Skocz do zawartości
bortys2001

Łąka Kwietna

Rekomendowane odpowiedzi

macie doświadczenia z zakładaniem takowej

Początkowo chciałem zasiać jeden gatunek, lecz zwykle mam możliwość wywiezienia na rzepak facelię i grykę, natomiast chciałbym mieć część pasieki stacjonarnie, początkowo pow 1ha, obsiany mieszanką miododajną.  Czy jest sens, niby mniej nakładu, bo raz się założy i być może więcej niż jedno miodobranie z 1 ha  i w kolejnym roku nie będzie sią trzeba martwić o dopływ nektaru przez cały sezon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jeden ha  to na 3-4 rodziny i to jeśli w pobliżu nie ma pasieki. Moim zdaniem, jest to nie bardzo możliwe. Moje  próby raczej skończyły się nie powodzeniem,raczej bardziej praktyczne by było podzielenie na osobne  poletka, kwitnące naprzemiennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś więcej dlaczego niepowodzenie, miałem już w tytm miejscu 1 ha facelii jednak jak to z jednoimienną uprawą miesiąc i koniec pożytku i trzeba wywozić, okolice jeszcze trochę lipy i nawłoci troszkę ugorów. w promierniu 4km brak innych uli. Mam 25 rodzin i 5 chcę zostawić cały rok na tym hektarze, okoliczne pola w tym roku rzepak gryka i facelia, więc miałem spokojny sezon, lecz w przyszłym pewnie będzie obsiewane inaczej i będę musiał wywozić, lecz wolałbym już 5 zostawić i stworzyć im stabilne warunki

 

IMG_20210509_171554.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
20 godzin temu, bortys2001 napisał:

coś więcej dlaczego niepowodzenie, miałem już w tytm miejscu 1 ha facelii jednak jak to z jednoimienną uprawą miesiąc i koniec pożytku i trzeba wywozić, okolice jeszcze trochę lipy i nawłoci troszkę ugorów. w promierniu 4km brak innych uli. Mam 25 rodzin i 5 chcę zostawić cały rok na tym hektarze, okoliczne pola w tym roku rzepak gryka i facelia, więc miałem spokojny sezon, lecz w przyszłym pewnie będzie obsiewane inaczej i będę musiał wywozić, lecz wolałbym już 5 zostawić i stworzyć im stabilne warunki

 

IMG_20210509_171554.jpg

Jak gleba piaszczysta i szybko wysycha , czarno to widzę, jak jest gliniasta to może się udać.Dla 5 rodzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale facelia super tu była, więc w mieszance z nostrzykiem, ogórecznik iem, gryką, chabrem, koniczyna krwistą, nie da rady? Lub pasy różnych upraw. A może jednak sam nostrzyk, jednak wtedy w grę wchodzi jednoroczny, myślałem też o hektarze Jabra lecz koszt 10 kg nasion to kosmos

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
11 minut temu, bortys2001 napisał:

Ale facelia super tu była, więc w mieszance z nostrzykiem, ogórecznik iem, gryką, chabrem, koniczyna krwistą, nie da rady? Lub pasy różnych upraw. A może jednak sam nostrzyk, jednak wtedy w grę wchodzi jednoroczny, myślałem też o hektarze Jabra lecz koszt 10 kg nasion to kosmos

 

Jak Kolega zwróci się do miejscowego ODR a jeszcze zapyta o specjalistę w sprawach pszczelich to myślę że Kolega otrzyma rzetelną miejscową, merytoryczną odpowiedz. Kolega ocena że jakaś uprawa była super, ma małe uzasadnienie z prawdą. Gryka nektaruje w pewnym przedziale ph, poniżej , którego pszczoły są na gryce ale marnie korzystają z jej możliwości. Gdyby ph lekko zmienić , okazać by się mogło że Kolegi odczucia mogą się znacząco poprawić , przy tych  samych kosztach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...