Skocz do zawartości
Karpacki

Kto nie chce używać trucizn.

108 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Kluczem do zdrowia pszczół jest wosk.

Zamkniety obieg wosku jest koniecznością.

Bez tego szkoda sobie głowę zawracać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leczonych "ekologicznie " czyli jak napisałem leczonych rożnymi specyfikami oprócz twardej chemi .

Odpowiedzieć może każdy kto leczy substancjami alternatywnymi .

Nie ma tutaj żadnego nadęcia ,ja próbuje różnych alternatywnych środków lecz zawsze sprawdzam Apiwarolem .

Gdyby nie Apiwarol pewnie bym średnio wylądował na tych próbach.

Wykładów Szanownego kolegi słuchałem już ładnych kilka lat temu jako adept ;)  gdy wielkie podwoje jeszcze nie były otwarte dla Pana ,ale myśmy na tym korzystali.

Część rad wprowadziłem w życie ,jednak na "metodę cukrowa " nie mam czasu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda cukrowa moze byc ryzykowna jesli prawda jest zmieniajacy się tryb zycia warrozy.

Ciekawa teorie na ten temat przedstawil kol Sabard na swojej stronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem film. Pada tam wiele argumentów, hipotez ale ... nie ma stanowczej diagnozy. Uważam, że bez genetyki, w tym temacie, nie rozbieriosz.... Proste pytanie dlaczego  nasilenie CCD faluje?  Stosowanie śor , niezależnie jakich jest stabilne chyba, z tendencją wzrastającą. Jak to się dzieje że objawy CCD znalazły się w okolicach gdzie w promieniu wielu kilometrów nie stosowano żądnych neo... Skąd jakiś jawrejski wirus znalazł się jednocześnie w wielu rejonach świata? Pytania  można mnożyć!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem film. Pada tam wiele argumentów, hipotez ale ... nie ma stanowczej diagnozy. Uważam, że bez genetyki, w tym temacie, nie rozbieriosz.... . Skąd jakiś jawrejski wirus znalazł się jednocześnie w wielu rejonach świata? Pytania  można mnożyć!!!

Oczywiście że pytania można by mnożyć, ale na wiele z nich odpowiedzi znajdują się nieraz właśnie we wcześniejszych pytaniach. Pisze kolega , że "bez genetyki - nie rozbieriosz".  W tym stwierdzeniu, znajdzie się wiele odpowiedzi, w tym także na pytanie, "skąd jakiś jawrejski wirus.....?."  Otóż szanowny kolego. to nadzieje związane z genetyką sprawiły, że warroza rozeszła się po świecie, to podobną drogą rozwleka ona ze sobą różne wirusy, w tym także "jawrejski".  A w drugą stronę patrząc, to ogromne zróżnicowanie genetyczne, powoduje, że powstało tak wiele różnych układów genetycznych i kombinacji cech, czego efektem jest , różne zachowania na stosowane zabiegi lecznicze.  Te rożne układy krzyżownicze, skutkują między innymi tym, że nawet poszczególne rodziny w pasiece inaczej reagują na stosowane zabiegi , pomimo że pszczelarzowi się zdaje , że ma jakąś jednolitość pszczoły w pasiece. A co dopiero mówić kiedy pasieka licząca jakąś konkretną liczbę pni, oferuje matki w dwukrotnie większej liczbie ras i linii.  Ma kolega zastrzeżenie że "nie ma stanowczej diagnozy" . Oczywiste , że takiej stanowczej diagnozy w tej sytuacji być nie może. Proszę sobie wyobrazić szpital, gdzie każdy pacjent skarży się na inny rodzaj choroby, i każdy jeszcze różni się od pozostałych w sensie odporności i cech , które mogą pomóc lub zaszkodzić leczeniu, a nagle ktoś oczekiwał by, aby jakiś mądry lekarz, określił jednakową dla wszystkich diagnozę. Jest to niemożliwe. Zwłaszcza , kiedy oczekujemy tej diagnozy od ludzi, którzy doprowadzili do zaistniałej sytuacji.  Przecież to nie pszczelarz, sprowadzał matki z innych kontynentów, aby prowadzić prace nad wyhodowaniem pszczół , które miały być "lepsze" . To nie pszczelarz, jest inicjatorem chemii stosowanej w rolnictwie. I to nie pszczelarz , a szkoda, wymyśla sposoby walki z tym pasożytem, bo nie wymyślał by on środków które "zagrażają życiu i zdrowiu"  To właśnie naukowcy znajdują takie preparaty, które pozwalają szybko pokazać wyniki ich stosowania, firmom pozwolić na zarobienie na ich produkcji, a nie przewidują jakie skutki tego pojawią się w przyszłości. Dotyczy to zresztą nie tylko pszczelarstwa, ale wielu dziedzin życia jakie nas dotykają. 

