Skocz do zawartości
Pszczółka Agata

Pszczelarstwo a polityka

123 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Informacja nt. postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

Szanowni Państwo!

25 listopada 2021 roku zakończyliśmy konsultowanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W  trakcie konsultacji, trwających od 4 listopada 2021 roku, za pośrednictwem Webankiety wpłynęło 365 opinii, komentarzy i uwag. Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

Dane dotyczące pierwszych statystyk, które zostały wygenerowane po zakończeniu konsultacji wskazują, że najwięcej uwag zgłosiły:  Lokalne Grupy Działania (LGD) – 32% i organizacje pozarządowe – 29%.

Wszystkie zgłoszone przez Państwa uwagi będą poddane analizie pod kątem możliwości ich uwzględnienia w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko oraz w dalszych pracach nad projektem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Aktualnie rozpoczynamy prace nad przygotowaniem ostatecznej wersji projektu Planu, który zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Radę Ministrów, a następnie skierowany do negocjacji z Komisją Europejską.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027

https://www.gov.pl/attachment/2b45501c-ccd8-4e51-8d12-d048a40cf8e2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułatwienia dla drobnych producentów wina, cydru, miodów

Sejm uchwalił w czwartek (02.12.) ustawę o wyrobach winiarskich poprawiającą sytuację niewielkich producentów win, miodów i cydrów. Dzięki nowym przepisom będą oni mogli, tak jak np. we Francji czy Grecji, dostarczać swoje wyroby do sklepów i restauracji. Zwiększają też limity produkcji własnej tych trunków. 

Nowa ustawa dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów dot. wspólnej organizacji rynku wina w UE. Nowa ustawa zastępuje dotychczasowe regulacje w tym zakresie. 

Za ustawą głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw; wstrzymały się dwie osoby. Poprawki podczas II czytania projektu zgłosił Klub Koalicji Polskiej. Miały one wprowadzić przepisy, które umożliwiłyby zamówienie wraz z żywnością wina przez internet. Propozycje te zostały negatywnie zaopiniowane przez stronę rządową oraz komisję rolnictwa i finansów, także Sejm ich nie poparł. 

W trakcie prac w Sejmie do rządowego projektu wprowadzono 15 poprawek poselskich, uwzględniających zarówno uwagi Komisji Europejskiej (w ramach notyfikacji technicznej), jak i różnych organizacji branżowych - np. Polskiej Rady Winiarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu jutrzejszym planowane posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (8 grudnia 2021 r. środa) na godz. 16.30. 

Porządek dzienny:

Rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego (druk nr 1516).

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/druk.xsp?documentId=B07C0C2441FB0584C1258745003B3438

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, w dniu 16 grudnia 2021 r. (czwartek) o godz. 15.00  w sali i 13, bud. G lub ONLINE:  odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Wspierania Pszczelarstwa.
 

Porządek posiedzenia:

  • Wsparcie polskiego pszczelarstwa w Programie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027;  
  • Sytuacja prawna i faktyczna związana z węzą pszczelą;
  • Dyskusja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto tu napisać, że w podsumowaniu wczorajszego posiedzenia Pan Minister Bartosik poinformował o podpisaniu Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 i przesłaniu go do Komisji Europejskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem tego powiedzieć (nie ze swej winy) na Parlamentarnym Zespole ds. wsparcia pszczelarstwa, więc piszę tu. Dziękuję wszystkim politykom i działaczom rolniczym za chęci wsparcia mnie z litości dopłatami jako pszczelarza w zakresie zaopatrzenia w węzę. Chęci szczere i takie z podtekstem kiełbachy wyborczej. Wybiłem się na niepodległość węzową i już od nikogo nie zależę, nikt mi niczego nie może dyktowac, czy robić łaski. Węze robię sobie sam z własnego wosku, który selekcjonuję w pasiece i przeznaczam na powrót do ula tylko odsklepy, zabudowy dziewicze, wosk z ramek pracy, czy zerwane, niepotrzebne mateczniki.  Straciłem zaufanie do systemu obrotu woskiem, nadzoru weterynaryjnego i do producentów węzy, stąd ta desparacja i uporczywe poszukiwanie rozwiązania na przestrzeni ostatnich trzech lat. Węzę robię w dwóch fazach. Najpierw gładkie arkusze wosku metodą zanurzania mokrej sklejki, potem walcowanie na walcach wydrukowanych na drukarce 3D. Mogę sobie wydrukowac walce o dowolnej wielkości komórki, kącie wierzchołkowym jej dna i odstępie międzykomórkowym. To co robię nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ale to robię z przyjemnością. Adijos producenci!

 Cudowne uczucie.

