Skocz do zawartości
pytla

POLANKA Wybory do władz STOWARZYSZENIA

Rekomendowane odpowiedzi

Umyka w ferworze problemów, z którymi boryka się Polski Związek Pszczelarski to co powinno na ten czas dominować w skali problemów, które wydają się naistotniejsze dla nas samych, a mianowicie wybory do władz Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich POLANKA

Termin tuż, tuż!.

Pozostał niecały miesiąc a cisza jak makiem zasiał.

To niewiele czasu nawet na przygotowanie dokumentacji i przygotowanie się do podjęcia decyzji. Nie tylko przez Kandydatów, ale także i wyborców, że o dyskusji odnośnie programu, sprawozdań, oczekiwań odnośnie kampanii...nie wspomnę.

Koleżanki i Koledzy POLANKOWICZE nie zasypiajcie gruszek w popiele tylko bierzcie się do dzieła, bo i od tego (wizerunku POLANKI) w dużej mierze zależy to co Was nie tylko boli ale i napawa nadzieją na lepsze jutro pszczelarstwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

W ferworze kampanii wyborczej pamiętajcie o kandydatach, którzy będą dążyć do budowania jedności polskiego pszczelarstwa(reprezentowania jednogłośnie interesów pszczelarzy).

Prezes nawet z gumy wszystkiego nie zrobi.Ważne jest zaangażowanie pozostałych członków zarządu(czego na forum tak jakby ostatnio nie widać).

Moim zdaniem w zarządzie powinni znaleźć się między innymi panowie: Skorupa , Krywoniuk i Lasocki.

Chociaż nie ukrywam że cała trójka była by mile widziana w zarządzie PZP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość leszek01

Wybory,wybory ale gdzie i kiedy?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybory,wybory ale gdzie i kiedy?????

Witam.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły w Bukowinie na naszym ostatnim spotkaniu odbędą się w pierwszy wekend marca w Puławach.

Obiecuję że najprawdopodobniej jutro będę mogła już przedstawić Zarządowi konkretne oferty aby mógł dokonać wyboru. 

Państwu też dam szansę, bo mamy conajmniej dwie możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie mandatu wyborczego, w kontekście tego co piszemy w wątku o budżecie

http://forum.spp-polanka.org/topic/307-bud%C5%BCet/ i o składkach http://forum.spp-polanka.org/topic/110-sk%C5%82adka-cz%C5%82onkowska/page-1?do=findComment&comment=4610

może warto przypomnieć, że zgodnie ze statutem  SPP"Polanka" (§14.)

do biernego i czynnego uczestnictwa w wyborach do władz Stowarzyszenia mają członkowie zwyczajni, którzy  

zgodnie z punktem 3 Â§ 15 są zobowiązani do regularnego opłacania składek.

W punkcie 4 Â§ 18 jest zapis dotyczący "utraty członkowstwa" (chodzi oczywiście o członkostwo, to babol ort, w tekście statutu zamieszczonego na stronie głównej (por. strona główna/stowarzyszenie/statut stowarzyszenia)

"Utrata członkowstwa następuje na skutek:(...)

4. nieopłacenia składek członkowskich za rok bieżący do końca danego roku z wyjątkiem przypadku, gdy zarząd uzna zwłokę za usprawiedliwioną;"

 

Warto, aby stosowne władze SPP - Zarząd, może także Komisja Rewizyjna na czas zweryfikowała kwestie członkostwa w powiązaniu ze sprawą niezalegania ze składkami, ponieważ mają one istotne znaczenie przy weryfikowaniu uprawnień mandatowych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu .

 

Podczas czytania statutu jeszcze taka wątpliwość mi się nasunęła - 

Punkt 3 Â§13 stanowi, że

Członek honorowy posiada wszystkie uprawnienia członka zwyczajnego i jest zwolniony od świadczeń członkowskich.

tymczasem w § 16. czytamy:

"Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego praw wyborczego*, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni."

(*znowu babol - sprawdźcie i poprawcie ten tekst Panowie Administratorzy!)

 

Jak to więc jest z prawami wyborczymi członków honorowych, członkowie honorowi mają je, czy też nie?

