Skocz do zawartości
Marcin_K

Inwert 2017

76 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym podziękować Pani Annie Snuszka za jej życzliwość, bardzo dobry kontakt, cierpliwość i za pełen profesjonalizm. Dzięki Pani Annie mogłem dokonać zamówienia inwertu dla pszczół nie będąc członkiem polanki.

Pani Anna musiała się tłumaczyć za firmę diamant która deklarowała dostarczenie towaru w przeciągu 10 dni. Jak się później okazało towar miał opóźnienie 30 dniowe... Firma diamant sprzedała towar którego fizycznie nie miała na stanie.

Jeszcze raz bardzo dziękuje Pani Annie za poświęcony czas...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś zgadnie jaki to syrop i jaka firma go wyprodukowała

 

dzisiaj (tj. 26.09.2017)otwarte wiadro

 

 

dla ułatwienia -  syrop kupiony w tym roku (4 miesiące temu) i jeszcze ma okres przydatności 7 miesięcy 

 

przechowywany w temp. 10-15 st.C

 

połowa wiadra skrystalizowana 

 

z tej samej palety i z tej samej partii tylko jedno takie wiadro a w kilku jeszcze na dnie widać początki krystalizacji, ale nie takie jak w tym wiadrze

 

Dziwimy się czemu zapasy w ulach krystalizują, a tu masz "Babo placek" już w wiadrze zaczyna krystalizować

 

W tym roku karmiłem tym badziewiem 25 rodzin na jednej z pasiek. Będzie porównanie bo testuję jeszcze dwa inne syropy na tej pasiece.

post-323-0-39786800-1506453687_thumb.jpg

post-323-0-92615400-1506454395_thumb.jpg

post-323-0-46543400-1507024783_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
otrzymałem odpowiedź od producenta tego syropu

 

post-323-0-46543400-1507024783_thumb.jpg

 

 

 

"Z przykrością przeczytaliśmy Pana pismo w sprawie niezadowolenia ze stosowania 

naszego produktu dedykowanego dla sektora pszczelarskiego. Chcielibyśmy odnieść się do 

sytuacji związanej z Pana uwagami. ..................... jest zatwierdzoną paszą dla pszczół, chętnie 

przez pszczoły pobieraną i przy ogrzewaniu jej przez odpowiednią wielkość i jakość rodziny 

pszczelej pozwala jej przeżyć w okresie jesienno-zimowym.  W okresie wiosennym pszczoły 

korzystają z dostępnej bazy pożytkowej, a jeśli pogoda na to nie pozwala (IV-V 2017r), to 

należy podać dodatkowe ilości węglowodanów w postaci syropu lub ciasta pszczelego. 

 Produkty o nazwie handlowej ......................... są paszami dla pszczół znajdującymi się pod nadzorem 

weterynaryjnym. Zarówno surowce używane do produkcji jak i parametry procesowe 

podlegają specjalistycznym badaniom prowadzonym przez wewnętrzne laboratorium 

Cukrowni oraz wspomnianą wcześniej weterynarię z .......................... pod którą podlega zakład w 

..................... Nasze produkty są w pełni powtarzalne i badane w każdej dobie produkcyjnej. Nie 

ma możliwości, aby różniły się od specyfikacji, gdyż głównym surowcem jest  nasz cukier, woda 

i enzym biologiczny inwertaza, ten sam który naturalnie stosuje pszczoła do rozłożenia cukru. 

Zaprezentowane przez Pana zdjęcie świadczy o nieprzestrzeganiu warunków przechowywania 

podanych na opakowaniu syropu. 

 Od momentu uruchomienia produkcji syropów inwertowanych nie dokonywaliśmy 

żadnych zmian w doborze surowców do produkcji, jak i w samej recepturze. Zmienną 

wartością jest czynnik pogodowy, jakość rodzin pszczelich. Pasza ................... ma optymalny 

skład. Pasza w formie syropu służy do karmienia pszczół i pod wpływem ciepła rodziny 

pszczelej (kłębu) jest w formie pozwalającej na jej pobranie i przetrwanie przez rodziny 

pszczele do kolejnej wiosny, jeśli zastosowano wystarczającą dawkę. Takie jest jej zadanie i 

  

jest ono spełnione, zwłaszcza, że w tym samym czasie na jej bazie karmionych jest kilkadziesiąt 

tysięcy rodzin pszczelich w Polsce i nie tylko. Gdyby problem powiązany był tylko z naszą paszą, 

to wówczas dotknąłby ich wszystkich, a nie pojedynczych przypadków. Pragniemy również 

zaznaczyć jak ważnym parametrem dla zachowania właściwej konsystencji naszego produktu 

jest temperatura przechowywania. Pasza ................. przechowywana w niewłaściwych 

warunkach zmienia konsystencję. Natychmiast po otrzymaniu od Pana zgłoszenia 

przeanalizowaliśmy nasze próbki archiwalne produktu .............. i w żadnej z nich nie było 

oznak krystalizacji. Ilość pozytywnych sygnałów od pszczelarzy kupujących i chcących nadal 

kupować nasze produkty pozwala nam na dalszy rozwój produktów i ich doskonalenie.  

