Skocz do zawartości
KasiaW.

Sprzedaż bezpośrednia

333 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

.

A powiem Wam że na ludzi zapach prawdziwego wosku działa ;) .

 

Prawdziwy wosk nie ma zapachu :)

Wystarczy wbić nos w plaster dziewiczy, żeby sprawdzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Szymon, gdzie pierwej nos wsadzałeś,żeś węch stracił? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RHD to zagłębiłem się w ten temat, ponieważ pracuję w doradztwie rolnym. W najbliższym numerze Pasieki ukaże się mój artykuł dotyczący sprzedaży produktów pszczelich w RHD. I niestety muszę stwierdzić ze zgodnie z prawem pszczelarz niema prawa w ramach RHD sprzedawać żadnych produktów pszczelich przetworzonych. Ustawodawca tego nie przewidział i w rozporządzeniu wpisał wyłącznie produkty nieprzetworzone tj. miód, pyłek, pierzgę oraz mleczko. Nie wchodzą w grę żadne mieszanki z orzechami czy ziołomiody. Nawet kitu nie można sprzedawać w ramach RHD. Sprawę dobrze opisałem w artykule wiec zachęcam do zapoznania gdy się ukaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to namieszasz tym artykułem lepiej żeby się nie ukazał. Po tych kilku zdaniach widzę niekompetencję.

Sprawa była konsultowana. Też nie jestem zadowolony z tego stanu rzeczy, ale rozporządzenie jasno mówi o tym. Jeżeli uważasz że jestem niekompetentny to wskaż mi w rozporządzeniu jaką ilość mogę sprzedać przetworzonych produktów pszczelich. Wymienione sa tylko nieprzetworzone i wiem że przy części kontroli już to wyszło. Lepiej żeby pszczelarze wiedzieli co mogą a co nie. Każdy będzie robił wedle własnego uznania ale przynajmniej ze świadomością czy zgodnie z prawem czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miód wymiesza z orzechami to 2400 kg, jeżeli to będzie miód z kozim serem đ to 1400 kg przyczym 50 % surowców musi pochodzić z własnego gospodarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest bardzo śliska i MRiRW nie wypowiada się jednoznacznie. Nie jest sprecyzowana czy samo wymieszanie orzechów z miodem jest już posiłkiem (potrawą). Ministerstwo uchyla się od sprecyzowania a PLW robią swoje. Temat był wielokrotnie konsultowany ze specjalistami i ja przedstawiam tylko efekty tych konsultacji. Dopóki MRiRW jednoznacznie się nie wypowie czym jest gotowy posiłek (potrawa) to niestety część PLW będzie negatywnie to oceniać bo mają do tego prawo i trzeba być tego świadomym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK nie wolno mieszać orzechów, ale kremowanie miodu to nie mieszanie go z orzechami, to mieszanie patoki z częścią krupca, to takie códa wolno robić czy też nie? Bo jeśli nie to nie wolno by też mieszać miodu z kilku uli (np w miodarce przy wirowaniu).

Chodzi mi wyłącznie o miód w konsystencji kremowej, bez dodatku owoców i bez koziego sera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RHD to zagłębiłem się w ten temat, ponieważ pracuję w doradztwie rolnym. W najbliższym numerze Pasieki ukaże się mój artykuł dotyczący sprzedaży produktów pszczelich w RHD. I niestety muszę stwierdzić ze zgodnie z prawem pszczelarz niema prawa w ramach RHD sprzedawać żadnych produktów pszczelich przetworzonych. Ustawodawca tego nie przewidział i w rozporządzeniu wpisał wyłącznie produkty nieprzetworzone tj. miód, pyłek, pierzgę oraz mleczko. Nie wchodzą w grę żadne mieszanki z orzechami czy ziołomiody. Nawet kitu nie można sprzedawać w ramach RHD. Sprawę dobrze opisałem w artykule wiec zachęcam do zapoznania gdy się ukaże.

 Szanowny Panie ąż strach się bać co chce Pan zrobić.

Przepraszam za szczerość ale to delikatnie mówiąc się kupy nie trzyma.

 

Przepraszam ale napiszę to dosadnie: prawo trzeba umieć czytać a nie gdybać.

Do meritum:

Stosowny fragment Rozporządzenia Ministra Rolnictwa:

 

MAKSYMALNA ILOŚĆ SUROWCÓW POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO ZBYWANA ROCZNIE W RAMACH ROLNICZEGO HANDLU DETALICZNEGO

 

Produkty pszczele nieprzetworzone, w tym miód, pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszcze-le1)

do 5 rodzin pszczelich - 150 kilogram

do 10 rodzin pszczelich - 300

do 20 rodzin pszczelich - 600

do 30 rodzin pszczelich - 900

do 40 rodzin pszczelich - 1200

do 50 rodzin pszczelich - 1500

do 60 rodzin pszczelich - 1800

do 70 rodzin pszczelich - 2100

do 80 rodzin pszczelich - 2400

 

i to znaczy że taką ilość surowca można przerobić na produkty przetworzone i zbyć w ramach RHD.

