Skocz do zawartości
36 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Dyskusja na temat tzw. klubów polankowych budzi tak wiele emocji, że proponuję jasną i otwartą dyskusję na ten temat. Mam nadzieję, że wypowiedzą się członkowie kół i osoby, które nie znajdują się w kołach. Powtórzę jakie mamy możliwości. Obowiązuje nas statut. Statutu tego nie możemy zmienić, z przyczyn zawartych w statucie. Podstawa prawna przedstawiona została w wątku Pytania do zarządu. W ramach obowiązującego statutu istnieją dwa rozwiązania. Klub może zorganizować się jako stowarzyszenie o charakterze członka wspierającego lub jako mniej sformalizowany zespół wykonawczy.

Stowarzyszenie musi posiadać osobowość prawną i zostać zarejestrowane przynajmniej w Urzędzie Miasta, wybrać zarząd, założyć konto bankowe i prowadzić księgowość - w najprostszej formie w postaci sprawozdania rocznego. Stowarzyszenie może mieć własne składki, własny budżet i własne cele. Dla Polanki zostaje członkiem wspierającym, czyli opłaca jedną składkę członkowską, nie ma możliwości głosowania, co wynika z 

§16. Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Stowarzyszenia, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni.

Czyli stowarzyszenie będące członkiem wspierającym może korzystać z programów KPWP w ramach projektów Polanki, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów.

Rozwiązanie drugie to zespoły wykonawcze, co wynika z 

§29. Do zadań Zarządu należy: pkt 12. Zarząd może powołać zespoły wykonawcze do realizacji celów statutowych;

Zespoły są powoływane przez zarząd i działają na konkretnie określonych warunkach dotyczących czasu, miejsca itd. Nie mają postaci prawnej, nie ponoszą odpowiedzialności prawnej ani finansowej. Sposób działania konsultują z Polanką, jednak są cele są przecież zbieżne. Dysponują ustalonymi przez Polankę kwotami, a wszyscy jego członkowie płacą normalną składkę członkowską jak każdy inny członek zwyczajny Polanki.

Dlaczego kluby nie chcą funkcjonować w jednej z możliwych opcji?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nie da się usankcjonowac klubów nazywając je zespołami wykonawczym.

Zawsze można jeden sztandar wyprowadzić wprowadzając jednocześnie nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Polanki wszelkie wydatki są widoczne w bilansach. Można sprawdzić na co wydawane są pieniądze członków stowarzyszenia. W kwestii zespołów wykonawczych działa identyczny mechanizm. Jeżeli chodzi o dysponowanie pieniędzmi trzeba określić cel, dostać zgodę zarządu (jeśli cel jest zgodny ze statutem, to nie widzę problemu) i się z realizacji celu wywiązać. Uzgodnienie wysokości puli, to oczywiście inna kwestia, zależna od zasobności polankowego portfela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście.  Można powołać zespół wykonawczy ds handlu cukrem czy produkcji etykiet na słoiki.

Ale grupa członków Polanki  połączonych jedynie tym źe zamieszkuje dane terytorium nie może być takim zespołem,  wydaje mi się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Pszczółka Agata napisał:

Jeżeli łączy ich wspólne działanie, to nie widzę przeszkód.

Nie łączy ich działanie a jedynie przynależność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze strony zarządu mamy taką propozycję. Poprawcie nas, jeżeli jest tu jakiś błąd merytoryczny. Naszym obowiązkiem jest równe traktowanie wszystkich członków stowarzyszenia. Wszyscy są zobowiązani do wpłacenia rocznej składki członkowskiej o ustalonej, jednakowej dla wszystkich, wysokości. Powtórzę, większość tej składki pochłania ubezpieczenie i obsługa księgowa. Każdy członek, a nawet osoba nie związana z Polanką, może przeznaczyć dodatkową dowolną kwotę na funkcjonowanie stowarzyszenia. Każdy członek klubu z osobna może więc wpłacić na konto Polanki kwotę, której potrzebuje jego klub. Po przedstawieniu faktur, cała "nadwyżka" wraca do darczyńców. Unikamy tu problemu z dziwnymi kontami. Unikamy też faworyzowania kół. Każdy klub ustala sam wysokość swojej "nadwyżki". Kluby mogą dysponować swoimi funduszami, Polanka ponosi koszty księgowości, które wszakże są pokrywane z "podstawowej" składki członkowskiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Borowy napisał:

Nie łączy ich działanie a jedynie przynależność.

