Skocz do zawartości
KrystynaS.

Wosk, susz a ozonowanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Zadano mi pytanie, czy ramki z suszem można poddać ozonowaniu.

Jakie będą tego konsekwencje.  Jeżeli ktoś się już zetknął z tym zagadnieniem, to bardzo proszę 

o rozszerzenie tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KrystynaS. napisał:

Zadano mi pytanie, czy ramki z suszem można poddać ozonowaniu.

Jakie będą tego konsekwencje.  Jeżeli ktoś się już zetknął z tym zagadnieniem, to bardzo proszę 

o rozszerzenie tego tematu.

Bardzo dobre pytanie. Ja myślę, że będzie je można zadać Panu profesorowi na najbliższym spotkaniu Polanki,  gdyż jest to bardzo powiązane z woskiem. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, KrystynaS. napisał:

Zadano mi pytanie, czy ramki z suszem można poddać ozonowaniu.

Jakie będą tego konsekwencje.  Jeżeli ktoś się już zetknął z tym zagadnieniem, to bardzo proszę 

o rozszerzenie tego tematu.

Konsekwencje takie jak przy odgrzybianiu klimatyzacji lub usuwaniu zapachów, należy tylko zastosować odpowiednie środki ostrożności 

Ozonowanie zabija: grzyby, zarodniki, pleśnie, roztocze, wirusy, wszelkie formy przetrwalnikowe. Ozon usuwa wszelkie zapachy (np. dym papierosowy, stęchlizna, pot, zapachy odzwierzęce, zapachy po środkach czyszczących), a nie je maskuje. Ozon nie pozostawia żadnych chemicznych pozostałości – rozkłada się do tlenu, którym oddychamy – jest ekologiczny. 

Ważna jest wydajność urządzenia minimum 5 g na h, majfrend ma tego trochę więc można wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu ozonowanie było trendi, bodaj we Włoszech. Ale przebrzmiało i zdechło. Nie spełniło oczekiwanych nadziei, bo działa tylko powierzchniowo. Nie jestem fizykiem, ani chemikiem, ale wydaje mi się, że ozon nic nie zrobi czemuś, co jest wewnątrz wosku, bo ten zachowuje się dla ozonu i nie tylko jak doskonała prezerwatywa. Najlepiej wykorzystuje to warroza wybierając sobie bezpieczne gniazdko do rozrodu wewnątrz woskowego kokonu i jak na razie możemy jej chemią nagwizdać.  Ozonowanie wybrakowanego, zdeformowanego po wycięciu z ramki suszu wymalowanego nosemozą i ze zgnilcem chyba nie ma sensu, a tym bardziej przetopionych gomółek. Myślę, że na biologię w wosku tylko konkretne promieniowanie, od Roentgena wzwyż. Z odpadową chemią wewnątrz wosku jeszcze trudniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje  mi się, że robin ma rację... Ozon utleni wszystko co się da ale... ale to z czym ma styczność. Zapowiadana na 29.01 konferencja może coś wyjaśni... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje w chłodni  na korpusy z suszem, raz na miesiąc na godzinę  lub dwie załączam. 

Jak się wejdzie na drugi dzień to chce głowę urwać taki metalowy zapach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...