Co zas do sterylizaji wosku, to powiem tak. Zgnilec jest we wszystkich ulach, ale objawia się tylko w rodzinach słabych, trzymanych na dziadowskiej węzie przypapranej Bóg wie czym i w czarnych plastrach. Moim rodzinom trzymanym na czystym wosku zgnilec grozi prawdopodobnie o wiele mniej niż innym. Centralizacja produkcji węzy (woskowy kołchoz) jest przez mnie widziana jako zaprzeczenie bioasekuracji. Oczywiście moja węza jest jak szczoteczka do zębów – nikomu jej nie dam, ani nie pożyczę narzędzi. Poglądy weterynarii się zmieniają. Za mej młodości wściekliznę lisów zwalczaliśmy intensywnymi polowaniami zbiorowymi. Potem ktoś się opanował i powiedział: nie rozganiajmy polowaniami chorych lisów po okolicy. Padła komenda – trujemy lisy w norach, najpierw liszki z małymi. Potem zaczęlismy losowo rozrzucać  zaszczepione kurze łebki z samolotów. Problem zaniknął, dziś lisów jest za dużo i są zdrowe. Może ktoś się podobnie rozmyśli w sprawie zgnilca i warrozy? Z ASF też poglądy zmieniają się intensywnie, podobnie z covidem. Może dożyję usługowej sterylizacji wysyłkowej węzy przy pomocy bomby kobaltowej. Zamiast tej udawanej dziś.

Na zdjęciu wydrukowane koronki walców z tworzywa nie wymagającego detergentów, mydlin. Wystarczy zwykła czysta woda. Ile kosztują? He he, na razie bez ceny. Niech się przyśnią producentom węzy pod choinką.

bd8fa5c84dfc0a98855ad47544987566.jpg

ab31317120ddb7a36d12b29a53e803a0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, robinhuud napisał:

Straciłem zaufanie do systemu obrotu woskiem, nadzoru weterynaryjnego i do producentów węzy, stąd ta desparacja i uporczywe poszukiwanie rozwiązania na przestrzeni ostatnich trzech lat.

...

Oczywiście moja węza jest jak szczoteczka do zębów – nikomu jej nie dam, ani nie pożyczę narzędzi. 

Nie dziwię się, że człowiek może stracić cierpliwość do działania. Otóż, po przemyśleniach dochodzę do wniosku, że bijemy "kulą w płot".

Jaka jest arytmetyka polityczna komisji ds. pszczelarstwa? Zdecydowana większość jest w opozycji do rządzących. Znając życie, nic nie przejdzie. Proszę zwrócić uwagę jak p. Dylon kokietował Ministerstwo Rolnictwa.

Czy tak ma wyglądać polityka? Na włażeniu w d..ę!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pszczółka Agata napisał:

A i tak nic mu to nie dało.

Czy mogła by Koleżanka rozwinąć swoją wypowiedź.  Pisząc takie zdanie jak cytowane sugeruje to że wie Koleżanka  jaki cel on miał, i na tej podstawie wie czy "coś mu to dało"? Z mojego poziomu wiedzy, wynika , że dało mu to wiele, a korzyści z tego są bardzo wymierne. Jeszcze raz proszę o uzasadnienie swojej wypowiedzi. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam na myśli tę akurat wypowiedź, która sugerowała, że pszczelarze nie życzą sobie, aby jakiekolwiek projekty refundacyjne (sprzęt i pasieki wędrowne) były obsługiwane bezpośrednio przez ARiMR, ponieważ wymaga to dużego doświadczenia w tematyce pszczelarskiej, którego to doświadczenia, wg słów wyżej wymienionego prelegenta, akurat ARiMR brakuje, w przeciwieństwie do wszelkich stowarzyszeń i związków pszczelarskich. Podobne zastrzeżenia dotyczyły programu hybrydowego, który, jak zrozumiałam, ma być prekursorem działań docelowych. Z odpowiedzi ministra wywnioskowałam, że projekt został już jednak zatwierdzony przez rząd (bez uwzględnienia wzmiankowanych zastrzeżeń), wysłany do Komisji Europejskiej i oczekuje na jej akceptację. Odebrałam to tak, że etap "polskich" zmian został zakończony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu są opisane uzgodnienia prezydenta nie wszystkich pszczelarzy w imieniu wszystkich pszczelarzy. Nie udało mi się ustalić dokładnej daty odznaczenia, ale rozmowy musiały być owocne, skoro pan Prezydent ukrzyżował pana prezydenta, zdaje się podczas ostatniej pielgrzymki na Jasną Górę.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozmowy-z-przedstawicielami-polskiego-zwiazku-pszczelarskiego

Nie nasz pan prezydent ma wydeptane ścieżki wysoko i lubi to pokazywać. Mogą być z tym problemy😏🙄🙂.

