Skocz do zawartości
yachuu

Niedroga, nieduża topiarka słoneczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy wiecie gdzie kupić niedrogą, niedużą topiarkę słoneczną?

Wymagana wielkość to możliwość załadowania na raz 2-3 całych ramek dadanta.

 

Czy możecie coś dobrego polecić?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamów w markecie pod wymiar kawałki płyty OSB tak by zrobić z nich korpus topiarki. Skręć to wkrętami, pomaluj od środka na czarno, a z zewnątrz możesz okleić styropianem 2 cm, ale nie jest to konieczne bezwzględnie.

Zamów u szklarza szybę zespoloną o odpowiadającym ci wymiarze, najlepiej zawieź mu skręcony korpus.

Szyba leży na przeklejonych od wewnątrz szczelnie listwach. Do szyby szklarz przykleił mi silikonem uchwyt do podnoszenia.

Zrób z bele cego stelaż, by całość pochylić pod kątem i móc obracać za słońcem

W środku półka z blachy z progiem i blaszana forma do ciast. Ja to zrobiłem z kwasówki po złomowanej zmywarce do naczyń - by wosk nie ciemniał.

Wykorzystałem nogi od starego fotela obrotowego, przyspawałem do nich oś od roweru i założyłem na nią felgę ze szprychami. Na tej feldze stawiam topiarkę wraz ze stelażem. Koło jest napędzane przez  gumowy rzemień silniczkiem krokowym na 230V, który ze sterownikiem zamówiłem na Allegro (coś koło stówki). Koło robi jeden obrót na dobę -  zero myślenia i kosztów za prąd. Wewnątrz w słoneczny dzień temperatura 120 - 125°C (Bez obudowy styropianowej). Nawet wieczorem nie chce mi się wyłaczać, rano jest ustawiona dokładnie na słońce i cały czas je "śledzi".

Oferowane w sprzedaży topiarki słoneczne były dla mnie za liche i za drogie. Po otwarciu sezonu mogę pstryknąć parę fotek i Ci wysłać, na razie sprzęt stoi w stodole używany bez awarii 3 sezony. Coś pięknego dla lenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tym silniczkiem :)

Mógłbym coś takiego zrobić, z chęcią nawet, ale niestety nie mam czasu...więc chcę kupić coś gotowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Taniej chyba nie da rady. Sugerowałbym na wierzch podwójną szybę zespoloną z cieńszego szkła z przyklejonymi silikonem uchwytami. Można to ustawić na czymś w rodzaju wózka inwalidzkiego, trójnogu z fortepianowymi kółkami, lub zamontować na poziomym kole rowerowym obracanym silnikiem krokowym z prędkością 1 obrót/dobę  (15°/godz.)  Jak ktoś nie lubi się bawić w wyciąganie przyklejonego wosku i czyszczenie kasty, to można na dole podłożyć stolnicę silikonową.

 

http://genfoto.org/images/fashiontown/stolnica888.jpg

 

Dobrze jest rozdrobnić susz zimą przy mrozie i w takim stanie wsypywać jako proszek do topiarki. Wchodzi dużo więcej, a i z motylicą mniejszy problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja przetestowana topiarka słoneczna, z której w małej pasiece jestem bardzo zadowolony. Do schodów dolepiłem wypoziomowany kafel jako podstawę. Stara podstawa od fotela obrotowego z przyspawana osią rowerową. Koło rowerowe wykonuje jeden obrót na dobę śledząc słońce. Napęd silnikiem krokowym poprzez gumowy "rzemień". Na zdjęciu widoczny zasilacz 12V wymontowany ze starego komputera, oraz sterownik silnika krokowego. Zasilanie 230V.

55961019875216564545.jpg

Na kole rowerowym leży pierścień ze sklejki jako podstawa topiarki. Korpus topiarki - obcięty pod kątem pojemnik styropianowy po mrożonych łososiach (za friko w markecie). Na nim ramka z płyty OSB - okalająca znalezioną w stodole starą kastą do mieszania zaprawy ze zbrojonej gumy (te nowoczesne plastikowe nie wiem czy wytrzymaja temperaturę). Kasta wymazana od środka bezbarwnym silikonem, by nie zatracić zalety czerni kasty.Wewnątrz, przykryta szybą zespoloną, blacha do ciasta z ponacinanymi u spodu cienką tarczą szlifierki szczelinami. Wewnątrz blachy silikonowa stolnica (by ułatwić czyszczenie, docelowo planuję przetestować blachę teflonowaną, lub też wymazać ją silikonem.)

 

02105581523517062364.jpg
44961038542396445739.jpg
86637587180102503397.jpg
 

Koszt: silnik ze sterownikiem - coś koło 100 zł (Allegro), szyba zespolona - 42 zł, silikon 15 zł, stolnica silikonowa - 20 zł. Rzemień gumowy z metra, coś około 10 zł (łączy się zapalniczką). Reszta systemem gospodarczym.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta niebieska wkładka to silikonowa stolnica do wałkowania ciasta. Doskonała rzecz, wosk się nie chwyta. Szyba przykrywająca może być pojedyńcza.

25847626092036820505.jpg
32701704278934830929.jpg
62379042244222728182.jpg
12462362439491127015.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo ,myślałem że to ja jestem mistrzem prowizorki ;) .

Mam taki patent kastra  na to szyba zespolona .Do  awaryjnego topienia ,czy dzikiej zabudowy idealne .

Myślałem kiedyś o obrotowej ale to już do takiej dużej profesjonalnej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...