Skocz do zawartości
Karpacki

Czym ma być nasze forum ?

130 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, daro napisał:

To on ma rację a nie Wy.

Dokładnie rzecz biorąc, to Wy dwaj macie rację a reszta się myli.

12 godzin temu, daro napisał:

To nie chodzi o uwalenie klubów a umiejscowienie ich w legalnych strukturach . To nie jest karalne ale bezprawne .

😀🤣🤣 To akurat muszę sobie zapamiętać!  😀🤣🤣 

12 godzin temu, daro napisał:

Ja już napisałem musi być wyraźna wola , chęć zmiany i zrozumienia  potrzeby . Bez tego to trzepanie piany .

Jeśli nie ma tej tej woli a zamiast niej jest otwarcie na zmiany i chęć wsłuchania się w zdania innych to co? Od początku powstawania klubów jest absolutne wsparcie zarządu dla powstania zespołu roboczego, który pod kierunkiem entuzjastów "naprawi" obecny  😀🤣🤣  bezprawny, choć nie karalny  😀🤣🤣  stan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaniem psychologow nadmiar emot świadczy o niedjrzałosci emocjonalnej.

 

Do reszty nie ma sensu sie odnosic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Piotr_S napisał:

Dokładnie rzecz biorąc, to Wy dwaj macie rację a reszta się myli.

😀🤣🤣 To akurat muszę sobie zapamiętać!  😀🤣🤣 

Jeśli nie ma tej tej woli a zamiast niej jest otwarcie na zmiany i chęć wsłuchania się w zdania innych to co? Od początku powstawania klubów jest absolutne wsparcie zarządu dla powstania zespołu roboczego, który pod kierunkiem entuzjastów "naprawi" obecny  😀🤣🤣  bezprawny, choć nie karalny  😀🤣🤣  stan.

Nie było mnie kilka dni z racji pilnych prac w tej części pasieki, która jest poza domem, i dopiero po powrocie zobaczyłem , jak szkolił się tu kosztem Polanki, niejaki "Borowy" . Można tylko podziwiać cierpliwość Pana Prezesa i kolegi "robina" z jaką informowali tego , nie wiadomo kogo, o niuansach prawnych związanych ze statutem i zadaniami naszej organizacji. Dziwi mnie to dlatego, że wobec wcześniejszych wystąpień "Borowego" na naszym forum, wielokrotnie dawał on już dowody "sympatii" jaką darzy Polankę i pokazał kilka prób manipulacji, wobec nas i naszego Zarządu. Moim zdaniem powinien Prezes od początku "obdarować " go takim postem jak ostatni do niego kierowany.  Ten "dialog" jaki jest powyżej, dawał mu podobno jakąś satysfakcję, i może to chcieli mu zafundować koledzy z nim dyskutujący. A on sobie jawnie z nas kpi, tak jakby był emisariuszem kogoś komu zależy na rozwaleniu Polanki. Wytyka nam że zajmujemy się czasem sprawami PZP, jednocześnie włażąc bezpardonowo w sprawy naszej Organizacji. Przerabialiśmy to już nie raz , i znów koledzy dają się na to nabrać.  W sprawach poważnych dla funkcjonowania Polanki , nie należy podejmować dyskusji z kimś , kto nie ma twarzy i tożsamości. Już samo to powinno eliminować takiego, do z zajmowania się tym tematem. Jeśli ktoś miał by dobre zamiary i był wobec nas życzliwy, nie chował by się "incognito" tylko z otwartą twarzą znalazł by miejsce i chęć życzliwej dyskusji. Pozdrawiam członków Polanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niezupełnie tak. Już po poście cayose chciałem to napisać ale też mam teraz mało czasu. W takich sytuacjach nie chodzi wyłącznie o dyskusję z adwersarzem ale też o bardzo wyraźne przedstawienie własnego punktu widzenia wobec członków Polanki. Kiedy porozumiewamy się ze sobą, zawsze coś pozostaje niedopowiedziane. Obserwatorzy, nie tylko "obcy", mogą nas zrozumieć nieco opacznie. Jeszcze za czasów naszego arcywroga (moi synowie używali takiego fajnego słowa, kiedy byli mali), zawsze kontynuowałem dyskusję do momentu, kiedy mogę coś wyjaśnić i przekazać lepiej i wyraźniej. Tak więc od pewnego momentu to nie do Borowego raczej było skierowane a bardziej do osób, które nie czytają wszystkiego co tylko pojawia się na forum, ale zaglądają rzadzej i bardziej "po łebkach". Zależy mi po prostu na jasnym przekazie a przecież nie mam nic do ukrycia. robinhuud jak sądzę, też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Piotr_S napisał:

 Zależy mi po prostu na jasnym przekazie a przecież nie mam nic do ukrycia. robinhuud jak sądzę, też nie.

