Skocz do zawartości
maniek_mb

Dopłata do ula

281 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, daro napisał:

Mi tam szwabski sznyt się nie podoba

Daro myślisz, że mi się podoba. Nie wierzę w te tabuny pędzące po 20 zł od ula.  Każdy rolnik ma numer producenta i co? I tak nie wiadomo, ilu mamy rolników w Polsce. A tu taka troska. Z drugiej strony jak złapią tego niewielkiego producenta z prosiakiem lub  cielakiem, poza systemem IRZ  to sąd i kara, nie ma zmiłuj. Troskliwi już boją się prokuratorów i sadów. Wszystko w trosce o pszepszczelenie i pszczelarzy. A króliczek kica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde rozwiązanie będzie miało wady. Każdy będzie miał swój punkt widzenia ale, czego jestem pewny, że tkwienie w tym marazmie na pewno jest najgorsze. Wyzwolenie jakiejś aktywności, choćby przez wprowadzenie dopłat, może spowodować że ruszą inne tematy związane z pszczelarstwem. 

  Uaktywnił się Parlamentarny Zespół który, choć w różnych składach był "sobie a muzom" udającym jakąś aktywność.  W naszym "dolnośląskim piekiełku" widać duże zaangażowanie Izby Rolniczej.  Niestety, nie wszystkie organizacje pszczelarskie chcą się włączać udając wciąż że są "panami na włościach". Takie podejście skutkuje później  "zajazdami/napadami/agresją".  Niejeden taki zagończyk traci pasiekę... a inny zyskuje infamię w środowisku.   Ot taki Bliski Wschód... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, cayose napisał:

Jak będzie wyglądała procedura?

Aktualne dane pod linkiem.  https://pzp.biz.pl/2021/05/20/rada-ministrow-przyjela-rozporzadzenie-ustanawiajace-doplate-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich/

Jak będzie wyglądała procedura , będzie ujęte w rozporządzeniu wykonawczym. Znając życie, procedura będzie taka , że wielu pszczelarzom , posiadającym mniej uli , nie będzie się opłacało jej wszczynać. I o to chyba również chodzi. Jak myślę , kwota dopłaty będzie przekazywana przelewem, a tu już wyłącza duży procent potencjalnych beneficjentów.  Mnie bardziej ciekawi , w jaki sposób będzie zabezpieczone , aby figurujący ze swoimi pszczołami w kilku organizacjach, nie brali tej dopłaty w każdej z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Szacowny Kolega nie zrozumiał.

Tu żadne organizację nie mają nic do powiedzenia. Człowiek ma u PLW wpis idzie do AR i już. A czy będzie minimalna ilość rodzin? Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, robert napisał:

Szacowny Kolega nie zrozumiał.

Szanowny Kolego . Nie można zrozumieć czegoś , czego jeszcze nie ma. Jak będą przepisy wykonawcze , to postaramy się je zrozumieć. Na razie można się tylko domyślać na podstawie innych rozwiązań. Pożyjemy, zobaczymy czy rzeczywiście będzie to takie proste? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Jestem amatorem. Pszczoły trzymam raczej z tradycji rodzinnych niż z chęci zysku. Dla przyjemności. Choć nie powiem ......

Od Szanownego Kolegi kupiłem trochę wosku. Przedniej jakości. W latach minionych. Więc mam szacunek i do Kolegi Szanownego i Jego wykładów.

Jak mam inne zdanie , to proszę wybaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 maja 2021 w Dz.Us. poz. 926 zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19.05.21 ....

....wprowadzające nowe formy wsparcia dla;  pszczelarzy...

      I tu apel; aby jakiś biegły w sprawach rolnych jurysta przetłumaczył, z urzędowego na chłopskie, wszystkie niuanse owego rozporządzenia mniej kumatym trzymaczom pszczół.  Zapewne  będzie wielu  zainteresowanych... 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Czego  Szacowny Kolega oczekiwał?

W prostej dziedzinie ukryli jaj zwykle jakieś dla nich korzyści. Co tu pszczelarz za 20 zł będzie dochodził ? Panu nie wstyd Panie Atena?

Jutro ogłoszą wieli sukces pomocy , pszczelarzom . A Pan jesteś agent 'niemiecki" hahaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego się mam wstydzić - że chciałbym jasnej wykładni / czyli jak krowie na rowie?/  Chyba nie jestem posądzony że chce ograbić budżet Najjaśniejszej - biegnąc zgłosić 10 rodzin?  Na temat sensu/potrzeby/uzasadnienia dopłat pisałem wcześniej... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Szacowny Kolego o nic nie jest posądzany z mej strony.

Jasna prosta sprawa 20 zł na ul dla przezimowanej rodziny pszczelej jest doklejona jakimiś dokładkami biznesowymi . To jest hańba i grzech.

Ciekaw jestem co tam , kłamczuchy ukryły?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba z ciekawości raz złożę taki wniosek na przezimowanych 5 uli - zgodnie z prawdą, tak jak złożyłem raz o darmową węzę marszałkowską. Dla rozpoznania procedur i stopnia upodlania beneficjenta. Tu upodlanie może zostać wyeliminowane poprzez eliminację z pośrednictwa WZP Poznań (naliczanie prawem kaduka dodatkowych opłat dla pszczelarzy niezrzeszonych w PZP i odbiór towaru w abstrakcyjnym miejscu). Jak na razie brak wzoru wniosku pod sugerowanym adresem ARiMR lub nie umiem znaleźć. Gdyby ktoś, coś - meldujcie krajany😀:

https://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładana ilość kasy na „dylonowe” (od nazwiska apidobrodzieja) jest większa niż na KPWP i wynosi circa 35,5 milionów. To oznacza przyjęcie hipotezy o bycie w Polsce 1 770 tys przezimowanych rodzin. (ewentualnie minus nieznany koszt obsługi programu) Przy zwiększonej konsumpcji dylonowe 20 zł/ul ulegnie korekcie w doł. Jestem ciekaw rzeczywistej skali konsumpcji, bo przy niskiej (a taką przewiduję - liczą się zgłoszenia tylko do końca czerwca, a więc pełnia pszczelarskich żniw) nie przewiduje się korekty dylonowego w górę. Będzie kolejna abstrakcyjna liczba określająca ilość uli i ilośc pszczelarzy w Polsce. Ciekawe jakie będzie udylonowienie Polanki. Powinniśmy być naturalnie lepsi od innych organizacji z powodu większej kompatybilnosci komputerowej i netowej członka z ARiMR-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Atena napisał:

Chcieliście dopłat to je macie ... a teraz jako samorządni/samowładni/samo...coś tam jeszcze, radźcie sobie.

Nic tylko pozazdrościć poczucia szczęścia i satysfakcji ,panu Atenie, który nie chciał tych dopłat, a jednak też je ma.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze wypadałoby znaleźć gdzie ja napisałem że jestem przeciw dopłatom? Zawsze byłem ZA!!!  Problem w procedurach a to inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procedury to osobny temat, ale dopóki nie są znane, dopóty nie ma o czym dyskutować. Naszą intencją zawsze było wsparcie nie powiązane z jakąkolwiek organizacją pszczelarską. Każdy pszczelarz na własną rękę powinien móc się o to wsparcie postarać, podobnie jak robi to każdy rolnik. Na razie więc wszystko idzie zgodnie z tymiż intencjami. Cały czas uważam, że ten program jest w stanie policzyć pszczelarzy. Jeśli w pierwszym roku to się nie uda, ARIMR wypracuje jakąś skuteczniejszą metodę. Np. ułatwienie w składanych wnioskach. Nie wykorzystanie tego mechanizmu do zbudowania jednorodnej bazy danych, takiej z której będą mogli korzystać również PLW i weterynaria, oraz z czasem również sami pszczelarze byłoby już głupotą.

Ci z pszczelarzy, któzy nie są rolnikami mogą nie wiedzieć, że wsparcie dla rolników to też nie jest droga usłana różami. Na wiele rzeczy trzeba się zdecydować, wielu warunków dotrzymać i nie zawsze łatwe biurokratyczne wymagania wypełnić. To nie są "money for nothing". Wielkość wsparcia dla pszczelarstwa obecnie ma absolutnie drugorzędne znaczenie. Sądzę, że 35 mln (nawiasem mówiąc +/- właśnie tyle obecnie wynosi budżet KPWP) w pierwszym roku jest absolutnie nie do wykorzystania. Osobiście jednak namawiam wszystkich do sięgnięcia po te pieniądze, bo w moim mniemaniu jest to wsparcie nie tylko dla Was ale też dla Państwa w ujęciu (nie zawaham się) patriotycznym. Tu nie chodzi o pieniądze, które są miłym benefitem dla pszczelarzy. Tu chodzi o świadomość pszczelarstwa jako takiego na poziomie Państwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Może tu jakiś prawnik jest i rozkmini co tam kłamczuszki dopisały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.05.2021 o 19:49, robert napisał:

Jasna prosta sprawa 20 zł na ul dla przezimowanej rodziny pszczelej jest doklejona jakimiś dokładkami biznesowymi . To jest hańba i grzech.

Ciekaw jestem co tam , kłamczuchy ukryły?

 

Wszyscy   na tym forum wiedzą, że nie ukrywałem moich sympatii do dopłat .Nie wierzyłem ,że UE jest przeciwna dopłatą do rodzin pszczelich.  Nie wierzę w dobre chęci Dylona i innych prezesów czy profesorów, tak zmartwionych losem pszczół i pszczelarzy, że łaskawie przyczynili się do dotacji, aż 20 zł. To nie oni .To sytuacja, dobra wola władz, naciski tysięcy szaraczków i mediów wymogła. Dobrze, że jest ,nie ma co wybrzydzać a chwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy szydzą, że to tylko 20zł ale lepszy rydz niż nic. W sumie jestem mega zszokowany że Dylonowi udało się to załatwić. Bo przecież od lat się o tym mówiło i mówiło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
10 minut temu, cayose napisał:

Niektórzy szydzą, że to tylko 20zł ale lepszy rydz niż nic

Podważone jest to wieczne - nie wolno , UE zabrania .

Choć jak chodzi o pieniądze to mam jak są w moim portfelu trzymanym mocno w garści .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, cayose napisał:

 W sumie jestem mega zszokowany że Dylonowi udało się to załatwić. Bo przecież od lat się o tym mówiło i mówiło. 

Jak myślę "udało by się " dużo wcześniej , tylko że poprzednicy nic w tej sprawie nie robili, tylko bezczelnie kłamali  całe środowisko  że nie wolno. Podobnie jak wielu innych tak tego kłamstwa nikt im nie wypomni.  A tego co zyskali przez to "nie wolno" , nikt im nie odbierze. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tarczewski napisał:

To sytuacja, dobra wola władz, naciski tysięcy szaraczków i mediów wymogła. Dobrze, że jest ,nie ma co wybrzydzać a chwalić.

Tu z kolegą się zgodzę. Wertując internet dokopałem się do wielu interpelacji poselskich w których padały pytania do ministra rolnictwa o dopłatę do rodziny pszczelej. Wielu posłów i posłanek angażowało się w sprawy dopłat.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...