 

Z poważaniem, 

...................... 

Specjalista ds. jakości "

 

 

jak będziecie mieć problemy z syropem to jest wasz błąd w przechowywaniu, albo macie pszczoły nie takie jak powinniście mieć, albo pogoda nie taka, albo albo............. nigdy wina nie będzie producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to moja odpowiedź do tej firmy


 


 


"Dzień dobry, Szanowna Pani


 


W załączniku przesyłam wyniki badań, które pokazują że troszeczkę się Pani myli


 


1.


Pisze Pani że:


"Od momentu uruchomienia produkcji syropów inwertowanych nie dokonywaliśmy


żadnych zmian w doborze surowców do produkcji, jak i w samej recepturze. Zmienną


wartością jest czynnik pogodowy, jakość rodzin pszczelich."


" Nasze produkty są w pełni powtarzalne i badane w każdej dobie produkcyjnej. Nie 


ma możliwości, aby różniły się od specyfikacji"


 


pliki 


01011601.PDF


03011601.PDF


są to wyniki badań z dwóch różnych laboratoriów syropu ................ Numer partii wyrobu .....67142 Data załadunku 09.05.2017, termin ważności 04.2018r. - z tej partii pochodzi ten syrop, który skrystalizował w wiadrze. - zgłaszane do Pani M................ i Pana K..................  w maju 2017r.


według mnie troszeczkę się różnią z danymi zawartymi w ateście jakości dołączonymi do produktu


 


dla porównania


plik


03011602.PDF


jest to wynik z badania innego syropu i innego producenta, w którym wykazano tymi samymi metodami badania obecność sacharozy


 


dysponuję kilkoma wiadrami ......................... z w/w partii, oryginalnie zamkniętymi - jeżeli państwo potrzebują do badań to mogę udostępnić (komisyjnie)


 


plik


Pomada - kryształy cukru.pdf - 


pokazuje, że nie macie pełnej kontroli nad procesem produkcji i produktem końcowym w waszym przedsiębiorstwie


 


2.


Pisze Pani że:


"Produkty o nazwie handlowej .............................. są paszami dla pszczółznajdującymi się pod nadzorem


weterynaryjnym."


W rozmowie z Panem Mariuszem z PIW - Ciechanów wynikało, że badali tylko wysłodki w zakładzie z G..................., a nie paszę dla pszczół "............"- jeżeli było inaczej to proszę o protokół pokontrolny dot. w/w produktu


 


3.


Pisze Pani że:


"Zaprezentowane przez Pana zdjęcie świadczy o nieprzestrzeganiu warunków przechowywania


podanych na opakowaniu syropu."


"Pasza .................. przechowywana w niewłaściwych warunkach zmienia konsystencję."


 


W moim magazynie wszystkie wiadra tj. 44 szt. z w/w dostawy  były przechowywane w identycznych warunkach zalecanych przez producenta (pow. 10 st.C.).


Dlatego dziwi mnie fakt, że tylko jedno wiadro z 44 skrystalizowało.


Zauważyć trzeba że od 9.05.2017 były już dodatnie temperatury i utrzymanie w magazynie powyżej 10 st. C. nie było problemem.


 


Jeżeli u mnie warunki przechowywania były takie jak zaleca producent to można pokusić się o stwierdzenie, że w  magazynie producenta nie spełniono warunków przechowywania.


 


 


 


Z poważaniem 


Rafał ...........


Pszczelarz


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tu odpowiedź producenta

 

już nie mieli żadnego argumentu na poparcie swoich tez i na inne punkty nie odpowiedzieli

 

"Klient: Pan Rafał ................
 
  
Szanowny Panie, 
 Przedstawione przez Pana wyniki analiz i metodyki są adekwatne dla miodu. Produkt 
.................. jest syropem inwertowanym, który powinien być badany zgodnie z metodyką 
ICUMSA w laboratorium akredytowanym. Informujemy, ze fałszowanie miodu inwertem jest 
zabronione. 
 