Proszę o wyjaśnienie tych spraw przez prawnika.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Do wiadomości niezorientowanych, którzy co jakiś czas zwracają się do mnie na forum i poza nim z fantastycznymi sugestiami/propozycjami - jestem członkiem wspierającym SPP "Polanka", który zgodnie z paragrafami 12, 16 i 17 statutu wspiera Stowarzyszenie głosem doradczym i dobrowolnym świadczeniem, bez biernego i czynnego prawa wyborczego. Status ten w pełni mnie zadawala, staram się należycie wypełniać wynikające z niego obowiązki.)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, zawsze to sprawdzamy i nikt kto nie opłaca skłądek nie może uczestniczyć w wyborach. Zawsze tak było. Zawsze jest to sumienne sprawdzane. Jeśli chodzi o liczbę członków, poprosiłem Krysię aby ją podała. O finansach na żywop zaś będzie na zjeździe wyborczym, gdzie zapraszamy. pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo mnie cieszy Twoje stanowisko w sprawie mandatów - to bardzo ważna sprawa.

Będę czekał na informację od Pani Krystyny  jak zrealizowane zostało zadanie dotyczące przyjmowania i skreślania członków (pkt 9 Â§ 29  statutu).

Ciekaw jestem ilu przyjęto, a ilu skreślono z listy członków ze względu na nieopłacone składki. 

 

Przemura! napisał:

"O finansach na żywo zaś będzie na zjeździe wyborczym, gdzie zapraszamy."

 

Powtórzę to co napisałem w wątku "Budżet": podczas Walnego Zebrania Członków nie ma zbyt wiele czasu, aby zapoznać się z dokumentacją, poza tym w Walnym nie będą uczestniczyli wszyscy (dobrze jak w 1 terminie zbierze się quorum) - może więc jednak byłoby warto, to co się da ze sprawozdań Zarządu, rozesłać do Polankowiczów drogą elektroniczną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Ciekaw jestem ilu przyjęto, a ilu skreślono z listy członków ze względu na nieopłacone składki. 

 

Przemura! napisał:

"O finansach na żywo zaś będzie na zjeździe wyborczym, gdzie zapraszamy."

 

Powtórzę to co napisałem w wątku "Budżet": podczas Walnego Zebrania Członków nie ma zbyt wiele czasu, aby zapoznać się z dokumentacją, poza tym w Walnym nie będą uczestniczyli wszyscy (dobrze jak w 1 terminie zbierze się quorum) - może więc jednak byłoby warto, to co się da ze sprawozdań Zarządu, rozesłać do Polankowiczów drogą elektroniczną ?

 

Należałoby sprecyzować co kryje się pod słowem sprawozdania?

 

Finanse?

 

Dokumenty dotyczące finansów to przede wzystkim bilans oraz rachunek zyskówi strat i i wszystkie im towarzyszące wynikajace z przepisów i uchwał.

Otóż dwa podstawowe na pewno będą dostępne dla członków Stowarzyszenia, bo w założeniu powinny być rozesłane razem z zawiadomieniem o Walnym Zebraniu. 

 

Jest mały problem, bowiem informacja o spotkaniu i wyborach do wladz Stowarzyszenia z przyczyn obiektywnych (Krystyna będzie niedostępna w drugiej połowie miesiąca) musi być rozesłana wcześniej niż obowiązujący nas termin.

Przynajmniej do tych członków, którzy nie dysponują kontem elektronicznym.

 

Dlatego lojalnie uprzedzam , że dla nich sprawozdania będą ogólnie dostępne w formie pisemnej podczas spotkania, bo pozostali na pewno otrzymają je jako załącznik "na @", jak tylko będzie to możliwe.

Ponieważ te "suche" dokumenty" są dla większości mało czytelne pozwolę sobie wątku "Budżet" nieco je rozłożyć na czynniki pierwsze aby ułatwić ewentualne przygotowanie i sformułowanie pytań o ile ktokolwiek będzie uważał za wskazane je zadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ponieważ te "suche" dokumenty" są dla większości mało czytelne pozwolę sobie wątku "Budżet" nieco je rozłożyć na czynniki pierwsze aby ułatwić ewentualne przygotowanie i sformułowanie pytań o ile ktokolwiek będzie uważał za wskazane je zadać.