Panie Prezesie. Jeśli ktoś z członków Polanki do tej pory nie był by przekonany o intencjach Prezesa i Zarządu wobec swoich członków, to nie wiem czy warto się nimi przejmować . Może są to właśnie ci, o których "Borowy" pisał ,że tylko dlatego do nas należą, że są tu dobrze obsługiwani w zakresie programów pomocowych". Tych faktycznie nic więcej nie interesuje, i nawet choćby "flaki z siebie wypruwać" , oni i tak pójdą tam gdzie będą widzieli lepszy interes. A jeśli chodzi o coś do ukrycia, to nie my tu coś mamy, tylko właśnie ten adwersarz, musi mieć dość dużo , skoro nawet tożsamości wstydzi się ujawnić. Jednak jak się okazuje , jego chęć szkodzenia nam jest u niego większa , i robi to "zza płotu" . Prawdopodobnie czerpie z tego jakąś chorą satysfakcję .  Chorą , bo co to za satysfakcja, którą nie można się z nikim podzielić.  Taki mam punkt widzenia, z którym nie muszę się chować pod żadną ksywą, czego i innym także życzę. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Borowy napisał:

A do meritum, Karpacki?

Nic?

Gościu podpisujący się "Borowy" . Meritum określone w poscie otwierającym ten wątek brzmi : Czym ma być  NASZE forum". Rozumie pan ? NASZE. A więc członków Polanki.  A nie tych którzy pod ksywą wchodzą , znaczą je i jeszcze uważają , że musimy im dostarczyć papier. Tak to proszę zachowywać się na forum organizacji, do której pan należy, i tam domagać się urządzenia go pod własne dyktando. Proszę wskazać tą własną organizację, wtedy będę mógł na podobnej zasadzie jak pan to robi wobec nas , też pokazać stosowne "meritum".  Proszę więc po kolei, poinformować  kim pan jest i kogo reprezentuje, aby wciąż zadawać tu jakieś pytania?  Będzie jakaś odpowiedź ? Spodziewam się , że "Nic". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie, Karpacki.

Primo. To nie jest forum członków Polanki.

Secundo. Nie ma obowiązku ujawniać na forach internetowych swoich danym osobowych.

Tertio. Twoje życzenie naprawde nic nie znaczy. Nie bede Ci sie spowiadał, bo ani z Ciebie ksiądz ani ze mnie gorliwy katolik.

 

Pytanko, tak na boku : potrafisz dyskutować na argumenty, bez insynuacji, osobistych wycieczek, atakow na osobe z ktorà rozmawiasz ?

Ps. Pytania moge i będe zadawał czy tego sobie Karpacki życzy czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, robinhuud napisał:

Według mej amatorskiej interpretacji prawnej całość rozdrapywanego problemu mieści się w pytaniu: czy stowarzyszenie zwykłe może być oddziałem terenowym stowarzyszenia rejestrowego?.

Cóż oprócz wpisu do rejestru stowarzyszeń zwykłych lokalnego starostwa miałoby niby stać na przeszkodzie?

https://poradnik.ngo.pl/jednostki-terenowe-stowarzyszenia-1538663718732

Zastanow się. 

Stowarzyszenie zwykle (ten nieszczesny klub) i SPP będą zupełnie niezależnymi osobami prawnymi. Klub będzie mogł decyzja zarzadu/prezesa wystąpić z SPP. Co wtedy z majątkiem? To nie tworzenie struktur tylko federacji, o krok od baronatów biorąc pod uwage to iż żadne ciała statutowe SPP nie będą miały żadnego wpływu na poczynania/sytuację w klubie. Pomijam fakt problemów z transferem środkow.