I w tej w.w. propozycji ten problem nie występuje. Zarząd ustanawia osobę odpowiedzialną za dany klub i ona dysponuje funduszami oraz się z nich rozlicza. Nie wiem ile osób formalnie musi liczyć zespół wykonawczy, ale nie ma konieczności "rozdmuchiwania" go sztucznie. Na dysponowaniu pieniędzmi korzysta cały klub. Jeżeli komuś to nie pasuje, nie płaci "nadwyżki" do wspólnej puli. Może zostać w Polance na zasadach ogólnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc żeby być członkiem tego klubu/zespołu trzeba opłacić dodatkowa składkę,  która jest formalnie dobrowolnie darowizną a faktycznie opłatą członkowską?

Jak Zarząd to myśli uregulować formalnie?

:- /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agata bądź proszę konsekwentna .

Obecnie w moim odczuciu zarząd stoi na stanowisku że nie ma klubów polankowych 

tylko zespoły wykonawcze zacznij używać jednej nazwy z swoich wpisach .

Po niespełna 8 latach działania w formie klubów pozwólcie im się do nowego statusu odnieść.

Co się tyczy zmiany statutu  cytuję fragment opinia prawnika przez Ciebie przedstawionej: 

W przypadku zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia może ono głosować uchwałę o zmianie Statutu jedynie, jeśli była ona na porządku obrad zwołanego zgromadzenia.

 Należy uznać, że postanowienia Statutu Stowarzyszenia i warunki dla podjęcia uchwały o zmianie treści Statutu Stowarzyszenia wskazane tamże są wiążące.

O tej ścieżce  mówiłem na zebraniu i nie będę powtarzał tego samego . 

Do zmian trzeba woli zaangażowania władz a takiej dziś nie ma ,

w związku z tym postaram się więcej nie męczyć wszystkich tym tematem .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, pytla napisał:

Nawet po podsumowaniu Kazia w końcu zrozumiałam ten tępy upór.

lepiej działać dobrze lokalnie niż byle jak ogólnopolsko

Dziękuję Elu.

https://spp-polanka.org/artykuly/krzewienie-naszego-stowarzyszenia-na-dolnoslaskiej-ziemi/

Żadna organizacja pszczelarską nie wystawiła w tych dwóch dniach swojego stoiska. Handlarzy miodem pełno. Nam udało się zaangażować aż 6 Polankowiczów i ja 7 koordynator.  Baner Polanki i klubu. Nagrody dla dzieci, gadżety, ulotki z logo Polanki i klubu. Słoiki z miodem do degustacji opatrzone napisem Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich Polanka. Co jeszcze? Nie musieli a byli dla dobra nas wszystkich. 

Jak mam okazję oglądać stoiska Polankowiczów to widzę, że nic nie mają co by świadczyło o ich organizacji macierzystej.

Przepraszam miałem już nie pisać ale boli mnie wiele rzeczy na które nie mam wpływu. I nie chcą już nic wypominać bo milczenie jest złotem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możemy sobie debatować nad klubami. Zarzucać zarządowi obecnemu i zarządom poprzednim brak dobrej woli w sprawie. Przekomarzać się, kto co robi dla Polanki, ile długopisów i ulotek rozdał na jarmarku.

Ale prawda jest taka, że NIE ZMIENIMY STATUTU. Ponieważ...

Z naszego statutu 

1. Uchwałę w sprawie zmiany Statutu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.

2. Wniosek o zmianę statutu przedkłada Walnemu Zebraniu Członków Zarząd z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.

 

Czyli, by zmienić statut musi zjechać się na walne około 700 czy nawet więcej członków Polanki.

