Skocz do zawartości
wwasyl59

łaczenie rodzin -ulik weselny na korpus wlkp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanie ,

w uliku weselnym (mały 4 ramkowy) mam unasienniona matkę , czy moge połaczyć ja z rodzina produkcyjną (bezmatek i po 9 dniach) kładąc na gniazdo cały ulik weselny oczywiście otwarty i z dennicą otwartą (w pustym korpusie ) , odgrodzonym od gniazda gazetą. 

Nie wiem czy to jasno opisałem , czy ktoś moze juz to przećwiczył ,ew jakieś fachowe sugestie, porady za które dziekuje. 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś łączyłem uliki z rodzinami bez matki i czerwiu otwartego w ten sposób , że ulik ustawiałem w korpusie , tylko że pod gniazdem. Otwarty bez daszka  ulik ustawiałem tak , że góra rameczek z ulika była około 1 cm od dolnych listewek ramek z gniazda. Część matek tak łączonych było ścinanych i pszczoły zakładały mateczniki ratunkowe w ulikach. Niektóre matki po przyjęciu nie chciały same opuścić ulików i trzeba je było wyrzucać z rameczek ulika i wtedy wchodziły na ramki gniazda. Robiłem tak bo żal mi było tego czerwiu z ulika. Generalnie metoda nie sprawdziła się. W końcu zbudowałem korpusy takie , że można było wstawić tam listwy na których  wieszałem rameczki wraz z pszczołami z ulików po wcześniejszym zabraniu matek oprócz jednej pozostawionej w klateczce . Z rameczek tych z pszczołami i tej jednej matki tworzyłem nowe rodziny. Ilość rameczek musi być odpowiednia , aby nowa rodzina była odpowiednio silna. Na tych specjalnych korpusach z rameczkami stawiałem normalny korpus z ramkami. Potem spaliłem wszystkie uliki weselne bo uznałem ,  że jest to sprzęt zbyteczny jak hoduje się matki na własne potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, lech napisał:

Kiedyś łączyłem uliki z rodzinami bez matki i czerwiu ................... Potem spaliłem wszystkie uliki weselne bo uznałem ,  że jest to sprzęt zbyteczny jak hoduje się matki na własne potrzeby.

 Święte słowa też doszedłem do tych samych wniosków i rozwiązań.

Jedynie zrobiłem sobie ze styroduru własne ulki. Z rameczkami wysokości 1/2 wlp. Przy łączeniu ulików wieszam rameczki w korpusie 1/2 wlp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.05.2023 o 11:52, wwasyl59 napisał:

Witam , mam pytanie ,

w uliku weselnym (mały 4 ramkowy) mam unasienniona matkę , czy moge połaczyć ja z rodzina produkcyjną (bezmatek i po 9 dniach) kładąc na gniazdo cały ulik weselny oczywiście otwarty i z dennicą otwartą (w pustym korpusie ) , odgrodzonym od gniazda gazetą. 

Nie wiem czy to jasno opisałem , czy ktoś moze juz to przećwiczył ,ew jakieś fachowe sugestie, porady za które dziekuje. 

pozdrawiam

Postaw otwarty ulik weselny (na gazecie oczywiście ) ale do góry dnem. Rameczki jeżeli nie są zakitowane i boisz się że wylecą to obwiąż cały ulik drucikiem. 100% przyjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...