Skocz do zawartości
robinhuud

Euronormy na miod (ziołomiód), wosk, węzę, ule - dyskusja.

94 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Pismo dotarło do adresata, otrzymałem zwrotnego maila:
Witam, informuję iż wysłana przez Pana informacja dotarła do biura poselskiego w Lubinie oraz zostanie przekazana posłowi.
Z poważaniem
Renata Adam
Biuro Posła na Sejm RP Piotra Borysa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę iż dobrze by było aby  treść pisma do posła Borysa dotarła również do europosła Kalinowskiego, który już wcześniej podjął ten temat europarlamencie. Współpraca na różnych szczeblach i różnych instytucji może WRESZCIE PRZYNIESIE OCZEKIWANE REZULTATY. Czekają prawie wszyscy; pszczoły, pszczelarze i konsumenci. Producenci węzy chyba nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem następującą informację:

Witam ponownie, w imieniu posła na Sejm RP  Piotra Borysa informuję, iż wszystkie informacje dot. sprawy wosku pszczelego wraz z załącznikami zostały za pośrednictwem posła przekazane do Parlamentu Europejskiego gdzie temat ma być prowadzony przez europosła Jarosława Dudę. 
 
Pozdrawiam serdecznie
Renata Adam
Biuro Posła na Sejm RP Piotra Borysa
Panie Pośle, dzięki i prosimy o więcej. Apielektorat europosła Jarosława Dudy i nie tylko proszę o stosowny doping. Zmobilizujmy również posłów krajowych, którzy dobrowolnie podjęli się pilnować naszych spraw.. Rewolucja arabska rozpoczęła się skromną ustawką w necie.🙂
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pod strzechę Polanki zbłądził jakiś zwabiony linkiem parlamentarzysta lub europarlamentarzysta, to chciałbym nieśmiało zaznaczyć, że nie tylko pszczelarzy martwi jakość dostępnego na rynku wosku. Jeżeli trafia on do świeczek na spalenie, to drobne zmartwienie innych przemijające z dymkiem. Pszczelarzy martwi jakość wosku wkładanego przez nich do uli w postaci węzy pszczelej. Niektórzy widzą niejasną i niezbadaną (przez przeciążoną ASF-em weterynarię) korelację między jakością wosku, a ilością tablic ostrzegawczych o zgnilcu amerykańskim pszczół (AFB). Nad sprawą pochylili się oprócz europejskich również polscy naukowcy publikując w tym roku z sukcesem w 52 numerze prestiżowego pisma Apidologie tegoroczny, bardzo potrzebny  artykuł:

https://www.researchgate.net/publication/350875319_Effect_of_stearin_and_paraffin_adulteration_of_beeswax_on_brood_survival

Szanowni politycy których to wybraliśmy w demokratycznym trudzie i znoju z nadzieją na poprawę. Potrzebujemy Waszej pomocy w sprawie wosku. My i nasze pszczoły!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, robinhuud napisał:

Szanowni politycy których to wybraliśmy w demokratycznym trudzie i znoju z nadzieją na poprawę. Potrzebujemy Waszej pomocy w sprawie wosku. My i nasze pszczoły!

Politykom trzeba pomagać. Dlatego trochę im pomogę. Jako Polankowy klub napisałem odpowiednie pismo do 8 posłów z okręgu wyborczego nr. 2

Pierwszy kontrakt już był. Pan poseł z PiS doradził co trzeba zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
W dniu 22.09.2021 o 18:31, jokaz napisał:

Cześć, może warto nadmienić że, wielokrotnie zwracaliśmy się o pomoc w tej sprawie po przez Dolnośląską Izbę Rolną, Parlamentarny Zespół do Spraw Pszczelarstwa, Parlamentarzystów z dolnośląskiego. Bez większego skutku. 

I jak zwykle inicjatywa Robina trafna. Dziękuję

Może warto publicznie rozliczyć . Parlamentarny Zespół do Spraw Pszczelarstwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozliczałeś poprzednich to się nie spiesz z rozliczaniem obecnie istniejącego.

Poseł Piotr Borys, który podjął się działania na rzecz uporządkowania spraw wosku/węzy jest w zespole od lutego br. Z jego inicjatywy, po raz drugi sprawa  trafi do Europarlamentu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pszczelarz mailuje do polityka
 
Ja bym widział to tak (wzorzec - do indywidualnego dopracowania): Pszczelarz (niekoniecznie Polankowicz) pisze maila do swojego posła/europosła - adres mailowy z zestawienia poniżej. Można ewentualnie dołączyć zdjęcia wosku, plastrów itp.
 
