Skocz do zawartości
maniek_mb

Dopłata do ula

281 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z zacnych bywalców tego /i innych portali pszczelarskich/ napisze, dużymi literami, w jakiej dziedzinie/temacie pszczelarskim jest jakiś ład/normalizacja??? Co się człowiek odwróci to... pełna samorządność czyli każdy robi co chce powołując się na to co mu wygodnie bo i tak nikt niczego nie respektuje.

 Jaskółką w tej plątaninie interesów i pretensji zaczyna się wykluwać sprawa węzy i wosku. Czy przeżyje? Mam nadzieję... 

Sprawa dopłat? Dobrze że "coś  się stało"!  Nie optuję "za"  dlatego że liczę na kasę / 200 złotych polskich  moich domowych finansów nie podbuduje/! Uważam, że taka forma wsparcia daje równe szanse wszystkim. Trudniej o kanty, przekręty. Parokrotnie miałem propozycję nie do odrzucenia; ja ci niby sprzedam /matki/odkłady/, ty niby kupisz i będzie OK. Będzie szansa aby się policzyć bo szacunki "dobytku" pszczelarzy i ilości trzymających pszczoły są bardzo rozbieżne / w projekcie wyczytałem że 82 000 pszczelarzy może liczyć na wsparcie!!!/. Przy zidentyfikowaniu stanów może będzie łatwiej popracować nad zasadami wędrówek z pszczołami. Najazdy gości(!) na tereny gdzie jest pożytek z terenów przepszczelonych to normalka. Skutki często opłakane /jak po weselu lub komunii/.  Trudniej będzie ukraść - bo skąd się naraz komuś okociło?  Kto uważa że mało bo pszczół jeszcze przybędzie - trudno wolny rynek. W moim nie bardzo podłym mieście zamknięto trzy supermarkety - było ich ZA DUŻO a ktoś liczył na zysk. Tych 20 zł to za zapylanie środowiska co nie wyklucza odpłatności między pszczelarzami a właścicielami np. sadów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Środowiska pszczelarskie od lat apelowały do władz państwowych o bliższe zainteresowanie się ich problemami, również z tego powodu, że same nie były w stanie sobie z nimi poradzić. Pamiętam migawkę z marszu w obronie pszczół - jeden z manifestujących pszczelarzy na pytanie dziennikarza dlaczego maszeruje odpowiedział, po to aby zwrócić uwagę władz na niedostateczną troskę  i ochronę pszczelarstwa ze strony państwa. Bardzo wtedy mi się ta wypowiedź podobała i nadal się podoba ponieważ uważam, że utrzymywanie zapylaczy w przyrodzie (a tym się głównie zajmujemy i taka jest główna korzyść z naszej pracy) powinno być kwestią istotną dla państwa, ze wzgledu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i zachowania jakości środowiska naturalnego dla wszystkich jego obywateli, kwestią tej samej rangi co bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, sprawna komunikacja i infrastruktura.

Rozporządzenie, które jest tutaj poddawane krytyce i nieco spóźnionej konsultacji właśnie w tym kierunku zmierza: władze państwowe asygnując fundusze siłą rzeczy zaczną sie naszej branży bliżej przypatrywać.

Czy skutkować to będzie eliminacją patologii czy też odwrotnie ich nasileniem, lub powstaniem nowych, czas pokaże. Niestety nie da się tutaj zastosować znanej nam metody ustanowienia grupy kontrolnej i np. wyłączenia przepszczelonej Małopolski z projektu po to aby sprawdzić jak w praktyce to wsparcie finansowe zadziała. Ponieważ wsparcie udzielane będzie na wniosek zainteresowanego taką grupę kontrolną będą mogły stanowić gospodarstwa, które o pomoc się nie zwrócą. Mam nadzieję, że moi przedmówcy tak bardzo sceptyczni wobec pomocy państwowej, będą konsekwentni w swoich przekonaniach i o pomoc się nie zwrócą, tak jak pewnie do tej pory nie zwracali się o refundacje z KPWP. 

A skoro już o KPWP - pomoc do przezimowanej rodziny pszczelej kierowana do wszystkich pszczelarzy niezależnie od ich przynależności organizacyjnej, bez patologii związanych z pośrednictwem organizacji pszczelarskich i bez reglamentowania na jakie cele ma być wydawana jest dużo doskonalszą i sprawiedliwszą formą pomocy od tej jaką mieliśmy do tej pory. Gdyby tak jeszcze całkowicie zlikwidować KPWP...