A jaka jest jednorodność genetyczna naszych pszczół, i "jednorodne spojrzenie " na ten temat pszczelarzy, pokazuje dokładnie chociażby wątek dotyczący pszczoły "buckfast" Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Jako JEDYNY w Polsce , kolega Karpacki przedstawił sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Karpacki mam pytanie odnośnie

"Niewątpliwą wadą stosowania pudrowego cukru w niewłaściwy sposób i w nieodpowiedniej porze sezonu może być przyspieszona krystalizacja miodu / nawet w plastrach/, a może i zapasów zimowych. Na pierwszy zarzut odpowiedź zna każdy pszczelarz, który zetknął się z pożytkiem rzepakowym lub z innych roślin krzyżowych. Na drugi zaś odpowiedzą na wiosnę ci, którzy po dokładnym zapoznaniu się z treścią niniejszego doniesienia zastosują pudrowy cukier jeszcze przed zimą obecnego roku."

 

Cukier puder ma wpływ na szybszą krystalizację miodu? Co oznacza niewłaściwy sposób i w nieodpowiedniej porze sezonu?

Jaki wpływ na zapas zimowy ma cukier puder?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Karpacki mam pytanie odnośnie,Co oznacza niewłaściwy sposób i w nieodpowiedniej porze sezonu?

Jaki wpływ na zapas zimowy ma cukier puder?

Szanowny kolego. Odpowiadając na zadane pytanie, pragnę przypomnieć, że praca panów Kalinowskich ukazała się we wrześniu 1986 roku. Istniała więc możliwość, że niektórzy do których już wtedy ta praca dotarła, zechcą wypróbować jej zalecenia jeszcze w tym sezonie, a więc już po podkarmieniu pszczół na zimę. Jak myślę , autorzy umieścili ten wpis jakoby trochę na wyrost, bo jak wynika z tekstu, sami jeszcze nie mieli w tej materii doświadczenia, na tym etapie badań, trudno było by jednoznacznie wiązać ze sobą takie ewentualne zjawisko. Sprawa zjawiska krystalizacji zapasów zimowych istniała dużo wcześniej, aniżeli ten sposób walki z warrozą, i szybciej kojarzyć by go można z różnymi rodzajami tworzenia sztucznych pokarmów pszczelich, aniżeli z cukrem pudrem.  Jeśli ktoś w szczegółach przeanalizuje opisany przeze mnie sposób "gospodarki pasiecznej bez chemii", zorientuje się , że ostatni zabieg cukrem pudrem, przewidziany jest w momencie tworzenia zsypańca, wtedy, kiedy jeszcze nie ma w nim czerwiu, jak i również nie ma zapasu , który ewentualnie mógł by skrystalizować.  Ja osobiście nie zaobserwowałem wzmożonej krystalizacji zapasów, z powodu stosowania cukru na warrozę. Muszę zaznaczyć, że w mojej pasiece nie stosuje się sztucznych pokarmów do uzupełniania zapasów zimowych.  Jakoś nie przekonuje mnie to co podaje najczęściej producent, co do jakości i pochodzeniu surowca użytego do wykonania tych pokarmów. Pewną odpowiedź na pytanie jak rozumieć złe i nieterminowe stosowanie zabiegów cukrowych podaje pan Kalinowski w słowie końcowym tej pracy. "Czekanie np. do jesieni i twierdzenie, że jest to najkorzystniejszy okres do zwalczania warrozy, z powodu braku czerwiu w rodzinach pszczelich, może jedynie prowadzić do zagłady pasieki."  A co do sposobu prowadzenia zabiegu, negatywnym przykładem mogą być niemieckie filmiki na ten temat, gdzie używa się grubo ponad kg. cukru na rodzinę. Taką ilością to i człowieka można udusić. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesławie masz na myśli artykuł http://spp-polanka.org/artykuly/gospodarka-pasieczna/metoda-gospodarki-pasiecznej-bez-uzycia-chemicznych-srodkow-do-walki-z-warroza/

czy Pasieka bez chemii - data zamieszczenia: 21.01.2008 - ale tam link nie działa Pasieka bez chemii