 
Z poważaniem, 
...........................
Specjalista ds. jakości 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w załączniku zdjęcie aktualnego atestu jakości pokarmu dla pszczół

 

przeczytajcie Uwagi:

 

jestem ciekaw czy inni kupujący ten produkt też mają i czy zauważyli taki wpis

 

 

a ja pomimo atestu wczoraj wysłałem próbkę do badania 

 

zawartość powinna zgadzać się z atestem (produkt świeży bo wyprodukowany 6.10.2017r od dnia produkcji nie było mrozu ani upału)

..

post-323-0-94883300-1509014535_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poście z pierwszej strony Napisano 20 czerwiec 2017 - 21:41   

wskazywałem na możliwą zmianę składu syropu 

 

 

na stronie producenta nadal brak wzmianki zawartej w uwagach atestu zdjęcie z 26.10.2017r

 

ale dobra wiadomość cena spada, dwa dni wcześniej syrop kosztował 50zł wiadro

post-323-0-10947100-1509021390_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skład się zmienia to zmieniają się też inne parametry .Możliwe ,że wytrąca się np.kwas glukonowy,a podczas ogrzewania przez pszczoły i słabej wentylacji to może być ciekawa mieszanka :) do tego wzrasta zapewne kolejny parametr wytrącona sól wapniowa -glukanian wapnia inaczej sól .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcemy mieć pewność, że syropy (inwerty itp.) nie zaszkodzą naszym pszczołom i chcąc mieć możliwość weryfikowania składu tych produktów

 

musimy dążyć do opracowania norm jakościowych, składu cukrów i innych parametrów fizykochemicznych dla syropów stosowanych do dokarmiania pszczół.

 

 

jeżeli tego nie uzyskamy to będą się zdarzały różne przypadki "kombinowania" ze składem syropów i zawsze będziemy na przegranej pozycji

 

na dzień dzisiejszy to nie mamy czym legalnie karmić pszczół

 

- syropami nie możemy bo nie jesteśmy zarejestrowani u weterynarza jako używający paszy do karmienia zwierząt

- cukrem też nie specjalnie - bo cukier nie jest przeznaczony do karmienia pszczół ( nie spotkałem się żeby jakaś cukrownia na swoim produkcie napisała, że cukier nadaje się do karmienia pszczół) były jakieś próby czynione przez hurtowników 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ceny nadal spadają

 

i tu dołączę żarcik - Jak będą w takim tempie obniżać cenę, to w czerwcu będą dopłacać żeby im ktoś chciał to odebrać 

post-323-0-39117800-1513785909_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawia  mnie opis w/w produktu

 

"Korelacja glukozy/fruktozy/ sacharozy (30/39/31) sprawia, że pasza ta jest idealna na zimowe podkarmianie."

a jeżeli pasza zmienia swój skład podczas przechowywania

wpis z atestu jakości

"Naturalnym zjawiskiem podczas przechowywania produktu jest powolnie przebiegająca inwersja sacharozy do glukozy i fruktozy".

 

to czy ta pasza, po tej powolnej inwersji zachodzącej już podczas przechowywania "jest idealna na zimowe podkarmianie " i czy nadaje się do takiego podkarmiania?

i jeszcze jedno pytanie 

kiedy kupować taką paszę (syrop), żeby skład był właściwy i "idealny" do zimowego podkarmiania? - jeżeli po niecałym miesiącu od wyprodukowania skład jest już inny od tego co deklaruje producent 

 

 

może na ten temat wypowie się ktoś z Polanki, albo może jakiś "Profesur"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku karmiłem tym badziewiem 25 rodzin na jednej z pasiek. Będzie porównanie bo testuję jeszcze dwa inne syropy na tej pasiece.

 

Po przeglądzie pasieki już wiem czym będę karmił w tym sezonie.

 

dwa na trzy syropy skrystalizowały w plastrach i to można powiedzieć na "beton". W kilku ulach trudno wbić dłuto

 

lepiej wygląda sytuacja w ulach, które karmiłem na zimę samym ciastem tam krystalizacji zapasów nie ma.

 

Rodziny karmione w tym samym czasie i w podobnej sile 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy może ją poznać, ale taką mamy umowę z P&F, że nie możemy jej pokazać publicznie. Ot - coś za coś. Tajemnica handlowa to normalna rzecz. Ponieważ każdy może sobie porównać cenę przekazaną mailem z tą, która można dostać bezpośrednio od P&F, każdy tez może sobie wyrobić zdanie na temat gdzie warto zainwestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem dostawę nr partii L368123 fondantu pszczelego w op. 2kgx7 z promowanej przez niektórych firmy


 


z przykrością muszę państwa powiadomić, iż po wstępnym sprawdzeniu granulacji cukru użytego do produkcji stwierdziłem zbyt duże kryształki.


Wielokrotnie zwracałem tej firmie problem i nadal brak poprawy.


Opakowania 2kg fajne, poręczne to im się udało.