Kto wierzy, że to jest możliwe? Ręka w górę!

Ja moją zostawiam w kieszeni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, głęboko wierzę, że znaczna część z nas jest w Polance by wspólnie zrobić coś dobrego dla pszczelarzy i dla pszczół. Bo to nas jednoczy. Przed zapisem do Polanki każdy, a przynajmniej część go przeczytała. Ja to zrobiłem. I faktycznie patrząc na zapisy statutu, nie widzę prawnej możliwości jego zmiany. Nie jestem prawnikiem, ale gdyby 3.45 % członków Stowarzyszenia będących na walnym, bo taka mniej więcej była ostatnio frekwencja, mogła zmienić statut mogłaby w ten sposób wykręcić niezły "numer" pozostałej reszcie, lub o zgrozo doprowadzić do likwidacji Polanki. Kto wziąłby za to odpowiedzialność ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do reprezentowania Stowarzyszenia zawsze gdy miałem możliwość jakiejś prezentacji czy na uczelni, czy np. Uniwersytecie III wieku było to dla mnie dumą, że mogę mieć logo Polanki i chociaż 2 zdania nadmienić na temat Naszego Stowarzyszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pouczający wątek i jak dla mnie wyjaśniający to co do tej pory było mało klarowne tzn. status tzw. klubów polankowych - nie są one i  zgodnie z prawem nigdy nie były częścią SPP "Polanka" w rozumieniu terenowych jednostek organizacyjnych.

Ich członkowie mogą być jednocześnie członkami Polanki, ale nie muszą. "Kluby" korzystały z udogodnień typu obsługa KPWP przez SPP i zwolnienie z wpisowego, do "klubów" wracała też część składki z przeznaczeniem na działalność lokalną (czy tę ostatnią formę wsparcia można podciągnąć jako działalność "zespołu wykonawczego" ?). 

Jak będzie za kadencji obecnego Zarządu? Była w tej sprawie jakaś uchwała Walnego Zgromadzenia?

Dobrze, że wreszcie otwarcie te sprawy poruszacie. 

Szczególnie istotna jest opinia prawna, którą w innym wątku przytoczyła nowa Pani Wiceprezes:

 

"Napisano 22 godziny temu

Sytuacja prawna w temacie klubów i zmiany statutu przedstawia się następująco :

Kancelaria Radcy Prawnego Michał Mieszkiełło

ul. Banderii 4/231

01-164 Warszawa

Warszawa, dn. 9 listopada 2021 r.

 

Opinia prawna w sprawie wybranych zagadnień związanych z treścią statutu Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich Polanka z siedzibą w Pszczelej Woli (KRS 0000267) („Stowarzyszenie”)

 

1)    Warunki zmiany Statutu Stowarzyszenia

·       Zgodnie z Art. 10. ust. 1 pkt 8.) ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo
o stowarzyszeniach („Ustawa”) zasady dokonywania zmian statutu powinny zostać zawarte bezpośrednio w treści Statutu Stowarzyszenia. Ustawa nie przewiduje dalszych postanowień w tym zakresie, zatem wszelkie warunki i zasady zmiany Statutu obowiązują zgodnie z aktualnie przyjętą treścią Statutu Stowarzyszenia.

·       Statut Stowarzyszenia w § 25 pkt 2 stanowi, że wyłączną kompetencję do zmiany postanowień Statutu ma Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, z zastrzeżeniem, że wniosek
o dokonanie takiej zmiany może zostać przedłożony, zgodnie z § 40 ust. 2 Statutu, przez Zarząd Stowarzyszenia – z własnej inicjatywy, lub przez co najmniej połowę członków Stowarzyszenia.

·       Dalej, w § 40 ust. 1 Statutu wskazane są obostrzenia co do niezbędnego kworum dla skutecznego podjęcia uchwały, tj. dwie trzecie głosów za przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.

·       W przypadku zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia może ono głosować uchwałę o zmianie Statutu jedynie, jeśli była ona na porządku obrad zwołanego zgromadzenia.

