Skocz do zawartości
janek_sz

Projekt zmiany rozporządzenia o znakowaniu miodu

Rekomendowane odpowiedzi

Jest projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Rozporządzenie ma przedłużyć vacatio legis z 12 miesięcy na aż 24 miesiące obowiązku znakowania miodu krajem jego pochodzenia. Importerzy miodu (głównie ci zrzeszeni w Polskiej Izbie Miodu) wnioskują o wydłużenie nie 24 miesiące tego zapisu, czyli jeszcze przez 2 lata można będzie zobaczyć na półkach sklepowych "mieszaninę miodu z UE i poza UE" zamiast np. Chińska Republika Ludowa. A więc konsumenci w dalszym ciągu nie będą wiedzieli jaki miód kupują.

Wyraźmy swój sprzeciw dla takiej zmiany rozporządzenia.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji można, w ramach konsultacji publicznych, wyrazić swoją opinię na temat takiej zmiany.

Po przejściu na stronę: https://legislacja.gov.pl/projekt/12382659/katalog/13042992#13042992 pod tytułem projektu rozporządzenia zobaczymy symbol koperty i napis “wyślij komentarz do projektu”. Po kliknięciu otworzy nam się formularz, w którym możemy wyrazić swoją (oczywiście negatywną) opinie o projekcie zmian. Dodatkowo trzeba podać imię i nazwisko, adres email i zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Użytkownik
 •  153
 • 1 777 odpowiedzi
 • Lokalizacjakujawsko-pomorskie

Nie jestem pewien czy propozycja ministra rolnictwa z 5 marca br dotycząca przedłużenia vacatio legis z 12 miesięcy do 24 miesięcy dla nieoznaczonych mieszanin miodowych zalegających na półkach w polskich sklepach to dowód na to co minister myśli o pszczelarzu, ale na pewno jest dowodem na to, że minister myśli o importerach mieszaczach.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382659/katalog/13042992#13042992

Po otworzeniu linku należy kliknąć na "Projekt.pdf" zapisany niebieską czcionką jest w tabelce w punkcie nr 3 bezpośrednio pod:

 • Projekt
      Data ostatniej modyfikacji: 05-03-2024

Wszyscy pamiętamy, że na posiedzeniu KRiRW z 20 lutego br. minister zobowiązywał się do czegoś zgoła innego, wypowiedź ministra Jacka Czerniaka: 

"Proszę państwa. Powiedziałem, że to rozporządzenie, które ma datę wejścia w życie 18 kwietnia 2024 r., było opublikowane 17 października 2023 r. Powiedziałem, że środowiska pszczelarskie – nie mówiąc jakie, generalizowałem być może, za co przepraszam – ale to krajowa… Krajowa, że tak powiem, rada… Polska, o właśnie – Polska Izba Miodu zwróciła się z wnioskiem. Polska Izba Miodu zwróciła się z wnioskiem o przesunięcie vacatio legis. To jest dzisiaj w konsultacjach społecznych. Jeżeli opinia państwa środowiska będzie negatywna, to nie będzie przedłużenia i rozporządzenie wejdzie w życie tak, jak było wcześniej zapowiadane – 18 kwietnia 2024 r."

https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/biuletyn.xsp?skrnr=RRW-10

W pierwotnej wersji Rozporządzenia MRiRW z 17 X 2023 r zapisano 12-to miesięczne vacatio legis, 

20 lutego br. na Komisji RiRW mówiono o przedłużeniu tego terminu - do czego przedstawiciele pszczelarzy

zgłaszali zastrzeżenia (SPP Polanka zrobiła to w pismie z 26 lutego br.),

5 marca br. minister ignorując głosy pszczelarzy zgodnie z interesem PIM nadal projektuje 24 miesięczny okres

ochronny dla mieszanin miodowych z Unii i z poza Unii!

 

O sprawie dyskutowaliśmy w tym wątku:

SPP "Polanka" wystąpiła do ministra z pismem w którym podnoszony był ten temat.

Zdaje się jednak, że interes kilku importerów mieszaczy z Polskiej Izby Miodu jest przez ministra rolnictwa bardziej chroniony niż interes tysięcy polskich pszczelarzy.

Chyba trzeba jeszcze raz ustosunkować się do sprawy zmiany rozporządzenia, czas na złożenie opinii mija 17 marca br., bo jakoś głos Polanki (pismo z 26 lutego)  nie został w konsultacjach uwzględniony.

 
 •  
 •  ----------------------------
 • Przeniosłem swój wpis w tej sprawie z innego wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, janek_sz napisał:

Jest projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Rozporządzenie ma przedłużyć vacatio legis z 12 miesięcy na aż 24 miesiące obowiązku znakowania miodu krajem jego pochodzenia. Importerzy miodu

Skopiowałem Twój tekst i wrzuciłem go na FB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komisja Prawnicza nie zakwestionowała projektu rozporządzenia dotyczącego wydłużenia vacatio legis do 24 miesięcy na wprowadzenie w życie zapisów o zmianach w oznaczaniu miodów. Do 18 IV 2026 r obowiązywać mają dotychczasowe zasady z niewiele informującymi formułkami:

 1. „mieszanka miodów pochodzących z UE” albo
 2. „mieszanka miodów niepochodzących z UE”, albo
 3. „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”.

(por. "Tabele uwag" pokazują się po kliknięciu na 9 punkt pt. "Komisja prawnicza"

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382659/katalog/13043023#13043023)

Prześledźmy tok rozumowania decydentów z ministerstwa rolnictwa - fragment dotyczy uzasadnienia do zmiany rozporządzenia, cytat:

 

"UZASADNIENIE

 

Celem nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. poz. 2233), zwanego dalej „rozporządzeniem zmienianym”, jest wydłużenie okresu przejściowego z 12 do 24 miesięcy, polegającego na możliwości pozostawania w obrocie oznakowanego miodu w opakowaniach i wprowadzonego do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Projektowana zmiana ograniczy ryzyko zmian etykiet na opakowaniach miodów będących w obrocie po 12 miesięcznym okresie przejściowym, oraz, ograniczy ryzyko utylizacji miodów, których etykiet ze względów ekonomicznych nie można będzie zamienić. Należy uznać, że zmiana rozporządzenia ma charakter techniczny. 

Proponowany termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, ze względu na charakter zmiany oraz oczekiwania podmiotów umieszczających miód na rynku, jest wystarczający do przystosowania się do wprowadzanych regulacji.

Regulacja ma zasięg krajowy. Nie wprowadza się dodatkowych wymagań, które wpływałyby na swobodny przepływ towarów.

Stosownie do art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) projekt rozporządzenia został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny.

Projekt rozporządzenia został ujęty w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod nr 39

 

 

 

Nazwa projektu

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych

 

Ministerstwo wiodące i ministerstwa współpracujące

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Zdrowia

 

Osoba odpowiedzialna za projekt w randze Ministra, Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu

Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich

 

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Jacek Parszewski – główny specjalista

Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

e-mail: Jacek.Parszewski@minrol.gov.pl  

tel. 22 623-10-46

Data sporządzenia:

19.02.2024 r.
 

Źródło:

Upoważnienie ustawowe - art. 15 pkt 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1980)

 

Nr w Wykazie prac legislacyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: 39

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
 • Dodaj nową pozycję...