Skocz do zawartości
Gość robert

Systematyka nazewnictwa miodów.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość robert

Pasieki mam w lesie lub na granicy lasu z łąkami. Zero upraw rolniczych. Jak nazywać wielokwiat ? W literaturze przed II Wojny Swiatowej , miód ciemny z mego terenu był miodem drogim. To miód wielokwiatowy z przewagą maliny leśnej i jeżyny.  Wtedy nikt nie ściemniał o spadzi ( jak była to OK). Taki miód można nazywać z domieszką spadzi. Ale tak naprawdę to jest wielokwiat.  Leśny ja wiem. 

Co Koledzy myślą w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż tu myśleć. Miód wielokwiatowy jest miodem wielokwiatowym ( nie wymyślaj żadnych cudów) a łąki to też uprawy rolnicze, nie wiem dlaczego tak się ich boisz. Zawsze możesz zainwestować w analizę pyłkową. Przed wojna generalnie miody dzielono na deserowe (jasne), podolskie ( gryczane) i karpackie (spadziowe). Ale np. Kazimierz Lewicki w nr. 4 wydawanego przez siebie czasopisma "Pszczoła" w 1886 r. w kontekście miodu tak pisze "Pożądanem byłoby, żeby wszyscy pszczelarze i pszczelarki zbierali specyjalne miody oddzielnie. Czysty, jasny, zielonkowaty miód lipowy, równie jak z białej koniczyny zawsze będzie miał cenę wyższą, aniżeli miody mieszane. Można wówczas było znaleźć określania na miód takie  jak "bity z woszczyzną", "ciemny odtapiany z woszczyzn", "górski zapaszysty" ale takie były wówczas realia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miody leśne, to pochodzenie… Nie pochodzisz, nie załatwisz. Dalej logicznie: miody polne, w tym łąkowe i miejskie, a wśród nich dachowe i cmentarne. I oczywiście ich mieszaniny, w tym te pochodzące i nie pochodzące od pszczół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Niczego nie wymyślam. Pytam Kolegów światlejszych niż sam jestem. Często ten ciemny miód nazywany jest spadziowym dla osiągnięcia ceny. A mym zdaniem leśna malina i jeżyna taki ciemny miód daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Stach Żądło

Cóż tu myśleć. Miód wielokwiatowy jest miodem wielokwiatowym ( nie wymyślaj żadnych cudów) a łąki to też uprawy rolnicze, nie wiem dlaczego tak się ich boisz. Zawsze możesz zainwestować w analizę pyłkową.

Jako amator o analizę pyłkową strach bać się ceny.  Jutro postaram się o zdjęcia miodów wirowanych po 15 lipca. Jedne skrystalizowały natychmiast. ( Kolega twierdzi że to spadź z modrzewia ), inne mają kolor bursztynowy a i inne taki "normalny " w mym terenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert odpocznij od klawiatury i skorzystaj, z  tak przez Ciebie niedocenianej (babole)  polskiej  literatury pszczelarskiej, tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie twoje wątpliwości, kolory miodów, okresy kwitnienia roślin ( malina leśna i jej wirowanie po 15 lipca, ty wiesz co piszesz).  Podsumuję  to powiedzeniem "kończ Waść, wstydu oszczędź" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
19 godzin temu, Stach Żądło napisał:

Robert odpocznij od klawiatury i skorzystaj, z  tak przez Ciebie niedocenianej (babole)  polskiej  literatury pszczelarskiej, tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie twoje wątpliwości, kolory miodów, okresy kwitnienia roślin ( malina leśna i jej wirowanie po 15 lipca, ty wiesz co piszesz).  Podsumuję  to powiedzeniem "kończ Waść, wstydu oszczędź" 

Stachu Żądło

Nie wiem w jakim terenie Kolega pszczelarzy? W mym terenie często jak wiosna kapryśna a spadzi brak miód wybiera się około 15 lipca a następnie początkiem września.( choć są lata że i końcem maja i w czerwcu). Jeśli Kolega nie zna takich uwarunkowań to Kolegi podsumowanie jest jak to ładnie ująć " mało godne". Tym bardziej że te leśne pożytki nie dają takiej ilości miodu aby pszczoły poszyły plastry. Malina na stokach południowych i na północnych to zazwyczaj do 2 tygodni różnicy a jeżyn jest kilka w lesie gatunków i miód zebrany i dojrzały to tak mniej więcej 15 lipca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...