9243effa0bcc0d29a780edf3275a38a5.jpg

17b1bc5eb1b0b9aa0de3a6aa8a1e166f.jpg

Tymczasem analizując KRS 0000035152 w oficjalnej sądowej przeglądarce ustaliłem, że oficjalnie we władzach WZP Rzeszów mamy dwóch nieboszczyków. Natomiast nowy, uchwalony w 2019 roku statut nie przewiduje w zarządzie funkcji skarbnika. Dość oryginalne rozwiązanie w zakresie rozmywania odpowiedzialności. Panowie wiceprezesi rzeszowscy, pomóżcie zabieganemu panu prezydentowi, bo tenże w deficycie czasu ma problemy z KRS PZP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Pszczółka Agata napisał:

Miałam na myśli tę akurat wypowiedź, która sugerowała, że pszczelarze nie życzą sobie, aby jakiekolwiek projekty refundacyjne (sprzęt i pasieki wędrowne) były obsługiwane bezpośrednio przez ARiMR, ponieważ wymaga to dużego doświadczenia w tematyce pszczelarskiej, którego to doświadczenia, wg słów wyżej wymienionego prelegenta, akurat ARiMR brakuje, w przeciwieństwie do wszelkich stowarzyszeń i związków pszczelarskich.

 Szanowna Koleżanko. Tak jak się spodziewałem. Pszczelarzom rzuca się temat imitujący jakiś "ochłap" o który oni będą się kłócić i będą chcieli decydować, od kogo woleli by go otrzymywać, a prawda jest taka , że czy będzie to KOWR, czy będzie to ARiMR, , główna kasa wpłynie na te same konta firm działających wokół pszczelarstwa.   Jak myślę , kolega Robin, potwierdził by, że obojętnym jest, czy darmową węzę , którą otrzymują pszczelarze wielkopolscy, otrzymują za "sprawą" Marszałka Województwa , czy otrzymywali by  "z dobroci serca" Wojewody, pieniądze za nią wpływają na konta dwóch znanych nam wszystkim firm.  I nie ma to żadnego wpływu na to , co z racji pełnieniu swojej funkcji przez prezydenta PZP,  jest tym , co Koleżanka nazywa że "A i tak nic mu to nie dało".  Im szybciej to zostanie zrozumiane, tym mniej, nic nie dających dyskusji i rozczarowań. Pozdrawiam.  Szkoda czasu i ......" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będę oryginalny ale uważam że minister Putra wskazał kierunek w jakim winno iść wsparcie finansowe dla pszczelarstwa. Pszczoły zapylają to i owo, to trzeba pszczelarzy wspierać aby im się opłacało je utrzymywać. Tworzenie różnych celowych funduszy  wsparcia to prosta droga do kombinacji/machlojek/afer/ kantów... Jest to też powód do umacniania się znaczenia władz organizacji pszczelarskich które mają tytuł /prawo do dzielenie fruktów dla właścicieli pasiek.  Moim zdaniem priorytetem winno być działanie i wsparcie, również finansowe, programów  o zasięgu ogólnym które miałyby jednakowe dobroczynne oddziaływanie dla wszystkich pszczelarzy. Takim, priorytetowym działaniem które należałoby wesprzeć jest sprawa uregulowania gospodarki woskiem/węzą. Drugą równie ważną jest wzmocnienie organizacyjne, dla działań propszczelarskich  służb weterynaryjnych. Każdy może dopisać to co w danym regionie jest najważniejsze... 

   Czy osłabiłoby to spójność środowiska?  Nie sądzę... Zawsze można zrzeszać się mając jakieś wspólne cele, choćby regionalne. Istnieje kilka instytucji samorządowych czy też rządowych o zasięgu ogólnokrajowym  które z racji swoich zadań mogą przytulić pszczelarzy i z nimi współdziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kierunek działań jest dobry. ARiMR obsługuje rozmaite projekty dla rolników. Aby to robić, gromadzi ich dane i prowadzi bieżącą ewidencję. Samo włączenie pszczelarzy do bezpośredniego nadzoru, wymaga wprowadzenia czy sporządzenia bazy danych. A to już jest jakiś krok naprzód. W dodatku ARiMR ma narzędzia do aktualizacji i weryfikacji tych danych. Po drugie, w zeszłym roku mieliśmy do czynienia z formą bezpośredniej dopłaty do uli. W moim odczuciu odbyło się to na podstawie raczej odszkodowania, niż typowej dopłaty bezpośredniej. Wnioski składano na formularzach "suszowych" czyli związanych z klęską żywiołową - w tym wypadku nieurodzajnym dla pszczelarzy rokiem 2020. Taka forma rekompensaty jest także typowa dla rolników podlegających ARiMR. Także wymaga rejestracji w agencji i była dostępna dla pszczelarzy niekoniecznie zrzeszonych, ale posiadających identyfikator w ARiMR. Teraz zarysowuje się możliwość uzyskania wsparcia z ominięciem organizacji pszczelarskich. Nie oszukujmy się, dla wielu pszczelarzy oznacza to otwarcie drzwi. Dla wielu organizacji utratę funduszy, którymi dysponowały według własnego widzi mi się. Uważam, że kroki są małe, ale kierunek dobry. Jeżeli celem ma być bezpośrednia dopłata do ula, to tą drogą można tam kiedyś dojść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak się zastanawiam czy pan Parszewski powiedział prawdę czy kłamał? "W Polsce jest kilka firm i związków pszczelarskich produkujących węzę pszczelą zgodnie z Polską Normą"

