Skocz do zawartości
robinhuud

Mieszanina "pszczelarzy" pochodzących i niepochodzących z krajów UE.

Rekomendowane odpowiedzi

Doimy pszczoły. Dał nam przykład roztoczański jak zwyciężać mamy.
Mleczko.  Polska Izba Mleczka? Mieszanina mleczek pochodzących z krajów UE i spoza UE?
Pyłek. Polska Izba Pyłku? Mieszaniny pyłków pochodzących.....?
Jad. Polska Izba jadów? Mieszaniny jadów ......?
Wosk. Polska Izba Wosku? Węza z mieszaniny wosków pochodzących i niekoniecznie?.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaję za Tomaszem Łysoniem:
Ważna informacja
Ghislain Marecjal EU AGRI-Food preventer and investigator
Od miesiąca  zakłady w państwach trzecich eksportujące do UE miód i inne produkty pszczelarskie przeznaczone do spożycia przez ludzi muszą być wpisane do wykazu. Przesyłki mogą być wprowadzane do Unii wyłącznie wówczas, gdy są wysyłane z zakładów, uzyskiwane lub przygotowywane w zakładach, które znajdują się w wykazach sporządzanych i aktualizowanych zgodnie z art. 127 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/625.
Środek ten ułatwi identyfikowalność przywożonych przesyłek i umożliwi państwom członkowskim UE ukierunkowanie na wzmocnione kontrole zakładów, co do których istnieje podejrzenie, że handlują zafałszowanymi produktami lub w których stwierdzono obawy dotyczące bezpieczeństwa.
Rozporządzenie (UE) 2019/1873 z dnia 7 listopada 2019 r. "w sprawie procedur stosowanych w punktach kontroli granicznej w celu skoordynowanego przeprowadzania przez właściwe organy wzmożonych kontroli urzędowych" może być zatem również stosowane do miodu i produktów pszczelarskich:
- Na szczeblu UE można teraz nakładać dodatkowe kontrole na każdą przesyłkę pochodzącą z tego samego zakładu w odniesieniu do tego samego rodzaju naruszenia.
- Te dodatkowe kontrole zostaną zakończone dopiero po nieprzerwanej sekwencji co najmniej 10 pozytywnych wyników i gdy całkowita waga przesyłek osiągnie co najmniej 10-krotność wagi pierwszej przesyłki niespełniającej wymagań lub wagę netto 300 ton, w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa.
- Jeżeli trzy przesyłki wykażą to samo naruszenie, nałożone zostaną wzmocnione kontrole do momentu osiągnięcia nieprzerwanej sekwencji co najmniej 30 zadowalających wyników.
- Koszty ponosi operator odpowiedzialny za przesyłki.
Z aktualnym wykazem tych zakładów można zapoznać się pod adresem:
https://webgate.ec.europa.eu/tracesnt/directory/listing/establishment/publication/index?#!/search?classificationSectionId=HONEY_AND_OTHER_APICULTURE&classificationSectionChapter=food
Aby poznać listę firm z których można importować -  należy wybrać kraj i kliknąć w ikonkę "oko". Aktualnie na Ukrainie jest zarejestrowanych 28 firm od których można importować. To może być duża kaszana dla Polskiej Izby Miodu. Jeżeli na marketowym słoiku będzie napisane że to miód z Ukrainy - sprzedawca w przypadku wymieszania miodów od kilku dostawców zrobi duże zamieszanie na ukraińskim rynku, że nie wspomnę o większym mieszanku. Koniec "mieszania"? Czy ta filozofia dotyczyć będzie wosku i węzy? (Polska Izba Wosku, węza z mieszaniny wosków pochodzących i niepochodzących) - nie udało mi się ustalić. Może ktoś pomoże? Czy można te informacje traktować poważnie podczas gdy nie ma euronorm na miód i wosk i nie są obowiązkowe normy krajowe? Gdy polskie laboratoria nie mają akredytacji na poważniejsze zbadanie miodu i wosku?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2024 o 09:24, robinhuud napisał:

Doimy pszczoły. Dał nam przykład roztoczański jak zwyciężać mamy

Niedobry to przykład:

"Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności, a uściślając mowa o miodzie nektarowym lipowym. W wyniku działań Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzono w nim obecność sulfonamidów.