Jeśli ktoś w szczegółach przeanalizuje opisany przeze mnie sposób "gospodarki pasiecznej bez chemii",

 

Czy dodajesz zmielonej soli do cukru pudru jako dodatkowe podrażnienie warrozy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mam na myśli ten artykuł, który jednak w miarę upływającego czasu, co jest normalne, ulegał pewnym drobnym modyfikacjom, wynikającym głównie z tego, że nie używam już określenia odkład , tylko zsypaniec, a to są dwie całkowicie inne rzeczy. Zmianom technicznym  uległa też, budowa dennicowej pułapki na warrozę, co spowodowane było potrzebą przedłużenia dobrego stanu siatki, jaka jest tam zastosowana, oraz takiego rozwiązania, aby w miejscu szufladki nie było zaciekania do ula wody z opadów , co czasem miało miejsce w poprzedniej konstrukcji. Dodatek soli do pudru uważam za niekonieczny. Miał on absorbować wilgoć, która powodowała szybsze lasowanie się cukru w ulu i tym samym przedłużenie jego stanu w jakim jest on gotów przylepić się do przylgi na nogach warrozy. Zakładając że w trakcie lasowania się cukru w ulu, jest on zjadany przez pszczoły, nie wiem jaką rolę mogła by odegrać w tym domieszka soli, wolałem z tego zrezygnować.  W połączeniu z innymi czynnikami ograniczającym rozwój  warrozy w rodzinie, prowadzonej w sposób przedstawiony w pracy pt. Pasieka bez chemii, ilość zabiegów stosowania cukru jest wiele mniejsza, aniżeli wtedy , gdyby był to główny i jedyny sposób tej walki, przyjętej w pasiece. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można znaleźć artykuł Pasieka bez chemii? Na samym pudrze oprzeć się nie można. Wypróbuję na wiosnę tą metodę i po lipie dymem sprawdzę stan porażenia kontrolnych rodzin.

Sól działa dodatkowo drażniąco na warrozę i według autorów w opisanym stężeniu nie wpływa niekorzystnie na pszczoły. W naturze pszczoły szukają soli i związków mineralnych. Co do stosowania pudru w czasie pożytków to mam uzasadnione obawy o fałszowanie miodu i będę używał w przerwie między pożytkami.

Żeby rozpowszechnić tą metodę należałoby stworzyć film instruktażowy. Nie chodzi mi o sypanie pudrem po ramkach bo każdy może to nagrać. Na wyobraźnie podziała widok warrozy pod mikroskopem z obnóżami oblepionymi w pudrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Szanowny kolego. W ostatnim czasie byłem zmuszony wymienić mój stary komputer, który już się wysłużył. Przeniosłem z niego tą zawartość która była mi potrzebna, ale jakby skutkiem tego, nie mogę edytować tekstów przeniesionych. Być może moje przygotowanie techniczne jest zbyt małe abym temu podołał. Postaram się przepisać ten artykuł od nowa, uzupełnić go przy okazji o nowe obserwacje i zdjęcia pozwalające na lepsze zrozumienie treści. Może się uda, że administrator wymieni go w miejsce tego który już od dziesięciu lat jest umieszczony na głównej stronie Polanki. O ile nie to będę rozsyłać na takiej zasadzie jak obecnie pracę o cukrze pudrze. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz to w pliku typu doc to prawy klik myszy / właściwości i sprawdź czy nie ma opcji dokument tylko do odczytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Karpacki, proszę mi wybaczyć konkurencję,  albowiem wydaje się mi, że wiem co czynię :) .