Czy Polanka chcę być poprawnie politycznie?  Albo zada panu Parszewskiemu niewygodne pytanie?

Które to firmy i które to związki pszczelarskie produkują węzę pszczelą zgodnie z PN aby przysłowiowy Kowalski mógł się cieszyć, że do swojej pasieki wprowadza 100 procentowy wosk o najwyższych parametrach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12  inicjatywy Sudeckiego Klubu Pszczelarskiego obyło się spotkanie organizacji pszczelarskich Dolnego Śląska. W trakcie spotkania przedstawione zostały stanowiska uczestników a także wnioski uczestników i władz Izby.

   Uważam, że treść notatki sporządzonej, w trakcie spotkania, winna być przedstawiona do publicznej wiadomości na niniejszym portalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, jokaz napisał:

Witam, tak się zastanawiam czy pan Parszewski powiedział prawdę czy kłamał? "W Polsce jest kilka firm i związków pszczelarskich produkujących węzę pszczelą zgodnie z Polską Normą"

Czy Polanka chcę być poprawnie politycznie?  Albo zada panu Parszewskiemu niewygodne pytanie?

Które to firmy i które to związki pszczelarskie produkują węzę pszczelą zgodnie z PN aby przysłowiowy Kowalski mógł się cieszyć, że do swojej pasieki wprowadza 100 procentowy wosk o najwyższych parametrach?

Kaziu generalnie widać, że nic się nie zmieni Panowie tylko z grzeczności wysłuchali waszych wypowiedzi a już swoje wiedzą i zrobią. Szkoda waszego czasu na bicie z się z koniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Jednak kropla drąży skałę. Wiele rzeczy udało się osiągnąć cierpliwie drążąc temat. Popieram wniosek Kazika. Zawsze warto spróbować sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...szkoda waszego czasu...  Nie rozumiem ?

  Ten czas kol. Jokaza i innych to jest czas poświęcony DLA WSZYSTKICH którzy mogliby odnieść jakieś korzyści!!!  Starożytni Grecy mawiali; "nec Hercules contra plures"  co w dowolnym tłumaczeniu brzmi ;  i Herkules dupa kiedy ludu kupa.  Mój wniosek - wspieraj tych co coś robią a jeżeli nie chcesz to nie przeszkadzaj bo działasz na własną szkodę. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Nostalgiczna pogoda sprzyja refleksjom...

Co prawda nachodziły mnie przez cały rok ale dziś, u progu nowego sezonu, podzielę się swoimi przemyśleniami.                                                                                                                 Otóż mam pytanie, do wszystkich bywalców portalu; w jakich tematach związanych z polskim pszczelarstwem jest sytuacja gdzie można powiedzieć że dobrze , no powiedzmy przyzwoicie?  Potrafi ktoś wskazać?  Przyznam, że nie potrafię odpowiedzieć twierdząco...

    Skoro jest krytyka winne być wykazane przyczyny i wnioski. Wskażę jedną przyczynę - brak instytucji/osoby koordynującej/konsolidującej poczynania wszystkich, a przynajmniej większości instytucji i organizacji działających na niwie pszczelarskiej.  Ot taki dyrygent który dostrzeże kto fałszuje, kto odłożył instrument a kto zbędnymi uwagami zakłóca grę pozostałych. 

  Wniosek; spowodować aby takie CIAŁO, Rzecznik d/s spraw pszczelarstwa (?) zostało powołane ku chwale, sławie i interesom POLSKICH PSZCZELARZY...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Po raz kolejny, rano zmierzam do laptopa z myślą że ktoś  podjął polemikę w/s powyższego wpisu ... a tu nic - cisza, flauta...  Kilkuset pszczelarzy, bywalców portalu - i nic  (?).  Jest trzy wyjścia - jedno to się nie wypowiadać, drugie spuścić do kanału, skomentować / we własnym interesie/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Ciekawy jestem czy w trakcie posiedzenia Komisji będą mogły być poruszane inne "gorące" tematy dotyczące spraw związanych z rolnictwem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...