Skocz do zawartości
Chrosniak

"Wielki Spis Zapylaczy"

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw pomyślałem, że ten Wielki Spis Zapylaczy jest robiony w ramach programu Rodzina 500+. w połączeniu z pobraniem materiału genetycznego przez IPN. Ale nie! - szkoda. :wacko:

 

http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/7,116527,20135321,majowka-z-pszczolami.html

 

Zapamiętujemy dr Annę Krzysztofiak i dr Lecha Krzysztofiaka.

To jedno z trzech badań prowadzonych w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy , ufundowanych dzięki tysiącom osób, które wzięły udział w akcji Adoptuj Pszczołę. Poza Społecznym Monitoringiem Pszczół wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim prowadzimy obserwacje zapylaczy na 20 stanowiskach badawczych w 5 województwach Polski oraz badamy obecność czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół w różnych środowiskach i tego, w jaki sposób są one narażone na ich działanie.

Wyniki Spisu będą podstawą do opracowania skutecznych planów ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce.

 

Czy to realny ratunek dla pszczół, czy kolejne warszawskie skubanie brukselki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw pomyślałem, że ten Wielki Spis Zapylaczy jest robiony w ramach programu Rodzina 500+.

 

Czy to realny ratunek dla pszczół, czy kolejne warszawskie skubanie brukselki?

Oczywiście że "skubanie brukselki"  Akcja "adoptuj pszczołę" nie ma nic wspólnego z jej rzeczywistą ochroną. Jest ona tylko nagłośnieniem tematu wtedy kiedy stawia się gdzieś jakieś  urządzenie w którym ewentualnie mogły by zamieszkać dzikie owady użytkowe. Z reguły kończy się to, na wykonaniu kilku zdjęć i niewielkim artykule w lokalnej prasie, kto to, tak bardzo przejął się losem tych owadów, że nawet domek za unijną dotację byłby gotów im postawić.

W tym czasie, kiedy temat stał się "trendy", miałem kilka propozycji, aby wykonać pewną ilość takich urządzeń, gdzie oczywiście kształt i konstrukcja nie były tak ważne, jak otrzymanie dokumentu spełniającego wszystkie wymagania, aby można za to uzyskać dotację.

Większość planowanych transakcji, kończyła się wtedy, kiedy prosiłem o informację jaka będzie dalsza opieka nad zasiedlonymi domkami "adoptowanych owadów"

Bo przecież ich spadająca populacja, wynika nie z powodu braku miejsca w którym może założyć ona gniazdo i wychować potomstwo. To zatrucie środowiska,niekontrolowana chemia, której nadużywa kto chce i jak chce. To wreszcie likwidacja ciągłości pożytku z powodu coraz większym braku bioróżnorodności, powoduje, że kolonie tych owadów w pewnych okresach nie mają z czego żyć, i wtedy giną masowo ,nie mogąc doczekać kolejnego, pojawiającego się źródła utrzymania. To z kolei, ogromne połacie jednorodnych upraw, często roślin z których nic tym owadom przydać się nie może, oraz "randopowanie" całych nieraz posesji, przez "miłośników porządku" niszczy środowisko nie tylko tych owadów, ale także często tych którzy tak "angażują się" w ich rzekomą ochronę.

Tak, jak trudno o rzeczywistą statystykę pszczoły miodnej, tak jeszcze trudniej pokazać , jakie efekty na dłuższą metę mogą dać takie "akcje".

Jedną rzeczą, którą w tej sprawie można powiedzieć , to ile udało się "uskubać" z tej brukselki. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gotów jestem, w ramach jakiegoś unijnego programu, liczyć mrówki... A co, też stworzenie boże które oddziałuje na środowisko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak to właśnie działa. Najważniejsze aby wydrzeć kasę, a czy to komuś na coś potrzebne to już nie jest ważne. Później dowiadujemy się ile to pomocy nam Unia udzieliła, 

i jaką należy mieć dla niej wdzięczność. Ja proponuję aby płacili za liczenie baranów przed spaniem. Wtedy większość mogła by się załapać.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...