Skocz do zawartości
choper1988

Czyszczenie styropianowych elementów ula

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie macie doświadczenia z czyszczeniem elementów ula ze styropianu?

czy używacie myjek parowych czy czegoś innego? 
Jeżeli myjek parowych to jakich i z jakimi środkami łączycie wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Rapicid ma detergent który ułatwia mycie. stężenie zgodnie z etykietą.

Czyszczenie i dezynfekcja po osypanej rodzinie przy widocznie zanieczyszczonych kałem elementach ula:

Najpierw mechanicznie usuwam zabrudzenia szpachelką lub szczotką, następnie obficie spryskuję całą powierzchnię roztworem Rapicidu i wody 1:100,  pozostawiam na 1/2 h, po czym myję ponownie w roztworze o stężeniu 1:200,  na koniec płukanie w czystej wodzie i osuszanie na słońcu.

Elementy ula, które nie są zabrudzone (np. dennice z zimowym osypem z rodzin zdrowych) po oczyszczeniu z osypu zanurzam na chwilę w roztworze 1: 100 tak by preparat dotarł we wszystkie zakamarki, odstawiam na 1/2 h, po czym obficie spłukuję czystą wodą i suszę na słońcu.

https://hodowca.vet/tag-produktu/rapicid/?gclid=CjwKCAiAgc-ABhA7EiwAjev-j9Tl13EVuTAl2jMo3OBAmHqhvL3IK2Bm5zErTd3nSHsFxjpS8chWdRoCOgAQAvD_BwE

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2021 o 22:42, KrystynaS. napisał:

Mycie w 2% ługu sodowym, neutralizacja w kwaśnej wodzie ( woda + ocet spirytusowy), przepłukanie  wodą

i wystawienie na słońce.

Dziękuję za odpowiedź, roztwór się sprawdza. Stosuję do tego na sam koniec Virkon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw myję roztworem płynu do  mycia naczyń - miętowym Ludwikiem. Przy myciu szoruję miękką szczotką. Spłukuję wodą. Po wysuszeniu odkażam denaturatem bez barwnika. Następnie myję ponownie roztworem miętowego Ludwika i dobrze spłukuję. Używam ciepłej wody i szczotką nie szoruję zbyt intensywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Tomasz_J napisał:

[...] Po wysuszeniu odkażam denaturatem bez barwnika[...]

Stosowanie denaturatu do styropianu to kiepski pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz Kolego napisać dlaczego? Być może nieświadomie popełniam jakiś błąd.

Odkażam denaturatem od bardzo wielu lat i nie zauważyłem negatywnych skutków. Oczywiście, robiłem na początku próby, czy styropian reaguje z denaturatem.

Być może, gdybym moczył kilka godzin w denaturacie, to zaszła by jakaś reakcja chemiczna.

Dla mnie jest taki plus, że denaturat rozpuszcza resztki propolisu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...