Skocz do zawartości
Nektariada

Dotacje 2023

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ spore zamieszanie panuje w kwestii przyszłorocznych dotacji, wklejam założenia Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 odnośnie pszczelarstwa, które będą podstawą rozdziału środków finansowych. Założenia te muszą jeszcze znaleźć wyraz w odpowiednich wykonawczych aktach prawnych. Program zostanie uruchomiony w następnym roku, więc przyjmowanie już teraz wniosków przez niektóre związki wprowadza tylko zamieszanie - tym bardziej, że składać wnioski o dotacje będzie można samodzielnie, on-line, przez stronę ARiMR, z czego pewnie wielu pszczelarzy skorzysta.
 

Cytat

 

Interwencją może być objęty pszczelarz będący producentem produktów pszczelich, spełniający
następujące warunki:

Prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera), i jest
wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie
zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421);
- umieszcza na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład
w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego);
- posiadający co najmniej 10 pni pszczelich.
Pomoc w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności będzie udzielana dla młodych pszczelarzy tj. tych
którzy nie ukończyli 40 roku życia.

Beneficjent
I.Pszczelarz, producent produktów pszczelich.
II.Pszczelarz, producent produktów pszczelich może się ubiegać o pomoc również za pośrednictwem
organizacji pszczelarskiej działającej w formie:
1) związków pszczelarskich;
2) stowarzyszeń pszczelarzy;
3) zrzeszeń pszczelarzy;
4) spółdzielni pszczelarskich;
5) grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.
6 Forma i stawka wsparcia/kwoty/metody obliczeniowe
Refundacji podlegają koszty poniesione w trakcie danego roku pszczelarskiego.
Refundacja do 60% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń
wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej.
Inwestycje będą nakierowane na modernizację i unowocześnianie gospodarstw pasiecznych,
przyczyniając się do poprawy efektywności produkcji pasiecznej.
Przykładowe koszty podlegajace refundacji to w szczególności zakup:
- miodarek (maszyny do wirowania miodu),
- odstojników,
- dekrystalizatorów,
- stołów do odsklepiania plastrów,
- urządzeń do kremowania miodu,
- wózków ręcznych do transportu uli,
- wialni do pyłku
Maksymalna wysokość pomocy przekazanej jednemu beneficjentowi w okresie jednego roku
pszczelarskiego nie może przekroczyć 100 w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli i nie więcej
niż 15 000 zł.
W ramach interwencji planuje się realizację 6 200 działań co pozwoli na wsparcie 6 200 beneficjentów.
Corocznie planuje się wsparcie po 1 240 beneficjentów, zaś zakłada się, że średnia wartość takiego
działania wyniesie3 335,48 euro na beneficjenta (1 667,74 euro ze środków UE).
Organizacje pszczelarskie mogą ubiegać się o refundację udokumentowanych kosztów bezpośrednio
związanych z wykonaniem projektu (np. księgowości, prac biurowych, nabycia materiałów biurowych,
korespondencji, telekomunikacji), do 4% kwoty wsparcia udzielonej pszczelarzom za ich pośrednictwem,
jednak kwota ta nie może przekraczać 65 w przeliczeniu na tego pszczelarz

 

Więcej można przeczytać w Planie Strategicznym dostępnym na stronie (link na samym dole):

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/najistotniejsze-modyfikacje-planu-strategicznego-wpr-na-lata-2023-2027

Sprawy dotacji do sprzętu pszczelarskiego - od strony 670

Podkreślenie progu wiekowego - moje.

Przyznam, że  nie bardzo rozumiem sformułowanie: "Corocznie planuje się wsparcie po 1 240 beneficjentów" - czy to jakieś uśrednienie, czy faktycznie tylko tyle osób będzie mogło skorzystać z dotacji (w maksymalnej praktycznie wysokości)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.09.2022 o 11:10, Nektariada napisał:

Podkreślenie progu wiekowego - moje.

I bardzo słusznie od razu na szkoleniu mówiłem że to bubel dyskryminacyjny ,rozumie ściśle dedykowany program dla młodych ale to jest program wsparcia pszczelarstwa ogólny.

Goś 41 letni ma jeszcze do emerytury 24 lata, 6 razy się posłowie zmienią a on musi zapier..niczać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preferencje rolników do 40 roku życia to żadna nowość. W zdecydowanej większości dotychczasowych programów rolniczych wyżej punktowani byli młodzi rolnicy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. Czy coś już wiadomo na temat refundacji w tym roku? Ze strony WZP w Rzeszowie wynika, że tam już można składać wnioski do dnia 15.02.2023r. Ponadto jest zamieszczone pismo z Ministerstwa Rolnictwa w sprawie Interwencji w sektorze pszczelarskim zgodne z Planem Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krążąc po necie natrafiłem na perełkę warszawską. Przeczytałem od dechy do dechy na bezdechu, co radzę innym:


https://www.wzpwarszawa.pl/pl/aktualnosci/5/s/pismo-arimr-do-przewodniczacego-ds-pszczelarstwa/id/44/grupa/1/


