Skocz do zawartości
Karpacki

W niektórych samorządach jest to możliwe.

218 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

No to może uzupełnię;

   Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego, Region Warmia, Mazury, Powiśle promuje ok 10 gospodarstw pasiecznych jako te które współtworzą i kontynuują tradycje kulinarne regionu. Podobnie na Lubuskim Szlaku Miodu i Wina.

   Jest to kierunek który ma perspektywy rozwoju. Oczywiście tu trzeba działać  "wespół"...   a efekty przyjdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za pośrednictwem naszego forum, chciałbym podziękować Dolnośląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu czytaj Komisji Rolnictwa za zorganizowanie wspaniałego szkolenia z Apiterapii. Widziałem wielkie zaangażowanie Pana Prezesa Kłaka jako koordynatora w tym pięknym dziele. Z ramienia Polanki było nas 11 osób. 

Frekwencja była 120% i to jest piękne. Szczególne podziękowania kieruje do szanownego prelegenta Pana prof. Artura Stojko, swoją elokwencją, ogromną wiedzą i poczuciem humoru zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne potwierdzenie zdobycia wiedzy z apiterapii.

 

Zachęcam wszystkich czytających to forum do zgłaszania w swoim środowisku pszczelarskim potrzeby organizacji szkoleń z apiterapii.

Pozdrawiam uczestników szkolenia

jokaz

 Dla formalności informuję, że również w Nysie w dniu 08.04.2017 r. odbył się bardzo ciekawy  wykład prof. Artura Stojki z apiterapii  z inicjatywy Koła Pszczelarzy w Nysie.

Super organizacja, udział pszczelarzy z ościennych kół i osób zainteresowanych. Pozdrawiam uczestników.

...........................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklasnąć inicjatywie z Nysy. 

  Jestem przeświadczony że nie można traktować pszczelarstwa jako wyodrębnionej dziedziny.  To nie produkcja deskorolek. Nie ma co TU tłumaczyć zależności jakie powoduje pszczelarstwo w gospodarce i środowisku naturalnym.

  To oddziaływanie, najczęściej niedostrzegane przez postronnych, stąd potrzeba /a wręcz konieczność/ integracji pszczelarzy ze środowiskiem w którym żyją i pracują. Owszem, próbuje się, dość nieśmiało, edukacji w szkołach, przedszkolach. Edukacja to jedno ale potrzebna jest współpraca/współdziałanie między różnymi środowiskami gospodarczo-społecznymi  mającymi wpływ na całokształt naszej przyrody w konkretnych warunkach gospodarczych.

  Mam na myśli rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, medycynę, gastronomię... no może by się jeszcze coś znalazło. 

  Osobiście nie widzę trendu aby tę współpracę zacieśniać. Jeżeli już to raczej idzie w kierunku szukania; co można by wymusić w interesie pszczelarzy niż jakie podjąć kroki do współpracy we wspólnym interesie. Co ja mówię wspólnym, w SPOŁECZNYM INTERESIE...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy Pszczelarze !  Ostatnio rozmawiałem z prof. A. Stojko  Są prowadzone rozmowy z Izbą Aptekarką fundacji "Apiterapia" na temat w;prowadzenia do aptek polskich miodów które miały by specjalny certyfikat/ muszą być to miody najwyższej jakości od prawdziwych pszczelarzy/. Znając prof. A. Stojko wiem że doprowadzi temat do pomyślnego finału  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w niektórych aptekach jest miód dobrze wyeksponowany z firmy Miody Polskie. Nota bene, prezesem czy dyrektorem tej firmy jest Pan Strojny (dolnośląskie). To są rzeczy ważne ale warto się pochylić nad losem pszczelarzy, którzy tej zimy potracili swoje rodziny pszczele w 100% i są z kotliny jeleniogorskiej. U nas też nie jest za wesoło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urząd Marszałkowski deklaruje, że we wrześniu zorganizuje, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Konferencję Pszczelarską /nazwa robocza/ której podstawowym kierunkiem obrad będzie opracowanie programu rozwoju pszczelarstwa na Dolnym Śląsku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urząd Marszałkowski deklaruje, że we wrześniu zorganizuje, na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Konferencję Pszczelarską /nazwa robocza/ której podstawowym kierunkiem obrad będzie opracowanie programu rozwoju pszczelarstwa na Dolnym Śląsku. 

