Skocz do zawartości
robinhuud

Polska Izba Miodu

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka lat temu stwierdziłem, że została powołana Polska Izba Miodu. Organizacja na formule stowarzyszenia, sugerująca swoje jakieś powiązania z pszczelarstwem. Istniała ona zarejestrowana pod numerem KRS 0000407817. Wydawało mi się, że głównym celem tej organizacji zrzeszającej nie pszczelarzy, a handlarzy miodem był tani zakup zbiorowy miodów w różnych krajach i sprzedaż ich z większym zyskiem. Organizacja ta została wykreślona bez specjalnego rozgłosu w mediach pszczelarskich z rejestrów sądowych w listopadzie 2013 roku i zapomniałem o niej. Ostatnio wyguglałem w necie nową starą znajomą – Polską Izbę Miodu. Coś mi nie pasowało, więc postanowiłem jej się przyjrzeć. Okazało się, że niedawno bez szumu medialnego w 2020 roku została zarejestrowana nowa organizacja o starej nazwie pod nowym numerem KRS 0000831376. Więcej informacji można uzyskać w państwowej wyszukiwarce pod adresem: https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/ wpisując numer KRS, stawiając ptaszka w kwadraciku „stowarzyszenia, inne organizacje społ. i zawodowe, fundacje, ZOZ” i wkapczając się myszką.

Organizacja ta ma na swej witrynie internetowej:

http://izbamiodu.org.pl/pl

różne informacje, jednak nie ma statutu, czy jakiegoś regulaminu członkostwa. Tak sobie myślę, że może dobrze by się stało, gdyby do Polskiej Izby Miodu wstąpiła nasza Polanka. Gdyby Polska Izba Miodu miała status organizacji pożytku publicznego – chętnie bym ją wsparł 1%-em podatku. Mają takie wzruszające posłannictwo pszczelarskie, szczególnie w zakresie jednoczenia pszczelarstwa pochodzącego z krajów UE i niepochodzącego z tychże. Ale czy Polankę przyjmą i czy stać nas na składkę organizacyjną w tym stowarzyszeniu? Myślę, że taka organizacja powinna czerpać pełną garścią z pszczelarskiej części odpisu rzepakowego FPRO im. min. Ardanowskiego. Przecież chodzi o promocję eksportu polskiego miodu. 28 lutego b.r., a więc miesiąc temu, nowej Izbie strzelił roczek, ale jakoś tak z powodu pandemii bez fajerwerków. Może ta organizacja pszczelarska wyjdzie z cienia i na starannie kupażowanych mieszaninach miodu spotykanych na każdym kroku w marketach pojawi się rekomendacja Polskiej Izby Miodu, albo jej banderola gwarancji jakości?. Żal byłoby się nie załapać. My pszczelarze powinniśmy się jednoczyć. Albo ustalić i jakoś zaklepać prawnie co to właściwie znaczy "pszczelarz".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...