Czy ta niewielka rekompensata za utrzymywanie zapylaczy wpłynie na nadmierny wzrost ilości rodzin? Wpłynie raczej na to, że z tzw. szarej strefy wynurzą się pasieki nigdzie dotąd nie rejestrowane. Pewnie  powstanie w końcu rzetelna baza polskich pasiek, państwo będzie przecież jakoś musiało sprawdzać zasadność przyznawanej rekompensaty. Taka baza może być narzędziem do prawdziwej racjonalizacji wędrówek, niwelowania przepszczelenia, zapobiegania chorobom.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrażenie, że Pan Jacek Parszewski z MRiRW stracił cnotę. Z dnia na dzień okazało się, że nas latami okłamywał mówiąc że UE nigdy się nie zgodzi na żadną dopłatę do ula. Ministrowie się zmieniali, a on twierdził i twierdził, aż nastał minister Puda, który chyba robi cuda. Doplata do ula to kierowanie strumyka publicznych pieniążkow bezpośrednio do pszczelarzy z pominięciem przypszczelarskich przemysłowych cwaniaków i robiących użytek z nędznej władzy bonzów organizacji pszczelarskich. Oczywiście kosztem niezrzeszonych w wiodącej organizacji z pozwem do sądu o kuratora nad zarządem. Chyba nasz dobrodziej Pan Jacek wie, co dżentelmeni robią w podobnych sytuacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, czarg napisał:

Czy skutkować to będzie eliminacją patologii czy też odwrotnie ich nasileniem, lub powstaniem nowych, czas pokaże. Niestety nie da się tutaj zastosować znanej nam metody ustanowienia grupy kontrolnej i np. wyłączenia przepszczelonej Małopolski z projektu po to  Taka baza może być narzędziem do prawdziwej racjonalizacji wędrówek, niwelowania przepszczelenia, zapobiegania chorobom.

Kiedy o "przepszczelonej Małopolsce" piszą ludzie którym się wydaje że "wiedzą" co w pszczelarstwie się dzieje, to mnie specjalnie nie dziwi, ale kolega "czarg" powinien być zorientowany, aby wiedzieć skąd biorą się te brednie o jakimś przepszczeleniu.  Gdyby nie RODO, mógł bym tu wymienić całą listę tych , którzy tworzą to wrażenie, poprzez przynależność do kilku organizacji pszczelarskich, gdzie wszędzie wykazują posiadanie tych samych rodzin pszczelich i w efekcie zawyżają statystyki , przynajmniej w |Małopolsce o kilka tysięcy rodzin pszczelich. Jednym z dowodów na to, jest zresztą obecność na tym forum podpiętego wątku, dla tych którzy należą do więcej jak jednej organizacji. Podobnie zresztą, jest także w innych terenach, ale tu w Małopolsce jest to szczególnie widoczne ponieważ jest tu wiele organizacji o różnym charakterze , i wielu z tych członków należy do kilku, wszędzie starając się pełnić jakieś funkcje. Niektóre pasieki , wykazywane są w trzech miejscach , a z reguły są to pasieki duże , które znacząco wpływają na statystykę w tym terenie.  Nie tylko tu się tak dzieje. Znane są przypadki, gdzie ta sama pasieka wykazywana jest przez kilka osób z rodziny, bo każdy z nich ma jakiś interes w tym aby pokazywać że jest właścicielem pewnej ilości uli. Kolejnym elementem zniekształcającym statystykę w ramach pasiek zgłoszonych do PLW, są pasieki po zmarłych pszczelarzach.  Takich pasiek nikt nie wykreśla z listy PLW, a po sprzedaniu jej , jest na nowo rejestrowana , czasem u kolejnego PLW, lub nawet u tego samego i figuruje kilkakrotnie.  Nie wchodząc w szczegóły, które czasem są niesamowicie zaskakujące, podam, tylko przykład że kiedy sprowadzałem się na ziemię sądecką, miejscowa organizacja liczyła 7000 członków . Dziś ta sama organizacja liczy około 1300 członków.  Gdzie jest ta reszta ? Są tacy , którzy apelują , "policzmy się" , "spiszmy się" i temu podobne, abyśmy wiedzieli ile nas jest?  Na podstawie jakich więc spisów , niektórzy mówią o przepszczeleniu ??  Ja tego nie widzę . W mojej wiosce pamiętam , było około 450 uli , dziś jest około 150.  Ale w rejestrach prawdopodobnie figuruje 450. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Karpacki napisał:

Kiedy o "przepszczelonej Małopolsce" piszą ludzie którym się wydaje że "wiedzą" co w pszczelarstwie się dzieje, to mnie specjalnie nie dziwi, ale kolega "czarg" powinien być zorientowany, aby wiedzieć skąd biorą się te brednie o jakimś przepszczeleniu.  

