Skocz do zawartości
robinhuud

Apimondia 2022 w Turcji.

Rekomendowane odpowiedzi

Zostało 10 dni do Apimondii 2022. Zlokalizowano ją decyzją polityczną jak protest przeciw wojnie na Ukrainie w Turcji. Hala główna ApiEkspo zostałe już praktycznie wynajęta i rozparcelowana. Wśród wystawców ApiExpo nie widać rosyjskich firm i organizacji. Są za to niezbyt liczne ukraińskie, co jest zrozumiałe. Nie interesowałem się programem naukowym Apimondii (na razie), a tylko planem towarzyszącej Apimondii imprezy komercyjno – handlowej – ApiExpo. Z Polski zauważyłem tylko trzy firmy, ani jednej organizacji, szczególnie tej wiodącej. Sądecki Bartnik (C3), Łysoń (A3 i A4) i Ule -Wyrobek (C39).   Największą powierzchnię wynajęła firma Łysoń i to w centralnej części danc-placu . Nieproporcjonalnie dużo stoisk zajęli Turcy – myślę, ze wynika to z małej popularności tej imprezy. Udział Polaków w części naukowej, który bardziej mnie interesuje niż błysk inoxu – to materiał na oddzielny post. Tutaj można zorientować się gdzie będą błyszczeć polscy handlowcy (nie mylić z pszczelarzami).

https://map.apimondia2021.com/?location=c39

Link do nowego gracza na ApiExpo:

https://www.ule-wyrobek.pl/

Pozostałych dwóch nie muszę przedstawiać. Osobiście przyjrzę się Apimondii tylko pod kątem postępu w walce z warrozą, higienie i technologii produkcji węzy pszczelej. Mam mieszane uczucia w ocenie tej światowej organizacji i jej przydatności dla prawdziwych, "zwykłych" pszczelarzy. Chyba kongres Apimondii uległ degeneracji - porównując ten do początków i założeń tej organizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziony lokalnym patriotyzmem przejrzałem program naukowy Apimondii. O części ApiExpo dla handlarzy przypszczelarskich już pisałem. Muszę powiedzieć – jestem mocno rozczarowany. Tak cieniuchno to jeszcze nie było.

https://apimondia2021.com/docs/Full_Program.pdf?a=242342342145

Znalazłem z trudem tylko trzy polskie akcenty.

1. Adam Maciejec – miód "Bonum" z Lechem Wałęsą w lobbingu marketingu. Co to jest? – poszukałem po necie. Nie wiem, czy może on nazywać się miodem i obowiązują go miodowe przepisy etykietowe (tu nie przestrzegane). Znalazłem przepis jak otrzymać taki miód. Należy mieć w pasiece zgnilca, nie palić pasieki, a samodzielnie ją wyleczyć i wtedy odzgnilczone pszczoły naniosą w ramki miodu Bonum po około 500 zł/kg. Miód ten (ziołomiód?) jest ponoć jak manuka, przebadany po polskich uczelniach i będzie sławił imię Polski na Apimondii.  ("- Miód produkowany jest w ten sposób, że zabieramy zwykły miód pszczołom, mieszamy go z naturalnymi komponentami w znanej ilości i stężeniu, następnie podajemy go pszczołom do przerobienia w okresie, gdy nie mają pożytków, czyli kwiatów do zebrania".)

https://zywienie.abczdrowie.pl/czy-ziolowy-miod-z-polski-ma-szanse-na-miedzynarodowa-kariere-na-wzor-miodu-manuka-wyniki-badan-laboratoryjnych-sa-obiecujace

https://www.miodbonum.pl/category/miod-bonum/

2. Teresa Kobiałka – jakaś bardzo ważna funkcja związana z foto. Być może uwiecznienie medalowych inoxów.

3. Natalia Stefania Piotrowska – UWM Olsztyn – coś tam (nie wchodziłem w szczegóły) o pszczelich habitatach.

Wywalili z Apimondii ruskich, ale ze dwa nazwiska znalazłem. Co ciekawe – wywalono z ruskimi język rosyjski z tłumaczeń.

Nie wiem po co PZP należy do tej organizacji (o ile jeszcze należy). Po lekturze poczułem jako Polak  wstyd i niesmak. Czyżby pomimo tylu polskich sukcesów nie było czym się pochwalić?

bonum.jpg

forbes2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasi pszczelarze w Forbes!

