Skocz do zawartości
robinhuud

Euronormy na miod (ziołomiód), wosk, węzę, ule - dyskusja.

94 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Zwróciłem się dziś z prośbą do posła na sejm RP p. Piotra Borysa o radę. Co zrobić, by spowodować zaistnienie w Polsce prawa w zakresie norm na miod (ziołomiód), wosk, węzę i ule?. Podobno w UE oliwa i miód są najbardziej powszechnie oszukiwane. Ponieważ przestały obowiazywać polskie normy, a nie weszły jakoś europejskie (lub nic o nich nie wiem) – co zrobić, by zacząć porządkować to podwórko, gdzie w mętnej wodzie różnych mieszanin pasą się dziś tłuste rybki?. Zostałem poproszony o sformułowanie w tym zakresie dwóch oficjalnych pytań (z krótkim uzasadnieniem) do europosła, a ten dalej zwróci się w tej sprawie oficjalnie drogą służbową do Komisarza UE i będziemy mogli śledzić dalsze procedury w internecie w transparentnym stylu jak na Europejczyków przystaje. Postaram się w krótkim czasie opracować projekt takich pytań i liczę na waszą pomoc w ich sformułowaniu. Politycy szanują elektorat zorganizowany i liczą się z potęgą internetu. Może w ten sposób choć raz w ramach rewanżu pomożemy z pszczołami Kujawskiemu? (euronorma na olej rzepakowy) Organizacjom pszczelarskim i panu Barzykowi z FPRO przestałem ufać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dwakroć jestem usatysfakcjonowany wpisem robina; po pierwsze - że docenia zaangażowanie posła w tematykę pszczelarską i po drugie że robin docenia możliwość zmian na niwie pszczelarskiej po przez współpracę/współdziałanie z instytucjami/organizacjami spoza opłotków  organizacji pszczelarskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

To byłby cud z małej litery. Ale trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cud???

 Jaki cud ?  Wszystko jest wynikiem czyjegoś działania lub zaniechań! Pytanie jest proste; w czyim interesie? Jeżeli wytwarzający węzę stworzyli lobby aby produkować bez norm i odpowiedzialności to wychodzą na tym całkiem dobrze. TRACI PSZCZELARZ i KONSUMENT!!!  A teraz; oczekiwanie na cud, cud jak w Kanie Galilejskiej.   Parę osób, w tym dwóch dyrektorów 5-ulowych pasiek, podejmuje się prób współpracy, w imieniu tysięcy pszczelarzy, z organizacjami i instytucjami spoza żyrandola w którym świecą władcy światka pszczelarskiego. Jaki cud???  TO MA BYĆ NORMALNOŚĆ  wynikająca ze struktury naszego środowiska i rolnictwa. Proszę prześledzić jakie mamy wsparcie/zainteresowanie  kiedy ukazujemy efekty tej współpracy lub kierunki które takowe efekty mogą przynieść wymierne rezultaty.  Aby się nie trudzić- odpowiem krótko; milczenie i krytyka. Czy takie podejście / do własnego interesu?/ może motywować do działania?  NIE MOTYWUJE!!!  Dlaczego to robię???  A dlatego aby udowodnić sobie i innym - że jak się chce TO MOŻNA!!!   Co z tego mam - satysfakcję czyli NIC.

    Robertowi; nie wiem czy z trzymania kciuków był kiedyś jakiś pozytywny efekt /historia milczy na ten temat/ ale warto spróbować.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrócono mi słusznie uwagę na fakt istnienia normy unijnej na miód (dzięki). Ponieważ takowa istnieje, pozostaje kwestia jej bezbłędności i praktycznego stosowania w Polsce. Przykładowo dlaczego na miodach brak informacji że spełniają one n/w normę europejską? Jak to ma się do łańcucha dostaw z pola na stół (SB i RHD)? Europa praktycznie nie zna ziołomiodów, więc to też chyba trzeba odroczyć i zdecydowanie oddzielić ziołomiód od miodu.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32014L0063

