Skocz do zawartości
czarg

W niektórych Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska ... jest to możliwe

27 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega o nicku  "adamski",  w wątku  "A co w tym czasie w PZP" (#28), przekazał pismo od Z-cy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach:
http://www.zwiazekps...polpraca-z-wfos
Wydaje mi się , że warto tę sprawę zaakcentować na głównym forum.
 
WFOŚ i GW w Kielcach po raz pierwszy organizuje nabór wniosków o pożyczki dla pszczelarzy.
Jak dowiedziałem się od osoby zajmującej się tą sprawą, będą to pożyczki bez określonych limitów kwotowych (dolnego i górnego), do 95% poniesionych kosztów, z oprocentowaniem rocznym 2,5%, przyznawane na 10 lat,  na cele kwalifikowane takie jak: zakup uli, pszczół, matek pszczelich, budowa i wyposażenie pracowni, zakup leków, z możliwością umorzenia 25% przyznanej kwoty po spłacie części pożyczki
należy kliknąć na 1. KATALOG KOSZTÓW KWALIFIKOWANYCH pdf.
str. 6 podpunkt 3 a)
 
 
POŻYCZKA TYLKO DLA PSZCZELARZY Z WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
POSIADAJĄCYCH WPIS PASIEKI DO REJESTRU PLW I ZGODĘ NA SPRZEDAŻ BEZPOŚREDNIĄ!
 
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW DO KOŃCA LUTEGO 2017 R.!
 
Zainteresowanych uprawnionych pszczelarzy z Województwa Świętokrzyskiego odsyłam do strony z której można pobrać odpowiedni wniosek:
należy kliknąć na:
IV. OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I FUNKCJI EKOSYSTEMÓW
 
Kontakt do WFOŚiGW w Kielcach:
 
Niestety WFOŚiGW w Kielcach jest chyba jedynym, który zdecydował w ten sposób wspomóc pszczelarstwo,
ale może warto to sprawdzić, każdy fundusz tworzy własne odrębne programy ( w moim województwie takich pożyczek dla pszczelarzy nie przewidziano ). Zachęcam do wykonania tel. i/lub wysłania @ z formularza kontakty do "swojego" (właściwego ze względu na adres zamieszkania) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z zapytaniem jakie formy pomocy dla pszczelarstwa dany fundusz przygotował w 2017 r.
 
Uważam też, że SPP "Polanka" powinna wystąpić z takim zapytaniem do poszczególnych WFOŚiGW
albo do Narodowego Funduszu OŚiGW http://www.nfosigw.gov.pl/, a także do Ministerstwa Ochrony Środowiska (powołać się na program realizowany w Kielcach i oczywiście podać go jako pozytywny przykład).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oferta dla pszczelarzy amatorów (pasieki 10 do 80 rodzin)  z województwa kujawsko - pomorskiego. Wnioski można składać od 15 stycznia do końca lutego 2018 r!

 

http://www.wfosigw.torun.pl/strona-334-ochrona_bioroznorodnosci_poprzez.html

 

Ciekaw jestem, jak jest w pozostałych 15 WFOŚ, czy gdzie indziej też pomyślano o tego typu programach jak w moim województwie, radzę to sprawdzić.

A może w jakimÄ WFOŚ napisano program dla wszystkich, nie wykluczając ze wsparcia pszczelarzy zawodowych?

 

-----------------------------------------------------------------

Czy program pomocowy realizowany przez WFOŚ jest w jakiejś części zasługą Zarządu SPP "Polanka"? 

WFOŚ były inspirowane przez głosy pszczelarzy?

Zarząd wystąpił z pismem do MOŚ tak jak proponowałem w ubiegłym roku?

(por. 1 wpis tego wątku):

 

Uważam też, że SPP "Polanka" powinna wystąpić z takim zapytaniem do poszczególnych WFOŚiGW

albo do Narodowego Funduszu OŚiGW http://www.nfosigw.gov.pl/, a także do Ministerstwa Ochrony Środowiska (powołać się na program realizowany w Kielcach i oczywiście podać go jako pozytywny przykład).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Oferta dla pszczelarzy amatorów (pasieki 10 do 80 rodzin)  z województwa kujawsko - pomorskiego. Wnioski można składać od 15 stycznia do końca lutego 2018 r!

