Skocz do zawartości
cayose

Czy czeka nas kryzys w branży pszczelarskiej ?

45 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

"Kryzys na hurtowym rynku miodu?
Od wielu dni dochodzą do nas niepokojące informację od polskich pszczelarzy zawodowych na temat wyraźnych trudności w sprzedaży miodu na rynku hurtowym. Decyzja Unii Europejskiej o pomocy Ukrainie poprzez zwolnienie z cła spowodowała duży napływ ukraińskiego miodu w niskiej cenie do Polski.
Jednocześnie gwałtowny wzost ceny paliw, cukru, siły roboczej zwiększyły znacząco koszty prowadzenia polskich pasiek.
Czy czekają nas trudne czasy w branży pszczelarskiej?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E, tam...

Jesteś pierwszy który TO zauważył, na razie NIKT NIC NIE SYGNALIZOWAŁ na portalu. Od dłuższego czasu wygląda na to że dobrze nam, "dobrze nam tak..."

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja będę drugi, sprzedaż miodu praktycznie stanęła, mówię praktycznie, bo porównując rok do roku sprzedaż jest na poziomie 10 procent zeszłorocznej :( smutne to bo w zza wschodniej granicy zalano nas „miodem” i mieszanką miodów pochodzących spoza unii europejskiej. 
Dodatkowym problemem jest warroza, która w tym roku dała się wyjątkowo boleśnie we znaki pszczelarzom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Poprzednio napisałem ..dobrze nam tak...

   A jakie jest zainteresowanie TYM ABY BYŁO LEPIEJ??? 

  Parokrotnie wspominałem /na forum/  że podjęta została inicjatywa pracy nad tzw Ustawą Pszczelarska która w konsekwencji mogła by WYPROSTOWAĆ  parę ścieżek które powodują że JEST JAK JEST, czyli ŹLE. 

I co?  Zadał ktoś jakieś merytoryczne pytanie o ten temat??? Nie będę komentował uwag które zostały do mnie skierowane...          

    Co Zarząd Polanki robi w tym temacie? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Marcin_K napisał:

No to ja będę drugi, sprzedaż miodu praktycznie stanęła, mówię praktycznie, bo porównując rok do roku sprzedaż jest na poziomie 10 procent zeszłorocznej :( smutne to bo w zza wschodniej granicy zalano nas „miodem” i mieszanką miodów pochodzących spoza unii europejskiej. 
Dodatkowym problemem jest warroza, która w tym roku dała się wyjątkowo boleśnie we znaki pszczelarzom.

Przy prawidłowym zwalczaniu warroza jak zawsze  nie była w tym roku problemem.  Jeżeli ktoś ma taki problem z warrozą to powinien zmodyfikować sposób zwalczania.  Sprzedaż miodu jest w tym roku jest rzeczywiście mniejsza , ale nie o tyle co kolega pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Atena napisał:

  Poprzednio napisałem ..dobrze nam tak...          

    Co Zarząd Polanki robi w tym temacie? 

 

No i nareszcie doczekał się Zarząd  reprymendy. I to od kogo? Od człowieka ,  który od wielu lat "pasożytuje" na forum Polanki , nie będąc jej członkiem , ani żadnej innej organizacji,  ma gość tupet, żądać wyjaśnień, tak jak by miał do tego prawo. Oczywistym jest, że on się nie zmieni, gdyż ciągle uważa że pozwalają mu na to jakieś "zasługi" dla zajmujących się uprawą winorośli.  Myślę że wobec takiej ilości dobrej woli , jaką otrzymał on już na tym forum, mogli byśmy jeszcze raz pomóc mu rozwiązać problemy , z którymi on nie może sobie poradzić a które zgłasza. Proszę więc panie Atena podać , jakie to ilości miodu zalegają u pana w magazynach, których pan nie może sprzedać , bo "Zarząd Polanki nic nie robi w tym temacie"?  Wielokrotnie informuje nas tutaj o swoich koneksjach z parlamentarzystami, chce sprawiać wrażenie że koordynuje prace różnych komisji, a nagle zadaje pytanie , co Zarząd Polanki robi  "w temacie " który zawiera problemy, z jakimi boryka się w prowadzeniu pasieki pan Atena??? Czy nie widzi pan swojej śmieszności w tym momencie ?  I robi to wobec Zarządu Polanki, który od wielu lat toleruje pana panoszenie się na swoim forum,   Trochę samokrytyki panie Atena.   Niestety jest pan jaki jest.  Ale skoro nie radzi pan sobie z problemami prowadzenia pasieki , to ponawiam oświadczenie, niech pan poda jakiej ładowności samochód trzeba przysłać, aby mógł pan sprzedać swoje zasoby miodu , za co chce pan rozliczać Zarząd  Polanki. A to wyrażenie "dobrze nam tak" to kogo dotyczy ?  Czy pana też ?. Jeżeli tak , to niech pan "przyczepi się" do takiej organizacji, która te problemy dla swoich członków załatwia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Atena napisał:

  Poprzednio napisałem ..dobrze nam tak...

I co?  Zadał ktoś jakieś merytoryczne pytanie o ten temat??? Nie będę komentował uwag które zostały do mnie skierowane...          

1 godzinę temu, Atena napisał:

 Strata czasu! Nic nie zrozumie...  

 

Ot , i całe sedno sprawy.  Pisać byle co. Takie ble ble ble .  A jak by trzeba odpowiedzieć na jakieś "merytoryczne pytanie", to wtedy "strata czasu  nic nie zrozumie..." Nic dodać, nic ująć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, przynajmniej w mojej okolicy, że czynnikiem najważniejszym jest spadek siły nabywczej portfeli klientów. Mam fajne bdb jakości spadziowe a ludzie pytają o ten najtańszy. Dawno mi tak rzepak nie schodził jak tego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden poseł, jak dotarło do niego że ubiegłoroczny cukier podrożał o 300 % a tegoroczny miód zaledwie o 30% to  się zalał z rozpaczy - nie, nie łzami...    Dobrze że Rodacy czuwali!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden poseł? Peezelowscy "działacze" grzeją strasznie i nie wylewają za kołnierz, zapewne z rozpaczy za bezpowrotnie utraconym korytem . MOże to stąd  biorą się ich problemy z prostymi wyliczeniami - cena cukru rok do roku wygląda następująco: https://www.dlahandlu.pl/koszyk/towar/cukier-bialy-krysztal-1-kg,22.html (patrz wykres po prawej stronie)

październik 2021 

cena maksymalna - 3, 89 zł

cena średnia          - 3, 11 zł

cena minimalna    -  2, 48 zł

październik 2022

cena maksymalna - 6, 69 zł

cena średnia          - 5, 88 zł

cena minimalna   - 4, 98 zł

Według Pana Ateny wzrost ceny kg cukru z 3, 11 zł do 5, 88 zł to wzrost o 300 %. 🙄

Jak to dobrze, że tacy "ekonomiści" jak on nie mają dziś żadnego wpływu na naszą rzeczywistość.😊

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo ekonomiści w naszej Najjaśniejszej...

 Minimalna cena = np Bidronka - minimalna - tam kupuję 2, 48 x 2 =4,96   czyli 2x tyle   Ten cukier został wyprodukowany  w roku 2021 ze zbiorów 2021 roku. On tylko LEŻAŁ W MAGAZYNACH i tak przybrał/przytył na wartości aż TYLE.  Geniusze ekonomii przez SZEŚĆ  lat tworzyli  HOLDING SPOŻYWCZY który miał za zadanie STABILIZOWANIE  CEN -     i ustabilizowali!!!

   O ile wzrosła cena miodów - otwierający TEN portal wiedzą...

    W niektórych sieciach cukier kosztuje ok. 7,00zł  a więc mój "przekręt"  chyba aż tak nie szokuje...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ty nasz Bidronku, Bidronku jeżeli chcesz rozmawiać merytorycznie to przedstaw jakieś wiarygodne  i weryfikowalne źródła o które opierasz swoje opinie.

To, że kupiłeś gdzieś (jak piszesz w Bidronce) cukier ( nie podając nazwy producenta), to, że coś tam wyliczasz "2, 48 x 2 =4,96 " a potem odkrywczo oznajmiasz:  "czyli 2x tyle" ma się nijak do twojej tezy z poprzedniego postu o 300% wzroście cen. 