Warto tak motać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

REGULAMIN

SUDECKI KLUBU PSZCZELARZA POLANKA

Postanowienia ogólne

§ 1

Sudecki Klub Pszczelarza Polanka w dalszej części Regulaminu zwany Klubem, powstał w celach towarzyskich. Klub jest członkiem wspierającym Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich "Polanka"

§ 2

Celem Klubu jest:

1. Promocja i wspieranie produktów pszczelich,

2. Pomoc w programach KPWP (zakup leków przeciw warrozie, matek pszczelich z renomowanych pasiek, itp.

3. Propagowanie wiedzy pszczelarskiej,

4. Integrowanie starszego pokolenia pszczelarzy.

5. Pomoc dla nowo wstępujących pszczelarzy w zakresie prawa i pozyskania pszczół w tym dzierżawa rodzin pszczelich.

6. Organizowanie spotkań Klubu w celu integracji środowiska pszczelarskiego.

7. Dzielenie się olbrzymim doświadczeniem starszego pokolenia pszczelarzy z młodymi adeptami pszczelarskimi.

§ 3

1. Czas działalności Klubu jest nieograniczony.

2. Klub nie ma aspiracji do tworzenia stowarzyszenia, zrzeszenia lub innego uregulowania prawnego.

3. Klub prowadzi swoja witrynę internetową:  www.walbrzych.cba.pl

Członkostwo

§ 4

1. Przynależność do Klubu jest dobrowolna.

2. Członkiem Klubu może zostać każdy pszczelarz lub sympatyk pszczelarstwa, który zapoznał się z regulaminem Klubu i zaakceptował go.

3. Wypełnił odpowiedni formularz zgłoszeniowy i uzyskał akceptację władz Klubu.

4. Opłacił składkę członkowską, ulową, wpisową.

§ 5

1. Wysokość składki jest zmienna.

2. Składka członkowska i ulowa jest opłatą jednorazową na okres 1 roku.

3. Sympatyk Klubu opłaca tylko składkę członkowską.

§ 6

Wysokość składek ustala tylko i wyłącznie Zarząd Klubu.

§ 7

Członek Klubu ma prawo:

1. Otrzymać refundacje z programów KPWP

2. Zgłaszać swoje propozycje dotyczące zmian w funkcjonowaniu Klubu.

3. Brać udział w spotkaniach Klubu,

4. Otrzymywać informacje na temat stanu finansów Klubu i wszelkich działań prowadzonych przez Klub,

5. Do korzystania (reklamowania) swojej pasieki na stronie Klubu,

§ 8

Członek Klubu ma obowiązek:

1. Przestrzegać niniejszego Regulaminu Klubu.

2. Mieć zarejestrowanym u PLW (nie dotyczy sympatyków pszczelarstwa)

3. Dbać o dobre imię Klubu oraz godnie reprezentować Klub przed innymi pszczelarzami.

4. Czynnie uczestniczyć w pracach Klubu.

5. Terminowo opłacać wszelkiego rodzaju składki.

6. Przestrzegać terminów w realizowanych projektach.

§ 9

W szczególnych wypadkach członek Klubu może zostać pozbawiony członkostwa.

Może to nastąpić w przypadku stwierdzenia:

1. Rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących Klubu lub jego członków.

2. Działalności na szkodę Klubu, w szczególności godzących w jego dobre imię,

3. Zachowania niegodnego członka Klubu, (arogancja, bezczelność, mówienie nieprawdy, poniżanie innych członków, łamanie prawa weterynaryjnego oraz nieprzestrzeganie niepisanej etyki pszczelarskiej)

4. Nie opłacenia ustalonej składki członkowskiej, ulowej lub innych ustalonych składek.

§ 10

Członek Klubu może zrezygnować z członkostwa informując Władze Klubu o tym fakcie. W związku z tym faktem członkowi Klubu nie przysługuje zwrot zapłaconej składki.

Władze Klubu i reprezentacja

§ 11

1. Władzami Klubu jest Zarząd.

2. Zarząd przekazuje informację finansowo - organizacyjną na walnym zebraniu.

3. Klub nie posiada komisji rewizyjnej ani sądu koleżeńskiego.

4. Władza Klubu to: Prezes Klubu, Sekretarz Klubu, Skarbnik Klubu.

5. Wszelkie ważne decyzje dotyczące Klubu ustala tylko Zarząd na odrębnym posiedzeniu.

6. W sprawach nieuregulowanych ostatnie słowo ma Prezes Klubu

§ 12

Klub na zewnątrz reprezentuje jego Zarząd.

§ 13

1. Zarząd Klubu pełni swoją funkcję społecznie.

2. Zarząd ma prawo wykorzystać do 20% roczne środków finansowych Klubu na cele reprezentacyjne.

3. Majątkiem Klubu dysponuje tylko i wyłącznie Zarząd Klubu.

4. Majątek Klubu w przypadku rozwiązania Klubu zostanie przekazany w całości na organizacje pożytku publicznego wedle uznania członków Zarządu w głosowaniu tajnym.

Postanowienia końcowe

§ 14

1. Danymi osobowymi administruje Zarząd Klubu a podane informacje osobowe są wykorzystywane wyłącznie do celów ściśle związanych z działalnością Klubu.