Są jeszcze inne wymagania ale nie o nie ty chodzi. Trzeba po prostu przeczytać ze zrozumieniem Ustawę. Ona dotyczy przetworzonych produktów.

 

Przepraszam jeszcze raz (aż do skutku)

Sprzedaż Bezpośrednia dotyczy nie przetworzonych produktów czyli miodu.

RHD dotyczy przetworzonych czyli nie dotyczy miodu, ale dotyczy na przykład miodu z pierzgą.

I prośba nie mieszajcie Panowie w głowach Powiatowym Lekarzom WET.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W RAMACH ROLNICZEGO HANDLU DETALICZNEGO

 

Produkty pszczele nieprzetworzone, w tym miód, pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszcze-le1)

do 5 rodzin pszczelich - 150 kilogram

do 10 rodzin pszczelich - 300

do 20 rodzin pszczelich - 600

do 30 rodzin pszczelich - 900

do 40 rodzin pszczelich - 1200

do 50 rodzin pszczelich - 1500

do 60 rodzin pszczelich - 1800

do 70 rodzin pszczelich - 2100

do 80 rodzin pszczelich - 2400

 

 Dla zaspokojenia ciekawości pszczelarzy kto wymyślił te ograniczenia ilościowe to spieszę z odpowiedzią:

 Członek Rady Dialogu przy Ministrze były Prezydent PZP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Szanowny Panie ąż strach się bać co chce Pan zrobić.

Przepraszam za szczerość ale to delikatnie mówiąc się kupy nie trzyma.

 

Przepraszam ale napiszę to dosadnie: prawo trzeba umieć czytać a nie gdybać.

Do meritum:

Stosowny fragment Rozporządzenia Ministra Rolnictwa:

 

MAKSYMALNA ILOŚĆ SUROWCÓW POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO ZBYWANA ROCZNIE W RAMACH ROLNICZEGO HANDLU DETALICZNEGO

 

Produkty pszczele nieprzetworzone, w tym miód, pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszcze-le1)

do 5 rodzin pszczelich - 150 kilogram

do 10 rodzin pszczelich - 300

do 20 rodzin pszczelich - 600

do 30 rodzin pszczelich - 900

do 40 rodzin pszczelich - 1200

do 50 rodzin pszczelich - 1500

do 60 rodzin pszczelich - 1800

do 70 rodzin pszczelich - 2100

do 80 rodzin pszczelich - 2400

 

i to znaczy że taką ilość surowca można przerobić na produkty przetworzone i zbyć w ramach RHD.

 

 

To jest Pana interpretacja, niestety Ministerstwo widzi to inaczej. I niestety duże grono osób od lat pracujących przy przepisach dotyczących przetwórstwa i zbywania żywności z gospodarstwa podobnie to widzi. Widzę że niema tu osób którzy prawdziwie zagłębili się w to rozporządzenie ale tylko Ci którzy chcą dopasować prawo do swojej produkcji. Ja zdania nie zmienię, no chyba że MRiRW wyda stosowne wyjaśnienie. Z mojej strony mam tyle do powiedzenia. Poza tym redakcja Pasieki również po wielu konsultacjach doszła do podobnych wniosków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeszcze raz (aż do skutku)

Sprzedaż Bezpośrednia dotyczy nie przetworzonych produktów czyli miodu.

RHD dotyczy przetworzonych czyli nie dotyczy miodu, ale dotyczy na przykład miodu z pierzgą.

I prośba nie mieszajcie Panowie w głowach Powiatowym Lekarzom WET.

 

Z przedstawionej przez kolegę interpretacji wynikałoby, iż w ramach RHD nie możemy sprzedawać produktów nieprzetworzonych tj. miód czy pyłek.

Dobrze rozumiem kolegi tok rozumowania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej hamować rozwój niż go "przepychać " do przodu  .Z nie jednymi przepisami tak jest że asekuracyjnie nie pozwala się na pewne rzeczy, zamiast wykorzystać przepisy dla siebie na maksa ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej hamować rozwój niż go "przepychać " do przodu  .Z nie jednymi przepisami tak jest że asekuracyjnie nie pozwala się na pewne rzeczy, zamiast wykorzystać przepisy dla siebie na maksa ..

Mając świadomość prawa pszczelarz sam decyduje co sprzeda i jak to zapisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem obaj Panowie Bocian i  Bartek_K się mylicie.