Ktoś ma problem. Zwraca się do właściwego od spraw rozwiązywania problemów organu. Organ wyjaśnia. Jeżeli sprawa jest poważna, problemowiec zwraca się do decydenta na piśmie. Wyjaśnianie jest obowiązkiem i przywilejem władzy.  Jak władza nie funkcjonuje - rodzą się demony. Są to tzw. nieoficjalne źródla władzy. Władza ma zafajdany obowiązek wyjaśnić problemy w trybie administracyjnym. Nie będę już tu marudził o konstytucyjnym pytaniu publicznym i pytaniu o publiczny pieniążek (jak na przykład kaska FPRO). Wydawałoby się, że władza pszczelarska lezy w ministerstwie i gdzieś tam po WZP/RZP bo władza PZP to już dawno fikcja. Poniżej mamy przykład krążącej korespondencji. Ktoś pisze do kogoś, ten ktoś odpowiada według jakiegoś rozdzialnika. ARiMR chce dobrze i stara się, ale minrol (przełożeni) sypią im piach w tryby i czynią nierealnymi terminy. Po przeciwnej stronie jest niedołężny starzec - przeciętny polski pszczelarz. Władza ze szczebla WZP/RZP nawet chciała mu pomóc w papierkologii, ale jak widać została zbocznikowana. Może i dobrze, bo nie jest jasna do końca sprawa czyją własnością jest refundowany sprzęt, gdy beneficjentowi zejdzie się z tego padołu przed pięciu laty od momentu gdy kopnęło go refundacyjne szczęście. Panowie ministrowie - zlitujcie się na Boga i wyślijcie do ARiMR swoje decyzje, by ci nie musieli świecić oczami i udawał władzy. Na miejscu zupełnie ostatnio niewidzialnego pana prezydenta wszystkich polskich pszczół poczułbym się takimi pismami zbocznikowanym i niepotrzebnym. A nawet przeszkadzającym innym w solidnej pracy, mimo pobierania kasy za samozatrudnienie swoje i jakiejś rodzinnej firmy "Hary" z ich składek. PZP się stacza i nie widać siły dla wewnętrznego samooczyszczenia się. Przeszkadzał Sąd, przeszkadzała Rada, została tylko do rozwalenia nic nie robiąca Komisja Rewizyjna. Na zjeździe wyprowadzającym sztandar, bo kończy się czas na żarty.
Panowie politycy. Ja skromny polski pszczelarz przepraszam Was za to. że jestem za głupi, by wyłonić w demokratycznym państwie jakąś reprezentację środowiska pszczelarzy potrafiącą sensownie współpracować z Wami - władzą wykonawczą, ustawodawczą, sądowniczą i z mediami. Mamy męża stanu - samozwańczego prezydenta, który przywłaszczył sobie prawo bicia medali, karania i wyróżniania, ale nie potrafi pokierować rozlatującą się organizacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już nie trzeba będzie w kołach wysłuchiwać od prezesów tekstów typu" o, przyszedł młody i już chce dotacje na sprzęt" albo opowieści z jakim to szacunkiem za jego czasów (pereelowskich, btw) trzeba było odnosić się do prezesa i ile to sie on naczekał na pierwszą swoją miodarke?
A poważniej, jak dobrze zrozumiałem, to teraz mogę o dotacjach rozmawiać z ARiMR bez pośredników/koła i dotyczy to zarówno RHD jak i SB.
Edit:

Właśnie rozmawiałem z Lyson.com (podobnie pewnie jest u innych producentów czy sprzedawców) i rozjaśniło mi się bardziej. Ważne do dotacji jest, aby zakupy były bezpośrednie (np. zamówienie telefoniczne) czyli wpłata z mojego konta na konto sklepu, bez np. przelewy 24 czy payu/allegro i otrzymanie faktury imiennej.
Jak twierdzi w/w Lyson, od maja rusza platforma ARiMR gdzie wnioski o dotacje na zakupy od 1 stycznia 2023 będą przyjmowane od indywidualnych pszczelarzy, w tym też przez epuap i profil zaufany i rozpatrywane tak jak i inne sprawy do ARiMR tą drogą (?).
To teraz, jeśli dane koło nie będzie wnosić do pszczelarstwa w danym regionie nic poza robotą księgowego i czerpaniem korzyści z biurokracji jak dotychczas, to będzie piątym kołem u wozu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Strzezymir napisał:

No to już nie trzeba będzie w kołach wysłuchiwać od prezesów tekstów
 

Ku pamięci wszystkim byłym i obecnym Prezesom. Łaska Pańska na pstrym koniu jedzie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby ubiegać się o dopłatę na zakup sprzętu pszczelarskiego należy posiadać zezwolenie na sprzedaż bezpośrednia lub rolniczy handel detaliczny? Według pisma z ARiMR jest to jednym z warunków ubiegania się przez pszczelarza na refundację zakupu sprzętu pszczelarskiego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.02.2023 o 23:29, czarg napisał:

Czy pszczelarze niezrzeszeni też mogą skorzystać z pośrednictwa SPP"Polanka" jak to drzewiej bywało?

 

13 godzin temu, Qba_tuSzyN napisał:

Czy trzeba być polankowiczem aby skorzystać z dotacji na zakup leków?

Proponuję zadać pytania do Pani dyrektor. Bo wiem, że sam Prezes jest obecnie mocno zajęty.

Elżbieta Kowalczyk – dyrektor (504 874 751) elzbieta.szlachetka@wp.pl albo Bartosz Ciszewski – rzecznik(784 403 168) c.bartosz@poczta.fm

Proszę wstawić odpowiedź od w/w osób dla innych niezrzeszonych pszczelarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robinhuud Wam to mówię przed urzędnikami i wysokimi działaczami organizacyjnymi. O Wy nieszczęśni beneficjenci, którzy próbujecie złożyć w ARiMR WoP (wniosek o płatność) w ramach refundacji dla pszczelarzy poprzez aplikację ewniosekPlus i system wam nie pozwala.  To nie jest wasza wina, że nie umiecie obsługiwać komputera. Wina leży po stronie urzędników ARiMR, którzy nie mając lepszego pomysła podjęli z bezsiły decyzję, że dalej przedłużają już przedłużany termin do końca miesiąca. Zapamiętajcie, że jako pierwszy ja Was powiadamiam o tym poprzez forum Polanki.
Czwartek, 24 sierpnia roku pańskiego 2023 godz. 14.26

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...