"ubiegłoroczny cukier podrożał o 300 % "

Pisz w sposób zrozumiały Panie Ateno, posługuj się dowodami (przedstaw paragon zakupu, podaj nazwę producenta, nazwę sieci handlowej albo jakieś inne weryfikowalne źródło). w przeciwnym razie Twoje wypowiedzi przypominają plotki z magla.

Podajesz  kwotę 2,48 przyjmijmy, że to ubiegłoroczna cena cukru, gdyby cena wzrosła o 300% jak sugerujesz to powinna wynosić 9,92 zł . To teraz pokaż nam fotkę paragonu na którym będzie taka cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, moim zdaniem, bardzo przejrzyście; 

Cukier z ubiegłorocznych zbiorów /i przerobu/ podrożał z ok. 2,50 do 5,00 -7,00 za kilogram. Za handel TYM produktem odpowiada nowo utworzony Holding.  Jak widać firma owa zdecydowanie zadziałała na rynku.  Na pewno za sprawą jakichś WYBITNYCH ekonomistów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może to będzie kolejne moje "Takie ble, ble, ble..." jak merytorycznie podsumował moje wpisy p. Karpacki, ale wyrażę swoją opinię na temat stanu organizacyjnego pszczelarstwa jaki ukształtował się w kraju nad Wisłą.  Dyskusja w/s działalności SPP Polanka tylko potwierdza trend który coraz mocniej rzutuje na kondycję związków i organizacji. Moim zdaniem kryzys się pogłębia. Bardzo nieliczni mają ochotę działać społecznie/spontanicznie. Większość oczekuje że skoro coś tam płacę to mam prawo wymagać. Takie podejście tworzy sytuację że organizacje pszczelarskie stają się kasami zapomogowymi z minimalnym udziałem własnym.                                                             Od kilku lat, wspólnie z kol. Jokazem  staramy się włączyć w działaniu na rzecz pszczelarstwa Izby Rolnicze i Komisję Rolnictwa Sejmiku. Efekty jakieś widać ale nie na miarę oczekiwań. głównie za sprawą części organizacji pszczelarskich które bojkotują nasze inicjatywy.  Niestety coraz trudniej poruszać się w tym marazmie organizacyjnym przy braku wsparcia, choćby w postaci aktów prawnych, które regulowałyby zagadnienia związane bezpośrednio z pszczelarstwem jak i powiązaniami z innymi działami gospodarki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Atena napisał:

Niestety coraz trudniej poruszać się w tym marazmie organizacyjnym przy braku wsparcia, choćby w postaci aktów prawnych, które regulowałyby zagadnienia związane bezpośrednio z pszczelarstwem jak i powiązaniami z innymi działami gospodarki. 

Temat cały czas jest wałkowany. Wielu deklarowalo pomoc, wielu odpuściło temat. 

Patrząc z boku, nie widzę kolorów. Przyklad. Jakie są dokonania parlamentarnego zespołu ds pszczelarstwa? Czy coś się zmieniło na korzyść? A kolejny zespół już powstał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Jutro ma być ustalony termin spotkania przedstawicieli  Zespołu Parlamentarnego i  Ministerialnego. Termin listopadowy ma być dotrzymany...   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.10.2022 o 08:05, Atena napisał:

Napisałem, moim zdaniem, bardzo przejrzyście; 

Cukier z ubiegłorocznych zbiorów /i przerobu/ podrożał z ok. 2,50 do 5,00 -7,00 za kilogram. Za handel TYM produktem odpowiada nowo utworzony Holding.  Jak widać firma owa zdecydowanie zadziałała na rynku.  Na pewno za sprawą jakichś WYBITNYCH ekonomistów...

Przejrzyste dla nas jest to, że nie potrafisz przeprowadzić prostego obliczenia ,chociaż udajesz grecką boginię mądrości - napisałeś, że ceny cukru wzrosły o 300%, podwyżka z 2,5 do 5 zł to wzrost o 100%.