Znalazłem w necie konkurencyjny, bardzo ekologiczny i tani sposób zwalczania warrozy (pisownia oryginalna). Może ktoś doświadczony podpowie jaka temperatura wody, jaka głębokość peryskopowa i czas zanurzenia, czy może być deszczówka, czy można zastosować suszarkę do włosów, co z czerwiem itp.

 

Zwalczanie warrozy w kompieli wodnej  

Do dużej wanny nalałem podgrzanej wody . Pszczoły umieściłem w siatkowej rojołapce, zawiązując ją dla bezpieczeństwa. Włożyłem pszczoły do wanny z wodą, a żeby je całkowicie zatopić przycisnąłem je drobną siatką do wzmacniania regipsów osadzoną w ramie. Pszczoły kilka razy obróciłem w wodzie za każdym razem przyciskając siatką. Siatkę obciążyłem trzema małymi kamieniami, aby siatka była całkowicie zanurzona wraz z pszczołami. Na powierzchni wody zaczęła pojawiać się warroza którą zebrałem drobnym sitkiem jak do parzenia herbaty- warroza zostawała na sitku. Po pewnym czasie spokojnie wyciągnąłem pszczoły- bardzo wolno wynurzałem je z wody by zawartość obciekała bo były bardzo ciężkie, następnie ułożyłem je na siatce położonej na wannie by do reszty obciekły. Pszczoły obciekły i nic im nie było. Na powierzchni wody znów pojawiła się warroza- w sumie z wody zebrałem 72 warrozy
     Odwiedzili mnie w wrześniu pszczelarze z woj Kujawsko - Pomorskiego. Jeden z kolegów stwierdził że warroza odporna jest na amitrazę więc trzeba to zrobić kwasami. Więc po powrocie do domu w słoneczny dzień powtórzył to doświadczenie. Było to ok połowy września więc wybrał zgodnie z zasadą rodzinę która w sezonie miała okresowo zalane gniazdo,  w której zwalczał warrozę kwasem szczawiowym oraz potem drugą rodzinę w której zwalczał warrozę kwasem mrówkowym. Jako że był to okres kiedy było po zwalczaniu warrozy więc nie mam danych ile warrozy spadało po każdym pojedynczym zabiegu . Po kompieli wodnej jak w moim przypadku zebrał od pierwszej rodziny 24 szt warrozy, a w drugiej 148 szt.

 

Źródło: http://www.pszczelarz.c0.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=91:warroza-niezwalczalna&catid=42:leczenie-pszczo&Itemid=95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie Kto nie chce używać trucizn musi być poruszony temat lekarstwa na całe zło na które większość pszczelarzy nie zwraca uwagi.Stosuję to ok.10lat.Nie notuję źadnych strat,pszczoły w sezonie bytują na4 korpusach wlk..I nie jest to mięso,raczej sam miód.Nie zabieram głosu,aby się chwalić,chcę się podzielić wiedzą,jaką zdobyłem dzięki jednemu z Polankowiczów ok.10l temu.Jeden wpis,źadnych odpowiedzi i skierowanie na niemiecką stronę int..A tam słowa "nie płaćcie za to grubych pieniędzy,zróbcie to sami".I zacząłem eksperymenty ,aż do dziś-temat jest ciągle otwarty. Jedno mogę powiedzieć,choroby pszczół u mnie nie istnieją.Jeźeli coś jest to zdrowy układ immunologiczny radzi sobie ze wszystkim.Aby w pełni zrozumieć o czym chcę mówić,obowiązkowo należy obejrzeć, genialny wykład Mirosława Hartwicha:Efektywne mikroorganizmy. Następnie wykład rolnika ekologicznego Mirosława Serafinowicza-i potraktujcie jego odtrutą glebę,jako odtrute jelito pszczoły -cuda się dzieją.Nie potrafię zamieść tych filmów na tej stronie. Proszę kol.Czesława, aby to zrobił.Temat E.M jest bardzo obszerny. Po10 latach praktyki dalej się uczę i zdobywam coraz to nowsze informacje np.topinambur użyty do produkcji symbiotyku nie powinien być suszony,ani traktowany wrzątkiem, ponieważ ginie cały krzem organiczny,którego topinambur zawiera najwięcej ze wszystkich roślin.A krzem m.in.jest pomocny przy usuwaniu aluminium z organizmu .Al.to silna neurotoksyna obecna w antyzbrylaczach-cukier puder.Nie sprawdziłem tego Kol.Karpacki nieźle kopie,proszę go o zbadanie sprawy.Pozytywna wiadomość może poprawić zdrowie i przeźywalność matek pszczelich w lotach godowych.Pisanie na klawiaturzeźle mi idzie.Streszczam się więc. Wykonanie symbiotyku dla ludzi drzew ,gleby,pszczół, nasion,itd.Wiadro30l,grzałka akwaryjna z termostatem zatapialna nastawiona na28-30 st.Najlepiej surowe składniki rozdrabniam tarką do mizerii,lub malakserem:topinambur ,buraczki,czosnek,imbir,chmiel,pokrzywa ,chili,itd,itp.Starter do fermentacji to woda z ogórków, lub kapusty kiszonej.Więcej inf.następnym razem pora na sen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Karpacki, proszę mi wybaczyć konkurencję,  albowiem wydaje się mi, że wiem co czynię :) .