Z pewnością nie mam ułamka tej wiedzy o pszczelarstwie w Małopolsce, jaką posiada Pan Czesław i dobrze zorientowany nie jestem, ale wyjaśniam, że akapit dotyczący grupy kontrolnej był napisany lekko sarkastycznie i nie do końca "na poważnie".

Może by być lepiej zrozumianym powinienem wziąć w cudzysłów zwrot "przepszczelona Małopolska" i powtórzyć niedawno wyrażoną opinię, że o przepszczeleniu nie powinni pisać na pszczelarskim forum zioło.mrodziarze, którzy swój wynik finansowy opierają na przemysłowej eksploatacji pszczół? Teraz już na to za późno, więc tylko niniejszym uzupełniam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
1 godzinę temu, Karpacki napisał:

Kiedy o "przepszczelonej Małopolsce" piszą ludzie którym się wydaje że "wiedzą" co w pszczelarstwie się dzieje, to mnie specjalnie nie dziwi, ale kolega "czarg" powinien być zorientowany, aby wiedzieć skąd biorą się te brednie o jakimś przepszczeleniu.  Gdyby nie RODO, mógł bym tu wymienić całą listę tych , którzy tworzą to wrażenie, poprzez przynależność do kilku organizacji pszczelarskich, gdzie wszędzie wykazują posiadanie tych samych rodzin pszczelich i w efekcie zawyżają statystyki , przynajmniej w |Małopolsce o kilka tysięcy rodzin pszczelich. Jednym z dowodów na to, jest zresztą obecność na tym forum podpiętego wątku, dla tych którzy należą do więcej jak jednej organizacji. Podobnie zresztą, jest także w innych terenach, ale tu w Małopolsce jest to szczególnie widoczne ponieważ jest tu wiele organizacji o różnym charakterze , i wielu z tych członków należy do kilku, wszędzie starając się pełnić jakieś funkcje. Niektóre pasieki , wykazywane są w trzech miejscach , a z reguły są to pasieki duże , które znacząco wpływają na statystykę w tym terenie.  Nie tylko tu się tak dzieje. Znane są przypadki, gdzie ta sama pasieka wykazywana jest przez kilka osób z rodziny, bo każdy z nich ma jakiś interes w tym aby pokazywać że jest właścicielem pewnej ilości uli. Kolejnym elementem zniekształcającym statystykę w ramach pasiek zgłoszonych do PLW, są pasieki po zmarłych pszczelarzach.  Takich pasiek nikt nie wykreśla z listy PLW, a po sprzedaniu jej , jest na nowo rejestrowana , czasem u kolejnego PLW, lub nawet u tego samego i figuruje kilkakrotnie.  Nie wchodząc w szczegóły, które czasem są niesamowicie zaskakujące, podam, tylko przykład że kiedy sprowadzałem się na ziemię sądecką, miejscowa organizacja liczyła 7000 członków . Dziś ta sama organizacja liczy około 1300 członków.  Gdzie jest ta reszta ? Są tacy , którzy apelują , "policzmy się" , "spiszmy się" i temu podobne, abyśmy wiedzieli ile nas jest?  Na podstawie jakich więc spisów , niektórzy mówią o przepszczeleniu ??  Ja tego nie widzę . W mojej wiosce pamiętam , było około 450 uli , dziś jest około 150.  Ale w rejestrach prawdopodobnie figuruje 450. Pozdrawiam.

Znaczy pszczół mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
16 godzin temu, baru napisał:

Nieśmiało wtrącę ,w obecnej sytuacji przepszczelenia jest to super pomysł .

Podobno ciągle brakuje ileś tam rodzin pszczelich w Polsce na km/kwadrat.

Powinno się wyłączyć pustynię Błędowską ,piaski i wydmy,asfalty i powierzchownie betonowane plus monokultury będące pustynią dla pszczół  ,wtedy by się okazało że jest ok .

W Małopolsce przynajmniej jest  na full .