"O ile ktokolwiek będzie uważał za wskazane je zadać"

 

Gdy będzie miał ochotę je zadać, wtedy znaczyć to będzie, że  jest  zainteresowanie  "życiem" organizacji, do której się należy, a z tego zainteresowania wspólnego może aktywność jakaś większa też się w końcu zrodzi  ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#8 Pytla napisała :

 

"Dokumenty dotyczące finansów to przede wzystkim bilans oraz rachunek zyskówi strat i i wszystkie im towarzyszące wynikajace z przepisów i uchwał.

Otóż dwa podstawowe na pewno będą dostępne dla członków Stowarzyszenia, bo w założeniu powinny być rozesłane razem z zawiadomieniem o Walnym Zebraniu. "

 

Przedwczoraj podobnie jak inni członkowie Polanki, otrzymałem zawiadomienie o Walnym Zebraniu, niestety do zawiadomienia nie dołączono żadnych informacji dotyczących finansów Stowarzyszenia.

Kiedy taką informację otrzymamy?

 

Ponawiam również swoją prośbę o prawną interpretację zapisów statutowych:

Punkt 3 Â§13 stanowi, że

Członek honorowy posiada wszystkie uprawnienia członka zwyczajnego i jest zwolniony od świadczeń członkowskich.

tymczasem w Â§ 16. czytamy:

"Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego praw wyborczego*, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni."

(* babol w tekście statutu z głównej strony SPP Polanka!)

 

Jak to więc jest z prawami wyborczymi członków honorowych, członkowie honorowi mają je, czy też ich nie mają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję to co napisalam wcześniej. na pewno będą dostępne dla członków Stowarzyszenia na spotkaniu .

Niestety nie zostały rozesłane, bo księgowa nie zdążyła z bilansem  w terminie , w którym zostały rozesłane zawiadomienia.

na Walne muszą być przygotowane te dokumenty, bo Komisja rewizyjna powinna się znimi zapoznać, a także członkowie przed głosowaniem nad udzieleniem absolutorium Zarządowi. 

 

Podzielam zadanie Ana 500 jest wytlumaczone odnośnie prawa wyborczego w stosownym paragrafie i widać tak ma być skoro w KRS nie budzilo zastrzeżeń, ani u Wojewody, a czepiali się wielu rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Podtrzymuję to co napisalam wcześniej. na pewno będą dostępne dla członków Stowarzyszenia na spotkaniu ."

 

Ja również pozwolę podtrzymać swoje zdanie: 

podczas Walnego Zebrania Członków nie ma zbyt wiele czasu na to, aby zapoznać się z dokumentacją, 

poza tym w Walnym nie będą uczestniczyli wszyscy (dobrze jak w 1 terminie zbierze się quorum) - może więc jednak byłoby warto, to co się da ze sprawozdań Zarządu, rozesłać do Polankowiczów drogą elektroniczną ?

 

 "Dostępne na spotkaniu" to dla mnie jak musztarda po obiedzie dostępna w ilości jednego słoiczka na całą stołówkę - jak na standardy baru z filmu "Miś" OK, jak na możliwości "wiodącej organizacji pszczelarskiej" cholernie kiepsko.

 

Pytla napisała:

"Niestety nie zostały rozesłane, bo księgowa nie zdążyła z bilansem  w terminie , w którym zostały rozesłane zawiadomienia.

 

To wielka szkoda, że Pani księgowa nie zdążyła, ale co stoi na przeszkodzie, aby dokumenty na Walne dosłać Polankowiczom osobno drogą elektroniczną, jak tylko będą gotowe?

 

Pytla napisała:

"Podzielam zadanie Ana 500 jest wytlumaczone odnośnie prawa wyborczego w stosownym paragrafie i widać tak ma być skoro w KRS nie budzilo zastrzeżeń, ani u Wojewody, a czepiali się wielu rzeczy."

 

Pani Dyrektor nie podważam kompetencji KRS, ani Wojewody, proszę tylko o wykładnię zapisów statutu (paragrafy 13 i 16) przez fachowego prawnika i wyjaśnienie mi laikowi czy członek honorowy SPP "Polanka" ma czynne i bierne prawo wyborcze, czy nie ma? 

