Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

efekt pracy dzięciołów zielonych

 

prośba do pszczelarzy, którzy zostali poszkodowani przez dzięcioły

 

o zgłaszanie szkód spowodowanych przez dzięcioły do związków pszczelarskich, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ministra Środowiska itp. w celu nagłośnienia problemu  - aby wpisano dzięcioła na listę w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Art. 126. ust. 1 Skutki prawne objęcia ochroną zwierząt ( jest to potrzebne do odszkodowania za straty)

 

rozpiętość terytorialna występowania szkód jest duża - ja wiem o przypadkach dewastacji uli w Krakowie, okolice Rzeszowa, Rabka i okolice, Limanowskie

 

u mnie uszkodziły ok 50 korpusów.

 

proszę o pisanie tylko w tym temaci

post-323-0-15672400-1487839041_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięcioły, i nie tylko, są czasem większym lub mniejszym zagrożeniem dla rodzin pszczelich. Ptaki, jako takie wyrządzają różne szkody a jednak, z mocy prawa, są chronione jako element środowiska naturalnego.

  Przed laty mając niewielką winnicę, bez mojej zgody dzieliłem się plonem ze szpakami. Procenty zbiorów kształtowały się różnie, czasem na korzyść chronionej czeredy.  Długo je rozpracowywałem /ok 5 lat/ i udało się. Zastosowałem "latające" atrapy sokołów i ... całe zbiory należą do mnie.

  Nie wiem czy dzięcioły będą tak reagowały jak szpaki ale koszt niewielki, spróbować można...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z zebrania , 20 rodzin stracił kolega z koła, przez dzięcioła :mellow: .Masakra  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kłopot z dzięciołami.

Pozwolę sobie na podanie mojego patentu na te ptaszki tak potrzebne w środowisku a tak dokuczliwych dla nas pszczelarzy.

Po pierwsze prawdy oczywiste (ale jakby nie do końca):

dzięcioł musi usiąść na boku ula - czyli musi znaleźć miejsce w którym zahaczy się skutecznie swoimi pazurkami i dopiero może zacząć stukanie,

ściana ula po uderzeniu dziobem nie może "oddawać" (rezonować).

Co z tych prawd wynika:

wgłębienia w korpusach są idealnym miejscem na zahaczenie się (stąd dziury są w tych miejscach w których są - co widać na powyższych zdjęciach)

twarda płyta pilśniowa (często stosowana przez pszczelarzy do produkcji uli) zachowuje się jak przysłowiowy bęben przy uderzeniu dziobem i w nich dzięcioły nie robią szkód.

podobnie z ulam gdzie zewnętrzne i wewnętrzne ściany są wykonane z cienkich deseczek (boazeryjnych) i one też rezonują.

 

A skoro mam ule ze styropianu to co robię:

jak zauważę że w którejś z moich pasiek mam wizytę dzięcioła (na ziemi widać okruchy styropianu) to:

wracam do samochodu wyciągam wkrętarkę, blachowkręty (2-3 cm długości) i folię,

okręcam ul folią i wkrętami cztery w dachu i cztery w dennicę mocuję folię,

nożem odcinam folię tak aby wylotek był odkryty.

I tak ze wszystkimi na pasieczysku.

Koniec. Dzięciołom dziękujemy. Po oblocie folię zdejmuję.

 

O czym muszę pamiętać: wkręty do dennicy muszę tak wkręcić aby folia nad wylotkiem nie odstawała od ściany ula. Jak zapomnę to pszczoły wchodzą pod folie i wiele tam zostaje.

 

Pisząc o foli nie mam na myśli foli ogrodniczej ta się nie nadaje nawet ta grubsza.

Mam taka folię która wyglądem przypomina celofan ale ma grubość około 0,5 mm. Jest przezroczysta, gładka, śliska i nie boi się wody.

Nie znam nazwy handlowej tej foli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z analizy tych dwóch filmów wynika, że dzięcioł w plastikowych ulach nie szuka pożywienia, a raczej chce sobie wydłubać mieszkanko. Nie ma wyjścia biedak, dzięki Szyszce nie ma starych drzew z dziuplami. Dzieci dzięcioła wychowane w styropianie przyjma to za normę i coś naturalnego. Aby przywołać panią dzięciołową do domku, dzięcioł zabębni sobie w plastikową rynnę, lub w antenę satelitarną. Przyroda jest wspaniała i mądrzejsza od człowieka.

https://www.youtube.com/watch?v=IzUzXjdUwE0

https://www.youtube.com/watch?v=11qitPWUldc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kłopot z dzięciołami.

Pozwolę sobie na podanie mojego patentu na te ptaszki tak potrzebne w środowisku a tak dokuczliwych dla nas pszczelarzy.