Sulfonamidy to grupa organicznych związków chemicznych, a u osób uczulonych na sulfonamidy spożycie miodu zawierającego takie związki może wywołać reakcję alergiczną.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Miód nektarowy lipowy, szklane słoje o gramaturze 1000 g, 650 g, 370 g

Numery partii (daty rozlewu): 15.11.2024 r., 18.11.2024 r., 31.12.2024 r.

Producent: Roztoczański Związek Pszczelarzy w Tomaszowie Lubelskim Zakład Produkcyjny, Rogóźno, ul. Sybiraków 13, 22-600 Tomaszów Lubelski, WNI 06185501

Jak informuje GIS - producent miodu wdrożył procedurę wycofania produktu niezgodnego z obrotu, natomiast Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim nadzorujący zakład prowadził postępowanie wyjaśniające."

https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-uwaga-na-produkt-z-alergenami-popularny-przysmak-wycofany-ze,nId,7919164?utm_source=share&utm_medium=share&utm_campaign=share&iwa_source=share

Roztoczański Związek jest członkiem tzw. Polskiej Izby Miodu, należy do PZP szczyci się 150 letnią tradycją dbania o .. zresztą najlepiej przeczytajcie sami czym się chwalą, cytaty pochodzą z ich strony internetowej:

"Dziesiątki lat naszej działalności to troska o wysoką jakość wyrobów i dobre imię pszczelarzy. Związek został założony w 1975 roku jako organizacja społeczno – zawodowa pszczelarzy. Działalność swoją prowadzi na terenie Roztocza. Związek zrzesza 1.570 pszczelarzy, którzy mają 37.550 rodzin pszczelich. Działalność gospodarczą rozpoczęto w 1986 roku.
Polega ona na skupie i sprzedaży wszystkich produktów pszczelich.
W Polsce od pszczół pozyskujemy 7 podstawowych produktów: miód, wosk pszczeli, propolis, obnóża pyłkowe, pierzga, mleczko pszczele i jad pszczeli.

miody1.jpg

Głównym celem produkcji jest standaryzacja i konfekcjonowanie miodów pszczelich: wielokwiatowego oraz miodów odmianowych. 

Posiadamy zautomatyzowaną linię produkcyjną; automatyczny dozownik, zamykarkę, drukarkę i etykietarkę.
Urządzenia te mają korzystny wpływ na ostateczny wizerunek naszych wyrobów.
Roztoczański Związek Pszczelarzy uzyskał w 2014 roku uznawany na całym świecie certyfikat BRC (British Retail Consortium) Global Standard for Food Safety Issue 6, który przyznała akredytowana firma CSQA Certificazioni Srl, Włochy.

BRC to kompleksowa norma, której stosowanie jest gwarancją wysokiego standardu jakości, higieny, przestrzegania krytycznych punktów kontrolnych HACCP i potwierdzenie, że wytwarzane produkty są nieszkodliwe dla zdrowia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa."

https://rzp.pl/o-nas/

Roztoczański Związek Pszczelarzy posiada specjalistyczne laboratorium zakładowe, wyposażone we wszystkie urządzenia niezbędne do wykonywania oznaczeń chemicznych i organoleptycznych miodów pszczelich.


Wszystkie badania są podstawą jakościowej oceny miodów i prowadzone są zgodnie z:
– Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 maja 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu (Dz.U. 2015 poz. 850),
– Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu (Dz. U. z 2003r. Nr 181, poz. 1773),
– Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 r. w sprawie metod analiz związanych z dokonywaniem oceny miodu (Dz.U. 2009 nr 17 poz. 94),
– Ustawą o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych z dnia 21 grudnia 2000r. (Dz. U. z 2001r. Nr 5 poz. 44),
– Polską Normą PN-88/A-77626:1988 Miód pszczeli .