 

Nie mogę podzielać zdania Ann 500: ("Czarek ,  bez przesady. Jest w porzadku")bo go nie rozumiem.

 

Jeśli zaś chodził o porządek, dbałość o czystość mowy ojczystej, a także o powagę organizacji,

to niech w końcu któryś z Administratorów portalu poprawi babole w tekście Statutu SPP "Polanka":

 

http://spp-polanka.org/stowarzyszenie/statut-stowarzyszenia/

 

1. W punkcie 4 Â§ 18   jest "Utrata członkowstwa" powinno być "członkostwa"

2.  W Â§ 16. jest : "Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego praw wyborczego*,

powinno być "prawa wyborczego"

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od Walnego Zebrania Polanki minął już jakiś czas, jakiś czas też minął od tego wpisu* Pani Dyrektor:

 

"Jest mały problem,(...)

 

Dlatego lojalnie uprzedzam , że dla nich sprawozdania będą ogólnie dostępne w formie pisemnej podczas spotkania, bo pozostali na pewno otrzymają je jako załącznik "na @", jak tylko będzie to możliwe."

---------------------------

(wpis nr 8 z 29 stycznia)

 

 Mam nadzieję, że po wyborach wszelkie możliwe problemy zastały przezwyciężone i dziś nic już nie stoi na przeszkodzie, aby członkom Stowarzyszenia rozesłać drogą mailową sprawozdanie, które elektoratowi na Walnym Zebraniu przedstawił Prezes SPP "Polanka".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 Mam nadzieję, że po wyborach wszelkie możliwe problemy zastały przezwyciężone i dziś nic już nie stoi na przeszkodzie, aby członkom Stowarzyszenia rozesłać drogą mailową sprawozdanie, które elektoratowi na Walnym Zebraniu przedstawił Prezes SPP "Polanka".

 

Uczestnicy Walnego zajęli stanowisko w tej sprawie i uważam, że odpowiedź leży w gestii przewodniczącego Walnego  oraz prezesa Stowarzyszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, nie zamierzam z tobą dyskutować, ale szlag mnie trafia jak ty martwisz się o członków Polanki nie będąc jej członkiem. Nie próbuj też mi mówić, że za twoje 70 zł jesteś członkiem wspierającym i będziesz się wszystkiego czepiał i wszystkimi rządził. Podałem na walnym ile członek wspierający może pomóc, ile jest w stanie wyłożyć gotówki. Nie twoje 70 zł. Miałeś swoje pięć minut w Polance, mogłeś je wykorzystać. I radzę zahować trochę kultury dla osób, które coś zrobiły i robią dla Polanki. Nie musisz mi odpisywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, nie zamierzam z tobą dyskutować, ale szlag mnie trafia jak ty martwisz się o członków Polanki nie będąc jej członkiem. Nie próbuj też mi mówić, że za twoje 70 zł jesteś członkiem wspierającym i będziesz się wszystkiego czepiał i wszystkimi rządził. Podałem na walnym ile członek wspierający może pomóc, ile jest w stanie wyłożyć gotówki. Nie twoje 70 zł. Miałeś swoje pięć minut w Polance, mogłeś je wykorzystać. I radzę zahować trochę kultury dla osób, które coś zrobiły i robią dla Polanki. Nie musisz mi odpisywać.

 Martwić się o Polankę to się dopiero zaczynam po zapoznaniu się z Twoim postem Zygmuncie, ponieważ świadczy on o tym, że będąc szefem Komisji Rewizyjnej słabo zapoznałeś się ze stanem składek i listą członków Stowarzyszenia...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można się dowiedzieć, co działo się na Walnym? Nie każdy ma możliwość, zarówno czasowo, jak i finansowo, pojawić się na zebraniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako gość, na tym portalu /bo niezrzeszony/ chciałbym obwieścić iż pogratulowałem prezesowi Piotrowi ponownego wyboru. Gratulacje wysłałem też p. Kudle licząc iż kontakty między organizacjami pszczelarskimi przybiorą bardziej konstruktywny charakter.  

  Dla dobra sprawy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można się dowiedzieć, co działo się na Walnym? Nie każdy ma możliwość, zarówno czasowo, jak i finansowo, pojawić się na zebraniu.

