Skocz do zawartości
pasiecznik

Są pszczelarze i są handlarze

35 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

  To co powyżej napisałem /i na co poleciały gromy/ wynika z osobistych obserwacji handlu miodem. Otóż na targu jest jeden sprzedawca tylko miodu i paru sprzedających miód wraz owocami i warzywami. Na etykietkach u niektórych jest pieczątka z adresem u innych nic.  Jeżeli ktoś chce reklamować swój warsztat pracy przybijając pieczątkę - jego rzecz. Jeżeli na etykiecie nie ma nic to ... No właśnie CO???   Obowiązek umieszczania numeru ewidencyjnego w prosty sposób załatwiłby wątpliwości. Przez niektórych sprzedawana bywa również spadź iglasta która tu nie występuje. Czy od razu takiego sprzedającego w tiurmu??? 

 Powtórzę; oby sprzedawany MIÓD BYŁ MIODEM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Piotr_S napisał:

W ten sposób ja ten wątek traktuję, jako podniesienie pewnej kwestii etycznej, raczej nie prawnej. 

Uff jednak ktoś mnie zrozumiał. :) 

Tak jak się spodziewałem, "uderz w stół a nożyce się odezwą".  Jeśli miód ukraiński miałby być oznaczony jako miód "Z Pasieki Dziadka Władka z Ustrzyk Dolnych" to problem miałby nie jeden. Ale jak to miód z pasieki towarowej od sąsiada to już "musimy sobie pomagać, dosyć mamy problemów, stratytaty". Czyli - tak jak nam wygodnie.

Ciekawe..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie badanie miodu o nazwie:

Nukleear Magnetic Resonans  gdzie jest potrzebna próbka prawdziwego miodu z danego obszaru i  czasu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Robertl napisał:

Nukleear Magnetic Resonans  gdzie jest potrzebna próbka prawdziwego miodu z danego obszaru i  czasu.

No widzicie . Jest takie proste rozwiązanie, a wy chcieli byście parlament angażować , kiedy sprawa jest już rozwiązana. Wystarczy tylko poinformować o tym kupującego , że jeśli ma jakieś zastrzeżenia do zakupionego miodu , ma możliwość sprawdzenia go  przy pomocy cytowanego sposobu. I po co ten cały raban. ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2021 o 17:37, Atena napisał:

   Powtórzę; oby sprzedawany MIÓD BYŁ MIODEM

I o co panu jeszcze chodzi ??  Na tym targu nic nie ustaliliście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
7 godzin temu, Atena napisał:

Po dłuższej  dyskusji o handlu miodem nasuwa się ciekawy obraz; emocje są, wniosków co można usprawnić nie dostrzegłem. 

Karpacki

No widzicie . Jest takie proste rozwiązanie, a wy chcieli byście parlament angażować , kiedy sprawa jest już rozwiązana. Wystarczy tylko poinformować o tym kupującego , że jeśli ma jakieś zastrzeżenia do zakupionego miodu , ma możliwość sprawdzenia go  przy pomocy cytowanego sposobu. I po co ten cały raban. ???

 

Takie badania istnieją od lat w USA, finansowane przez organizacje pszczelarskie w celu wykluczenia napływu zafałszowanego miodu. (obrona swoich producentów , jak rząd federalny odpuścił na rzecz wolnego handlu). Kilka lat temu taki fałszywy miód dotarł z Polski do USA. Badania wykazały że miód pochodzi ze wschodniej Azji. 

Sprawa potocznie znana. I fachowców od tematu dziwić nie powinna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Moja skromna wiedza lajkonika o możliwościach określenia pochodzenia geograficznego i technikach „udoskonalania” jakości różnych miodów, pochodząca przykładowo z uważnego zapoznania się z dostępnym polskim opracowaniem:  http://wch.uni.opole.pl/wp-content/uploads/Jasicka-Misiak_AUTOREFERAT.pdf    skłania mnie do stwierdzenia, że waść konfabulujesz nie rozumiejąc co to NMR. Ale jestem pod wrażeniem i urokiem ą i ę. Były prezydent PZP T. Sabat próbował swego czasu postraszyć polskich mieszaczy miodów z różnych krajów obciążających marketowe półki. Tylko on, następni już się nie wygłupiali. Oprócz technologii niezbędna jednak jest znośna cena odpowiedniego badania i obowiązkowo akredytacja. Bez niej badanie nie przedstawia żadnej ewentualnej wartości procesowej. Moje pytanie brzmi: które polskie laboratorium zbada mi miód akredytowaną metodą NMR i ile za to zapłacę. Drugie pytanie dotyczy techniki pobrania reprezentatywnej próbki do badania i kto to powinien zrobić. Dajmy już spokój refundacji KPWP takiego badania i czy wydolę z renty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

"konfabulujesz"

Poczytaj o laboratorium w USA organizacji pszczelarskich. I Polski wątek. OK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wyguglać - podasz link? A tymczasem z innej beczki o konkurencji miodowej:

Miód wielokwiatowy, oryginalnie estetycznie i higienicznie opakowany i neetykietowany, bez nr wet pasieki, bez możliwości uzyskania faktury, okresu przydatności do spozycia, ciekawe, czy należy się paragon. Od pszczelarski(?) z Częstochowy. Ciekawe, czy SB, czy RHD na Allegro, jest NIP, a więc może inna forma? Ciekawe jaka gwarancja, że nie jest to ziołomiod syropowo - inwertowy? „Kup teraz” – pojedyńcza sztuka. Tylko kurierem, brak mozliwosci odbioru osobistego w pasiece.

https://allegro.pl/oferta/plaster-miodu-10117926806#

Marta Nieć

Kosmowskiej 3 lok 76

42-224 Częstochowa

NIP: 9492198678

Gdzieś w tym bloku:

https://www.google.com/maps/place/Ireny+Kosmowskiej+3,+42-200+Cz%C4%99stochowa/@50.8438466,19.1348696,3a,90y,177.98h,101.82t/data=!3m7!1e1!3m5!1smONEyyWXoRCxsSJ8VWG9iQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DmONEyyWXoRCxsSJ8VWG9iQ%26cb_client%3Dsearch.gws-prod.gps%26w%3D408%26h%3D240%26yaw%3D139.10432%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x4710b41928bec323:0xaaf75a943704585a!8m2!3d50.843637!4d19.1351717?hl=pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...