 


Może ktoś wpływowy z Polanki zadziałałby w tym temacie i firma posłucha uwag 


 


włożę do odkładów z dennicą osiatkowaną i poczekam ile pszczoły wyrzucą


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informuję że P&F wstrzymuje zamówienia inwertu w wiaderkach na razie do 8.07
Kontenery będą dostępne do wyczerpania zapasów.
Jako alternatywę mogę obecnie zaproponować produkt pszeniczny z Hoolger Food
wiaderka a'15 w cenie 2,11 zł/kg  (660 kg na palecie)
wiaderka a'40 w cenie 2,15 zł/kg (480 kg na palecie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otrzymałem wyniki kolejnego syropu dla pszczół pochodzenia Czeskiego, który miał zawierać składniki........ syropu: 40% fruktoza, 30%glukoza, 30%sacharoza

 

w załączniku wyniki trzeba jeszcze przeliczyć na suchą masę

 

woda 28,8%       czyli sucha masa 71,2%

fruktoza 28,64%   w suchej masie 40,22%

glukoza 23,46%        -II-                32,95%

sacharoza 17.03%    -II-                23,92%   ?

 

HMF  1,75 (mg/100g)    jeszcze nie wiem czy to dobrze czy nie ale wyczytałem że dopuszczone jest 2mg/100g

post-323-0-42804600-1539852638_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku od jednego z producentów w Polsce zakupiłem 8 palet inwertu.  Zakup miał miejscem końcem maja. W sierpniu  okazało się, że  inwert sfermentował. Rozmowy były trudne, producent stwierdził, że jego wyrób jest dobry i powinienem sam sprawdzić jego jakość przy odbiorze, mimo tego uznał reklamację i szybciutko odebrał nam wszytki pozostały inwert / część  na bieżąco służyła do podkarmiania/ .  Niestety w naszym kraju nikt nie jest w stanie określić przyczyny takiego stanu. 

 

Ja zadam tylko jedno pytanie : Czy jest określony wzorzec pokarmu zimowego dla pszczół do którego  jakiekolwiek laboratorium  będzie mogło się odnieść przy badaniach jakościowych inwertu? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak trudno napisać jaki to producent czy jaki to produkt aby inni nie popełniali tego samego błędu? Jeżeli to prawda to producent będzie ostrożniejszy na przyszłość a pszczelarze nie wydadzą pieniędzy na półprodukt do produkcji bimbru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało przypomnę, że pszczelarz nie powinien kierować się tylko ceną i innymi mało wiarygodnymi pierdołami podawanymi w reklamie, i nie kupować inwertu oznakowanego jako pokarm dla pszczół, a kupować inwert majacy status paszy dla pszczół. Producent paszy dla pszczół produkuje ją pod nadzorem weterynarii i znajdziemy go w rejestrze producentów pasz na witrynie GIW.

Niby drobnostka, ale w razie czego inna kwalifikacja prawna i rozmowa prawnika z producentem.

Ta logika dotyczy również niestety produkcji cukru i ciast. Niestety, bo nie ma dziś na rynku cukru ze statusem paszy dla pszczół i niewiele jest dziś tak oznakowanych ciast. Pasza dla ludzi ma zdecydowanie niższe wymogi zdrowotne i wolno ją podawać zwierzętom tylko na własną odpowiedzialność (jak stary chleb zwierzakom w zoo, czy cukier pszczołom).

Producent paszy dla zwierząt musi na etykiecie podać swój numer weterynaryjny producenta z tejże ewidencji GIW.

Przykładowo Axen Bio Group Marka Głuchowskiego (najlepszego premiksiarza wśród prawników i najlepszego prawnika wśród premiksiarzy), znany nam z innego wątku o Vitaeapisie, mimo że dziś już nie produkuje niczego dla pszczół, ma dla bezpieczeństwa aż trzy takie numery :D .

https://pasze.wetgiw.gov.pl/demo/index.php?n=axen+bio+group&w=all&s_typ=1&submit=search&mode=2&search_mode=2&lng=

Zaś firma Marka Klata Biobalance, mimo że odpowiada tylko za etykietowanie (cokolwiek by to nie znaczyło) ma na wszelki wypadek też swój numer weterynaryjny (jak ksiądz siusiaka)

https://pasze.wetgiw.gov.pl/demo/index.php?n=biobalance&w=all&s_typ=1&kd%5B%5D=B&submit=search&mode=2&search_mode=2&lng=

Gdyby ktoś wytruł sobie pszczoły paszą, to rozmowa będzie krótka i wspomogą ja spece - prawnicy specjaliści  od pasz, czyli kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara. Szczególnie gdy dotyczyć to będzie ich pasz :D . Numer wet obowiązuje chyba tylko w kraju, więc biobalancer Akos jest spoko. Ale krajowi producenci pasz dla pszczół nie powinni spać spokojnie.

https://www.kancelaria.eu/category/obszary-praktyki/prawo-farmaceutyczne/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...