Skocz do zawartości
robinhuud

Konferencja kielecka, a pomruk salonów

Rekomendowane odpowiedzi

Na nieoficjalnej stronie PZP (oficjalna nadal jest trupem) ukazała się ciekawa relacja z konferencji kieleckiej.

 

http://www.zwiazekpszczelarski.pl/relacja-iii-konferencji-weterynaria-dla-pszczelarstwa?_mid=Dukqw4E88As=

 

Ze swej strony chciałbym dołączyć swe nieśmiałe i jak zwykle złośliwe, niezależne uwagi obserwatora z boku, nie atakując jednocześnie (zgodnie z niepisaną umową) nowego zarządu PZP:

  1. Konferencja nie odniosła się w żaden sposób do wstydliwego tematu przemytu leku weterynaryjnego i okoliczności tego przemytu przez bonzę. Nie ma co milczeć, bo smród poszedł już po salonach. Bez rozliczenia tej kwestii nie ma nadziei na ustanowienie autorytetów w pszczelarstwie i na profilaktykę patologii organizacyjnych;
  2. Nie odniosła się również do wstydliwego tematu braku współpracy wielu organizacji pszczelarskich z GLW (brak linku na ich witrynach do ostrzeżenia GLW o AbvarC). W takich okolicznościach apiweterynaria tylko może pomarzyć o swej skuteczności;
  3. Cenne jest spostrzeżenie kolegi Czajkowskiego o "bartnictwie" i wiązanych z nim dziwnych nadziejach na samouzdrowienie pszczół. Tu raczej według mnie chodzi o marnowanie unijnej i krajowej kasy, która wycieka bocznymi strużkami (skubanie brukselki), zamiast zasilić główny front walki z chorobami pszczół. Trzeba sprawy nazywać po imieniu, podobnie jak w przypadku kasy na różnego rodzaju granty "pszczelarskie" i pozorowany wysiłek naukowców idący w gwizdek;
  4. Główny Lekarz Weterynarii jest lekarzem wszystkich zwierząt, a nie tylko pszczół, koni, czy bydła. Tylko aktualny prezydent PZP nie jest prezydentem wszystkich pszczół i pszczelarzy - nie ze swej winy. Szkoda, ale może się to być może kiedyś zmieni, czego szczerze mu życzę.
  5. Zabrakło mi głosu weterynarzy na temat jakości i higieny będącej w obrocie węzy - pszczelich pieluch. Na temat badania skupowanego wosku na obecność pozostałości chemii i metabolitów. Z wnioskiem idącym w kierunku uruchomienia przemysłowej produkcji tanich urządzeń i celowości refundacji pszczelarzom tych urządzeń do produkcji zdrowej węzy ze swego wosku (KPWP), a nie zmuszanie ich do używania importowanej, ze składkowego "kołchozowego" wosku.
  6. Nie wiem jak to ująć, ale według mnie jest nieporozumieniem refundacja zakupu odkładów. Odkłady to sponsorowany handel zalegalizowaną warrozą i nie tylko. Lepiej już handlować jednorazowo odymionymi amitrazem rójkami i tak odbudowywać pasieki. Ale jak to refundować, jeżeli już trzeba? Każda refundacja rodzi patologie i cwaniactwo. Dopłaty dla rolników - dobrodziei pszczół (za ich dziwne ruchy, lub ich brak), nie są tu wyjątkiem.
  7. Jako myśliwy byłem za swego życia świadkiem trzech przeciwstawnych taktyk walki weterynarzy z wścieklizną:

a/ - wybić zwierzynę do nogi na zapowietrzonym terenie metodą zbiorowych polowań.

b/ - nie łazić w żadnym wypadku po lesie, nie przeganiać i poczekać, aż chore zwierzaki same wyzdychają.

c/ - szczepić lisy (i nie tylko) terytorialnie zrzucając im szczepionki doustne z samolotu.

W przypadku walki z chorobami pszczół trudno doszukać mi się dziś jakiejś logiki i zorganizowanego, zbiorowego działania.

 

Wspaniale, że taka konferencja jest organizowana i że dokształca się tak lekarzy i pszczelarzy. Ale musi iść za tym reakcja przynajmniej oficjalnych massmediów pszczelarskich (oficjalna witryna PZP i organ prasowy). Może dałoby radę wymodlić na Jasnej Górze, by Ojciec Dyrektor wydzielił dla pszczelarzy jakiś kwadransik w miesiącu w TV Trwam i tędy spłynęła by krynica weterynaryjnej i nie tylko oświaty pszczelarskiej do pasiek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego "bojowego" rozpoznania wynika że /jak na razie/ nic nowego pod szyldem PZP.   Utwierdzam się w przekonaniu że po przełożeniu zwrotnicy pociąg jedynie zwolnił jadąc równoległym torem... choć semafor ma podniesione ramiona. Czy tak ciężki "skład" nabierze rozpędu, bo widzę że hamulcowi wciąż pracują.

PS

Miałem teścia kolejarza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robinie masz racje. ale to nie tak.

My pszczelarze zostalismy  zaproszeni/ Dwoch pszczelarzy zreferowalo. swe bolaczki- dla mnie to cos za malo. i za dlugo.

Jakie byly uzgodnienia na najwyzszym  szczeblu? w materialach konf. brak.

Pytla jak zwykle stanela na wysokosci zadania i nie pytana " wdarla sie na mownice" i zreferowala  stanowisko pszczelarzy i problematyke pszczol - za co otrzymala najwieksza ilosc braw.

Piszacy zadal pytanie Panu prezydentowi PZP, czy zajmie sie nieszczesnym zapisem w  Roz. Min> Rol.  a mowiacym o tym , ze" zabrania sie pryskania w odleglosci nie mniejszej niz 20 mb od pasieki"/ tu jest problem jak okreslic "Pasieke" i jej usytuowania na dzialce aby  moc wymierzyc te 20mb. Istotne to jest w przypadku zatruc pszczol, bo jak udowodnic ze pryskajacy pryskal  5mb od ula czy 19mb od ula ? czy pasieki?Niby proste a odpowiedzialnosc sie rozmywa przypadku  braku tego stwierdzenia.Pan Prezydent obiecal zajac sie tym tematem. Bede oczekiwal odpowiedzi.

 

Wystapienia Artura  Arszulowicza/ niedlugo Pan Doktor? i prof. Chorobinskiego to byla klasa jak. rowniez pozostalych uczestnikow konferencji.

Brawa dla Kieleckiego organizatora Konferencji Pana Bogdana Konopki  -Swietokrzyskiego Woj. Lekarza Weterynarii w Kielcach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Wystapienia Artura  Arszulowicza/ niedlugo Pan Doktor? i prof. Chorobinskiego to byla klasa jak. rowniez pozostalych uczestnikow konferencji.


Brawa dla Kieleckiego organizatora Konferencji Pana Bogdana Konopki  -Swietokrzyskiego Woj. Lekarza Weterynarii w Kielcach


 

 

Gdzie to można przeczytać lub obejrzeć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...