W związku z tym myślę, że celowym byłoby skupienie się na wosku i węzie, no może mając jeszcze w polu widzenia ule. Unia prostuje banany, wymyśla kurniki i chlewiki, a nie troszczy się o pszczoły jako producenta żywności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym tokiem rozumowania. Wydaje mi się że z wielu problemów jakie trapią polskie pszczelarstwo kluczowym jest uregulowanie sprawy węzy i wosku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój wosk albo oddam za darmo do przerobienia na węze albo przetopie na świeczki.  No bo kto zapłaci te 200 zł za test? Chyba nie producent wezy?  Przywiozłem mu 15 kg wosku na wymianę.  To ktoś kto zapłaci za test straci na tym biznesie.   Ja jako ze nie używam Amitrazy w pasiece tez  nie życzę sobie wezy z pozostałościami Apiwarolu.  Być może jest jeszcze bardziej szkodliwa substancja w węzie jak parafina.  Czyli szykuje się niezła rewolucja w polskim pszczelarstwie  Zawsze jest alternatywa. np. Weza z chińskiego plastiku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedział co wiedział. Tutaj w tym wątku nie chodzi o mądrosci i narzekanie, a o sformułowanie projektu pisma. Pisz taki projekt i publikuj, zamień się w kibica, albo zmień wątek. Mądrali i rad mamy dość. Możemy w dużych ilościach eksportować za ocean😃.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guglając temat znalazłem interpelację europosła Jarosława Kalinowskiego w interesującej nas sprawie:

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003138_PL.html

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003138_PL.pdf

Nie potrafię znaleźć odpowiedzi na tą interpelację mającą podobno numer P-003138/21.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój projekt pisma – pierwsza redakcja do poprawek:

My polscy pszczelarze zrzeszeni w SPP. Polanka zwracamy się jako zorganizowany i aktywny internetowo elektorat do swoich europosłów z prośbą o rozwiązanie na poziomie i na szczeblu europejskim problemów prawnych związanych z przetwórstwem i obrotem częścią wosku pszczelego przeznaczonego do produkcji węzy pszczelej. Z jednej strony UE sygnalizujewzrost problemu i skali faszowania wosku pszczelego (link do stosownego raportu), z drugiej strony zabrano nam polskie normy na wosk i węzę  PN….   i PN…. nie dając niczego w zamian. Węza pszczela i wosk do jej wytwarzania nie są pospolitymi towarami. Pełnią one bardzo istotną rolę w chowie i rozrodzie pszczół oraz są opakowaniem na miód dla ludzi. Nie ma sensu wprowadzanie podwyższonych wymogów unijnych na sprzęt pasieczny do produkcji miodu, wosku, propolisu i innych produktów pszczelich bez unormowania spraw jakości węzy pszczelej. Taki wosk powinien być pod nadzorem weterynaryjnym, a wytwórstwo wysokiej jakości węzy powinno być refinansowane. Prosimy o dyrektywę unijną w tym zakresie nie utrudniającą jednocześnie SB i RHD pszczelarzy. W Polsce aktualnie nie mamy żadnego laboratorium z akredytacją dla metod badania wosku i jesteśmy jako pszczelarze zupełnie bezradni prawnie wobec problemu fałszowania wosku na węzę. Tak krajowego, jak i importowanego masowo spoza UE. Nieunormowanie tych problemów odbija się naszym zdaniem na dobrostanie i zdrowiu polskiej i unijnej pszczoły oraz zagraża ludziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
Godzinę temu, Bogumil napisał:

Czyli mój wosk albo oddam za darmo do przerobienia na węze albo przetopie na świeczki.  No bo kto zapłaci te 200 zł za test? Chyba nie producent wezy?  Przywiozłem mu 15 kg wosku na wymianę.  To ktoś kto zapłaci za test straci na tym biznesie.   Ja jako ze nie używam Amitrazy w pasiece tez  nie życzę sobie wezy z pozostałościami Apiwarolu.  Być może jest jeszcze bardziej szkodliwa substancja w węzie jak parafina.  Czyli szykuje się niezła rewolucja w polskim pszczelarstwie  Zawsze jest alternatywa. np. Weza z chińskiego plastiku. 