 
 

Projekt pisma pszczelarza do jego konkretnego terytorialnie posła na Sejm / europosła z prośbą o pomoc.

 

Szanowny Panie Pośle/Europośle

Zwracam się jako pszczelarz z zaufaniem i nadzieją do Pani/Pana, na którego glosowałem, dziś członka Parlamentarnego Zespołu Wsparcia Ppszczelarstwa / eroparlamentarzysty z gorącą prośbą o pomoc - jak doprowadzić w Polsce (i nie tylko) do rozwiązania bardzo ważnego problemu pszczół i pszczelarzy. Chodzi o pogarszający się  roku na rok stan wosku pszczelego przeznaczanego do produkcji węzy pszczelej. Zdrowa, wykonana z czystego wosku węza jest podstawowym warunkiem chowu zdrowych pszczoł i produkcji nie szkodzącego ludziom miodu i innych produktów pszczelich. Ma to również przełożenie na pogarszające się szybko warunki zapylania upraw rolniczych i naturalnego środowiska. W Polsce w związku z przystąpieniem do UE przestały obowiązywać polskie normy dla wosku, a nie weszły w ich miejsce normy europejskie. Brak uregulowań prawnych powoduje to, że jakość węzy gwałtownie spada, co może mieć związek z powiększaniem się ognisk chorób pszczelich, głównie AFB (zgnilec amerykański pszczół). Weterynaria przeciążona ASF zupełnie sobie z tym nie radzi, mimo że to też choroba zwierzęca zwalczana z urzędu, a producenci węzy czują się bezkarni. Pokrzywdzeni pszczelarze, którzy nabyli sfałszowaną węzę i ponieśli w związku z tym straty (słabe rodziny, spływanie plastrów w ramkach podczas upałów i śmierć pszczół i czerwiu w wypływającym miodzie) są zupełnie bezradni - nie mają szansy na odszkodowania, ponieważ nie ma punktu odniesienia do jakości zakupionej węzy, brak podstaw do jej reklamacji i brak w kraju laboratorium z akredytowaną metodą badania wosku uznawaną przez wymiar sprawiedliwości. Sytuację pogarsza import zafałszowanego wosku z zagranicy, szczególnie z Ukrainy, gdzie węza często jest produkowana z dużą domieszką kopalnego wosku ziemnego – petrochemicznego (jedyna na świecie kopalnia w Borysławiu). Gama środków używanych do fałszowania wosku jest bardzo duża. Parafina, stearyna, cerezyna, łój bydlęcy i wiele innych substancji. Proszę o pomoc we włączeniu do tej akcji kompetentnych polskich europarlamentarzystów, gdyż Bruksela sygnalizuje narastanie tego problemu w całej Europie. Uważam, że weza pszczela powinna być otoczona lepszą opieką weterynaryjną, podobną do tej jaka obowiązuje w Europie w stosunku do oceny dobrostanu innych zwierząt. W przypadku pszczoły jest to nawet ważniejsze, gdyż dotyczy początku łańcucha pokarmowego zwierząt i ludzi. Uważam, że powinna częściowo zostać przecelowana pomoc finansowa dla pszczelarzy w kierunku wsparcia domowej produkcji węzy z własnego wosku pszczelarza, gdyż obecna pomoc odbywa się bez oceny jej skutecznosci i następstw. Akcja ta jest akcją internetową Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka” i można obserwować jej przebieg na linkowanym poniżej forum internetowym pszczelarzy. Z góry dziękuję za pomoc – Jan Kowalski  - czytelny podpis

tel.

 Mail.

Załączniki:

1.      Link do forum Polanki https://forum.spp-polanka.org/topic/2389-euronormy-na-miod-zio%C5%82omi%C3%B3d-wosk-w%C4%99z%C4%99-ule/page/2/?tab=comments#comment-29285

 

2.      Raport unijny o fałszowaniu wosku w UE https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2020.EN-1859;

3.      Artykuł na temat skutków fałszowania wosku pszczelego w poważnym piśmie Apidologie napisany przez polskich naukowców z Lublina: https://www.researchgate.net/publication/350875319_Effect_of_stearin_and_paraffin_adulteration_of_beeswax_on_brood_survival

4.     Numery nieważnych polskich norm na wosk i węzę pszczelą: wosk   PN-R-78890:1996,  węza   PN-R-78894:1997

5. zdjęcia ze swojej pasieki.

