Skocz do zawartości
Piotr_S

KPWP 2017 / 2018

179 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

W związku ze zmianami administracyjnymi, termin składania wniosków na następny okres zakupów refundowanych został odwołany.

 

Nie został podany nowy termin. Musimy poczekać aż agencje rządowe wypracują nowe formy i przekażą nam termin i tryb składania wniosków.  Proszę nie składać na razie żadnych zamówień - nie wiemy czy warunki uczestnictwa i zakres potrzebnych danych będzie taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem nowym członkiem Polanki zapisana w maj 2017, chciałabym złożyć zamówienie na leki z refundacją, czy mogę jeszcze to zrobić i gdzie znajdę link z formularzem?Aga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co napisałem w poście powyżej, nadal obowiązuje. Czekamy na ruch władz i ogłoszenie terminów, sposobów i warunków składania wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jedyne dotychczas funkcjonujące źródło informacji to: http://www.arr.gov.pl/wsparcie-rynkowe/produkty-pszczele i jak łatwo zauważyć, nic tu nowego nie ma. KOWR zaczyna swoją działalność od 1 września. Przed połową września nie spodziewałbym się żadnych konkretów. Chyba, że są gotowe i czekają tylko na odpalenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co napisałem w poście powyżej, nadal obowiązuje. Czekamy na ruch władz i ogłoszenie terminów, sposobów i warunków składania wniosków.

 

Dla mnie są dwie niewiadome:

 

- czy KOWR będzie korzystał w "rozdawaniu kasy" tak jak dotąd z pośrednictwa organizacji pszczelarskich posiadających osobowość prawną. Obecny stan pokazuje dobitnie, że ARR nie traktuje pszczelarzy jak innych rolników, a niektóre organizacje wykorzystują sytuację dla wyrobienia pszczelarzom przywiązania do nich i dyscyplinowania w pruskim drylu (przywiązanie chłopa do ziemi) Pszczelarze niezrzeszeni (ale i wywaleni) są nie wiadomo dlaczego pozbawieni KPWP.

 

- czy organizacje te pracując po amatorsku i bez ponoszenia ewentualnej odpowiedzialności za wyciek danych (adresy, pesele, nr tlf itp) sprostają nowym formalnym wymogom prawnym ochrony danych osobowych obsługiwanych beneficjentów? Inaczej mówiąc, czy spychanie obowiązków przez wyspecjalizowaną, profesjonalną agendę rządową na działające po amatorsku rolnicze organizacje branżowe, wykorzystujące tą sytuację do własnych celów i nękane dodatkowo z centrali taktycznymi kontrolami jest w porządku.

 

    KOWR może sobie uprościć procedury opłacając pośredników ryczałtowo (% od utargu), na co jak na razie chyba nie ma zgody z UE. W WZP Poznań koszty obsługi KPWP po wejściu w życie powyższego ograniczenia działacze cwaniacko przerzucili po cichu i chyba bezprawnie na pszczelarzy beneficjentów i na niebeneficjentów, zwiększając im składki na specjalnie zwołanym w tym celu Nadzwyczajnym Zjeździe. W ten sposób zamiast do pszczelarzy kasa trafia skuteczniej do wybranych wg niejasnych kryteriów producentów sprzętu, leków i pszczół, powodując stosowne i przewidywalne podwyżki cen tych produktów. Dobitnym przykładem jest tu ukraiński paradoks ceny apiwarolu. Tak pieniążek celowany do pszczelarza omija go, o czym nie doczytałem się w ostatnim raporcie pokontrolnym NIK.

(przykładowo patrz wykaz wybrańców - limitowanych producentów odkładów dla członków WZP Poznań na ich witrynie)

Biorąc powyższe pod uwagę zastanawiam się, czy nie lepsza byłaby tu mimo wszystko niemożliwa podobno dziś "urawniłowka" - dopłata do ula z minimalnymi kosztami obsługi i minimalnym ryzykiem korupcji. Dlaczego nie mogę brać dopłaty do ula jako pszczelarz, a mogę brać dopłatę do hektara "za jego manie" jako rolnik (JPO - jednolita płatność obszarowa)? Jak mawiał Jacek Grechuta: "pani mi mówi niemożliwe, pani mi mówi, że się zdaje"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc powyższą informację pod uwagę zasadnym jest aby zarząd POLANKI wypowiedział się co procedury jaką powinniśmy przejść aby starać się o poszczególne refundacje.

Z pszczelarskim pozdrowieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc powyższą informację pod uwagę zasadnym jest aby zarząd POLANKI wypowiedział się co procedury jaką powinniśmy przejść aby starać się o poszczególne refundacje.

Z pszczelarskim pozdrowieniem

 Kolega ma rację , przydało by się kilka zdań informacji dla "nowych " którzy jeszcze nie przechodzili drogi refundacji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Został ten nieszczesliwy zapis że nie można korzystac z PROW 2014-2020 ale tylko w sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze czekamy na jakieś informacje dotyczące refundacji i wzorów zamówień. Informacją, że dane te ukażą się np w połowie października wbrew pozorom jest bardzo ważnym przekazem - wówczas wiemy co i kiedy.

Z pszczelarskim pozdrowieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciągu 1-2 dni pojawią się formularze do zbierania zamówień. Będziemy je zbierać do połowy listopada,

 

Wprawdzie oprotestowaliśmy warunki uczestnictwa w programach łącznie ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zawodowych (pisma: ich i nasze w załącznikach) a wiem też, że PZP również jakieś pisma w tej sprawie składało, niemniej nasz protest nie zmienia sposobu zbierania zamówień i pisania projektów. Dotyczy dopiero fazy realizacji. 

 

Tak więc, jeszcze tylko chwila cierpliwości. Formularze "już się tworzą" rękami Adama Chrzanowskiego.

MRiRW - warunki KOWR 2018-19.pdf

SPZ do MR w spwawie wytycznych do KPWP.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , jestem początkującym pszczelarzem i nigdy nie korzystałem z refundacji i mam kilka pytań , może durnych ale proszę o odpowiedź

1. Mając zarejestrowanych 10 pni teoretycznie mogę liczyć na refundację 500 zł  netto , , zakładając że ul producenta x kosztuje 250 zł netto to żeby wykorzystać przysługującą mi refundację muszę kupić 3 ule ? tak czy nie ?

2. czy mogę  wpisać w formularzu większą liczbę uli np 5 a dofinansowanie i tak otrzymam w kwocie ok 500 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być 5 uli. Maksymalna refundacja wyniesie 500 zł, ale jeszcze będzie zależała od przyznanej nam przez agencję puli. Może wynieść np. 300 lub nawet 200 zł. Najważniejsze jest, że zapisanie się teraz na cokolwiek jest jedynie zagwarantowaniem sobie udziału w projekcie. Zawsze się później można wycofać z części lub nawet z całości zamówienia.

 

Najrozsądniej jest zapisać się na 3 ule (w przypadku obniżenie kwoty zmniejszyć nawet do dwóch) i potem kupić od producenta 5 na 2 faktury. Jedną w ramach projektu a drugą już tylko dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasieka Wiktoria z tego co pamiętam, to w zeszłym roku takie potwierdzenie było wysyłane jedynie na indywidualne zapytanie o potwierdzenie na e-maila osoby prowadzącej np zakup sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...