 A może (prowokacyjnie zapytam) odbudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwał tak zwał, cel jest jasny, ma iść ku lepszemu z pomocą władz województwa

Nie, nie - właśnie cel nie jest jasny. Albo mamy szklankę pełną i rozmawiamy o napełnianiu drugiej albo rozmawiamy że pierwsza szklanka pękła i się wylało.

Albo jest fajnie i zrobimy jeszcze fajniej  albo mamy kłopot. Na coś się trzeba zdecydować. Ale to jest sprawa dolnośląskich pszczelarzy i przepraszam że się wtrącam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starożytni Grecy mieli takie przysłowie;

  Nigdy nie jest tak źle aby nie mogło być gorzej i nigdy nie jest tak dobrze aby nie mogło być lepiej

  Ocena należy do Ciebie...

   My zgodnie z zaleceniem mistrza-wieszcza Młynarskiego staramy się "robić swoje"  wespół; pszczelarze z władzą samorządową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Prezesi i koledzy pszczelarze z Dolnego Śląska !

Bardzo dobrze że mamy tak wspaniałych ludzi jak Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pana Tomasza Pilawkę, Dyrektora Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Pana Pawła Czyszczonia którzy chcą nam pomagać ale ciężar działania głównie spoczywa na prezesach związków pszczelarskich woj. dolnośląskiego. Uważam że okres jeśienno - zimowy został stracony gdyż nie było chęci wspólnego działania. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu rektor jest nam pszczelarzom bardzo życzliwy ale w przygotowanie konferencji powinni włączyć się pszczelarze bo to jest w naszym interesie. Proszę nie opowiadać bajki o szklance napełnioną do połowy wodą tylko bierzmy my się wszyscy do roboty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Wśród wielu przyjaciół psy zająca zjadły" - słowa wieszcza wciąż aktualne. Oby nie w tym przypadku... 

  "Okres jesienno-zimowy został stracony"? Może nie całkiem ale był to okres organizacyjnych zajadów, podjazdów, przepychanek kiedy to nie było wiadomo kto z kim i przeciw komu/czemu.  Niebo się trochę przetarło co nie znaczy że dawne animozje zniknęły. Jak w rodzinie zięć z teściem wypiją ale teściowa na synową nie może patrzeć a dziadka nikt nie słucha choć wszyscy liczą na spadek.

  Z mojego rozpoznania na miłość wśród organizacji (7) nie ma co liczyć. Może nieco na pragmatyzm bo nie wszyscy na złość mamie chcą sobie odmrażać uszy. Jedynym zwornikiem, w dobrej sprawie, może być władza samorządowa która wszystkich będzie traktowała równo szukając kompromisowych rozwiązań.   

  A skoro są takie deklaracje i już poczyniono pewne działania /np kurs apiterapii/ należy wierzyć i wspierać. 

  Oczywiście zauważyłem również  ... ale mam nadzieję że się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, bartnik , Atena to prawdziwi dyplomaci.  A dlaczego nie napisać prawdy iż, trzy Związki pszczelarskie PZP ( Wrocław, Legnica, Jelenia Góra) mają kolokwialnie mówiąc pszczelarzy w dupie. Otóż, 25 kwietnia miało odbyć się spotkanie z Panem Prezesem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie można było by po skubać Fundusz i pomóc pszczelarzom chociażby tym którym zgineły pszczoły. Ale nie! Nikt poza Wałbrzyskim Klubem Pszczelarza  i RZP Oława, nie był nikt zainteresowany tym co miał do powiedzenie Prezes Skorupa z Wrocławia. Tylu jest członków zarządów tych Związków ( naliczyłem ze 15 ) i że ani jeden nie miał czasu wysłuchać Prezesa WFOŚ. Co tu jest grane. Czyżby było tak dobrze?  Tu nasuwa mi się Krasicki z bajką, którą dedykuję tym wszystkim co przyjęli stołki w Zarządach PZP (prezesom, vice, sekretarzom, członkom zarządów, zastępcą członków itp.   

