Skocz do zawartości
Piotr_S

Dzięcioły

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek powstał po wymianie informacji na Skype, na podstawie pewnej petycji, przeczytajcie ją: https://www.mos.gov.pl/g2/big/2015_11/9b49e8ab65057745833dda3ca8e0240f.pdf

 

Kiedy problem w pszczelarstwie dotyczy niedźwiedzi, nie ma problemu nawet przy pasiece nieubezpieczonej od szkód majątkowych. Z pieniędzy budżetowych pszczelarz dostaje zwrot za rodziny, ule, miód w tych ulach, miód który w bieżącym sezonie byłby a nie będzie wyprodukowany a nawet za szczególnie cenną matkę. Oczywiście wszystko po odpowiednim udokumentowaniu.

 

Przy dzięciołach udaje się zdobyć odszkodowanie (oczywiście mniejsze, adekwatne do strat) jedynie na drodze sądowej. Jest tak dlatego, bo dzięcioł nie figuruje na liście zwierząt powodujących szkody. Może warto powalczyć, co?

 

Proszę o informację - kto próbował powalczyć na własną rękę, komu się udało i na jakie przepisy prawne się powoływał? Z pomocą prawnika możemy pomóc wszystkim, którym dzięcioły odbierają spokojny sen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Myślę że trzeba dążyć w kierunku legislacyjnym.Dzięcioł powinien znaleźć się na tym samym załączniku, na którym figuruje niedźwiedź, wilk, bóbr itp.

Będzie jasno i prosto.

Jednogłośne działanie pozostałych organizacji pszczelarskich w tej sprawie  wskazane , jak zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję za zwierzęta prawnie chronione ale nie łowieckie odpowiada marszałek województwa,szkody szacuje wtedy nadleśniczy danego rejonu.U mnie na pasiece na dzięcioła nie pomagały rozwieszane płyty CD, kolorowe szmatko-wstążki ani sposób o którym niestety nie powinienem pisać.Pomogły za to sieci rybackie.post-226-0-55152600-1459005757_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciw dzięciołom, i nie tylko można wypróbować zawieszenie wysoko nad pasieką atrapę ptaka drapieżnego np sokoła, jastrzębia. W tyn celu należy między wysokimi drzewami /lub umocowanymi żerdziami/  rozciągnąć żyłkę z której luźno na 1-2 m żyłce  zwisa atrapa. W czasie wiatru może swobodnie "latać".  Ptaki są na tyle mądre że rozpoznają sylwetkę ale na tyle durne że nie rozpoznają oszustwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Można próbować różnych metod.Są skuteczne na krótko.To bardzo inteligentny ptak.Skuteczny jest odstrzał, niestety legalnie nie wolno.

Trafiają się egzemplarze specjalizujące się w niszczeniu uli( kilka lat wstecz 40 korpusów),szczególnie w trakcie śnieżnych zim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można próbować różnych metod.Są skuteczne na krótko.To bardzo inteligentny ptak.Skuteczny jest odstrzał, niestety legalnie nie wolno.

Trafiają się egzemplarze specjalizujące się w niszczeniu uli( kilka lat wstecz 40 korpusów),szczególnie w trakcie śnieżnych zim.

Metoda którą opisałem " nie ulega erozji skuteczności" - piszę z doświadczenia. Nie wiem na ile KK "wycenia " strzelanie do dzięciołów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Dlatego na odstrzał trzeba uzyskać zezwolenie.W praktyce jest to bardzo trudne o ile nie niemożliwe.

Pewnym rozwiązaniem było by wpisanie ptaka na listę zwierząt za szkody których przysługuje odszkodowanie z budżetu.

Ps.

Słonina zawsze wisi na drzewach kawałek od pasieczysk ;)

Ostatnie 2 lata 1 korpus dziurawy fi 15 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięcioły, mimo walenia w drewno, tępe nie są. Trudno je odstraszyć.

Ja mam ule przy domu, to czasem zdążę zareagować.

Pomaga owiniecie uli czarną folią elastyczną, taką jak używana do przesyłek.

W tej folii co prawda w jednym miejscu też próbował, ale bardzo nieśmiało.

Może dziób mu się trochę klei - nie wiem.

Dobrze też działa kot przechadajacy się pomiedzy ulami. Kiedys moja córka w ostatniej chwili uratowała dziecioła, już niewiele piór mu zostało. Nie wiem, czy państwo chciałoby wziąć kota na utrzymanie, tak jak zwykłego obywatela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...