 

Szanowny kolego. Nie ma tu niczego co trzeba było by wybaczać. Nie ulega wątpliwości, że wielu pszczelarzy robi wiele, aby problemy z jakimi mają do czynienia pszczelarze, rozwiązywać we własnym zakresie, nie mogąc doczekać się tego od ludzi nauki, a więc ze strony tych, którzy chociażby z racji pracy zawodowej , powinni to robić. I oczywistym jest, że sposobów na walkę z warrozą  jest wiele, poza tym, który jest najbardziej rozpowszechniony, bo oparty na refundowanych środkach chemicznych. Tylko jak widać na załączonym obrazku  / forum/ niewielu chce się swoimi osiągnięciami dzielić, jak mi się wydaje , aby nie narażać się na różne epitety typu "oszołom" "znachor" "szarlatan" a w najlepszym wypadku odsyłają do "szeptuchy" w trosce o zdrowie takiego szarlatana.  Nie dziwi więc że istnieją przeciw dzieleniu się wiedzą naturalna niechęć.  Może gdyby tych , którzy bez względu na  potencjalne ,a cytowane wyżej określenia było więcej, mniej było by tych krytykujących "z urzędu", a tak to "siła złego na jednego".

Dlatego z zadowoleniem przyjmuję, że zaczynają się pojawiać kolejne takie doniesienia, pokazujące , że nie musi problem walki z warrozą  zamykać się w ciężkiej chemii.  Także wpis kolegi "Adamosa" jest dobrym tego przykładem, za co trzeba być wdzięcznym.  Może gdyby takich wpisów było więcej, nie musiał by kolega "Adamos" napisać , że kolega Karpacki "kopie".  Jeśli dość zdecydowanie ripostuje, to tylko wtedy kiedy jest kopany, przez kogoś, kto nie wiadomo czemu, uważa się za uprawnionego do takiego kopania. Piszmy więc o swoich doświadczeniach.  W każdym z nich na pewno jest coś cennego, co można podjąć i doskonalić, a nie od razu "chuzia na Józia" i ustawiać w szeregu.  Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niefortunnie użyłem słowa kopie,miałem na myśli komplement-dociekliwość w wykopywaniu wiadomości z internetu-sorki.Jeśli chodzi o warrozę ,to znalazłem dwa nowe ekologiczne sposoby do przetestowania.Pewien Rosjanin twierdzi ,iź nie używa źadnych innych sposobów oprócz rozcięczonej w spryskiwaczu sody spoźywczej.Woda z sodą wysychając na pszczołach powoduje w nich odróch samooczyszczania.Z kolei ciekawy sposób ma pszczelarz T.Rolnik.Twierdzi on,źe jego pszczoły są wolne od warrozy kiedy zbierają pyłek z plantacji konopi przemysłowych.Nasiona spotkałem w Tesco i w sklepie zielarskim.Pewnie nie jest to całkiem legal,ale jest wskazówka,aby sypnąć trochę nasion po kretowiskach i ugorach.Poddymianie pszczół suszem może być warrobójcze i wesołe.Jednak konopie przemysłowe, nie zawierają tak znacznych ilośći substancji niedozw.w porównaniu z holenderskimi.Bardzo ciekawaie o konopiach opowiada Dr.J.Jaśkowski,mówi on,źe to Holendrzy uczyli się od Polaków uprawy.Można by zaprzestać wycinki lasów pozyskując potężną ilość biomasy z konopi. Papier, książki z tej rośliny mają kilkuset letnią trwałość.Miejmy nadzieję,źe rolnicy coraz częściej będą prowadzić takie uprawy z pożytkiem dla pszczół.Zwłaszcza,iź są one ponoć bardzo dochodowe.W tym roku w ramach eksperymentu wywoźę pszczoły na kilkunastohektarową plantację konopi przemysłowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalsza część jak używać symbiotyku w odtruwaniu pszczół i przy okazji pszczelarza.Nie wszystkim wiadomo ,że szeroko stosowany randap niszczy owady rozpuszczając