Badania laboratoryjne Badania laboratoryjne sprowadzają się w szczególności do:

–    badania prób miodu, dostarczanych do zakładu przez pszczelarzy,

–    ocena jakości surowca podczas jego przyjęcia i jego wycena,

–     nadzór nad dekrystalizacją miodu i gruntowna jego ocena po zakończeniu tego procesu,

–    bieżąca kontrola rozlewu miodu – kontrola czystości opakowań, prawidłowości napełniania, etykietowania i magazynowania prowadzona według wymogów PN-88/A-77626.

flexar1.jpg

Zestaw do Wysokosprawnej Chromatografii Cieczowej
(zestaw HPLC – High Performance Liquid Chromatography)

 
spektrofotometr_1.jpg

RZP współpracuje z czołowymi krajowymi placówkami badawczymi i naukowymi. Aktywnie uczestniczy
w seminariach i pracach nad zmianami przepisów dotyczących jakości polskich miodów pszczelich
w perspektywie integracji polskiej gospodarki żywnościowej z gospodarką żywnościową Unii Europejskiej. Od lat współpracujemy z Institut für Honig-Analytik w Bremen

https://rzp.pl/our-services/

I co ? Nie pomogło laboratorium, euro-procedury, certyfikaty, super linia do rozlewu???

Trzy partie pozgnilcowego miodu lipowego trafiły na sklepowe półki? Tyle wykryto... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem. Od roku jest zgoda by w ramach RHD legalnie mieszać tanie miody zagraniczne z Polskiej Izby Miodu z malinami z własnej uprawy i sprzedawać jeleniom i leszczom jako własne. Wystarczy jedna malinka na beczkę miodu. Wywalczyło to Stowarzyszenie Pszczelarzy Staropolskich z Kielc - cześć i chwała! Ciekawe, że wszystkim fejsbukowym "pasiekom rodzinnym z tradycjami" to pasuje i nikt się nie buntuje.
źródło: https://pszczelarze.org.pl/gallery/501.9.1.2024.2 Stowarzyszenie Pszczelarzy Staropolskich.pdf

 

 

miódmalina1.jpg

miódmalina2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że będąc pszczelarzem z pozwoleniem na RHD do swojego miodu dokupuję z zewnątrz orzechy włoskie i mogę legalnie sprzedawać tę mieszaninę jako miód z orzechami, a właściciel plantacji orzechów włoskich z licencją RHD do swoich orzechów dokupuje z zewnątrz miód i na "legalu" sprzedaje mieszaninę pt. orzechy w miodzie.

Tylko , że Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastrzega, że nie jest uprawniony do wydawania wiążących interpretacji przepisów prawa, a organy stosujące prawo mogą dokonywać odmiennej wykładni przepisów, więc jest pewne ryzyko, że komuś taka sprzedaż jednak nie będzie pasowała do przepisów. Aby zmniejszyć ryzyko ewentualnej kary może trzeba zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego, żeby ten ostatecznie określił co wolno, a czego nie wolno wrzucać do miodu i vice versa???

No tak, ale mamy taką sytuację, że część władzy wykonawczej nie  uznaje wyroków Trybunału Konstytucyjnego za ostateczne...

Czy ktoś w końcu zrobi porządek w tym burdelu, a może o to w tym wszystkim chodzi żeby porządku nigdy nie było, bo wtedy ktoś z zewnątrz ten porządek (niem. Ordnung) będzie musiał zrobić po swojemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz oboje koniecznie zaprosić na kolejny organizowany przez siebie KONGRES Panie Ateno,

rasem z całą Dolnośląską Izbą Rolną i wszystkimi Borysami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nec Hercules contra plures - czyli i Herkules dupa kiedy /przeciwnych inicjatywie/ pszczelarzy kupa... Zawsze można zrobić mamie na złość...i odmrozić uszy...

Co do Dolnośląskiej Izby, to /obecnie z inicjatywy p. Kłaka/ współpracuje ona z dolnośląskimi organizacjami pszczelarskim / niezależnie od szyldu jaki mają na sztandarze. Prezes Ryszard Borys. Wspiera ją również p. Czartoryski /PIS/ radny Sejmiku... 