Lub węza z plastiku made in USA.  Czemu ja mam płacić za badania swojego wosku jak wystarczy mój wosk dla mnie przerobić i odkazić taśmę produkcyjną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
41 minut temu, robinhuud napisał:

Mój projekt pisma – pierwsza redakcja do poprawek:

 

My polscy pszczelarze zrzeszeni w SPP. Polanka zwracamy się jako zorganizowany i aktywny internetowo elektorat do swoich europosłów z prośbą o rozwiązanie na poziomie i na szczeblu europejskim problemów prawnych związanych z przetwórstwem i obrotem częścią wosku pszczelego przeznaczonego do produkcji węzy pszczelej. Z jednej strony UE sygnalizujewzrost problemu i skali faszowania wosku pszczelego (link do stosownego raportu), z drugiej strony zabrano nam polskie normy na wosk i węzę  PN….   i PN…. nie dając niczego w zamian. Węza pszczela i wosk do jej wytwarzania nie są pospolitymi towarami. Pełnią one bardzo istotną rolę w chowie i rozrodzie pszczół oraz są opakowaniem na miód dla ludzi. Nie ma sensu wprowadzanie podwyższonych wymogów unijnych na sprzęt pasieczny do produkcji miodu, wosku, propolisu i innych produktów pszczelich bez unormowania spraw jakości węzy pszczelej. Taki wosk powinien być pod nadzorem weterynaryjnym, a wytwórstwo wysokiej jakości węzy powinno być refinansowane. Prosimy o dyrektywę unijną w tym zakresie nie utrudniającą jednocześnie SB i RHD pszczelarzy. W Polsce aktualnie nie mamy żadnego laboratorium z akredytacją dla metod badania wosku i jesteśmy jako pszczelarze zupełnie bezradni prawnie wobec problemu fałszowania wosku na węzę. Tak krajowego, jak i importowanego masowo spoza UE. Nieunormowanie tych problemów odbija się naszym zdaniem na dobrostanie i zdrowiu polskiej i unijnej pszczoły oraz zagraża ludziom.

 

Dodał bym stanowcze, o ochronie importu bez spełnienia norm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, może warto nadmienić że, wielokrotnie zwracaliśmy się o pomoc w tej sprawie po przez Dolnośląską Izbę Rolną, Parlamentarny Zespół do Spraw Pszczelarstwa, Parlamentarzystów z dolnośląskiego. Bez większego skutku. 

I jak zwykle inicjatywa Robina trafna. Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raport EFSA nt falszowania wosku w UE

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2020.EN-1859

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.efsa.europa.eu/en/supporting/pub/en-1859&prev=search&pto=aue

 

Odpowiedź na interpelację europosła J. Kalinowskiego

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003138-ASW_PL.pdf

patrz trzy ciekawe załaczniki.

Sprawa cieplutka, nie rozwiązana, maglowanie Brukselki po wakacjach jak najbardziej na czasie i wskazane.

"Komisja bada
możliwości weryfikacji autentyczności wosku pszczelego metodą analizy chemicznej. Celem
jest opracowanie referencyjnej metody badawczej, która może być wykorzystywana do celów
regulacyjnych.
W zależności od wyników Komisja może podjąć decyzję o określeniu prawnych kryteriów
jakości i czystości w odniesieniu do wosku pszczelego stosowanego w pszczelarstwie"

Ciekawe, czy wiedzą o woskomacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git. Podstawa do działania jest. Pewien Dolnośląski pszczelarz - chemik opowiadał mi, że jak zjesz zafałszowany plaster wosku z miodem to nic takiego się nie stanie. Choć rozumiem, że klient oczekuje że plaster miodu jest najwyższej jakości.  Wspomniany w dzisiejszej rozmowie podkreślał, że to właśnie zafałszowana węza ma olbrzymi wpływ na rozwój młodej pszczoły, gdyż mleczko pszczele wchodzi w reakcję z olejem parafinowym.

