Skocz do zawartości
choper1988

Odchody na wylotakch

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dzisiaj podczas obchodu na pasiece zauważyłem w kilku ulach plamy odchodów na wylotkach. 

Czy to już powód do zmartwień? Mam na myśli objawy nosemozy, czy może normalne zachowanie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, choper1988 napisał:

Czy to już powód do zmartwień?

Nie martw się. Zamartwianie nic nie da.

Gdybyś załączył zdjęcie, łatwiej byłoby nam ocenić czy to sytuacja patologiczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie, jakie mi się nasuwa, to jakim pokarmem pszczoły były zakarmione na zimę.

O tej porze roku pszczoły nie powinny tak się zachowywać. Nosemoza mogłaby dać takie objawy wiosną, ale nie na początku grudnia.

To nie są normalne objawy. Przyznam, że nigdy czegoś takiego nie widziałem w swojej pasiece, a trochę lat ją mam.

Teraz już nic nie zrobisz. Możesz tylko czekać do wiosny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam brak matki - pszczoły niepokoją się, rozluźniają kłąb i stygną,  więcej zużywają więcej pokarmu przez to mają przepełnione jelita. Widać dość dużo martwych pszczół (konsekwencja rozluźnienia kłębu). Przy wyższej temperaturze wychodzą na zewnątrz i wypróżniają się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie swojego doświadczenia, nie posądzałbym braku matki. Zdarzały mi się w zimie bezmatki, ale pszczoły były w zimowym kłębie i bez problemu zimowały.

Z tego co czytałem w Internecie, pszczoły źle trawią pokarm, który był przechowywany w zbyt dużej temperaturze.

Ze względu na to, że dopiero jest połowa grudnia, to jest dziwne, że pszczołom przepełniły się jelita. Od ostatniego oblotu minęło około miesiąca.

Obstawiam, że z tym pokarmem jest coś nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nic strasznego się nie dzieje. Kilka "kupek" na ściankach ula, to nic patologicznego. Pszczoły z późnego czerwienia albo kończące swój żywot starają się opuścić ul i czasami coś tam "popuszczą". W ulu pewnie jest kilkanaście tysięcy pszczół więc tych kilka "kupek" i kilkanaście trupków nie ma znaczenia.

Bardziej zastanawia mnie przytkany wlotek padłymi pszczołami. Czy masz dennice osiatkowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...