Wystarczy poczytać na  FB jak wędrowcy uszczęśliwiają  miejscowych pszczelarzy ,podwożeniem uli .

W mojej ocenie promowanie gospodarki wędrownej w Polsce to chybiony pomysł .

Wspomnicie,  będzie o 70% rodzin więcej gdy dopłaty ”będą uproszczone i to będzie realna liczba ,bo teraz większość hobbystów ma w poważaniu biurokracje i związki .

Niedaleko mnie jest do sprzedania miejscówka z 100 rodzinami położona w środku lasu .

Tyle że dookoła tego lasu stoi z 500 rodzin czekających na spadź .

W tamtym roku była całe 3 dni dwa lata temu około 4 dni reszta to głód pyłkowy i siła 1(jednego korpusu ) bo po pyłek daleko .Taka to rzeczywistość zapylania .

 

 

Po poprzedniej wypowiedzi Kolegi Karpackiego wychodzi że Kolega baru kłamie. No nie kłamie bo wiem co jest wokół mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert

Co tu dyskutować.

Wystarczy zobaczyć mapę zgnilca. Czyli , przepszczelenie , brak pyłku, dziadostwo itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku o 40 postach nie rób nam tu "dziadostwa" na forum,

nie cytuj całych postów po to, żeby skomentować 1 zdaniem,

nie pisz trzech postów jeden po drugim, stosuj sie do regulaminu forum!

Pisz z sensem - co ma mapa zgnilca do przepszczelenia?

Zgnilec jest wg Ciebie skutkiem przepszczelenia?

(Nie odpowiadaj, wątek dotyczy pomocy państwa dla pszczelarzy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, robert napisał:

Po poprzedniej wypowiedzi Kolegi Karpackiego wychodzi że Kolega baru kłamie. No nie kłamie bo wiem co jest wokół mnie.

Szanowny Kolego.  Po co od razu "kłamie".  Opisał on sytuację wokół własnej pasieki i być może że ona taka jest . Ja jednak patrzę trochę szerzej a nie tylko jak jest w mojej wsi.  Wokół mnie jest kilka wiosek, gdzie nie ma już pszczół, zwłaszcza że jak wiadomo, od kilku lat pożytek spadziowy występuje w tak lichej formie , że nie ma możliwości uzyskać dochodu w pasiece która liczyła by tylko na ten pożytek.  Trudno mi uwierzyć , że w przypadku opisanym przez pana Baru właściciele tych 600 uli , czekających tam na spadź, nie robią nic , aby w tym czasie , uzyskiwać miody w innym terenie , tak jak ja to robię. Na wypadek wystąpienia spadzi , mam tu koło domu kilka uli , które do tego właśnie służą, abym się dowiedział, i w ciągu jednej nocy jestem w stanie dowieźć potrzebną ilość pszczół , aby tą spadź wykorzystać. Być może rację ma kolega "czarg" podejrzewając że ci oczekujący na spadź w rejonie gdzie zamieszkuje  pan "baru" produkują w tym czasie "uczciwe ziołosmrody". Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość robert
32 minuty temu, czarg napisał:

Człowieku o 40 postach nie rób nam tu "dziadostwa" na forum,

nie cytuj całych postów po to, żeby skomentować 1 zdaniem,

nie pisz trzech postów jeden po drugim, stosuj sie do regulaminu forum!

Pisz z sensem - co ma mapa zgnilca do przepszczelenia?

Zgnilec jest wg Ciebie skutkiem przepszczelenia?

(Nie odpowiadaj, wątek dotyczy pomocy państwa dla pszczelarzy).

Człowieku o wielu postach. Masz jakiś medal , który upoważnia Cię do traktowania innych jak gnój?Jak czytam to Człowieku, Twój wkład w istnienie forum jest marginalizowany, przez innych użytkowników..Człowieku, raczej Twoje wygórowane ego miesza Ci w głowie. Choć zdarza Ci się, Człowieku ze coś sensownego sklecisz. Pajac z kujawsko-pomorskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robert napisał:

Pajac z kujawsko-pomorskiego.