Dlatego też, my jako pszczelarze winniśmy szczególnie zabiegać o dobro naszych pszczół. Stać na straży ich dobrostanu. I jak widzę nie wszyscy jesteśmy bierni w działaniach to jestem pozytywnie nastawiony, że kiedyś w końcu dopniemy swego. Czego z całego serca życzę pszczelarzom.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, jokaz napisał:

gdyż mleczko pszczele wchodzi w reakcję z olejem parafinowym.

Nie wiem, czy są na to dowody. Olej parafinowy jest często stosowany w kosmetyce, nawet na czysto parafinowej węzie larwy przeżyją, tylko ona mocno mięknie w wyższych temperaturach. Problem jest ze stearyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, jjb napisał:

Nie wiem, czy są na to dowody. Olej parafinowy jest często stosowany w kosmetyce, nawet na czysto parafinowej węzie larwy przeżyją, tylko ona mocno mięknie w wyższych temperaturach. Problem jest ze stearyną.

Ja tego nie wiem, lecz przekazuję wiedzę jaką zaczerpnąłem od wspomnianego pszczelarza - chemika. Jak mawia ten pszczelarz i tu parafrazuję " Świat nauki tego problemu niedostrzega ale on jest"

I tu się zgodzę ale również pamiętam wykład Pana profesora Gagosia i jego slajdy, co się dzieje z komórkami pszczelimi kiedy węza pszczela jest podrobiona w różnych proporcjach. I dlatego i ja na ile mogłem próbowałem zainteresować tym problemem tych co mogą więcej ze wsparciem kolegi Atena.

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia konferencja naukowa potwierdziła. To co mówił prof. Gagoś przedtem. Problem w tym że ilość i gama dodatków jest duża.

I nie można mówić o wpływie tylko jednego.

Następuje kumulacja, problemów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że to się zaczęło od dodawania parafiny - tutaj oznak choroby nie było, jakoś to się utrzymywało w pewnych ryzach, ale nie dodawano jeszcze dużo tej parafiny. Kiedy zaczęto dodawać więcej pojawił się problem z wytrzymałością mechaniczną. I tu ktoś wpadł na pomysł, żeby zamiast parafiny dawać stearynę... W rezultacie mamy w węzie całą historię....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jjb napisał:

 I tu ktoś wpadł na pomysł, żeby zamiast parafiny dawać stearynę... W rezultacie mamy w węzie całą historię....

I tu by się potwierdzało to co kolega pisze. W tym roku dla mojego klubu zakupiłem dużą ilość wosku pszczelego od starszego pszczelarza. Na mój wygląd wosk zbierał przez 10 lat wstecz. Zakupiony wosk dałem do przerobu. Okazało się, że w wosku jest bardzo dużo wytrąconego syfu. Padła propozycja że pseudo wosk nadaje się tylko na świeczki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pismo chcę wysłać do posła Piotra Borysa w uzgodnieniu z Zarządem Polanki (przedstawiam forumowiczom do ostatecznej poprawki)