 

http://www.wfosigw.torun.pl/strona-334-ochrona_bioroznorodnosci_poprzez.html

 

Ciekaw jestem, jak jest w pozostałych 15 WFOŚ, czy gdzie indziej też pomyślano o tego typu programach jak w moim województwie, radzę to sprawdzić.

A może w jakimÄ WFOŚ napisano program dla wszystkich, nie wykluczając ze wsparcia pszczelarzy zawodowych?

 

-----------------------------------------------------------------

Czy program pomocowy realizowany przez WFOŚ jest w jakiejś części zasługą Zarządu SPP "Polanka"? 

WFOŚ były inspirowane przez głosy pszczelarzy?

Zarząd wystąpił z pismem do MOŚ tak jak proponowałem w ubiegłym roku?

(por. 1 wpis tego wątku):

 

Uważam też, że SPP "Polanka" powinna wystąpić z takim zapytaniem do poszczególnych WFOŚiGW

albo do Narodowego Funduszu OŚiGW http://www.nfosigw.gov.pl/, a także do Ministerstwa Ochrony Środowiska (powołać się na program realizowany w Kielcach i oczywiście podać go jako pozytywny przykład).

 

Fajnie by by było by takie zapytanie poszło odgórnie z Polanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu wyglądało to na przestrzeni ostatnich dwóch lat tak:

 

http://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2017/01/umowy-2016-dotacje-pszczo%C5%82y.pdf

 

http://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2017/01/www.-Lista-wniosk%C3%B3w-przyj%C4%99tych-do-dofinansowania.pdf

 

Mam w tym swój skromniutki udział, bo kilka godzin spędziłem w budynku WFOŚiGW, który mam po sąsiedzku i osobiście poznałem Panie, które nakręcają tą karuzelę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przejrzałem regulamin funduszu w Szczecinie i są kruczki. Warto się wczytać bo okaże się, że ta pomoc nie jest dla pszczelarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przejrzałem regulamin funduszu w Szczecinie i są kruczki. Warto się wczytać bo okaże się, że ta pomoc nie jest dla pszczelarza.

 

Jakie kruczki?

Może słabo czytam, ale odnośnie pszczelarzy znalazłem tylko taki zapis:

 

" III. Uprawnieni do składania wniosku: 1. Wnioski o dofinansowanie (zgodnie z § 24 ust. 2 "Zasad udzielania Pomocy finansowej ze środków WFOSiGW w Szczecinie") mogą składać: - właściciele rodzin pszczelich posiadający osobowość prawną, posiadających pasiekę od 10 do 80 rodzin zgłoszeni do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz nieprowadzący w dacie złożenia wniosku działu specjalnego produkcji rolnej w postaci pasiek."

 

A jak tam u Ciebie Kol. jokaz w woj. Dolnośląskim? Koledzy z FML pomogli?

Młodzi pszczelarze będą mieli coś z WFOŚ w 2018 r.? 

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

Robin napisał:

 

"W Poznaniu wyglądało to na przestrzeni ostatnich dwóch lat tak:

 

http://www.wfosgw.po...je-pszczoły.pdf

 

http://www.wfosgw.po...inansowania.pdf

 

Mam w tym swój skromniutki udział, bo kilka godzin spędziłem w budynku WFOŚiGW,"

 

To szczerze gratuluję aktywności!

 

Analizując linkowaną przez Ciebie listę beneficjentów dochodzę do wniosku, że dwudziestu paru pszczelarzy, w tym także zawodowców otrzymało realną pomoc, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nie zapomogę.

 

Ale jednocześnie mam wrażenie, że informacja na temat tych programów nie była nadmiernie rozpowszechniane wśród pszczelarzy z Wielkopolski. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przejrzałem regulamin funduszu w Szczecinie i są kruczki. Warto się wczytać bo okaże się, że ta pomoc nie jest dla pszczelarza.