·       Należy uznać, że postanowienia Statutu Stowarzyszenia i warunki dla podjęcia uchwały o zmianie treści Statutu Stowarzyszenia wskazane tamże są wiążące.

·       Uznaje się, że wpis zmian Statutu Stowarzyszenia na podstawie podjętej uchwały ma charakter deklaratoryjny, tj. zmiany obowiązują od chwili podjęcia stosownej uchwały, chyba, że w treści uchwały wskazano inny termin jej wejścia w życie. Właściwy Sąd Rejestrowy ma ograniczoną kognicję w zakresie badania zmian, jedynie postanowienia Statutu lub jego zmiany niezgodne z treścią obowiązującego prawa mogą stanowić podstawę do odmowy wpisu przez sąd rejestrowy (art. 16 w zw. z art. 21 Ustawy).

·       Podjęcie uchwały o zmianie Statutu z naruszeniem jego postanowień (np. co do trybu podjęcia uchwały) stanowić będzie podstawę do wniesienia powództwa do sądu rejestrowego o stwierdzenie jej nieważności.

2)      Status organizacyjny Stowarzyszenia i jego jednostek terytorialnych

·       Stowarzyszenie podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego na podstawie Art. 8 Ustawy. Z chwilą wpisu Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną. Dopiero tak zarejestrowane stowarzyszenie może ustanawiać dalsze terenowe jednostki organizacyjne („TJO”), które mają charakter oddziału, o ile zostały przewidziane w strukturze organizacyjnej stowarzyszenia.

·       Ustawa przewiduje dwa rodzaje TJO: posiadające osobowość prawną oraz osobowości tej pozbawione.

·       Tworzenie TJO możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to statut stowarzyszenia. W takiej sytuacji statut obligatoryjnie zawierać musi następujące zapisy dot.: a) zasady tworzenia oraz rozwiązania TJO, b) strukturę organizacyjną TJO, c) organy TJO, w tym zarząd, oraz tryb dokonywania ich wyboru lub powoływania, d) możliwość otrzymywania przez członków zarządu TJO wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją,
w przypadku gdy w statucie stowarzyszenia przewidziano możliwość otrzymywania takiego wynagrodzenia przez członków zarządu stowarzyszenia (art. 10a ust. 1 Ustawy).

·       Statut może zawierać może zasady i tryb przyjęcia przez TJO regulaminu określającego szczegółową jego organizację i sposób działania (art. 10a ust. 2 Ustawy). Brak takiego zapisu w statucie stowarzyszenia powoduje, że TJO działa wyłącznie na podstawie statutu stowarzyszenia, zaś przy takim zapisie – na podstawie statutu i przyjętego przez siebie regulaminu.

·        W sferze prawa cywilnego oddział jest podmiotem odrębnym od stowarzyszenia – ma on płną zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową oraz własny majątek. TJO po wpisaniu do rejestru zyskuje zdolność do samodzielnego działania i niezależność w sferze stosunków cywilnoprawnych, jak też praw majątkowych. Uzyskanie zatem osobowości prawnej przez TJO ma jedynie znaczenie dla zakresu czynności prawnych, które ta jednostka może podejmować samodzielnie, zgodnie z postanowieniami statutu, bez konieczności ich podejmowania bezpośrednio przez organy (zarząd) Stowarzyszenia.

·         TJO po uzyskaniu osobowości prawnej pozostaje częścią Stowarzyszenia.

    Podsumowując, utworzenie TJO, które uzyska osobowość prawną i będzie mogło dysponować własnym majątkiem (z uwzględnieniem celów wyszczególnionych w Statucie Stowarzyszenia) wymaga w pierwszej kolejności dokonania skutecznej zmiany Statutu Stowarzyszenia wprowadzającej procedurę i założenia dla ustanowienia TJO przez Stowarzyszenie.

       TJO, po jego ukonstytuowaniu w oparciu o postanowienia nowego, zmienionego Statutu, dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru uzyska osobowość prawną i będzie mogło samodzielnie rozporządzać pozyskanym, lub przekazanym mu na mocy odrębnej czynności prawnej decyzji, majątkiem.