ich wnętrzności.Wnętrzności człowieka również uszkadza -tylko trochę wolniej (dr.H.Czerniak "Aluminium.,glifosat,tiomersal").U pszczół wiosną występują biegunki ,nozemy z powodu zatrutych pasz.Zabieramy im bogaty w różne składniki miód ,a dajemy jałową podtrutą papkę.Od ok.1o lat podaję pszczołom jesienią do syropu cukrowego symbiotyki.Na 30l -2l koncentratu.Wiosną mieszam probiotyk 1 do 4 z ciepłą wodą 30stC i daję na powałkę.Gdy w ulu jest czerw otkryty ,potrafią wciągnąć 1l.dziennie.w ulu musi być też pokarm białkowy.Biegunki u mnie nie występują, anajwiększą dynamikę pszczół obserwuję wiosną.Uważam, źe opryskiwanie pszczół E.M.to za mało na tak duże i ciągłe podtruwanie na jakie są narażone? Mam już zrobione 120l koncentratu,czekam aż zelźą mrozy i ruszam z sezonem nie czekam na oblot- zdrowe pszczoły nie mają przepełnionych jelit.A teraz powiem jak naprawić dziurawe jelita pszczelarzy.Na początek zróbcie test buraczkowy.Po zjedzeniu buraczków zwykle mocz będzie czerwony-to objaw zniszczonych przez randap ,antybiotyki itd jelit.Ja robię testy buraczkowe i najczęściej wszystko jest dobrze,ale niestety nie zawsze:lubię jeść różne "smakołyki ",a potem się odtruwam na wszelkie sposoby.Uszczelniam wraz z rodziną jelita pijąc pół godz.przed śniadaniem rozcieńczony probiotyk. Przy okazji,usuwam toksyny ,metale ciężkie, aluminium z organizmu i dostarczam całej gamy witamin i minerałów.Składowanie probiotyku to 5l butelki plastikowe, które po odlaniu porcji zgniatamy wypuszczając powietrze -zapobiegamy w ten sposób narastaniu białego nalotu Informacje ,które tu podałem to wierzchołek góry lodowej.Temat jest wart drążenia,to przyszłość zdrowego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.Wiadro30l,grzałka akwaryjna z termostatem zatapialna nastawiona na28-30 st.Najlepiej surowe składniki rozdrabniam tarką do mizerii,lub malakserem:topinambur ,buraczki,czosnek,imbir,chmiel,pokrzywa ,chili,itd,itp.Starter do fermentacji to woda z ogórków, lub kapusty kiszonej.

 

  Prośba do kolegi Adamos. Jeśli to możliwe prosiłbym o uszczegółowienie procesu przygotowania probiotyku. Diabeł zawsze w szczegółach a na początku zawsze łatwo o błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikam w meritum recept które są polecane wyżej a mają jeden cel poprawę zdrowotności populacji pszczół. Czy pszczołom dziurawią się jelita - nie wiem. Czy "dziurawi" je glifosat?  Lista używanych warzyw do stworzenia probiotyku jest długa i dąży do nieskończoności... a środowiskiem jest kwas mlekowy z ogórków.  Nic o proporcjach czego więcej; czosnku a ile buraków?  Gdzie "aptekarska" dokładność? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chodzę na stronę Polanki i oczą nie wierzę. Walka buldogów pod dywanem. Co robią moderatorzy? Bo te nawalanki na pewno nie przynoszą korzyści. Pepe, tak skuteczny, wobec mnie robaczka, a tu trzęsie portkami. A, może o to chodzi by odwrócić uwagę gawiedzi, od czego? Ja, tu bardzo kibicuję, jak pewnie większość szaraczków. Nie mogę się z tym się nie zgodzić:

 

Nie ulega wątpliwości, że wielu pszczelarzy robi wiele, aby problemy z jakimi mają do czynienia pszczelarze, rozwiązywać we własnym zakresie, nie mogąc doczekać się tego od ludzi nauki, a więc ze strony tych, którzy chociażby z racji pracy zawodowej , powinni to robić.