"Mnie tu kadzą" - rzekł hardzie do swego rodzeństwa
Siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa,
Wtem, gdy się dymem kadzidł zbytecznych zakrztusił -
Wpadł kot z boku na niego, porwał i udusił.

Oława i Wałbrzych jako jedyni to za mało. Spotkanie zostało odwołane!!!

W ostatnim czasie jest głośno o pogromie pszczół w kotlinie jeleniogórskiej a tu nawet się pupy nie chce ruszyć nikomu do Oławy. A nóż można było by pomóc pszczelarzom poszkodowanym.

A płacie składki swoim związkom i dalej narzekajcie, że jest źle. Wierzcie mi, oni nic Wam nie pomogą. Na pewno nie z takim podejściem.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszają przygotowania do Konferencji Pszczelarskiej we Wrocławiu. Wrocławskie kukułki kukają iż odbędzie się w październiku pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego. Na razie planowane jest spotkanie "szefów" organizacji dolnośląskich. Miejsce ustalone; zamek Grodziec, czas; Święto Kwitnących Lip /09 lipca/. W trakcie kameralnego spotkania ma być ustalenie tematyki na KONFERENCJĘ. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bractwo Zamku Grodziec, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom części młodych pszczelarzy, planuje spotkanie tychże w trakcie Święta Miodu i Wina w październiku br. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Atena ! Myślę że wielu młodych pszczelarzy jest zainteresowanych spotkaniem na zamku Grodziec w październiku. Proszę o podanie szerszej informacji o tym spotkaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do października to jeszcze ho, ho... Na razie jest to koncepcja, czyli zamysł ale, jak zapewne bywalcy portalu zauważyli " nie rzucamy słów na wiatr".

   Ta zajawka ma na celu sondaż zainteresowania spotkaniem. Chętnie zapoznamy się z sugestiami potencjalnych zainteresowanych uczestnictwem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komisja Rolnictwa Samorządu Województwa Dolnośląskiego /dnia 27.06 Nr 124/17/ podjęła uchwałę w sprawie obowiązkowych nasadzeń drzew miododajnych w realizacji inwestycji drogowych finansowanych przez Samorząd Województwa. 

 Z odpowiednim uzasadnieniem....

 Czyli w niektórych samorządach można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego przyjaciela pszczelarzy i pszczół dr T.Pilawki mieć to prawdziwy skarb. Składam gratulacje z obrony pracy doktorskiej. Mam nadzieję że wspólnie z Ateną wiele dobrego uczyną dla pszczelarstwa dolnośląkiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W samorządach jest możliwych wiele rzeczy.

   Niestety przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku nie zorganizuje spotkania z przedstawicielami organizacji pszczelarskich Dolnego Śląska w dniu 09.07. jak wcześniej planował. Spotkanie odbędzie się w terminie późniejszym... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Handel miodem wrzosowym na Dolnym Śląsku

Są miejsca w Polsce, gdzie kupując miód wrzosowy od wybranych (niepewnych?) producentów należy podpisać deklarację lojalności, czy bezstronności...

Czyżby strach przed miodem z Ukrainy :D ?

http://wrzosowakraina.pl/Files/Doc/bip/2016/protokoly/oswiadczenie_miod.pdf

Na nie wiadomo dlaczego niewyraźnym  odcisku pieczęci można odszyfrować: "Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania - Wrzosowa Kraina". Podpisał wyraźnie (zgodnie z sugestią na formularzu) imieniem i nazwiskiem anonim.

Dokument prawdopodobnie antydatowany.

Nazwa miejscowości "Ostaszów" też jakby skądeś znajoma :D (Dzierżoniów, Bierutowice itp)

http://wrzosowakraina.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Handel miodem wrzosowym na Dolnym Śląsku

Są miejsca w Polsce, gdzie kupując miód wrzosowy od wybranych (niepewnych?) producentów należy podpisać deklarację lojalności, czy bezstronności...