     Należy zauważyć, że podjęcie decyzji o utworzeniu TJO powinno mieć miejsce po skutecznej zmianie Statutu, tj. dla uniknięcia wszelkich wątpliwości uchwałą kolejnego walnego lub nadzwyczajnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia, zwołanego już pod żądami prawidłowo zarejestrowanego Statutu uwzględniającego zmiany zezwalające na powoływanie przez Stowarzyszenie takich TJO.

-------------------------------------------------------------------------------

Przed kilku laty Jokaz stwierdził:

Dla pełnej "klarowności" dyskusji na temat klubów załączam linki wątków poświęconych tej tematyce:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , będąc 2 lata w Polance  jako klub dowiedziałem  się że jestem nielegalnie. Wypowiadam się w imieniu dwóch  klubów tj. Nowy  Sącz oraz Łącko , obydwa  kluby działają legalnie czyli mamy  zarejestrowane stowarzyszenia  zwykłe . Czytając propozycje  nowego  zarządu co  do  funkcjonowania klubów Polankowych  to  na pewno  nie  interesują  nas jakieś  tam  zespoły  wykonawcze  .  Zostaje  dla nas tylko  status  członka  wspierającego , oczywiście  z  bardzo  niską  symboliczną  składką , zastanawiam  się  tylko , skoro byliśmy  nielegalnie to  nielegalnie  też została  pobrana  składka członkowska  przez Polankę . Sam nie  podejmuję  żadnych  decyzji  , ale będzie  dobry  temat  do  dyskusji na  zebraniach w  naszych  stowarzyszeniach ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, truten napisał:

astanawiam  się  tylko , skoro byliśmy  nielegalnie to  nielegalnie  też została  pobrana  składka członkowska  przez Polankę

Witam. Zakładam że jak w przypadku pszczelarzy których ja reprezentuje, każdy z kolegi członków wypełnił deklaracje członkowską SPP Polanka i później otrzymał potwierdzenie o przyjęciu w poczet członków SPP Polanka. Czyli korzystał jak pełnoprawny członek. No chyba że było inaczej. Zakładam że wpłaty na konta SPP Polanka robiliście przez konto bankowe stowarzyszenia zwykłego. Czy żaden z organów nadzoru (wójt, starosta, urząd skarbowy) nie zakwestionował niezgodnych regulaminem, statutem wpłat do innego stowarzyszenia. Jak kolega zauważył został wam tylko status członka wspierającego i nic nie wskazuje że coś się w tej kwestii zmieni, no chyba że będziecie dalej zwykłymi członkami. Ale nie klubami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie nie tak! Każdy pszczelarz może należeć do kilku organizacji pszczelarskich i  nie tylko. Jeżeli chce należeć do Polanki jako członek zwykły, co daje np. prawa wyborcze w naszym stowarzyszeniu, to musi opłacać składkę. Składka powinna być taka sama dla wszystkich, bez względu na to, czy należą do innych organizacji czy też nie. Istnieje jednak możliwość wstąpienia całym kołem czy stowarzyszeniem sformalizowanym do Polanki. Jeżeli w takiej formie, i członkowie chcą jedynie korzystać ze wsparcia przy obsłudze projektów, albo brać udział w spotkaniach, to wystarczy jedna składka i status członka wspierającego. Nie ma tu niczego nielegalnego. Ani nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pytla napisał:

Jeśli zaniepokoiła Pana ta obniżona składka to niepotrzebnie, bo mam zaufanie do Zarządu, że znalazł ku temu podstawę i umocowanie.

Widzi Pani Dyrektor, właśnie o to w tym wszystkim chodzi ze onego umocowania nie ma, lub jest tajne.

Proszę również zastanowić się jaką ma Pani kontrolę nad częścią  składki przekazywanej lub pozostawionej  przez np jokaza na swoim prywatnym koncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pasiecznik napisał:

Na jakiej formalnej podstawie klubowicze odprowadzali tylko 50zł do Polanki a 20zł zostawało w klubach. 

