Skocz do zawartości
Asper

Grzebienie do ustawiania ramek - temat techniczny

Rekomendowane odpowiedzi

Czy macie doświadczenie z grzebieniami do pozycjonowania ramek?
Coś takiego: obraz.png.d5341c489967346508b4620cd1064525.pngobraz.png.4c7780e7e0e05b814ced7458c169cbba.pngobraz.png.a8642658bb929c401fdc13732cb45ce7.png

Jak to się sprawdza w praktyce?
Zastanawiam się czy nie przejść z ramek hoffmanowskich na zwykłe ze względu na:
- możliwość szybszego odsklepiania, gdyż w hoffmanowskich przeszkadzają mi nieco boczki
- więcej ramek zmieszczę w magazynku na wieszaku
- niższy koszt ramki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Asper napisał:

Czy macie doświadczenie z grzebieniami do pozycjonowania ramek?

Jak to się sprawdza w praktyce?

Szanowny Kolego.  Ja tego typu pomysły zaliczam do gadżetów, które doskonale się sprawdzają w nowych ulach z nowymi ramkami, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z ulem w którym nie było jeszcze pszczół, a ul jest pokazywany na wystawie. Kiedy mamy do czynienia z ulem w którym jakiś już czas gospodarują pszczoły, rzeczy te absolutnie się nie sprawdzają . Chcąc na siłę się tym posługiwać, można co najwyżej skaleczyć sobie palec , nie mówiąc już o zdenerwowaniu pszczół, które potrafią być przyduszone jakąś woskową nadbudówką.  Trzeba by pilnie zwracać uwagę , aby czasem nie obrócić którejś ramki, gdyż wtedy może dojść do niewłaściwej odległości pomiędzy fragmentami plastrów w przypadku np: kiedy na pewnej powierzchni plastra , pszczoły wykonają pewną ilość komórek trutowych.  Najlepiej jest wybrać sobie któryś swój palec, który taką rolę odległościomierza będzie spełniał.  Ramki w ulu , w którym bytuje w miarę dobra rodzina, niechętnie się przesuwają, a już na pewno nie uda się to , kiedy miało by się na raz przesunąć ich kilka.  Układając je indywidualnie, mamy kontrolę , czy gdzieś jakiejś pszczoły nie przyciśniemy, Stosując tego rodzaju grzebienie, takiej kontroli nie mamy. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Asper napisał:

Czy macie doświadczenie z grzebieniami do pozycjonowania ramek?
Coś takiego: obraz.png.d5341c489967346508b4620cd1064525.pngobraz.png.4c7780e7e0e05b814ced7458c169cbba.pngobraz.png.a8642658bb929c401fdc13732cb45ce7.png

Jak to się sprawdza w praktyce?
Zastanawiam się czy nie przejść z ramek hoffmanowskich na zwykłe ze względu na:
- możliwość szybszego odsklepiania, gdyż w hoffmanowskich przeszkadzają mi nieco boczki
- więcej ramek zmieszczę w magazynku na wieszaku
- niższy koszt ramki

Rozumiem, że kolega nie wędruje z ulami?
Wydaje mi się, że to się sprawdza w dużej pasiece, kiedy umieszczamy nadstawki z nowymi ramkami. Potem jest już, jak wspomniał kolega Karpacki, dłutem czasem trudno przesunąć ramkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, jjb napisał:

Rozumiem, że kolega nie wędruje z ulami?

Zapomniałem o tym aspekcie, choć to takie oczywiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Kolegów Asper i JJB:

Tak w  momencie nakładania dodatkowych korpusów z suszem do miodni na wędrówce, gdy czas goni,

a mamy kilkadziesiąt rodzin do zaopatrzenia w korpusy o pomnieszonej do 9 liczbie ramek,

taki grzebień może mieć swoje zastosowanie. 

(Mam na myśli oczywiście ten na 9 ramek,:

wąsy ramek, wręgi korpusów powinny być oczyszczone)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...