My polscy pszczelarze zrzeszeni w SPP „Polanka” zwracamy się poprzez Pana jako zorganizowany i aktywny internetowo elektorat do swoich europosłów z prośbą o rozwiązanie na poziomie i na szczeblu europejskim problemów prawnych związanych z przetwórstwem i obrotem częścią wosku pszczelego przeznaczonego do produkcji węzy pszczelej. Z jednej strony UE sygnalizuje wzrost problemu i skali fałszowania wosku pszczelego (link do stosownego raportu), z drugiej strony zabrano nam polskie normy na wosk i węzę  PN-R-78890:1996  i PN-R-78894:1997 nie dając niczego w zamian. Węza pszczela i wosk do jej wytwarzania nie są pospolitymi towarami. Pełnią one bardzo istotną rolę w chowie i rozrodzie pszczół oraz są opakowaniem na miód dla ludzi. Nie ma sensu wprowadzanie podwyższonych wymogów unijnych na sprzęt pasieczny do produkcji miodu, wosku, propolisu i innych produktów pszczelich bez unormowania spraw jakości węzy pszczelej. Wosk przeznaczony do przerobu na węzę powinien być pod nadzorem weterynaryjnym, a wytwórstwo wysokiej jakości węzy powinno być w UE nadzorowane i refinansowane. Prosimy o regulację unijną w tym zakresie uwzględniającą korzyści dla środowiska i zapylania płynące z rozdrobnionych pasiek i nie utrudniającą jednocześnie SB i RHD pszczelarzy. W Polsce aktualnie nie mamy żadnego laboratorium z akredytacją dla metod badania wosku i jesteśmy jako pszczelarze zupełnie bezradni prawnie wobec problemu fałszowania wosku na węzę. Tak krajowego, jak i importowanego masowo spoza UE. Nieunormowanie tych problemów odbija się naszym zdaniem na dobrostanie i zdrowiu polskiej i unijnej pszczoły oraz zagraża ludziom.

Załączniki:

- Raport EFSA nt fałszowania wosku w UE

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2020.EN-1859

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.efsa.europa.eu/en/supporting/pub/en-1859&prev=search&pto=aue

- Nieaktualne polskie normy:

wosk   PN-R-78890:1996

węza   PN-R-78894:1997

 

- Odpowiedź na interpelację europosła J. Kalinowskiego

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003138-ASW_PL.pdf

- link do forum pszczelarzy gdzie sprawa jest omawiana:

https://forum.spp-polanka.org/topic/2389-euronormy-na-miod-zio%C5%82omi%C3%B3d-wosk-w%C4%99z%C4%99-ule/?tab=comments#comment-29173

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎2021‎-‎09‎-‎29 o 08:51, robinhuud napisał:

Takie pismo chcę wysłać do posła Piotra Borysa w uzgodnieniu z Zarządem Polanki (przedstawiam forumowiczom do ostatecznej poprawki)

My polscy pszczelarze zrzeszeni w SPP „Polanka” zwracamy się poprzez Pana jako zorganizowany i aktywny internetowo elektorat do swoich europosłów z prośbą o rozwiązanie na poziomie i na szczeblu europejskim problemów prawnych związanych z przetwórstwem i obrotem częścią wosku pszczelego przeznaczonego do produkcji węzy pszczelej. Z jednej strony UE sygnalizuje wzrost problemu i skali fałszowania wosku pszczelego (link do stosownego raportu), z drugiej strony zabrano nam polskie normy na wosk i węzę  PN-R-78890:1996  i PN-R-78894:1997 nie dając niczego w zamian. Węza pszczela i wosk do jej wytwarzania nie są pospolitymi towarami. Pełnią one bardzo istotną rolę w chowie i rozrodzie pszczół oraz są opakowaniem na miód dla ludzi. Nie ma sensu wprowadzanie podwyższonych wymogów unijnych na sprzęt pasieczny do produkcji miodu, wosku, propolisu i innych produktów pszczelich bez unormowania spraw jakości węzy pszczelej. Wosk przeznaczony do przerobu na węzę powinien być pod nadzorem weterynaryjnym, a wytwórstwo wysokiej jakości węzy powinno być w UE nadzorowane i refinansowane. Prosimy o regulację unijną w tym zakresie uwzględniającą korzyści dla środowiska  przyrodniczego i zapylania płynące z rozdrobnionych pasiek i nie utrudniającą jednocześnie SB i RHD pszczelarzy. W Polsce aktualnie nie mamy żadnego laboratorium z akredytacją dla metod badania wosku i jesteśmy jako pszczelarze zupełnie bezradni prawnie wobec problemu fałszowania wosku na węzę. Tak krajowego, jak i importowanego masowo spoza UE. Nieunormowanie tych problemów odbija się naszym zdaniem na dobrostanie i zdrowiu polskiej i unijnej pszczoły, środowisku przyrodniczym oraz zagraża ludziom.