--------------------------------------------------------------------

Czekamy na reakcję. Rozliczymy przy następnej urnie wyborczej. Jako pszczelarze mamy wiele obowiązków w stosunku do środowiska i niewiele praw. Ale mamy prawo domagać się być dobrze kierowanymi i egzekwować to prawo do prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem apel ws jakości węzy pszczelej do posłów na Sejm i senatorów (komisja parlamentarna ds. wspierania pszczelarstwa) Dla wygody mile widzianych naśladowców podaję adresy mailowe zawierające imiona i nazwiska identyfikujące polityków. Przynależności partyjnej polityków nie podaję, domniemując, że w sprawie pszczół stać ich na działanie ponad podziałami tak jak pszczoly karmią nas wszystkich i wszyscy winni jesteśmy im wdzięczność:

Jan.Lopata@sejm.pl

 Joanna.Borowiak@sejm.pl

 Stefan.Krajewski@sejm.pl 

 Krystyna.Sibinska@sejm.pl

Marek.Biernacki@sejm.pl

Zofia.Czernow@sejm.pl

Piotr.Borys@sejm.pl

Maria.Janyska@sejm.pl

Janusz.Cichon@sejm.pl

Joanna.Jaskowiak@sejm.pl

Radoslaw.Lubczyk@sejm.pl

Urszula.Nowogorska@sejm.pl

Miroslaw.Maliszewski@sejm.pl

Jaroslaw.Rzepa@sejm.pl

Jaroslaw.Sachajko@sejm.pl

Pawel.Szramka@sejm.pl

Jacek.Tomczak@sejm.pl

Zbigniew.Ziejewski@sejm.pl    

michal.kaminski@senat.gov.pl     (senat)

biuro@jacekbury.pl      (senat)

oraz do polskich europarlamentarzystów. Komisje:

- Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności

- Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów

- Rolnictwa i Rozwoju Wsi

krzysztof.jurgiel@europarl.europa.eu

adam.bielan@europarl.europa.eu

jaroslaw.kalinowski@europarl.europa.eu

joannamaria.kopcinska@europarl.europa.eu

ewa.kopacz@europarl.europa.eu

leszek.miller@europarl.europa.eu

beata.mazurek@europarl.europa.eu

roza.thun@europarl.europa.eu

Adam.Jarubas@europarl.europa.eu

marekpawel.balt@europarl.europa.eu

anna.zalewska@europarl.europa.eu

bartosz.arlukowicz@europarl.europa.eu

Do pism dołączyłem dwa zdjęcia porównawcze swojego autorstwa: zdjęcie 1 przedstawia: z lewej woski nie z plastrów miodowych, a przetopione z zakupionej węzy przemysłowej od krajowych producentów. Z prawej woski uzyskane identyczną metodą z plastrów we własnej pasiece. Producentów węzy nie podaję, by nie być posądzonym o lobbing kogoś, chociaż ich znam. Zdjęcie 2 – zakupiona węza przemysłowa (ciemna), węza własnej produkcji z własnego wosku (jaśniejsza) i plasterek zabudowy dziewiczej.

dcfa880e9dc00a15412197c5562760b9.jpg

 

278023a3de9cc750e9d53edc51af4cec.jpg

Jeżeli możecie - dołączcie zdjęcia zjechanych plastrów, zalanych miodem uli z topiącymi się pszczołami itp szkody od parafiny, stearyny i innych "uszlachetniaczy" wosku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie "sprawa ziołomiodów"🤫 miałbyś we mnie  poplecznika i pomagiera .

Dokumentacja fotograficzna i wiedza o fałszerstwach z dodatkami węzy,  jest u mnie ,niestety bogata .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, baru napisał:

Gdyby nie "sprawa ziołomiodów"🤫 miałbyś we mnie  poplecznika i pomagiera .

Dokumentacja fotograficzna i wiedza o fałszerstwach z dodatkami węzy,  jest u mnie ,niestety bogata .