Krajan? Miło mi,  Jacek jestem.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z regulaminem forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka wiosek dalej od mojej pasieki w czwartek woda zabrała pszczelarzowi 30 uli. Pod koniec marca w moim mieście ktoś wytruł 15 rodzin . Gazety o tym barbarzyństwie pisały.Ilość rodzin  pszczelich  w moim powiecie dramatycznie spada.Na pewno   ma tu znaczenie też wiek pszczelarzy, którzy systematycznie zmniejszają pasieki, ale też brak następców oraz tanie niby miody zagraniczne.W tym roku chyba pierwszy raz poważni  prezesi spółek rolnych wydzwaniali po moich znajomych prosząc o wstawienie- uwaga pszczół na rzepak. W moim województwie zdarzają się kilkuset hektarowe plantacje rzepaku prawie bez pszczół. Owszem może się zdarzyć przepszczelenie w dolnośląskim na wrzosie, czasem na gryce.

Często jest tak, że nie chodzi o przepszczelenie, ale o lenistwo, zawiść, zazdrość, albo o zwykłą konkurencję na ryku miodu. Moim zdaniem,to mit i bardziej wydumana sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ci pszczelarze mają pasieki w innych miejscach też, oczywiście ale te rodziny "na spadź" tutaj stoją cały rok. 

.Moja wiedza jest nie z papieru i statystyk tylko realna. Nie dotyczy tylko mojego powiatu ale też ościennych. 

I taki kwiatek, ile tys. jest sprzedawanych odkadów i pakietów? 

Ile tys idzie na wyrównanie strat zimowych,a ile powiększa liczbę rodzin pszczelich. 

To samo z ulami 😉

To są proste rzeczy. Tu nie trzeba być filozofem. 

Utrzymanie obecnego trendu jest na rękę tym co żyją z odkadów i produkcji Uli i sprzętu 

To taka piramida. 

Chyba czas podziękować za towarzystwo . 

Forum wzajemnej adoracji i wątpliwej kultury. Mówią że nie szata zdobi człowieka, ale kultura forum świadczy o właścicielu. 

Sorry nie  udało się obronić normalności. A szkoda, a szkoda. 

Bezstresowe wychowanie 🤫

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To o czym pisze p.Tarczewski świadczy że należy starać się współpracować z organizacjami i instytucjami działającymi w rolnictwie. W sprawach rzepaku rzekomo(?) są jakieś nowe wieści z poznańskiego Instytutu. Są(?) ale czy  ktoś je podał do publicznej/pszczelarzy wiadomości?  Kto ma z kim rozmawiać i jak szczególnie ważne wieści wśród pszczelarzy rozgłaszać - jakowyś powiatowy herold ze smartfonem?  Są struktury służb rolnych / organizacji samorządowych od gminy po ministerstwo(a). Dlaczego z nich nie korzystać???  To że często urzędnikom nie chce się zajmować pszczołami - to zrozumiałe ale za coś biorą pieniądze. Przykład projektu dopłat świadczy o tym że to urzędnicy olewali temat /ci na najwyższych szczeblach/ a teraz /ci na dole/  będą MUSIELI się włączyć w realizowanie wypłat w ten sposób aby prokuratorzy nie mieli roboty.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, robinhuud napisał:

Mam dziwne wrażenie, że Pan Jacek Parszewski z MRiRW stracił cnotę. Z dnia na dzień okazało się, że nas latami okłamywał mówiąc że UE nigdy się nie zgodzi na żadną dopłatę do ula. Ministrowie się zmieniali, a on twierdził i twierdził, aż nastał minister Puda, który chyba robi cuda.

To bardzo wymowne słowa. Przez lata mówiono, "nie da się", "Unia nie pozwala" a tym czasem czytam, że jednak coś się da.

Mnie cieszą te zapowiedzi o dopłacie za zapylanie. Co więcej, cieszy mnie, że PZP realizuje Polankowe wołanie o te dopłaty od szeregu lat. A co mnie smuci to, że całe środowisko pszczelarskie nie miało możliwości wypowiedzenia się. Uzurpatorzy ze Świętokrzyskiej myślą pewnie że coś ugrali dla pszczelarzy oby im to wyszło "na zdrowie". 

Pozostaje czekać na szczegóły. A czasu jest coraz mniej a pracy w pasiekach przybywa. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
2 godziny temu, jokaz napisał:

PZP realizuje Polankowe wołanie o te dopłaty od szeregu lat.

