Skocz do zawartości
Marcin_K

Parlamentarny zespół ds pszczelarstwa

Rekomendowane odpowiedzi

Przekazuję notatkę ze spotkania, Polankę reprezentował Robert Chrzanowski:

 

W dniu 29.03.2022r w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce spotkanie zainicjowane przez Ministra Rolnictwa.

Początkowo spotkanie miało na celu powołanie Zespołu ds. pszczelarstwa. 

Inauguracyjne spotkanie zespołu oraz wybór przewodniczącego miał się odbyć w dniu 29.03.2022, jednak ze względu na liczne protesty organizacji pszczelarskich dotyczących składu zaproszonych gości na to spotkanie w dniu 25.03.2022r zmieniono charakter spotkania na spotkanie robocze, przed powołaniem takiego zespołu.

Zaplanowano powołanie takiego zespołu na kwiecień.

Zespół ma być reprezentowany przed przedstawicieli różnych środowisk i organizacji. 

Zaproponowano, aby do zespoły były wspomagane przez naukowców w zależności od potrzeb.

Zaproponowano pierwsze tematy.

- Ustawa pszczelarska,

- dotacje i sposób ich wypłacania,

- wosk i jego jakość.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Czegoś nie rozumiem...

 Przy Sejmie powołany został  Parlamentarny Zespół d/s Wspierania Pszczelarstwa z posłem Janem Łopatą - przewodniczącym.  Odbył trzy spotkania /ostatnie 16.12. 21r./  Powyżej czytam PARLAMENTARNY ZESPÓŁ  ds PSZCZELARSTWA   powoływany przez Ministra Rolnictwa który został jeszcze przed powołaniem OPROTESTOWANY??????        Wstrzymam się od komentarza...

   Może nie tylko JA jestem taki nie kumaty ale sądzę, że więcej bywalców portalu będzie wdzięcznych za wyjaśnienia... 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Atena napisał:

 Czegoś nie rozumiem...

 Przy Sejmie powołany został  Parlamentarny Zespół d/s Wspierania Pszczelarstwa z posłem Janem Łopatą - przewodniczącym.  Odbył trzy spotkania /ostatnie 16.12. 21r./  Powyżej czytam PARLAMENTARNY ZESPÓŁ  ds PSZCZELARSTWA   powoływany przez Ministra Rolnictwa który został jeszcze przed powołaniem OPROTESTOWANY??????        Wstrzymam się od komentarza...

   Może nie tylko JA jestem taki nie kumaty ale sądzę, że więcej bywalców portalu będzie wdzięcznych za wyjaśnienia... 

   

Warto doczytać co zostało oprotestowane i dlaczego. Tak na spokojnie i bez komentarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokoju to mamy aż nadto...

Czyli  NIC SIĘ NIE DZIEJE  choćby w sprawach węzy/wosku. 

Napisałem, że nie rozumiem ... jak to się dzieje że minister powołuje  Parlamentarny (!) zespół d/s pszczelarstwa(?) skoro już TAKI ISTNIEJE.

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, ArkadiuszC napisał:

Warto doczytać co zostało oprotestowane i dlaczego. Tak na spokojnie i bez komentarza

Cześć, gdzie mogę doczytać kogo du.a boli i kto jest nie wygodny. Bo dlaczego to pewnie się domyślę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem  się że  AD 26.04.2022 miało się odbyć posiedzenie Parlamentarnego Zespołu d/s Wspierania Pszczelarstwa.  Co w tej sprawie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się Ateno. Właśnie gdzieś tam pod Piotrkowem w Znienackowie odbył się Zjazd PZP. Wszystko sprawdzone, zatwierdzone – uwag brak. Tylko tak trzymać dalej – t. zn. zjazdować dyskretnie i cichutko. Oj tam, oj tam z komisją rewizyjną, czy FPRO. Bez sztucznych problemów. Czas włączyć odliczanie dla rolniczobranżowego pszczelarstwa z ustawy Jaruzelskiego z 1982 roku. Biedny Pan Minister. Z kim niby ma o pszczelarstwie i jego sukcesach rozmawiać? Przecież pan Parszewski panuje nad wszystkim.

https://pzp.biz.pl/2022/04/25/xxv-walny-zjazd-delegatow-pzp/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  No trudno, taki charakter że bywam upierdliwy...