 

Jak już Kaziu zauważyłeś nie jest to dla nas pisze jak byk, uprawnieni są: "właściciele rodzin pszczelich posiadający osobowość prawną"  więc nie dla nas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W WFOŚ w Szczecinie na pytania związane z programem kompetentnej odpowiedzi udzieli 

Pan Andrzej Grzana z którym można kontaktować się pod nr 91 486 15 56 wewn. 128 lub

pod adresem: andrzej.grzana@wfos.szczecin.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten zapis mi chodziło maniek_mb. Czarg, dalej kolega uszczypliwy? Zaglądałam na fundusz dolnośląski a tu cisza.

Nie chcę oskarżać ale to wina Zarządów Związków Dolnośląskich. W 2017 roku miało się odbyć spotkanie z Prezesem Funduszu ale zostało odwołane z winy pszczelarzy (Zarządów) nie było chętnych. Coś na ten temat może napisać kolega z Oławy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś jest konsekwentny to każda okazja może być dobra aby komuś dokopać. Ot, tak dla sportu/treningu w ramach szeroko rozumianej "miłości bliźniego", a cooo? Tak dla wyjaśnienia to jednym z postulatów, spotkania Młodych, była sprawa poprawy działania, w środowisku pszczelarskim, ochrony zdrowia pszczół. W tym temacie prowadzone są /z tego co wiem, w porozumieniu z FML/ działania aby zorganizować na Dolnym Śląsku kurs Rzeczoznawców Chorób Pszczół.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Ateno do " ad remu" proszę, tematem wątku są programy realizowane przez WFOŚ,

a nie to co za czym tak lubisz agitować.

------------------------------------------------------------

 

Przeanalizowałem sobie jeszcze raz listy beneficjentów z Wielkopolski, które zalinkował Robinhuud (patrz wpis #29)

 

Ciekawe jakie były kryteria przyznawania pomocy? Ile wniosków złożono, ile odrzucono?

Jakie było źródło finansowania, pieniądze unijne, czy krajowe?

 

Na liście beneficjentów są gminy, stowarzyszenia, gospodarstwa pszczelarskie, gospodarstwa rolne i osoby wymienione tylko z imienia i nazwiska.

 

W latach 2016 - 2017 na 24 wszystkie podmioty objęte programem ponad 30 000 zł pomocy z WFOŚ w Poznaniu otrzymali:

 

1.    Stowarzyszenie Pszczelarzy Barć Cysterska                -  113 240  zł,

2.    Szkolenia, Usługi, Doradztwo Magdalena Górna

      Gospodarstwo Pasieczne Pasieczysko                           -   88 750 zł,

3.    Gmina Suchy Las                                                            -   86 331 zł,

4.    Dendek Bartłomiej (beneficjent tylko w 2017 r)               -   68 880 zł,

5.    Karol Patalas Gospodarstwo Pasieczne                         -   61 982 zł,

6.    Dawidex Dawid Bednarek                                               -   61 580 zł,

7.    Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych

       w Wielkopolsce   (beneficjent tylko w 2016 r)                  -   60 000 zł,

8.    MRÓWKA Gospodarstwo Pszczelarskie

       Piotr Mrówka  (beneficjent tylko w 2016 r)                      -   50 000 zł,      

9.    Gospodarstwo Rolne Kinga Kulpińska                            -   49 000 zł,

10.  Michał Imbiorowicz Gospodarstwo Rolne 

       (beneficjent tylko w 2017 r)                                              -   33 000 zł,

11.  Gospodarstwo Rolne Michał Skotarczak                          -   30 500 zł.

 

Czy SPZ w Wielkopolsce to jakiś osobny byt wobec SPZ http://pszczelarzezawodowi.pl/?

 

SPZ w Wielkopolsce w 2016 r,  otrzymało 60 000 zł wsparcia na przedsięwzięcie pt.:

"Modernizacja gospodarstw pszczelarskich oraz poprawa kondycji rodzin pszczelich w pasiekach członków Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych na terenie województwa wielkopolskiego".