Załączniki:

- Raport EFSA nt fałszowania wosku w UE

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2020.EN-1859

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.efsa.europa.eu/en/supporting/pub/en-1859&prev=search&pto=aue

- Nieaktualne polskie normy:

wosk   PN-R-78890:1996

węza   PN-R-78894:1997

 

- Odpowiedź na interpelację europosła J. Kalinowskiego

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003138-ASW_PL.pdf

- link do forum pszczelarzy gdzie sprawa jest omawiana:

https://forum.spp-polanka.org/topic/2389-euronormy-na-miod-zio%C5%82omi%C3%B3d-wosk-w%C4%99z%C4%99-ule/?tab=comments#comment-29173

dodanie przymiotnika przyrodniczego (środowiska przyrodniczego) zasadniczo rozszerza kontekst problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wysłalem mailem pod uzgodniony tlf adres oficjane pismo do posła na sejm pana Piotra Borysa: 

My polscy pszczelarze zrzeszeni w SPP „Polanka” zwracamy się poprzez Pana jako zorganizowany i aktywny internetowo elektorat do swoich europosłów z prośbą o rozwiązanie na poziomie i na szczeblu europejskim problemów prawnych związanych z przetwórstwem i obrotem częścią wosku pszczelego przeznaczonego do produkcji węzy pszczelej. Z jednej strony UE sygnalizuje wzrost problemu i skali fałszowania wosku pszczelego (link do stosownego raportu), z drugiej strony zabrano nam polskie normy na wosk i węzę  PN-R-78890:1996  i PN-R-78894:1997 nie dając niczego w zamian. Węza pszczela i wosk do jej wytwarzania nie są pospolitymi towarami. Pełnią one bardzo istotną rolę w chowie i rozrodzie pszczół oraz są opakowaniem na miód dla ludzi. Nie ma sensu wprowadzanie podwyższonych wymogów unijnych na sprzęt pasieczny do produkcji miodu, wosku, propolisu i innych produktów pszczelich bez unormowania spraw jakości węzy pszczelej. Wosk przeznaczony do przerobu na węzę powinien być pod nadzorem weterynaryjnym, a wytwórstwo wysokiej jakości węzy powinno być w UE nadzorowane i refinansowane. Prosimy o regulację unijną w tym zakresie uwzględniającą korzyści dla środowiska  przyrodniczego i zapylania płynące z rozdrobnionych pasiek i nie utrudniającą jednocześnie SB i RHD pszczelarzy. W Polsce aktualnie nie mamy żadnego laboratorium z akredytacją dla metod badania wosku i jesteśmy jako pszczelarze zupełnie bezradni prawnie wobec problemu fałszowania wosku na węzę. Tak krajowego, jak i importowanego masowo spoza UE. Nieunormowanie tych problemów odbija się naszym zdaniem na dobrostanie i zdrowiu polskiej i unijnej pszczoły, środowisku przyrodniczym oraz zagraża ludziom.

 

Załączniki:

1. Raport EFSA nt fałszowania wosku w UE

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/sp.efsa.2020.EN-1859

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.efsa.europa.eu/en/supporting/pub/en-1859&prev=search&pto=aue

2. Nieaktualne polskie normy:

wosk   PN-R-78890:1996

węza   PN-R-78894:1997

 

3. Odpowiedź na interpelację europosła J. Kalinowskiego w sprawie wosku;

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/P-9-2021-003138-ASW_PL.pdf

 4.  link do forum pszczelarzy gdzie sprawa jest omawiana:

https://forum.spp-polanka.org/topic/2389-euronormy-na-miod-zio%C5%82omi%C3%B3d-wosk-w%C4%99z%C4%99-ule/?tab=comments#comment-29173

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...