   ...ale zapewniam że, /tak uważam/ ze szlachetnych pobudek czyli pro publico bono.

    Poza tym moje wątpliwości dotyczą  działań  ciał parlamentarnych a nie (nie)rządowych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a przewodniczył mu Sekretarz Stanu Norbert Kaczmarczyk Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rynków Rolnych. Pszczelarze, jako ostatni 14ty zespół,  zostali włączeni do platformy Porozumienie Rolnicze, która ma stać się stałą płaszczyzną wymiany poglądów i rozwiązywania problemów w poszczególnych sektorach. W wyborach przewodniczącego oraz dwóch vice - przewodniczących zespołu wzięło udział ponad 50ciu pszczelarzy z organizacji pszczelarskich z całego kraju. Na przewodniczącego zespołu, zdecydowaną większością głosów, w głosowaniu tajnym, spośród 3 kandydatów (Daniel Bodziak, Tadeusz Dylon, Waldemar Kudła ) zdecydowaną większością głosów wybrano Waldemara Kudłę. Na vice - przewodniczących spośród 6 kandydatów (Bodziak Daniel, Budziszewski Piotr, Kozioł Robert, Krawczyk Piotr, Ożóg Antoni, Pęcak Zbigniew), równie zdecydowanie, wybrano Piotra Krawczyka oraz Antoniego Ożoga. Wszyscy trzej wybrani pszczelarze będą reprezentować stanowisko zespołu ds. pszczelarstwa w bezpośrednich rozmowach z Ministrem Rolnictwa. Zespół zaproponował najważniejsze tematy do omówienia, które mają być konsekwentnie przepracowane w toku kolejnych spotkań. Za najistotniejsze zagadnienia uznano: zdrowie pszczół, chemizację rolnictwa, promocję produktów pszczelich. Następny termin spotkania ustalono za miesiąc i jego głównym tematem ma się stać Krajowy Program Wsparcia, jako że nowe zapisy budzą wiele wątpliwości i nie są jednoznacznie zinterpretowane ani przez środowisko pszczelarskie, ani przez instytucje mające w tym programie uczestniczyć. Prowadzący spotkanie wyraził nadzieję, na uzyskanie efektów satysfakcjonujących dla obu stron i wyraził uznanie dla zaangażowania pszczelarzy w ten proces. Zachęcił również do zgłaszania chętnych do zabrania głosu na następnym spotkaniu, przygotowania prezentacji lub konkretnych wniosków do ministra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Warroza

Czy coś wiadomo coś kiedy będzie spotkanie otwarte dla dziennikarzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniają się ministrowie rolnictwa – Porozumienie Rolnicze powstaje, zanika, znowu powstaje…wańka wstańka.

Nie udało mi się znaleźć składu Prezydium tej instytucji ani jakiegoś regulaminu jej prac. To ważna sprawa, bo element dialogu społecznego. Młodzież mówi, że jeżeli czegoś nie ma w necie, to to nie istnieje. Pan Kudła jest informatykiem i być może coś tu poprawi. Pszczelarze dołączyli do innych dialogowych grup rolniczych na końcu. Czy jednak nie powinni przybyć do ministra z jasną koncepcją i określonym wcześniej składem swego przedstawicielstwa?. Mam wrażenie, że przybyli w chaosie, w pełni sezonu, oderwani od miodarek. Wybrali się tak, że pan prezydent ich mniejszości słusznie może się czuć, jakby otrzymał ostrzeżenie o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku – mówiąc żołnierskim językiem. Z kim ja – szary i nikczemny  pszczelarz mam rozmawiać i gdzie zgłaszać problemy? Panu Waldemarowi Kudle już zgłaszałem i nic z tego nie wynikało. Całe to posiedzenie to chyba tylko fasada i zasłona dymna. Gratuluję panu Parszewskiemu skutecznej pomocy panu ministrowi (któremuś już tam ho ho) w kierowaniu resortem w segmencie pszczelarskim. To bardzo ważne, aby pan minister czuł się bezpiecznie i komfortowo od strony zagrożeń od pszczelarzy. Chyba w tym roku szykuje się wreszcie dobre żniwo pszczelarskie. Pora myśleć o eksporcie miodu na Ukrainę. Podobno Mazury latoś obsiane w tym celu słonecznikiem.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/minister-rolnictwa-chce-powolania-forum-dialogu-o-problemach-rolnictwa/mwn8s3t