 

MRÓWKA Gosp. Pszczelarskie Piotr Mrówka w 2016 r 50 000 zł dotacji na przedsięwzięcie pt.:

"Modernizacja gospodarstwa pszczelarskiego oraz poprawa kondycji rodzin pszczelich w Gospodarstwie Pszczelarskim Piotr Mrówka"

 

Oba przedsięwzięcia brzmią bardzo podobnie, jakby jedną ręką pisane, ręką prezesa Piotra Mrówki

porównaj: http://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2017/01/umowy-2016-dotacje-pszczo%C5%82y.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, może nie "do rymu " ale uważałem, /bo jestem zorientowany w temacie/, że należy dać odpowiedź na zadane pytanie. W wątku, oczywiście, nie na temat ale to nie ja go zacząłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przeanalizowałem sobie jeszcze raz listy beneficjentów z Wielkopolski, które zalinkował Robinhuud (patrz wpis #29)

 

Ciekawe jakie były kryteria przyznawania pomocy? Ile wniosków złożono, ile odrzucono?

Jakie było źródło finansowania, pieniądze unijne, czy krajowe?

 

Czargu, o tym wszystkim możesz poczytać na witrynie WFOŚiGW w Poznaniu. Jest tam również lista odrzuconych projektów - łatwo wyguglować. Jeżeli chcesz mnie rozliczyć z roboty, to było tak. Gdy jako sekretarz mego koła pszczelarzy wyczułem kaskę w tej instytucji (przez czesanie sieci), to zacząłem koło niej krążyć. Okazało się, że żeby do tej kaski się dobrać, trzeba mieć osobowość prawną. Moje koło pszczelarzy takowej nie posiada, a z WZP nie bardzo było z kim rozmawiać, bo byłem tam niemile widzianym rozrabiaką, po wyroku sądu koleżeńskiego - ogólnie za dobieranie się do Sabata (wtedy jeszcze byłem członkiem PZP). Wobec tego nie chcąc zmarnować szansy dofinansowania pszczelarstwa jako takiego - uruchomiłem prezesa mego koła (też niemile widzianego w wymienionych kręgach) , wtedy jeszcze nie prezesa SPZ - Piotra Mrówkę i przekazałem mu sprawę. Jako dobry działacz ku mej radości nie zmarnował okazji, a ja z przyjemnością zadziałałem na szkodę swej organizacji :D . Ale nie za to Zjazd WZP wywalił mnie (jako delegata na tenże). Oni o tym nic nie wiedzieli.

A co, może Ci czegoś żal kolego?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasłuch mojej, jednoosobowej, instytucji /z różnych stron/ uzyskał informacje iż Dolnośląski  Wydział Ochrony Środowiska  również deklaruje rzeczowe /czyli finansowe/ wsparcie inicjatyw propszczelarskich.  Rzecz w tym że do skorzystania musi być strona która zechce z tego skorzystać. Zwiad donosi iż, na razie tematem interesują się organizacje pszczelarskie spoza PZP / Wałbrzych, Zgorzelec, Wrocław/ oraz RZP Oława.  Trochę dziwna to koalicja... ale mogą to być "trudne miłego początki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecierać szlaki będzie RZP Oława. Tematem obiecał zająć się nam przychylny Pan Tomasz. Wczoraj miałem okazję wraz z koordynatorem Rady Prezesów Dolnośląskich rozmawiać na ten temat i nie tylko.

Kujemy żelazo póki gorące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w Biblii zapisano że Tomasz - niewierny.

  Ten z Wrocławia widocznie uwierzył, że pomimo znacznego oporu/znieczulicy części tych którzy dzierżą berło szefów związków regionalnych sprawy posuwają się do przodu. Zwiad donosi iż w Oławie była już większa frekwencja, choć sprawy personalne wciąż kładą się cieniem to są konkretne efekty.

 TAK TRZYMAĆ KOLEGO TOMASZU.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w Oławie 13 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli związków pszczelarskich woj. dolnosląskiego bez największego związku Dolnosląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu gdyż nikt nie przybył. Głównym tematem spotkania było współpraca z WFOSiGW we Wrocławiu. Obecnie można składać wnioski o udzielenie pomocy finansowej na edukację ekologiczną Na spotkaniu z Przewodniczącym Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Dolnosląskiego Panem Tomaszem Pilawką obiecał że pomoże pszczelarzom w uruchomieniu w WFOSiGW  we Wrocławiu programu Odbudowa populacii pszczół w woj. dolnosląskim    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności komunikatu (pomoc dla pszczelarzy realizowana przez Kujawsko pomorski WFOŚ) przenoszę wpisy z innego wątku:

 

jokaz, dnia 06 Marz 2018 - 19:11, napisał: snapback.png

Kiedy zawodzi KPWP można liczyć na wsparcie z tego miejsca.

http://wfosigw.torun...ruga edycja.pdf

 

 

czarg Napisano 7 marca 09:58

 

Dzięki za czujność. Zaraz dzwonię.