Dylon będzie dopłacał ? Prędzej kaktus mi wyrośnie nim dostanie ktoś złotówkę . PR .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja się rozkręca nad tym co ma być /i może będzie/ ale główny problem/dylemat to; jak to wyliczyć/rozliczyć. Otóż przy Sejmie RP został powołany Parlamentarny Zespół ds. Analiz Strategicznych Rozwoju Państwa -Gwiaździste Niebo.  Ów Zespół jeszcze nie podjął żadnego tematu, jest więc okazja aby się wykazać!!! Gwiaździste niebo zaczyna rozświetlać horyzonty nad naszym pszczelarstwem. Można się załapać na jednego z ojców przyszłych sukcesów... No to alleluja i do przodu parlamentarzyści...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jokaz napisał:

To bardzo wymowne słowa. Przez lata mówiono, "nie da się", "Unia nie pozwala" a tym czasem czytam, że jednak coś się da.

Mnie cieszą te zapowiedzi o dopłacie za zapylanie. Co więcej, cieszy mnie, że PZP realizuje Polankowe wołanie o te dopłaty od szeregu lat. A co mnie smuci to, że całe środowisko pszczelarskie nie miało możliwości wypowiedzenia się. Uzurpatorzy ze Świętokrzyskiej myślą pewnie że coś ugrali dla pszczelarzy oby im to wyszło "na zdrowie". 

Pozostaje czekać na szczegóły. A czasu jest coraz mniej a pracy w pasiekach przybywa.

Pracy przybywa, nie ma kto oglądać (wiem jokaz, Ty byłeś online) - zapraszam teraz, w niedzielę. Raczej bliżej końca, ale jest wątek opłaty za zapylanie:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem jednym z tych nielicznych co byli online. Przygotowuję mały komentarz do tego vebinaru. Obawiam się , że wielu , bo sam rozesłałem link do niego w ponad 20 miejsc,  po chwili oglądania , wyłączało się , ponieważ spodziewali się raczej typowego wykładu , jak postępować z pszczołami a nie dyskusji na temat w jakich warunkach  funkcjonuje  pszczelarstwo w naszym kraju.  Dyskusja i wymiana poglądów bardzo cenna i potrzebna, tylko czy słuchający jej, wyciągną zakładane wnioski, to już całkiem inne zagadnienie.  Pierwszy z brzegu przykład , jak się ma do tego trwające aktualnie "bicie na alarm" przez niektórych, w sprawie rzekomego przepszczelenia , a wypowiedziami z tego vebinaru, z którymi w większości się zgadzam?  Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Uczestnikom dyskusji przypomnę tak na marginesie -

Cytat

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że podmiotami uprawnionymi do uczestnictwa w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich na lata 2020-2022

To nie jest wsparcie pszczelarstwa .

20 pln razy 300 to pryszcz - podziwiam zarobki Pana Szeligi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oglądałem. Dla mnie czas nie ten. Ale, dzisiaj owszem. Jestem trochę zdziwiony dystansem i obawami do tematu zapylania roślin przez pszczoły. Już widzę tabuny 1-5 ulowych hobbystów składających  podania do powiatowych biur ARiMR a wcześniej zarejestrować je u PLW. W niektórych krajach UE każdy ul ma swój numer, przed umieszczony jest  numer pasieki. Nie wiem ,czy to dobrze. Każdy kraj ma takie elity na jakie zapracował.Generalnie fajniej by było na żywo. Dzięki,że spotkanie się odbyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
Godzinę temu, tarczewski napisał:

widzę tabuny 1-5 ulowych hobbystów składających  podania do powiatowych biur ARiMR a wcześniej zarejestrować je u PLW

Mi tam szwabski sznyt się nie podoba . (patrz sprzedaż bezpośrednia ) . Rolnik może bez nijakich problemów sprzedawać swoje nie przetworzone produkty . Nikt nie wymaga rejestracji , etykiet na workach kartofli , badań jakiej to odmiany kartofle sprzedaje i czy mleko to jest od czarnej czy od czerwonej krowy . Od pszczelarzy sprzedających również produkty nie przetworzone , wymaga się - etykiet i innych . Ja rozumiem sprawy higieny ale higiena wymagana jest w czasie rozlewu do słoików . Sic !

W przeciwieństwie do mleka od miodu się nie p... sz .

Wiedza jest w książkach a nie szkoleniach bo tam trzeba się pod treścią podpisać i treść pozostaje . Nikt nie wznowił np. Pszczelnictwa . Wznowił a nie napisał od nowa . Przeróbka ,,Hodowli pszczół ,, świadczy w jaką stronę to wszystko zmierza . Króliczka trzeba gonić nie złapać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...