 

Pozdrawiam.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Przy okazji,usuwam toksyny ,metale ciężkie, aluminium z organizmu i dostarczam całej gamy witamin i minerałów.Składowanie probiotyku to 5l butelki plastikowe, które po odlaniu porcji zgniatamy wypuszczając powietrze -zapobiegamy w ten sposób narastaniu białego nalotu Informacje ,które tu podałem to wierzchołek góry lodowej.Temat jest wart drążenia,to przyszłość zdrowego pszczelarstwa

Nie żebym Cię pacyfikowała, ale ponieważ wygląda na to, że przywiązujesz dużą wagę do zdrowia ludzi i pszczół  zwróć uwagę i na to, że butelki plastikowe to najgorszy z wariantów, bo w nich:

KSENOESTROGENY

-Bisfenol A

-Bisfenol B

FTALANY

ANTYMON (nadaje właśnie plastyczność butelkom) To pierwiastek chemiczny, którego nawet śladowe ilości wywołują zaburzenia pracy serca, zaburzenia ukladu oddechowego, uszkodzenia komórek wątroby i wiele innych kancerogennych efektów)

ALDEHYD MRÓWKOWY (Formaldehyd)

ALDEHYD OCTOWY

Najgorsza w tym jest właśnie temperatura (w przypadku ALDEHYDÓW)  - prowadzą do nowotworów

No i  wiele rozpuszczalników (Płucze się nimi butelki)na przyklad alkohol izopropylowy

 

To tak najogólniej.

Uciekać od plastików!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytlo 2 pytania.

Czy używasz do walki z warrozą cukru pudru? Nie wspominasz nic o tym w filmiku ostatnio tu wklejonym przez Polbarta.

Uciekać od plastików? Kiedy większość pszczelarzy używa ich w pracowni. Stawia na czas, w którym żywność ma kontakt z plastikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytlo 2 pytania.

Czy używasz do walki z warrozą cukru pudru? Nie wspominasz nic o tym w filmiku ostatnio tu wklejonym przez Polbarta.

Uciekać od plastików? Kiedy większość pszczelarzy używa ich w pracowni. Stawia na czas, w którym żywność ma kontakt z plastikiem.

Takie czasy. To fakt sama przed chwilą w wątku "Kiedy do pasieki" napisałam o otuleniu ramki położonej na płask folią.

Ze strachu już nie dodałam, że najlepiej nadają się te mocniejsze worki na śmiecie.

To co napisałam dotyczy konkretnie butelek i to spożywczych, co jest przerażające, a z całą resztą pewnie jeszcze gorzej wygląda.

Co do cukru pudru (Czesiek mnie zadusi). Nie używam na ten czas i dlatego nie wspomniałam.

Niby nie argument ale jestem skończonym leniem i choć trudno uznać to za pracochłonną metodę to jednak wymaga pewnego zachodu .

Niemniej jednak polecam dla tych szczególnie którzy mają jeszcze dość samozaparcia aby sprawdzać efekty i potrzebują czuć się usatysfakcjonowani wykonaną pracą.

Mnie jakoś w aspekcie filozoficznym łatwiej jest nie postrzegać warrozy jako wroga i cale swoje postępowanie ukierunkowywać na wojnę z nią.

Wolę koncentrować się na pszczołach  i od ich oceny uwarunkowywać swoje działania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wolę koncentrować się na pszczołach  i od ich oceny uwarunkowywać swoje działania. 

Przy gospodarce Dyrektor nastawionej na odkłady waroza niekoniecznie musi być zwalczana. 

Z warozą można wtedy żyć-dzieląc ją w odkłady i zarabiać kasę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...