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/porozumienie-rolnicze--wznowienie-prac

https://strefaagro.pl/porozumienie-rolnicze-reaktywowane-zasady-dalszej-wspolpracy/ar/c8-15944881

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce tkwi w rolnictwie wieloletnia zadra, która powoduje brak kontaktu władzy rolniczej z ruchem związkowym. Rolnicy dostali teoretycznie od Jaruzelskiego w 1982 roku bezkarność , niekontrolowalność, a więc praktycznie immunitet rolniczy. Nie potrafili z tego skorzystać, skorzystali cwaniacy. Z tego bólu wyrosła Unia Rolnicza Kołodziejczyka. Rząd (kolejni, za często zmieniani ministrowie) prze do powstania czegoś, co zrobi pozory dialogu społecznego i uspokoi rolników. Rolników równo rozprowadzonych przez innych, handlujących ich produkcją, też nazywających się rolnikami. W końcu brak definicji rolnika i nie wiemy kto nim jest. Tutaj jest to nieźle opisane.

https://www.agrofakt.pl/nie-porozumienie-rolnicze/

A co w pszczelarstwie – podobno integralnej części rolnictwa? Ano nie ma Kołodziejczyka, nie ma „prywatnych” związków zawodowych, jest za to archaiczna konstrukcja Rolniczego Zrzeszenia Branżowego z groteskową postacią prezydenta pszczół, działająca na ustawie ze stanu wojennego, zupełnie oderwana od realiów życia i z roku na rok coraz bardziej marginalizowana. Jest za to niezatapialny Jacek Parszewski, który na polecenia odświeżenia apiatmosfery zwołuje konwentykl starych wyjadaczy, którzy nie są w stanie wnieść niczego nowego. Oni mieli swój czas, ten czas minął i niczego nie przyniósł. To stare, wyślizgane łyżwy próbujące wykręcać piruety na rozjeżdżonym lodowisku. Również nie mamy definicji pszczelarza i nie wiadomo kto nim jest. Pszczelarzami starają się dowodzić handlarze miodem i okołopszczelarscy producenci sprzętu, obgryzający skutecznie kość KPWP. Dlatego gratuluję panom ministrom doskonałego posunięcia kadrowego - pana Jacka. Czy pan Waldemar Kudła sobie poradzi? To za jego kadencji prezydenckiej powstało określenie „dolnośląskie piekiełko pszczelarskie”. Pomimo tego życzę mu bez nadziei najlepszego. Skąd wziąć definicję, kto to jest pszczelarz - beneficjent, by nie mylił się trzymającym władzę z handlarzem, producentem sprzętu pszczelarskiego, leków, węzy itd? Z ustawy pszczelarskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dedykuję Panu prezesowi Waldemarowi Kudle z okazji zaszczytnego wyboru.

Pszczelarze mają swoje problemy. Że kilka z marszu wymienię:

1.      Nieselektywne (totalne) trucie owadów, w tym zapylaczy, w tym pszczół przez rolnictwo i leśnictwo.

2.      Nieuczciwa konkurencja ze strony handlarzy miodem handlujących dziwnymi mieszaninami miodów z krajów unii i spoza niej. Handlarze ci we współpracy z politykami wykorzystują widełki cenowe wynikające z jakości miodów pochodzących ze strefy umiarkowanej i z tropików do nabijania swej kabzy. Poza pszczelarstwem jest to w UE nie do pomyślenia: przykładowo handel mieszaninami alkoholi, mieszaninami mleka, olejów, paliw, margaryn, kosmetyków  itd. Organizacjom pszczelarzy, a szczególnie ich władzom nie przeszkadza brak norm tak krajowych, jak i europejskich. Ministrom również.