2. Klubowicze nie mają możliwości głosowania a funkcjonowanie Klubu oparte jest na wzajemnym zaufaniu klubowiczów do Zarządu Klubu.

3. W sprawach nie uregulowanych niniejszego regulaminu, Zarząd Klubu ma decydujące zdanie.

§ 15

O wszelkich zmianach w regulaminie, członkowie Klubu zostaną poinformowani na Walnym zebraniu.

 

Naprawdę bardzo pouczająca lektura.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2021 o 21:07, Piotr_S napisał:

Wcale nie trzeba. Może to być stowarzyszenie zwykłe. Wtedy wystarczy zarząd (bodajże dwuosobowy) i regulamin. Taki +/- jaki już mają sudeccy.

Taki jak sudeccy ? Czytał go prezes?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2021 o 18:47, Piotr_S napisał:

 Każdy członek klubu jest ponadto członkiem Stowarzyszenia. Zobowiązanie klubów do przestrzegania statutu Polanki jest więc oczywiste. Jeśli ktokolwiek będzie potrzebował opieki Sądu Koleżeńskiego, dostanie ją od Stowarzyszenia. Komisja rewizyjna SPP Polanka ma pełne uprawnienia dotyczące kontroli całego stowarzyszenia a więc również klubów. 

Jak to się ma do tego :

 

 

Członkostwo

§ 4

1. Przynależność do Klubu jest dobrowolna.

2. Członkiem Klubu może zostać każdy pszczelarz lub sympatyk pszczelarstwa, który zapoznał się z regulaminem Klubu i zaakceptował go.

3. Wypełnił odpowiedni formularz zgłoszeniowy i uzyskał akceptację władz Klubu.

4. Opłacił składkę członkowską, ulową, wpisową.

 

Prezes konfabuluje czy nie czytał tego pożal się Boże regulaminu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Borowy napisał:

Zastanow się. 

Stowarzyszenie zwykle (ten nieszczesny klub) i SPP będą zupełnie niezależnymi osobami prawnymi. Klub będzie mogł decyzja zarzadu/prezesa wystąpić z SPP. Co wtedy z majątkiem? To nie tworzenie struktur tylko federacji, o krok od baronatów biorąc pod uwage to iż żadne ciała statutowe SPP nie będą miały żadnego wpływu na poczynania/sytuację w klubie. Pomijam fakt problemów z transferem środkow.

Warto tak motać?

Według mojej skromnej wiedzy konfabulujesz, albowiem stowarzyszenie zwykłe nie ma osobowości prawnej, więc gadka o "zupełnie niezaleznych osobach prawnych" nie ma sensu.

https://mfiles.pl/pl/index.php/Osoba_prawna

Kończę dyskusję w tym wątku, dlatego że zdryfowala i nie ma nic wspolnego z tematem, a to co się dzieje ma nieznany mi cel i nie chcę być z tym kojarzonym😉😜.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, moj błąd.

Winno być : "zupełnie niezależne od siebie byty" i znow wszystko ma sens.

Ale rozumiem ten strategiczny odwrót ;- )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Borowy napisał:

Prezes konfabuluje czy nie czytał tego pożal się Boże regulaminu ?

Dość!

Kim jest Borowy który będzie nas pouczał?

Przez ponad 9 lat Klub istniał dzięki ludziom którzy chcą aby trwał. Członkom nie przeszkadza regulamin, co więcej jest nas coraz więcej a wyimaginowanemu Borowemu to przeszkadza. 

To jest tak. 

Psioczy się na polityków ale na wybory się nie chodzi. Albo nie rzuca się na tacę ale księdza chce się rozliczać z niej itp. Taki jest Borowy.

Tak więc uważam, że tę dyskusję z iluzorycznym Borowym należy zakończyć.

Bez odbioru.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się Jokaz. Nie daje na tace.

Ps. Wiesz ze zapomniałeś wpisać cos o wyborach ? Tam nie ma nic o wyborach :-))) funkcja dożywotnia?

Taki mały dyktatorek z Ciebie wylazł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako założyciel tego wątku proszę administratora o jego zamknięcie.  Jeżeli administrator tego nie zrobi, potwierdzi tym samym stwierdzenie anonima "borowego "  że to forum nie jest członków Polanki".   Jeżeli tacy anonimowi użytkownicy mają tu dyktować co nam wolno a co nie, to udzielanie się na takim forum mnie nie interesuje. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Borowy napisał:

Zamiatanie pod dywan godne PZP.