Czyżby strach przed miodem z Ukrainy :D ?

http://wrzosowakraina.pl/Files/Doc/bip/2016/protokoly/oswiadczenie_miod.pdf

Na nie wiadomo dlaczego niewyraźnym  odcisku pieczęci można odszyfrować: "Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania - Wrzosowa Kraina". Podpisał wyraźnie (zgodnie z sugestią na formularzu) imieniem i nazwiskiem anonim.

Dokument prawdopodobnie antydatowany.

Nazwa miejscowości "Ostaszów" też jakby skądeś znajoma :D (Dzierżoniów, Bierutowice itp)

http://wrzosowakraina.pl/

 

Ostaszów jest dużą wsią sąsiadującą z Przemkowem / Doroczne Święta Miodu i Wina w ostatni weekend września/. Jest tam parę pasiek i w pobliżu wrzosowiska. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rejestrach GIW na dzień dzisiejszy w Przemkowie uprawnienie do sprzedaży bezpośredniej nieprzetworzonych produktów pszczelich  mają pszczelarze:

02165628

Bronisław Hołowko

59-170 Przemków; ul.Topolowa 18

 

02165618

Mariusz Kaczmarczyk

59-170 Przemków; ul. Mickiewicza 10

 

02165617

Dariusz Kozioł

59-170 Przemków; ul. Mickiewicza 10

 

02165616

Waldemar Kozioł

59-170 Przemków; ul. Mickiewicza 10

 

02165608

Pasieka Jan Kurylas

Przemków

59-170 Przemków; ul. Wielkie Piece 13

 

02165601

Pasieka Młynowo Roman i Elżbieta Śmieszek

59-170 Przemków; ul. Stawowa 4

 

Z Ostaszowa w oficjalnym rejestrze nie ma nikogo

W całej Polsce na dzień dzisiejszy - 6649 podmiotów.

 

https://pasze.wetgiw.gov.pl/spi/demosb/index.php

 

Wydaje mi się, że osoba kupująca od wymienionego pszczelarza produkt lokalny - miód wrzosowy, która podpisała się na linkowanym dokumencie, chyba jednak pozostaje z wymienionym wykonawcą, który złożył propozycję cenową jako jedyny w jakimś dziwnym stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności o ile mamy tu do czynienia z nieuprawnionym trybem sprzedaży bezpośredniej. Ja tam na miejscu podpisanej osoby nie umieszczałbym tego typu dokumentów ostentacyjnie w sieci ze względu na urząd skarbowy i rozumiem nieczytelność podpisu. Sugerowałbym dużą ostrożność jeżeli chodzi o jakość kupowanego miodu, bo ja w podobnych okolicznościach ze zbliżonego źródła naciąłem się na miód ukraiński i nikt z władzy pszczelarskiej mi nie pomógł. Tenże pszczelarz biernie przyglądał się, jak wywalano mnie z organizacji "za działanie na jej szkodę". Chyba, że temu komuś podpisanemu chodzi o skompromitowanie pszczelarza mającego świecić przykładem, a być może łamiącego prawo :D .

A miało coś być za zakrętem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie bardzo chcę otwierać nowy wątek ale przydałby się a dotyczy dużych wędrownych pasiek. Dalej kuleje prawo o wędrówkach pszczół na pożytki. Pszczoły są trute, mordy obijane a pszczelarze w du..e mają innych. Liczy się tylko " tylko ja" i "moje"

W najbliższym czasie w październiku zostanie zorganizowania konferencja na dolnym śląsku, chciałbym poruszyć temat unormowania wędrówek pszczół na pożytki. Nie chodzi mi o spełnienie wymagań PLW a o przepisy dotyczące tego zagadnienia. Liczyłem że, dr Czajkowski ruszy z nowelizacja Kodeksu Dobrej Praktyki w Pszczelarstwie ale tu cisza. Temat nie jest łatwy ale wart zachodu słońca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie Przewodniczącego Komisji Rolnictwa Sejmiku Dolnośląskiego z przedstawicielami  dolnośląskich organizacji pszczelarskich odbędzie się / to prawie pewne/ 5.sierpnia na zamku Grodziec. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...