3.      Problem z kiepską jakością wosku i węzy pszczelej. Węza ta zjeżdża z miodem i pszczelimi larwami po drutach ramki niwecząc cały wysiłek pszczelarza. Powodem jest bezkarne w Polsce fałszowanie wosku przy pomocy substancji, których nikt nie chce wykryć.

Jak od czasu do czasu pojawi się ktoś nowy, kto chce wnieść coś nowego w zbutwiałe progi pszczelarstwa – udajemy że go nie ma. Jeżeli ktoś poważny twierdzi, że wynalazł „odtrutkę” dla trujących owady neonikotynoidów – udajemy że nie słyszymy. Jeżeli ktoś podsuwa gotowe rozwiązanie przyrządu mierzącego jakość wosku i określającego jego przydatność dla pszczelarstwa – udajemy że nie słyszymy. Żeby choć ktoś podniósł rękawicę, sprawdził i powiedział – Panowie naukowcy – NIE!. Kłamiecie, pszczół nie można uchronić przed zatruciem! Wosk mamy w kraju doskonały i nie ma czego badać, bo się jeszcze okaże, że nie ma na rynku czystego wosku.  

Najwygodniej jest milczeć. Uporczywie milczeć. Ewentualnie kombinować, jak w zmowie i współdziałaniu z politykami uszczęśliwić pszczelarzy ochłapami woskowych darowizn wyborczych czyszcząc producentom woskowe śmiecie z magazynów. Ludzie po pasiekach otumanieni , a co na to władze pszczelarskie? Ano nic, Głowa w piasek i udajemy, że nie ma problemu.

Smętną nutką pierdzącą ekologicznego pszczelarstwa społeczeństwa dają się nabrać na takie myki, podobnie jak pasieki na dachach, czy amfiteatry dla owadów w środku miasta.  Jednak milczenie może okazać się niebezpieczne, bo wynika z grzechu zaniechania. Milczek może w prostej drodze zostać oskarżony o interesowne milczenie w nadziei na korzyści lobbingowe. Panuje niepisane prawo: jeżeli ktoś ma coś dla pszczelarzy – niech przyjdzie w siermiędze z pochwą na szyi pod biuro działacza (chodzącego na pasku producentów) i przyniesie okup za wpuszczenie na półprywatny rynek pszczelarski ze zmonopolizowaną reklamą i dystrybucją.

Biorąc to wszystko pod uwagę, oraz nie wierząc władzom pszczelarskim, które mają cyniczne podejście do rządzenia (najprościej - karania i wyróżniania) – postanowiłem wziąć swe sprawy w swoje ręce. Ponieważ tytuł prezydenta może sobie nadać byle kto za byle co – nadałem go sobie sam i przywłaszczyłem (na wzór innych prezydentów) prawo bicia medali i monety (pszczelarskiego pieniądza zdawkowego). W Polsce kilka instytucji uważa, ze może wyróżniać ludzi za osiągnięcia pszczelarskie (prawdziwe i wyimaginowane) czymś symbolicznym związanym z księdzem Dzierżonem. Według tej formuły od czasu do czasu wyróżniam zasłużone osoby płaskorzeźbą księdza Dzierżona z wosku pszczelego oprawioną czarnym dębem (z bardzo starego pnia dębu wydobytego z wody). Pozwoliłem sobie tak wyróżnić lubelskich twórców woskomatu, od którego polska władza pszczelarska odwraca wzrok i bardzo się boi wypowiedzieć publicznie kilka słów recenzji. Jeżeli myślicie, że żartuję, to spróbujcie mnie przelobbować. Bardzo się cieszę, że władze lubelskiej uczelni to zauważyły. Szanowni Panowie Naukowcy – są jeszcze w Polsce ludzie normalni, którzy szanują prawdziwe wartości i potrafią uszanować Waszą pracę.

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,4622,spotkanie-rektora-umcs-z-tworcami-waxo,117094.chtm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Jak wieść gminna niesie...

    08.06. mają się odbyć nieoficjalne konsultacje członków Parlamentarnego Zespołu d/s Pszczelarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy konsultacji w/s  terminu i tematyki spotkania Zespołu d/s Wspierania Pszczelarstwa w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu.  Informacja wprost z ław sejmowych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...