 

Tradycyjnie umieścimy skany wszystkich protokołów, uchwał itp. Początek już jest: http://forum.spp-polanka.org/topic/318-wiosenne-spotkanie-2017-rok-walne-zebranie-członków-spp/#entry5326,reszta po załatwieniu koniecznych wysyłek do sądu i urzędu skarbowego. 

 

Co do większego czy też bardziej osobistego sprawozdania, każdy obecny może tu napisać swoje wrażenia i opinie. Czy musi to robić zarząd? - umieszczona transmisja z otwarcia zebrania pokazuje, że jednak trzeba też docenić tych, którzy dali radę i... oni powinni wiedzieć więcej. Z pełnym zrozumieniem dla tych co chcieli a nie mogli, jest jednak spora grupa pszczelarzy, która nieźle korzysta na przynależności do Polanki a... mało nas do pieczenia chleba. Tzn. wystarczy oczywiście i mamy parę nowych osób, które już zaczynają działać, niemniej marzy nam się aktywizacja środowiska. Jest nas przecież... dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiosna pszczelarska

Rozpoczyna się nowy sezon pasieczny, a więc ogórkowy dla władz organizacji pszczelarzy.

W trzech organizacjach pszczelarskich o zasięgu ogólnokrajowym (PZP, SPP, SPZ) mamy nowe władze. A więc nich nowe otwarcie będzie nowym otwarciem.

Myślę, że mamy dobry moment na zresetowanie dotychczasowej współpracy i rozpoczęcie jej od nowa, bez wcześniejszych uprzedzeń. Chodzi mi o stworzenie w trybie dość pilnym  jednej, wspólnej reprezentacji środowiska polskich pszczelarzy wobec władzy wykonawczej i ustawodawczej RP. Reprezentacji, która by nas nie ośmieszała sprzecznymi roszczeniami, była w pełni wiarygodna i partnerska dla tych władz. Nowy Zarząd PZP potrzebuje trochę czasu na złapanie świerzego powietrza, zawodowi właśnie się "wybierają", może więc czas na zaczepną inicjatywę w tej sprawie władz Polanki, jako najbardziej internetowej organizacji?  Chodzi mi o to, żeby do Warszawy jeździli nie dorywczo, przypadkowi przedstawiciele władz pszczelarskich, a uzgodniona grupka ludzi prezentujących uzgodnione wcześniej wspólne stanowisko. Mógły nawet teoretycznie jeździć nawet jeden człowiek, ale trzeba by zorganizaować wcześniej sejmik pszczelarski, gdzie wykuwałoby się wspólne stanowisko polskich pszczelarzy. W sejmiku tym znalazłoby się zapewne miejsce dla dotychczasowych "dysydentów" którzy znaleźli się poza PZP z innych powodów (Sląsk, Kraków, Karpatczycy, Opole itp.) Przecież taki sejmik można dziś zorganizaować metodą telekonferencji przez net nie ponosząc nadmiernych kosztów. Kibole potrafią w ten sposób zorganizaować ustawkę, a pszczelarze nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był też nasz pomysł jeszcze sprzed wyborów. Wiem, że nie tylko nasz i równolegle przynajmniej kilka osób go lansowało. Rozmawialiśmy o nim na naszym Walnym Zebraniu i mamy dość konretną propozycję. Byłyby to rozwiązania w kwestii organizacji współpracy a nie ludzi, wpływów i składek. Nie dalej jak jutro będzie okazja porozmawiać o tym w gronie, które wymieniłeś na początku posta i nie zapominając o tych, o których wspomniałeś pod koniec. Wierzę, że to ma sens - bardzo wielu ludzi już widzi, że potrzeby pszczół nie zawsze są tożsame z interesami organizacji a ostatnie kilkanaście lat pokazało, że przedkładanie interesów organizacji nad potrzeby pszczół to ślepa uliczka.

 

A możliwości współpracy jest naprawdę sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, protokół przeczytałem, transmisję obejrzałem, szkoda że pszczelarze nie zgodzili się na więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś opisze... Dawniej zdarzały się takie opisy. Ja je umieszczałem, Chrośniak, An500... być może zapomniałem kto jeszcze. Ja tam namawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...