Prosty pszczelarz produkuje prosty miód. Prosty pszczelarz często klepie biedę, bo ten jego prosty miód słabo się sprzedaje z powodu silnej konkurencji rynkowej. Wszędzie w marketach pełno starannie dobranych smakowo mieszanin miodów o niezdefiniowanej proporcji i składnikach, ale zaskakująco wysokiej jakości. Miody te są miodami szlechetnymi, bo nie krystalizują, czyli nie zcukrzają się po tym, jak prosty pszczelarz w trakcje pełni pożytku z chciwości dokarmia je deficytowym wykupywanym cukrem, powodując wzrost jego cen. Przy drogach pełno różnych miodów „malinowych” w tymże kolorze, jakichś mieszanin miodowo – sokowo - ziołowych i z niewiadomo z czym. Do tego bezcłowe kontyngenty miodu z Ukrainy, której trzeba pomóc. Całe szczęście, że mamy porządnych pszczelarzy, którzy mają swoje ule w terenie ekologicznym i produkują w związku z tym miód ekologiczny. Miodowe światełko w tunelu! Miód ten zazwyczaj nie krystalizuje i jest szlachetnym miodem ekologicznym, który jest masowo, dwa razy szybciej wykupywany, mimo że jest droższy o 30% od miodu produkowanego przez prostych pszczelarzy i ich pszczoły. Jak to dobrze, że na łamach poczytnego magazynu Forbes lobbowane są w pozytywnym znaczeniu tego słowa prawdziwi pszczelarze z pasją, dbających o wyżywienie i zdrowie Polaków i Europejczyków. Powinny w to lobbowanie aktywniej włączyć się organizacje pszczelarskie. Tacy pszczelarze z których możemy być dumni powinni nas reprezentować na Apimondii. Czwarta potęga Europy! Moim zdaniem pszczelarze ci są zbyt słabo promowani w skądinąd obiektywnej i bogatej merytorycznie polskiej prasie pszczelarskiej. Powiedzmy konkursy na Pszczelarza Roku – dla mnie dyskusyjnie obiektywne. Dlaczego nie ma tam przykładowo konkurencji „mieszaniny miodowe”?

https://www.forbes.pl/biznes/w-tym-biznesie-znalezli-sie-przypadkowo-szybko-zrozumieli-ze-miod-daje-zarobic-lepiej/qxn859v

forbes1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Uważam że winno  zacząć się lobbować  MIÓD  NORMALNY... czyli taki bez żadnych dodatków / przymiotników opisujących jego dodatkowe cechy/ które mają dodatkowe np. cudowne/terapeutyczne właściwości  /nie poparte żadnymi certyfikatami o prawdziwości uzasadnienia wpisu.

  Ale jak do tego dojść aby coś co jest NORMALNE/NATURALNE nie potrzebowało specjalnej rekomendacji a to że coś jest miodem z czymś /lub z niczym/ nie było wyróżniane bez szczególnego uzasadnienia?

  Pokuszę się wskazać, może odległą perspektywę, ale winna to być USTAWA PSZCZELARSKA / czy inny akt prawny o takim znaczeniu/. Mam nadzieję że trzej  muszkieterowie  którzy deklarują podjęcie prac nad tym rozwiązaniem ustawodawczym będą na tyle zdeterminowani że... po prostu ruszą z tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszczelarstwo w Polsce się rozwija dynamicznie. Pszczoły rosną w siłę, a pszczelarze żyją dostatniej. Szkoda, ze w Turcji nikt się o tym nie dowie. Miło posłuchać rad doświadczonego pszczelarza dla pasiecznych lajkoników:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle zrobiony (bez gadulstwa) przegląd z ostatniej ApiExpo niesłusznie nazywanej (w/g mnie) Apimondią. Film zaczyna i kończy na inoxach światowej sławy firmy Ly-son. Rozglądałem się energicznie, ale nie dostrzegłem innych polskich firm. Nie dostrzegłemrównież, co mnie niezmiernie cieszy węgierskiej firmy Biobalance Int. (klon polskiego Biobalance zarejestrowanego na Marka Klata – tego od „Kamerdynera”) handlującej kradzionym polskim pomysłem nazywanym ApisPlus. Chyba mają dosyć, albo przeszli do głębszej konspiracji kryptowalucianej. Mam ogólne wrażenie, że coraz więcej propolisu, a miód coraz bardziej w produktach, których jest komponentem. Maści, kosmetyki, cukierki i inne pizdryki. Prawdopodobnie tak łatwiej ukryć pochodzenie składnika – taniego miodu z importu. U nas poszło to w kierunku miodów pitnych i piw miodowych, co widać również na ApiExpo. Niewidoczne starania w dziedzinie poprawy jakości wosku i węzy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...