Moim zdaniem, można przetwarzać ale korzystając tylko jako surowce produkty pszczele nieprzetworzone tj.miód, pyłek pszczeli, pierzga, mleczko pszczele.

Czyli możemy skremować miód, możemy go wymieszać z pyłkiem, możemy pierzgę zalać miodem itp.

Nie możemy natomiast mieszać/przetwarzać produktów pszczelich z innymi. Czyli nie możemy np. zalewać orzechów miodem czy robić podobnych mieszanek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już nic ale.... wyroby mięsne to produkty przetworzone i można je sprzedawać w ramach RHD z tym, że RHD to sprzedaż wyłącznie konsumentowi końcowemu czyli sklepy, restauracje, bary itp odpadają, w SB można sprzedawać na sklepy ale wyłącznie produkty nie przetworzone. 

Poza tym przy RHD możecie dodawać np zioła ale tam też są regulacje co i jak.

 

Co nie zmienia faktu że nadal nie wiem czy to kremowanie to jest przetważanie i się tutaj nie dowiem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już nic ale.... wyroby mięsne to produkty przetworzone i można je sprzedawać w ramach RHD z tym, że RHD to sprzedaż wyłącznie konsumentowi końcowemu czyli sklepy, restauracje, bary itp odpadają, w SB można sprzedawać na sklepy ale wyłącznie produkty nie przetworzone. 

 

Od stycznia można sprzedawać do sklepów, restauracji itp. ale są ograniczenia terytorialne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już nic ale.... wyroby mięsne to produkty przetworzone i można je sprzedawać w ramach RHD z tym, że RHD to sprzedaż wyłącznie konsumentowi końcowemu czyli sklepy, restauracje, bary itp odpadają, w SB można sprzedawać na sklepy ale wyłącznie produkty nie przetworzone.

 

W ramach RHD możemy sprzedawać do sklepów, restauracji, stołówek itp. Umożliwia nam to nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1.01.2019 r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co nie zmienia faktu że nadal nie wiem czy to kremowanie to jest przetważanie i się tutaj nie dowiem :(

Ministerstwo też tego nie wie, pytaliśmy o to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dobrze że nie wiedzą, co nie jest zabronione jest dozwolone :)

Co nie zmienia faktu że warto by było wiedzieć chociażby ze względu na opodatkowanie, ponieważ 2% podatek (pow 40 tys) dotyczy tylko produktów przetworzonych. Produkty nieprzetworzone są zwolnione z podatku. I dla tych co za chwilę zaczną mi wytykać niekompetencję podaję podstawę prawną: art. 2, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. z późniejszymi zmianami o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Produkty nieprzetworzone są zwolnione z podatku. I dla tych co za chwilę zaczną mi wytykać niekompetencję podaję podstawę prawną: art. 2, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. z późniejszymi zmianami o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Tylko jak masz poniżej 80 rodzin. Potem już podatek jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deczko słabo marketingowo dla "Pasieki" to wyszło.

 

Delikatnie mówiąc :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sam nie wiem jak argumentować.

Więc najprościej.

Największe szczęście-dobrodziejstwo jakie my pszczelarze mamy to:

 

Sprzedaż bezpośrednia bez limitów bez podatku dla małych i dużych dla wszystkich byle tylko zarejestrowali u PLW.

Sprzedaż RHD limitowana ilościowo i z limitem wolnego od podatku byle tylko zarejestrować u PLW.

A my tymczasem kombinujemy jak możemy. Nie jest tajemnicą dlaczego resort rolnictwa "kombinuje jak może" aby w tym zakresie dokonać zmian.

A doskonale wiedzą jak jest. Że nic nie trzeba interpretować.

 

Będę zawsze twierdził każdy kto cokolwiek w tym zakresie z naszej strony (pszczelarzy) ułatwia resortowi to nasz śmiertelny wróg.

 

Komu przeszkadza to co jest.

Masz pszczoły masz miód rejestrujesz SB i sprzedajesz. Urząd skarbowy cię nie interesuje.

Chcesz się bawić w miód z pierzgą to rejestrujesz RHD i sprzedajesz. Aby nie przekroczyć 20 tys zł. Urząd skarbowy cię nie interesuje.

Chcesz robić miód z "czymś" aby zachować zasadę że powyżej 50% jest z twojej pasieki, rejestrujesz RHD i sprzedajesz. Aby nie przekroczyć 20 tys zł. Urząd skarbowy cię nie interesuje.

 

Przyznaję jedyne co wymaga interpretacji ze strony Głównego Lekarza Weterynarii Kraju dla wiedzy pszczelarzy ale i dla PLW to kremowanie.

To On ma dać interpretację a nie resort. Resort stworzył prawo. Jak chcą to niech zmienią prawo a nie bawić się w interpretację. Zobaczymy jak zechcą zabrać nam SB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...