Jeżeli nie stać Cię na współdziałanie w sprawie wosku ponad podziałami, to zachowaj dla siebie te swoje skarby. Nie zależy mi na takim poplecznictwie i pomagierstwie, cierp w milczeniu, to Cię uszlachetni. Rób dla swoich klientów ziołomiody w plastikowej wezie od Chińczyka (nie spłyną po drutach), ja ich nie kupię. Skupmy się jednak na temacie wątku dla dobra pszczół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Przypomniała mi się anegdota z dość długą brodą, chyba 500 -letnią / to do baru/.

   Otóż rajcy miejscy Jasła zwrócili się z prośbą do rajców Biecza /gdzie była szkoła katów/ o wypożyczenie szubienicy aby powiesić jakiegoś Janosika. Rajcy Biecza uprzejmie acz stanowczo odpowiedzieli że... szubienica jest nasza, na niej byli wieszani nasi dziadowie i  ojcowie, i my możemy zawisnąć ale nikomu nie pożyczymy...  I niech ktoś zaprzeczy że historia niczego nie uczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, robinhuud napisał:

Jeżeli nie stać Cię na współdziałanie w sprawie wosku ponad podziałami, to zachowaj dla siebie te swoje skarby. Nie zależy mi na takim poplecznictwie i pomagierstwie, cierp w milczeniu, to Cię uszlachetni ...

Drogi robinhuud - ie. Wpis Twój wcale do koncyliacyjnych nie należy. No ale najwyraźniej zależy to od osobistej ekspresji w danej chwili 😊 Zachęcające do współpracy toto nie jest ... za bardzo.

Leszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misie lubią miód 🤣 Wypowiedź poprzednia moja jak najbardziej dotyczy zagadnienia poruszanego w tym wątku a zwłaszcza, sposobu prowadzenia(czasami) w nim dyskusji. Nie wchodzę tu w merytorykę wypowiedzi. Nie zawsze ten co więcej i głośniej krzyczy - ma rację. Tym razem zapewne część mojej wypowiedzi możnaby uznać za "offtopic".

A spostponować mnie wcale nie tak łatwo 🤗

Żeby nie było - wiele Pańskich tu wypowiedzi i inicjatyw jest godna polecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ldawid napisał:

 Zachęcające do współpracy toto nie jest ... za bardzo.

Leszek.

Szanowny Kolego. Proszę sprecyzować, o jakiej  "współpracy" kolega tu pisze ?  Czy chodzi o współpracę w fałszowaniu wosku, czy raczej o przeciwdziałanie temu ??  Uznawanie takiej współpracy od akceptacji produkcji "ziołosmrodów" sugerowało by raczej współpracę w fałszowaniu wosku a nie poprawy jego jakości.  Można miód, dlaczego by i nie wosk ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy źle zrozumiałem? Jeden z Kolegów stwierdził, że ma:

17 godzin temu, baru napisał:

Dokumentacja fotograficzna i wiedza o fałszerstwach z dodatkami węzy,  jest u mnie ,niestety bogata .

 drugi "strzela focha" jak w moim cytacie cztery posty wyżej trzeci natomiast, autorytarnie stwierdza(między wierszami), że ten pierwszy to fałszerz. Czy posiadaną przez kogokolwiek wiedzę o jakimś procederze, bezwarunkowo należy utożsamiać jej depozytariusza z popełniają niegodziwością w tym obszarze? Wydaje się to nieuprawnionym posunięciem. I to kiedy Sąsiad, zarzuca swemu Sąsiadowi? 😏 No chyba, że mielibyśmy do czynienia z wiedzą, którą zgodnie z odpowiednim paragrafem kk, mielibyśmy obowiązek podzielić się z organami ścigania.

A tak wracając do praprzyczyny popełnienia mojego posta to ... zamiast próby "wyciągnięcia" informacji od jej posiadacza - mamy próbę obrażania się ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem nowy wątek o euronormach na wosk, węzę i innych nierozwiązanych pszczelarskiech problemach. Myślałem, że to będzie uszanowane. Nie, zawsze znajdzie się jakiś psychoanalityk rzeźbiący w gó..ie i rozdzielający włos nie na temat, za to na cztery części. Może coś o pogodzie w trójmieście? Nie zabraniam Ci kolego rzeźbić w czym chcesz, ale uszanuj czyjś wątek w którym nie jesteś gospodarzem. Mnie nie interesują TU propozycje zmian w moim myśleniu o ziołomiodach za coś tam. Nie interesuje mnie również kto co na ten temat sądzi i jak to ocenia. Interesuje mnie czy ktoś zwróci się o pomoc do swego polityka którego wybrał. Załóż sobie wątek o psychice robinhuuda, o próbach wyciągania informacji i rzeźbij na ten temat do woli. O ziołomiodach też jest inny wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś drgnęło, rośnie nadzieja, otrzymałem od Pani Poseł maila: 

Dzień dobry panie Wiktorze!