 

mniej kłopotliwe i mniej czsochłonne założenie siatki  ( 4.5zł za 4x5m)  http://allegro.pl/siatka-na-ptaki-przeciw-ptakom-4x5-zielona-oko12mm-i6695893630.html

post-323-0-44708500-1490254617_thumb.jpg

post-323-0-64731600-1490255065_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sku.....  i tyle ,kosztem obywatela państwo hoduje chronione zwierzęta .Weź i zabezpiecz przykładowo elewację  przed dzięciołem ,siatką osłonic cały dom ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z analizy tych dwóch filmów wynika, że dzięcioł w plastikowych ulach nie szuka pożywienia, a raczej chce sobie wydłubać mieszkanko. Nie ma wyjścia biedak, dzięki Szyszce nie ma starych drzew z dziuplami. Dzieci dzięcioła wychowane w styropianie przyjma to za normę i coś naturalnego. Aby przywołać panią dzięciołową do domku, dzięcioł zabębni sobie w plastikową rynnę, lub w antenę satelitarną. Przyroda jest wspaniała i mądrzejsza od człowieka.

https://www.youtube.com/watch?v=IzUzXjdUwE0

https://www.youtube.com/watch?v=11qitPWUldc

Robin, masz rację w dużej mierze. U mnie w takim podziurawionym korpusie założył gniazdo i miał młode, ale niestety przy bardzo silnym wietrze  konstrukcja się wykopyrtnęła - i było mi szkoda, pomimo tego, że kilka lat temu nie miałem żadnego styropianowego korpus, który byłby cały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sku.....  i tyle ,kosztem obywatela państwo hoduje chronione zwierzęta .Weź i zabezpiecz przykładowo elewację  przed dzięciołem ,siatką osłonic cały dom ?

Dlaczego za tego typu szkody od dzięciołów ma odpowiadać państwo? Czy wina nie leży po stronie ministerstwa od budownictwa, które dopuściło do stosowania nie do końca sprawdzoną technologię ocieplania budynków? Czy w instrukcji ocieplenia klient jest przez producenta materiałów izolacyjnych ostrzegany przed dzięciołami?

Mi osobiście podoba się to, że w takim sporze ministerstwo od środowiska staje po stronie dzięcioła. Z tego dla pszczelarzy wynika praktyczny wniosek, by ze swymi ulami przenieść się spod minrolu pod ministerstwo od ochrony srodowiska (przed ludźmi?). Mimo że min Szyszko kazał wyciąć akacje i lipy. Bo dzięcioł pod Szyszko ma szansę mimo wszystko mieć lepszą ochronę przed ludźmi niż dziś pszczoła pod Jurgielem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak, że jeśli chodzi o robienie odwiertów mieszkalnych mój osobisty dzięcioł preferuje , o zgrozo, stare przeżarte chemią podkłady kolejowe, którymi mam ogrodzoną część terenu. Stoją wkopane już 8 lat, może się zrobiły ekologiczne? Natomiast pasieka stoi na otwartym terenie i tam strużuje myszołów. Wszystko ma ptaszysko na oku. Na razie się sprawdza. Czasem, szczególnie latem, muszę co prawda odżałować jakiś mniej sprytny egzemplarz drobiu, który mam na stanie, ale myszołów syty to i pasieka cała. Może przy dużym stopniu zadzięciolenia zdałoby egzamin jakieś ptasie radio z odgłosami drapieżnych ptaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie a kiedyś w życiu Chłopom by nie przyszło do głowy

, że to minister ma im zwrócić szkody za worki zboża podziurawione przez myszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie a kiedyś w życiu Chłopom by nie przyszło do głowy

, że to minister ma im zwrócić szkody za worki zboża podziurawione przez myszy.

tyle że myszy nie są pod ochroną - należy tekst czytać ze zrozumieniem, żeby coś weszło do głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu zaczęły dzióbać ule. Dzisiaj zauważyłem dziury w czterech ulach.

 

To chyba ma związek z większymi mrozami, bo do tej pory był spokój. 

 

 

Cały rok widziałem i słyszałem go (skubanego). Nie robił żadnych szkód i miałem nadzieję, że go zezre jakiś jastrząb przed zimą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tymi dzięciołami ruszy w tej sprawie coś? Przez ostatnie kilka lat niektórzy pszczelarze są bardzo podziobani .Straty w ulach ,w rodzinach które się osypują po części przez dzięcioły to straty nawet 50% . Koszty około 30-40 tyś. w 3 zimy harcowania dzięciołów i o takich przypadkach słyszałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulicą zły piesek gonił dobrego kotka. Ponieważ jestem przyjacielem zwierząt, kopnąłem złego psa, aż zaskowyczałâŚ

To dziwne, że refundowane są ule nie zapewniające pszczołom bezpieczeństwa przed ptaszyną leczącą miododajne drzewa (ale i niedopracowana technologia ocieplania ludzkich domów).

Norma na ul w prawie pszczelarskim wyjaśniłaby takie dylematy. Komu należy się odszkodowanie, a komu nie. Dlatego pewnie jej nie ma ani w Polsce, ani w UE. Czy mamy wybić dzięcioły tylko po to, by panom pszczelarzom się wygodniej i taniej pszczelarzyło?

Gdzie te czasy, gdy człowiek nie mieszał w przyrodzie, a dzięcioły były błogosławieństwem dla pszczół?.

Sorry Kolego Kavior, ze jestem taki uszczypliwy, ale kocham dzięciołki i innych gości w mej pasiece tak jak pszczoły i nic na to nie poradzę.

 

p.s. - Podobno dobrze jest wysiać dzięcielinę, która pałając panieńskim rumieńcem odciąga dzięcioła od styropianu jak gryka i śnieg białego, a równocześnie jest pszczelim pożytkiem ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...