Za cenę cukru w Polsce nie odpowiada holding jak sugerujesz Panie Ateno. Cena cukru zależy od największych producentów i dystrybutorów tego produktu, Na 17 cukrownii 11 należy do kapitału niemieckiego, jak jest z sieciami handlowymi masz tutaj:

72347_1.jpg

Taki Europejczyk z Ciebie, że Niemcowi "zarobić żałujesz"?!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No  cóż, po raz kolejny próbujesz wszczynać dyskusję/dialog/debatę o "cień osła"...  

Pisz sobie na Berdyczów, może kogoś  zainteresujesz choć mają tam "nieletko"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazywasz Ateno prostowanie twoich odrealnionych opinii "wszczynaniem debat o cień osła" ? To taka Twoja kolejna projekcja?

 23 Października napisałeś:"

"Jeden poseł, jak dotarło do niego że ubiegłoroczny cukier podrożał o 300 % a tegoroczny miód zaledwie o 30% to  się zalał z rozpaczy - nie, nie łzami... "

Jak do tej pory ustaliliśmy, że 300% podwyżki ceny cukru w Polsce nie było. Cena cukru rok do roku wzosła dwukrotnie czyli o 100%.

Porównaj https://www.dlahandlu.pl/koszyk/towar/cukier-bialy-krysztal-1-kg,22.html

Piszesz dalej, że cena tegorocznego miodu wzrosła o 30% , ja nie zauważyłem tak wysokiego wzrostu ceny miodu na swoim terenie.

Potrafisz podeprzeć swoją opinię jakimś dowodem Ateno? Przedstaw wiarygodne dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Semantyka tylko ona może wytłumaczyć problematykę procentów.

Jak potrzeba to służę pomocą. Mówią że jestem dobry w procentach. Mogę pomóc w wyliczeniach tych cen:

cukier.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Semantyka semantyką, ale po co przepłacć Panie Bocianie

cukier-bialy-1kg.jpg
  • cukier-bialy-1kg.jpg
  • cukier-bialy-1kg.jpg

Cukier biały 1 kg

Polski Cukier

top-produkt.png
Produkt_Polski.png

Polski Cukier daje początek polskim wypiekom.

Waga:

1 kg

Dostępność:

wysoka
 

 

Więcej o dostawie?

 
4,99 zł

brutto

4,99 zł/1 kg
z 8% VAT
4,62 zł netto
-szt.+
DODAJ DO KOSZYKA
Kod EAN: 5906340630011
Opakowanie: papierowe

Opis produktu

 

Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Cukier biały kryształ znamy od dziesięcioleci i wciąż doceniamy jego właściwości. Charakterystyczne kryształki doskonale rozpuszczają się w gorących i chłodnych napojach, umożliwiając przygotowanie rozgrzewającej herbaty lub orzeźwiającej, słodko-kwaśnej lemoniady. Jednak to nie koniec jego kulinarnych możliwości. Cukier biały kryształ ma również wiele innych zastosowań w życiu codziennym – jest polecany do pieczenia ciast i ciasteczek, a także do przygotowywania wyśmienitych przetworów. To po prostu produkt, który trzeba mieć w domu!

Polski Cukier daje początek polskim wypiekom. 

https://polskie-smaki.pl/cukier-bialy/120-cukier-bialy-1kg-5906340630011.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, czarg napisał:

Semantyka semantyką, ale po co przepłacć Panie Bocianie

 

 

 

Dziękuję za radę.

Będę szukał w Listenbourgu. Ale dopiero jak mi się skończą zapasy z czasów minionych. A że mało zużywam to jeszcze na parę sezonów starczy.

No dobrze koniec z he, he, heszkami.

Trzeba zacząć się przyzwyczajać do tych cen. Bo to co Pan proponuje to już mija i się nie wróci. Niestety taka smutna prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest kryzys to należy próbować szukać środków zaradczych...

Od pewnego czasu, w dolnośląskim piekiełku próbujemy znaleźć  jakieś wyjścia które pozwoliłyby ożywić organizacyjnie środowisko pszczelarskie.  Kierunek który pozwala żywić nadzieję na to że przyniesie pozytywne efekty to kontynuowanie współpracy z Dolnośląską Izbą Rolniczą.  Są przesłanki które pozwalają sądzić że zapadną decyzje iż w strukturze organizacyjnej Izby pszczelarze będą mieli STAŁEGO przedstawiciela.  

I to by było cóś nowego... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...