Skierowałam dziś w tej sprawie interpelację do ministra rolnictwa.
Dam znać, gdy otrzymam odpowiedź
Pozdrawiam!
Krystyna Sibińska
I drugiego od Pana Posla:
Panie Wiktorze,
Dziękuję za wiadomość. Postaram się jak najszybciej podjąć działania w tej sprawie.
Pozdrawiam
Paweł Szramka
Odpowiedź na interpelację będzie można obejrzeć w transmisji sejmowej
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atena, wymiana handlowa nie jest  karalna ;) . Temat jak zacząłem nagłaśniać to wielu mnie krytykowało .

cyt; sprzed roku

Cytat

Zastanawia mnie fakt że osoby które uzyskały odszkodowanie lub wymieniały duże partie węzy,

nie wspominają nic, a jest ich nie mało .

Jak to zrozumiesz robinhuud , to będziesz na dobrej drodze.

Dopóki związki nie wezmą się za to twardo, nic się nie stanie , ale za dużo ,,, ,ambicji .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  No i sprawa weszła na nowe tory.

   Sprawami wosku/węzy udało się zainteresować parlamentarzystów przy niemal całkowitej bierności baronów/prezesów/komturów pszczelarskich. Widzę, że w tej sprawie nie ma szyldów partyjnych. To daje większą rękojmię że /może po przez takie ambicje/ jest sprawa na dobrej drodze.  

   I tu widzę, że nie mogą być sprawiedliwie traktowani pszczelarze kiedy nie działa prawo/normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, baru napisał:
Cytat

Zastanawia mnie fakt że osoby które uzyskały odszkodowanie lub wymieniały duże partie węzy,

nie wspominają nic, a jest ich nie mało .

Jak to zrozumiesz robinhuud , to będziesz na dobrej drodze.

Dopóki związki nie wezmą się za to twardo, nic się nie stanie , ale za dużo ,,, ,ambicji .

Jestem Ci baru bardzo wdzięczny, że kierujesz mną co mam zrozumieć. Nawet nie wiesz jak Ci zazdroszczę, że Ty rozumiesz, a ja nie. Jest jednak pewien pan, który przed wspominanymi przez Ciebie związkami twardo biega po ministerialnych korytarzach i coś tam ustala. Zawsze wyprzedza baronow o pół kroku. Widziałem to podczas Marszu w obronie pszczół. Wiem, że jesteś systematycznie jego gościem, więc biore na Ciebie poprawkę. Postaraj się w sprawie jakości wosku przekonać tego pana i Twojego „pracodawcę” z Ambrozji. Póki co weź mnie przyjacielu za rączkę i przeprowadź starego ślepca przez tą pszczelarską mgłę na drugi brzeg Rubikonu, gdzie miodów i wosku nikt nie miesza i nie ulepsza. W sprawie niemieszanych produktów pszczelich jestem gotów wejść w geszeft nawet z diabłem i poprzeć Twoje szlachetne ziołomiody, sztuczną pierzgę czy nawet silikonowe penisy i biusty dam. Och , gdybym to ci ja jeszcze wiedział co to ziołomiód i miał pewność, że ziołomiód buraczany zawsze jest wytworzony przez pszczoły z cukru burkowego (sacharozy) w czystych chemicznie plastrach niedziewiczych…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W świetle przedstawionych powyżej faktów. Taki cytat mi przyszedł do głowy.

"Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi".

Dalej, dziś za sugestią Robina poszedłem krok do przodu wysyłając odpowiednie pismo do Pana Pudry licząc, że zlituje się nad naszymi pszczołami.

Proponuję iść ponad podziałami i działać dla dobra nas wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieplutkie - wyłowiłem siecią:
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Pszczelarstwa, Pan Poseł Jan Łopata przy woskomacie. Panie Pośle – dziękuję za tę fotkę - zrobił mi Pan dzień! Łowi Pan tym woskomatem apielektorat tak jak wieloryb fiszbinami plankton!

1f1124308d4dc8e259d5a876ff50b64f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...