Skocz do zawartości
choper1988

Wierzba energetyczna

Rekomendowane odpowiedzi

W zwartym łanie kwitnie do 10 dni i w sprzyjające lata daje bardzo dużo pyłku i w niektóre lata nektaru.  Jest to bardzo dobry pożytek rozwojowy. Zamiast wywozić może lepiej  wysadzić gdzieś na nieużytkach  w pobliży pasieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Zainteresowanie nasadzeniami wierzby energetycznej spadło, wiele plantacji od lat jest nieużytkowanych zgodnie z założeniami stąd kwitnienie bywa obfite ale krótkie... ale gdzie nie ma innych wczesnych pożytków może mieć znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, robinhuud napisał:

Wierzba kwitnie na jednorocznych pędach, a te na plantacji energetycznej są z definicji corocznie zimą wycinane.

Zwykle wierzbę energetyczną po podzieleniu pola na trzy części tnie się co trzy lata. Jednakże prawdą jest , że z powodu niskich cen węgla nie opłacało się palić wierzbą energetyczną. W tym roku z powodu wysokich cen węgla wierzba wróciła do łask. Sadzi ją się również jako osłonę przed wiatrem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak intensywnie powiększałem pasiekę to woziłem, silny impuls rozwojowy - bardzo dużo pyłku.

Plantacja na którą woziłem była cięta co trzy lata a teraz jest zlikwidowana a więc nie mam dylematu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rozważać sprawę nasadzeń wierzb to uważam że godną zainteresowania jest wierzba kwitnąca cały sezon; Salix triandra syn Salix amygdaliana  - Wierzba trójpręcikowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez lata pszczelarzenia wyleczyłem się z dziecięcej choroby sadzenia pszczołom wszystkiego według tabelowej wydajności pyłkowej, czy nektarowej. Dotyczy to nie tylko wierzb, gdzie bardzo ważna jest klasa bonitacji gleby, jej odczyn, struktura profilu glebowego oraz poziom i wahania poziomu wody gruntowej. Żadna roślina pożytkowa nie wykaże się pyłkiem i nektarem w niekorzystnych warunkach. Wręcz przeciwnie - stanie się rozsadnikiem chorób i szkodników. Przez kilka lat z rzędu wiosną odwiedzałem Ogród Botaniczny w Poznaniu, w pobliżu którego mieszkam. Jest tam profesjonalnie prowadzone salikarium gdzie można nauczyć się bezbłędnie oceniać odmiany wierzb, sprawdzić które są oblatywane przez pszczoły i inne zapylacze oraz zapoznać się z ich wymaganiami glebowo - klimatycznymi. Na miejscu do dyspozycji profesjonaliści i doskonała komputerowa baza danych. Pozostaje wnioski przeflancować z Poznania w swoją okolicę. Pszczelarzyłem wiele lat na Pomorzu Zachodnim i najbliżej prawdy doprowadziła mnie obserwacja dziko żyjących w okolicy pasieki gatunków wierzb, które "na wolności" wygrały walkę o życie z konkurencją. W tamtej okolicy walkę z innymi wierzbami wygrywały wierzby iwa i szara. Z pochodzących z Puław (prof. Kołtowski) wierzb wyselekcjonowanych dla pszczelarstwa sprawdziły się tylko dwa gatunki - mieszańce iwy. Dodatkowo moje pszczoły były zadowolone z japońskiej wierzby smoczej. Salix amygdalina tyłka nie rozrywała. Ogólnie lepiej posadzić coś nawet o mniejszej wydajności katalogowej, ale lepiej dostosowanego do miejscowych warunkow niż obserwować atakowane przez szkodniki rekordowe gdzie indziej gatunki lip, robinii akacjowych czy innych "miodonosów". Posadzenie triandry w kilku egzemplarzach ma sens w okolicy z deficytem pyłku, ale po uprzednim starannym przygotowaniu stanowiska. Wtykanie przygodnych sztobrów w przygodnych miejscach mija się z celem. Sprawę nasadzeń wierzbowych komplikuje w ostatnich latach narastająca susza i obniżanie się wód gruntowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...