My nie mamy nic do "zamiatania pod dywan"  Jedyną rzeczą którą tu trzeba zrobić to pozbyć się śladów tego , czym "obdarowują nas  tacy "goście " jak np. "Borowy".  Tyle że nie pod żaden dywan, a normalnie do kubła..  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Karpacki napisał:

Jako założyciel tego wątku proszę administratora o jego zamknięcie.  Jeżeli administrator tego nie zrobi, potwierdzi tym samym stwierdzenie anonima "borowego "  że to forum nie jest członków Polanki".   Jeżeli tacy anonimowi użytkownicy mają tu dyktować co nam wolno a co nie, to udzielanie się na takim forum mnie nie interesuje. Pozdrawiam.

Zamknięcie, czy usunięcie/ukrycie? Jestem otwarty, ale potrzebna byłaby też zgoda innych uczestników. Rozumiem, że @darojest przeciw, @Borowy też, pozostają jeszcze @robinhuud, @jokaz, @cayose, @Atena, @jjb, @lech, @Saute... pewnie kogoś jeszcze pominąłem. Wasze zdanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
10 godzin temu, Karpacki napisał:

Jeżeli administrator tego nie zrobi, potwierdzi tym samym stwierdzenie anonima "borowego "  że to forum nie jest członków Polanki"

To jest forum publiczne . Forum członków Polanki ( choć raczej o potwierdzonej tożsamość) dostępne po zalogowaniu. 

 

W dniu 18.06.2021 o 08:55, Piotr_S napisał:

Od początku powstawania klubów jest absolutne wsparcie zarządu dla powstania zespołu roboczego, który pod kierunkiem entuzjastów "naprawi" obecny  😀🤣🤣  bezprawny, choć nie karalny  😀🤣🤣  stan.

Sam powstanie jak feniks z popiołów .

A tak na marginesie macie dowody że  borowy nie należy do Polanki ?

W dniu 18.06.2021 o 08:55, Piotr_S napisał:

Dokładnie rzecz biorąc, to Wy dwaj macie rację a reszta się myli.

To nie ja zadaję pytania a borowy . Nie jestem tu stroną w sporze . Jak nie po myśli to pytania tendencyjne .

Proszę nie mieszać mnie do pomysłów Karpackiego . Po to jest na forum administracja tu członkowie zarządu Polanki. Dla mnie możecie nawet wywalić moje konto . Mi to lotto . Żyję w realu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr_S napisał:

Zamknięcie, czy usunięcie/ukrycie? Jestem otwarty, ale potrzebna byłaby też zgoda innych uczestników. 

Nie chodzi mi o usunięcie tylko spowodowanie aby w tym wątku nie można było więcej pisać. Niech pozostanie do odczytu, jako dowód sympatii, jaką darzą nas nie członkowie naszej organizacji.  Co do "Daro" to on zdążył się już wypowiedzieć , że mu wszystko "lotto".  Jest to też postawa godna członka, który podpisując deklarację, bierze na siebie obowiązek dbania o dobre imię organizacji do której się wstępuje. Ale to jego problem. Pisze że żyje w realu, ale aby ten real pokazać , nie może się obejść bez memów. Jak myślę, inni użytkownicy nie będą mieli nic przeciwko, jeżeli wątek pozostanie do odczytu, tylko bez możliwości dalszego pisania w nim.  Kuriozalne jest pytanie "Daro":  "Macie dowody że Borowy nie jest członkiem Polanki"?  Co za paranoja. To takie "dowody" należy zbierać???  Mi się wydawało , że te dane powinny znajdować się w profilu jaki podaje użytkownik.  Borowy wielokrotnie przyznaje się do manipulacji.  Uważam że jest to obelżywe wobec pozostałych użytkowników i członków Polanki. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nasze forum?"- czyli pszczelarzy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej czy Polanki?  Ja  uważam że ogólnodostępne... Jeżeli zapadnie jakaś decyzja że TYLKO Polanki to przyjmę to beznamiętnie/chłodno/rzeczowo ale przy pełnym braku wiary że miałoby szerszy sens w wymiarze społecznym.  

   Uważam, że w ocenach " ...naszego forum..." decydowały emocje/impulsywność/jakiś niczym nie uzasadniony ferment a nie merytoryczna troska o to by spełniało ono funkcję tego o czym pisałem czyli "forum  winno być płaszczyzną wymiany poglądów o kierunkach ROZWOJU pszczelarstwa".  Zmęczeni wyszukiwaniem argumentów przeciw adwersarzom postulują jego zamknięcie.  Ja też!  Nie wywalać ale zamknąć. Takiej młocki nie ma sensu kontynuować...

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...