 

=======================================================================

 

jokaz, Napisano 7 marca 10:09

 

Wiedziałem, że Ciebie to zainteresuje. Napisz Czarg jak to widzisz. Dobry program wsparcia?

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

czarg

 

Napisano 7 marca 10:20

Właśnie dowiedziałem się, że sprawa dotyczy tylko pszczelarzy mieszczących się w widełkach 10 - 80 rodzin pszczelich.

Pszczelarze tacy jak ja bez hektarów z ilością rodzin kwalifikującą pod działy specjalne produkcji rolnej nic z tego programu, (ani z żadnego innego nie uzyskają).  Sytuacja odwrotna niż w latach ub. w Wielkopolsce.

To zły pomysł, żeby w różnych, a nawet sąsiednich województwach beneficjentami były zupełnie różne grupy pszczelarzy.

 

Tak, że nie mi oceniać czy to dobry program wsparcia. Pani z która rozmawiałem powiedziała, że zdecydowali się na drugi etap pomocy ze względu na duże zainteresowanie wśród pszczelarzy, dlatego "wygospodarowali" kolejne 500 tys. zł na pomoc.

A skoro jest tak duże zainteresowanie to chyba dobry.

Z mojego punktu widzenia przynajmniej o tyle dobry, że ze środków krajowych,

(kasa nie śmierdzi unijnymi srebrnikami za które potem chcą żebyśmy płacili przyjmowaniem "uchodźców", ideologii gender itp.)

 

Dla zainteresowanych z kujawsko-pomorskiego wnioski przyjmowane dopiero od 12 marca od godz. 7.00 (wcześniej nie przyjmują). Ostatni dzień składania wniosków 16 marca!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niektórych samorządach możliwe? Ależ oczywiście... Jeden samorząd do jakieś nasiona, drugi posadzi jakieś miododajne chwasty, trzeci wspomoże dużą kasą tych  już dużo mają... wszędzie można odtrąbić sukces. Czy nie czas aby samorządy wypracowywały perspektywiczne programy wsparcia?  Trzeba liczyć na samorządy bo jak się czyta oficjalne dane minrolu to... to widać że jest dobrze albo jeszcze lepiej /ilość rodzin, w ciągu 5 lat wzrosła o 60%/ ale ilość zebranego miodu, co prawda, spadła o połowę / od statystycznej rodziny/  W tym temacie bracia prawosławni zza wschodniej granicy nas wesprą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Dolnym Ślasku ma ruszyć nabór wniosków z WFOŚiGW dla pszczelarzy. Szału nie ma, patrząc się na inne województwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Dolnym Ślasku ma ruszyć nabór wniosków z WFOŚiGW dla pszczelarzy. Szału nie ma, patrząc się na inne województwa.

W ubiegłym tygodniu rozmawiałem z WFOŚiGW we Wrocławiu do końca wrzesnia ma być ogłoszony nabór wniosków do dofinansowanie pszczelarstwa w woj. dolnośląskim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

79655971239025936783.jpg

 

880 tysięcy na 54 wnioski, co daje średnio 16,3 tysiąca na wniosek.

 

http://www.wfosgw.poznan.pl/ochrona-i-odbudowa-populacji-pszczol-zakonczyla-sie-procedura-oceny-wnioskow-w-zakresie-spelnienia-kryteriow-formalnych/

 

http://www.wfosgw.poznan.pl/wp-content/uploads/2019/01/Lista-Wnioskow.pdf

 

Bardzo ciekawa pozycja 26 - beneficjent: pasieka WODR Sielinko.

Gratulacje! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...