Skocz do zawartości
AdamBartek

Nowe zasady przyznawania dotacji na lata 2023-2027

37 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Według projektu wytycznych w zakresie przyznawania, wypłaty i warunków zwrotu pomocy dla interwencji w sektorze pszczelarskim w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027 osoby w wieku powyżej 40 lat mogą być wykluczone z możliwości otrzymania dotacji na sprzęt.

Szczegóły na stronie  MRiRW, gdzie znajduje się również formularz uwag do projektu. Uwagi należy kierować na adres: jacek.parszewski@minrol.gov.pl

Poniżej link do projektu:

Wytyczne szczegółowe w zakresie przyznawania, wypłaty i warunków zwrotu pomocy dla interwencji w sektorze pszczelarskim w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027 (w trakcie opiniowania) - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Może warto, żeby sprawą zainteresował się również  Zarząd Polanki, poprzez np. umieszczenie informacji na stronie głównej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer europroducenta

Od dwóch lat nie jestem rolnikiem - sprzedałem gospodarstwo rolne ze względu na starość i niedołężność. Pamiętam że kiedyś jako gospodarz miałem coś takiego jak numer europroducenta EP. Pytanie - czy to czasem nie ten sam numer którego wymaga dziś ode mnie system w związku z chęcią zakupu refundowanych leków dla pszczół? Tak, to ten sam numer! Mało tego - istnieje on w bazie danych mimo że przestałem być rolnikiem w sensie własności ziemi rolniczej. Bardzo sympatyczna Pani z ARiMR po gruntownym sprawdzeniu mojej tożsamości podała mi go prezez tlf zaoszczędzając staremu człowiekowi kilometrów i kolejek. Ten fakt wywarł na mnie olbrzymie wrażenie jako dowód rolniczości pszczelarza. Ponownie jestem rolnikiem!
Podjąłem decyzję o wyryciu swego numeru europroducenta EP na nagrobku. Dla ciekawych kosztu u kamieniarza - to liczba dziesięciocyfrowa.  Nieintercyzowym małżonkom pszczelarzy będącym współwłaścicielkami pasiek podpowiadam, że mają one swój oddzielny numer EP inny niż ma małżonek.

Identyfikuje on m nie jednoznacznie wśród producentów żywności jak pesel wśród obywateli. A co, niech się bida patrzy!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robinhuud napisał:

Numer europroducenta

Od dwóch lat nie jestem rolnikiem - sprzedałem gospodarstwo rolne ze względu na starość i niedołężność. Pamiętam że kiedyś jako gospodarz miałem coś takiego jak numer europroducenta EP. Pytanie - czy to czasem nie ten sam numer którego wymaga dziś ode mnie system w związku z chęcią zakupu refundowanych leków dla pszczół? Tak, to ten sam numer! Mało tego - istnieje on w bazie danych mimo że przestałem być rolnikiem w sensie własności ziemi rolniczej. Bardzo sympatyczna Pani z ARiMR po gruntownym sprawdzeniu mojej tożsamości podała mi go prezez tlf zaoszczędzając staremu człowiekowi kilometrów i kolejek. Ten fakt wywarł na mnie olbrzymie wrażenie jako dowód rolniczości pszczelarza. Ponownie jestem rolnikiem!
Podjąłem decyzję o wyryciu swego numeru europroducenta EP na nagrobku. Dla ciekawych kosztu u kamieniarza - to liczba dziesięciocyfrowa.  Nieintercyzowym małżonkom pszczelarzy będącym współwłaścicielkami pasiek podpowiadam, że mają one swój oddzielny numer EP inny niż ma małżonek.

Identyfikuje on m nie jednoznacznie wśród producentów żywności jak pesel wśród obywateli. A co, niech się bida patrzy!

 

Jak łatwo zostać szczęśliwym człowiekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz nie wystarczałby nr EP na nalepce słoikowej? Ułatwiłoby to pracę kontrolerom na bazarkach i przy drogach. Tak jak cepik ułatwił kontrole kierowców i pojazdów. Wklepujesz i wiesz, SB, RHD, na dziko, czy teren się zgadza, czy płaci podatki, alimenty, jest zdrowy i czy ma pozwolenie na broń.  Czy można go ruszyć mandatem ze względu na aktualne usytuowanie szwagra... Mający 2 ule poczuli by wyrzuty sumienia przed doinformowanym przez net kontrolerem sprzedając przepakowany miód ze swej pasieki tonami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robinhuud napisał:

Czy teraz nie wystarczałby nr EP na nalepce słoikowej?

Marzyciel. Lepiej brzmi niepoprawny marzyciel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Nie będę zakładał nowego tematu ale mam parę pytań.

do 01.03 było zbieranie propozycji na dopłaty (poprzez forms), robiłem to pierwszy raz... rozumiem że teraz mam czekać na coś?

w formularzu na sprzęt było tak mało miejsca że jak wpisałem jeden ul w ilości 4 sztuk , drugi ul w ilosci 2 sztuk (konkretnie z numerami producenta) to po wpisaniu 3ciej rzeczy nie mogłem już dalej wpisywać (a kupiłem teraz choćby 2 kamery) - co w takim przypadku?

Z informacji z ARMIR wiem, że pszczelarz zamówienia na sprzęt może robić "indywidualnie LUB za pomocą jednej organizacji pszczelarskiej" - to oznacza że nie mogę części zrealizować sobie tutaj, a drugiej części w indywidualnym wniosku do ARMIR - to będzie sprawdzane.

Jakie Wy macie pomysły na powyższe bo ja już się gubię, a widzę że tutaj również niewiele informacji.

