro jest zapis w księgach o chrzcie to powinien być również w jakiś sposób udokumentowany przypadek apostazji, musi byc jakaś udokumentowana wolna wola osoby dokonującej tego aktu  W sprawie niechcianego chrztu nieświadomych dziatek zgłaszać pretensje należy do rodziców, nie do Państwa czy biurokracji kościelnej. Twój zarzut, że sakrament chrztu udzielany jest dopiero po narodzinach jest mocno oderwany od rzeczywistości i nie będę się do niego bliżej odnosił. 

I jeszcze ostatnie 2 pytania:

Czy powywalać z Polanki wbrew statutowi bezbożników, żydów i muzułmanów, komuchów, pedofilow i gender?

Nie mi o tym decydować nie jestem członkiem Polanki, sam się z niej ekskomunikowałem w wyniku czego straciłem prawo wypowiadania się w sprawach wewnątrzorganizacyjnych, jedyne co mogę radzić to wyrazić pogląd, że każde działanie wbrew statutowi to strzelanie sobie samemu w stopę. Zajrzałem do Statutu Polanki prawo pozbawiania członkostwa leży w gestii Sądu Koleżeńskiego i chyba też Walnego Zgromadzenia jako organu najwyższego Stowarzyszenia, co ciekawe Sąd Koleżeński ma w tej sprawie dość dużą dowolność.(ale to już zupełnie na marginesie)

Czy w kawiarence do q. nędzy muszą być poruszane tak ciężkie tematy??

?

Skoro są chętni żeby je podejmować (Ty również do nich należysz), a Gospodyni Kawiarenki nie zgłasza zastrzeżeń to widać muszą.✝️

A swoją drogą żeby tak emocjonalnie reagować na proste stwierdzenie faktu, że religia katolicka w historii Polski nie była jednym z kilku głównych wyznań, jak to w sposób ahistoryczny napisał Prezes Piotr Skorupa, a religią panującą, która ukształtowała polskie poczucie narodowe?

Niestety daleko Ci Robinie do chłodnego, racjonalnego obserwatora rzeczywistości za jakiego próbujesz uchodzić, widać bolszewickie "obrazowanije" jakie otrzymałeś w czasach służby w LWP nadal mocno w Tobie drzemie i wyłazi paskudnie gdy tylko Ci krzyżem zaświecić.

Nie napinaj się tak, bo to niezdrowo - dzielny wojak Szwejk nigdy tego nie robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Borowy napisał:

Spokojnie Panie i Panowie ?

nie ma o co się szarpać, Anuszka już rozlała olej ? i chociaż nie polecą głowy to na pewno polecą pomniki.

Oj Borowy, Borowy jak Ty czytasz literaturę.

Komsomołka Annuszka z Sadowej rozlała olej w wyniku czego wojujący ateista redaktor Berlioz nie dotarł na spotkanie wolnomyślicieli, bo wcześniej pośliznął się na bruku i wpadł pod tramwaj, który uciął mu jego bolszewicką głowę. Rozlany olej Annuszki to ostrzeżenie dla funkcyjnych ateistów walczących z Kościołem i wiarą. 

Myślałem, że jesteś bardziej oblatany niż te walnięte piorunem bidulki, które można ostatnio oglądać jak paradują z bluzgami na ustach po ulicach polskich miast i mażą gdzie popadnie swoje krwawe ideogramy, ale jak widać bezrozumnie powtarzasz hasła nie chwytając treści i kontekstów jakie z sobą one niosą.

Jeżeli kogokolwiek zrzucą z piedestału to co najwyżej tych prowokatorów i neobolszewickich ideologów którzy im mącą w niedojrzałych główkach.

http://biblioteka.kijowski.pl/bulhakov michail/mistrz.pdf

(str. 5-14 i 38 - 42)

https://kultura.onet.pl/ksiazki/strajk-kobiet-co-oznacza-transparent-annuszka-wylala-olej/m6t7gwq

(link do kultura onet zamieszczam w celu wyjaśnienia mniej zorientowanym hasła pt. Annuszka+olej z braku lepszego zdjęcia, oczywiście interpretacja onetu kiepska zupełnie obok tego co Bułhakow napisał naprawdę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Atena napisał:

Tak się dziwacznie złożyło że w Krzyżowej  spotkali się katolicki kanclerz Kohl i niekatolicki premier Mazowiecki... 

Ateno, czemu tak krótko?

Rozwiń swój nieoczywisty komentarz - za oknem plucha i pochmurnie, a Ty zawsze potrafisz rozweselić...

(To z nieodlatującym bocianem zapowiadało się dobrze.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się tam bułhakowski Ha-Noszri podoba bardziej od tego tam z czterech (czy kilkunastu) ewangelii.

Tobie pewnie mniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...