I kolejne pytanie - gdzie znajdę bilans/rozliczenie poszczególnych klubów na co te pieniądze zostały przeznaczone. 

Proste, klarowne pytania.

A odpowiedzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego pasiecznik a dlaczego chcesz rozliczać kluby , czy grupy . Dlaczego chcesz rozliczenia 20 zł . W moim stowarzyszeniu są składki dużo większe i na pewno zostaje  dużo  więcej i to nie Twoja sprawa . Wysokość  składki członkowskiei  do Polanki od grup , czy  klubów  była uzgodniona  z zarządem i losami  tej składki możesz  się  interesować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam moim zdaniem krótko ..  Jeżeli nie ma  możliwości  zmiany  statutu , to organizacja  staje  się  martwa . Zarząd musi  wiedzieć ,że to on jest  dla  członków , a nie  członkowie  dla  zarządu . Obawiam   się że zarząd ma  władzę absolutną  i zrobi  co  zechce  a to jest  zła  droga .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W związku, że jako członek komisji rewizyjnej zostałem wywołany do odpowiedzi postaram, się w zwięzły i prosty sposób odpowiedzieć.

6 godzin temu, pasiecznik napisał:

Na jakiej formalnej podstawie klubowicze odprowadzali tylko 50zł do Polanki a 20zł zostawało w klubach. 

I kolejne pytanie - gdzie znajdę bilans/rozliczenie poszczególnych klubów na co te pieniądze zostały przeznaczone. 

Ad. 1. Formalna podstawa- Statut

§29.

Do zadań Zarządu należy:

1. realizacja celów Stowarzyszenia;

§8.

Cele określone w §7 Stowarzyszenie realizuje w szczególności poprzez:

1. udzielanie wszechstronnej pomocy pszczelarzom i związkom pszczelarzy w pracach organizacyjnych i fachowych z dziedziny pszczelarstwa;

Ad 2. Na wstępie należy wyjaśnić, że poszczególne Kluby, to prawnie oddzielne organizacje, których członkowie, należą także do Stowarzyszenia Polanka, więc nie czuję się uprawniony do badania ich  finansów ( bilansu, rachunku zysków i strat, itd), i podejrzewam, że jeżeli nie jest Pan członkiem, którejś z tych organizacji, to nie jest Pan także do tego uprawniony.

Mam nadzieję, że udzieliłem wyczerpującej odpowiedzi.

Dodatkowo dodam, że jeżeli Członkom tzw. klubów, nie wystarcza statut członka zwyczajnego w Polance i potrzebują formalizacji swojej organizacji w strukturach Polanki mają dwie drogi : 1. Członek Wspierający, 2. zespoły wykonawcze do realizacji celów statutowych

Myślę, że wyczerpałem temat i uważam go za zamknięty,

Z poważaniem

Krzysztof Kruk

Członek Komisji Rewizyjnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Porter345 napisał:

Ad 2. Na wstępie należy wyjaśnić, że poszczególne Kluby, to prawnie oddzielne organizacje, których członkowie, należą także do Stowarzyszenia Polanka, więc nie czuję się uprawniony do badania ich  finansów ( bilansu, rachunku zysków i strat, itd), i podejrzewam, że jeżeli nie jest Pan członkiem, którejś z tych organizacji, to nie jest Pan także do tego uprawniony.

Niestety nie. Kluby nie mają odrębnej osobowości prawnej. Pański kolega Piotr S twierdził że są one częścią SPP, a organy SPP są władne do kontroli nad nimi. Były tak zwany Prezes twierdził, że jeśli komisja rewizyjna nie wypowiada się w temacie klubów to wszystko jest cacy i nie ma merytorycznych podstaw do zbierania głosu. A Pan tu teraz takie rzeczy pisze. Powinniście uzgodnić wersję.

Na jakiej podstawie pozwolono osobom nie powołany do tego, bez umocowania statutowego na rozporządzenie majątkiem SPP i jaka była nad tym kontrola?

Pan tu wyraźnie pisze ze nie było żadnej.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...