  A JAK WYGLĄDA WSPÓŁPRACA W TWOIM WOJEWÓDZTWIE??? Czy ograniczacie się do narzekania???  Na kogo???

  Co do Borysów?  Borys Godunow /ten najbardziej bojowy!!!/ umarł już dawno... Piotr Borys /poseł/ został v-ce ministrem sportu a więc trudno dziś na niego liczyć w  tematyce pszczelarskiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Pozostaje mi powtórzyć, zadane powyżej, pytanie do p. czarga...

   Byłbym wielce usatysfakcjonowany otrzymując, publicznie opublikowaną odpowiedź jak  w innych stronach/regionach wygląda współpraca wśród tych którzy winni z sobą współpracować  jako że pszczół pod korcem hodować się nie da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie emocjonuję się dętymi kongresami, spotkaniami czy nasiadówkami w takich czy innych gremiach, szkoda na to czasu, więc nie dam Ci satysfakcji Herkulesie Dolnośląski, sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Jest takie stare porzekadło że... "ktoś się sianem wykręcił... Powyżej mam tego współczesny wariant

  Odpowiedź zredagowana, jak sądzę, przy wsparciu "sztucznej inteligencji"... 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2025 o 08:08, czarg napisał:

Niedobry to przykład:

"Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności, a uściślając mowa o miodzie nektarowym lipowym. W wyniku działań Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzono w nim obecność sulfonamidów.

Sulfonamidy to grupa organicznych związków chemicznych, a u osób uczulonych na sulfonamidy spożycie miodu zawierającego takie związki może wywołać reakcję alergiczną.

Szczegóły dotyczące produktu:

Nazwa produktu: Miód nektarowy lipowy, szklane słoje o gramaturze 1000 g, 650 g, 370 g

Numery partii (daty rozlewu): 15.11.2024 r., 18.11.2024 r., 31.12.2024 r.

Producent: Roztoczański Związek Pszczelarzy w Tomaszowie Lubelskim Zakład Produkcyjny, Rogóźno, ul. Sybiraków 13, 22-600 Tomaszów Lubelski, WNI 06185501

Jak informuje GIS - producent miodu wdrożył procedurę wycofania produktu niezgodnego z obrotu, natomiast Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tomaszowie Lubelskim nadzorujący zakład prowadził postępowanie wyjaśniające."

https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-uwaga-na-produkt-z-alergenami-popularny-przysmak-wycofany-ze,nId,7919164?utm_source=share&utm_medium=share&utm_campaign=share&iwa_source=share

(...)

 Nie pomogło laboratorium, euro-procedury, certyfikaty, super linia do rozlewu???

Trzy partie pozgnilcowego miodu lipowego trafiły na sklepowe półki? Tyle wykryto... 

Temat twórczo pociągnął i pięknie wyjaśnił działanie niezawodnego systemu Beekeeper.pl w swoim ostatnim filmie na YT:

 

System kontroli państwowej "zadziałał" tylko dlatego, że jeden z importerów doniósł na drugiego, gdy ten przesadził z "promocją" oferując "miód lipowy" za śmiesznie niską cenę. Czy to znaczy, że cała ta Polska Izba Miodu jest organizacją fasadową wewnątrz której importerzy nie potrafią dogadać się co do ceny i muszą sobie wzajemnie postawiać świnie nasyłając państwowe kontrole?

Jestem ciekaw jakie konsekwencje prawne, jakie kary nałożono na RZP, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie do obrotu produktu zanieczyszczonego szkodliwymi dla zdrowia konsumenta substancjami? Czy jedyną karą ma być podanie do publicznej wiadomości o zaistniałym oszustwie? Informacji, która utonie wśród tysięcy innych afer i publicznych skandali, którymi jesteśmy codziennie karmieni przez mass media. Czy taka sytuacja ujawniająca proceder uprawiany przez jednego z mieszaczy członka Polskiej Izby Miodu nie powinna być tematem naprędce zwołanego posiedzenia sejmowej komisji czy choćby zespołu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...