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 24 kwietnia przedłużony został termin składania wniosków o dotacje. Zapewne z powodu nikłego zainteresowania pszczelarzy, co z kolei wiąże się z kiepską akcją informacyjną i ogólnym zamieszaniem. Na razie złożone wnioski pokrywają zaledwie kilkanaście procent zarezerwowanych środków finansowych. Ci którzy bali się, że dla pszczelarzy po 40-ce nie starczy pieniędzy okazali się czarnowidzami:)

https://www.gov.pl/web/arimr/trzy-interwencje-pszczelarskie--nabor-wnioskow-przedluzony-do-24-kwietnia-2023-r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Nektariada napisał:

 Ci którzy bali się okazali się czarnowidzami:)

 

Chce dopytać: czy czarnowidzami są też ci co przewidywali totalna klapę tegorocznych programów wsparcia pszczelarstwa.

Bo mnie się wydaje: od samego początku takie przygotowanie, jak i wdrażanie tegorocznych projektów to delikatnie mówiąc jedna wielka porażka.

Czy w kwietniu ubiegłego roku było wiadome że w tym roku będzie program program wsparcia pszczelarstwa czy też nie. Oczywiście było wiadomo.

Młynarski śpiewał: "co by tu jeszcze Panowie spieprzyć".

A teraz co pszczelarze winni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

czy można już kupować sprzęt czy należy czekać na podpisane umowy aby sprzedający na fakturze umieścił nr umowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, truteń napisał:

Witam.

czy można już kupować sprzęt czy należy czekać na podpisane umowy aby sprzedający na fakturze umieścił nr umowy?

Dołączam się do pytania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nektariada napisał:

Można kupować już od 1 stycznia. Na fakturze nie podaje żadnych numerów umów.

Ok, dzięki, nie ogarniam do końca  jeszcze nowych zasad. Kupić mogę, owszem. Ale kiedy będzie wiadomo, czy dostanę refundacje i w jakiej wysokości, tzn. jaka będzie redukcja dla pszczelarzy powyżej 40 roku życia? Jaki jest algorytm postępowania, jeśli w ogóle jakiś jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to należałoby spytać ARiMR. Ale wygląda na to, że sporo pieniędzy zostanie raczej niewykorzystanych niż żeby mieli coś redukować pszczelarzom po 40-ce, bo wniosków o dotacje złożono mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Nektariada napisał:

O to należałoby spytać ARiMR. Ale wygląda na to, że sporo pieniędzy zostanie raczej niewykorzystanych niż żeby mieli coś redukować pszczelarzom po 40-ce, bo wniosków o dotacje złożono mało.

Ok, ale jak składałem wniosek poprzez Polankę, to wydawało mi się, że muszę czekać na jakieś info od naszych, którzy zajmują się ta sprawą. Jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle, że zasadnym byłoby aby ktoś z osób decyzyjnych zabrał głos i powiedział co i jak będzie to wyglądało w tym roku. Powiedzmy, że kupię i co mam zrobić z fakturą i potwierdzeniem przelewu trzymać czy wysyłać - nie ma jasnego przekazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za co kocham Zarząd Stowarzyszenia ? Za to że zawsze można zadać pytanie i przy tym nauczyć się cierpliwości , pokory a nawet szacunku dla władzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Piotr napisał:

Dzwoniłem. Faktycznie jeszcze nie wiadomo, może pod koniec czerwca będą umowy. 

A czy wiadomo do kiedy termin rozliczeń?

Tak mi się wydaje, że Narodowa Wieszcz ma Świętą rację:

Szymborska.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.06.2023 o 06:55, Bocian napisał:

A czy wiadomo do kiedy termin rozliczeń?

Tak mi się wydaje, że Narodowa Wieszcz ma Świętą rację:

Szymborska.jpg

Rozliczeń nie ma - tak jak nie było w tej zakłamanej Europie ani prawdziwej denazyfikacji, ani dekomunizacji, zbrodniarzom ich zbrodnie uszły na sucho, a niektórzy z nich jeszcze nagrodzeni zostali stanowiskami i apanażami.

Bolszewia w Europie ma się nadal dobrze, nic dziwnego, że nawet ta nieświętej pamięci internacjonalna "wieszczyni", uchodzi za przewodniczkę ideową  wśród mieszkańców "ten kraju". Miłośniczka Lenina, Stalina, partii komunistycznej, jej wieloletnia aktywistka, laureatka "nobeliejskiej priemii" ,towarzyszka Wisława takie hymny kiedys wyśpiewywała:

Lenin
Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
dla nadchodzących epok
stawiając mocny fundament –
grób, w którym leżał ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nieznanych dziś jeszcze planet.

Wstępującemu do partii
Pytania brzmią ostro,
ale tak właśnie trzeba,
bo wybrałeś życie komunisty
i przyszłość czeka
twoich zwycięstw.
Jeśli jak kamień w wodzie
będzie twe czuwanie,
gdy oczy zamiast widzieć
będą tylko patrzeć,
gdy wrząca miłość w chłodne
zmieni się sprzyjanie,
jeśli stopa przywyknie
do drogi najgładszej.

Na powitanie budowy socjalistycznego miasta
Miasto socjalistyczne –
miasto dobrego losu.
Bez przedmieść i bez zaułków.
W przyjaźni z każdym człowiekiem.
Najmłodsze z miast, które mamy.
Najstarsze z miast, które będą.
Najmłodsze na jutro bliskie.
Najstarsze na jutro dalekie.

Ten Dzień
Jeszcze dzwonek, ostry dzwonek w uszach brzmi.
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.

Czy to ranek na oknami, mroźna skra
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra?
Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,
brak pewności jest nadzieją, towarzysze…
Milczę. Wiedzą, że to czego nie chcę słyszeć –
muszę czytać z pochylonych głów.
Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
– Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!
Oto Partia – ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.
Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak.

http://www.andrzejgrych.pl/wislawa-szymborska/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...