Skocz do zawartości
Mik.

Proszę o wyjaśnienie niejasności - RHD

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem członkiem Waszego Stowarzyszenia, ale mam nadzieję, że mimo to pomożecie mi rozwikłać pewną niejasność związaną z RHD. Masa tekstów na forach niestety nie pomogła, bo zwykle pytający mają nieco inną sytuację.

Od tego roku posiadamy zarejestrowany Rolniczy Handel Detaliczny. Ze strony formalnej zostały spełnione wszystkie warunki wymagane przez PlW. Jednak prowadząc pasiekę (poniżej 80 rodzin pszczelich) chcielibyśmy sprzedać miód do sklepu. W jaki sposób zrobić to legalnie, jeżeli nie jesteśmy ubezpieczeni w KRUSie, nie posiadamy ziemi, nie jesteśmy więc stricte rolnikami –czy można przyjąć, że pasieka jest gospodarstwem rolnym, bo wtedy dopiero przysługują ulgi (sposób odprowadzania podatku, lub właściwie nieodprowadzania) związane z RHD? Czy w takiej sytuacji możemy dostać od kupującego fakturę VR? Drugie pytanie, wynikające również z niejasnej definicji „rolnika” - czy w naszej sytuacji nie musimy się rozliczać w US ze sprzedaży miodu klientom detalicznym, o ile nie przekraczamy limitu wynikającego z RHD?

Pozdrawiam, dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Sprzedajesz do sklepu , właściciel sklepu wystawia fakturę RR i w Twoim imieniu odprowadza do US Vat . Nie rozliczasz się jesli nie przekraczasz limitu sprzedaży lub liczby rodzin . To na Tobie ciąży obowiązek zgłoszenia  do US prekroczenie 81 w określonym terminie i bez wezwania US .Wystawienie faktury vat RR nie zdejmuje z Ciebie odpowiedzialności prawnej za produkt. Zwalnia tylko sprzedaż do podmiotu skupującego.

Godzinę temu, Mik. napisał:

Nie jestem członkiem Waszego Stowarzyszenia

I to jest wielki błąd .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

No swoje koło-stowarzyszenie nie narzekam, ale Waszą działalność śledzę w miarę możliwości i jestem pełen uznania, tak na boku dodam.

Rozumiem wszystko o czym piszesz, tylko może się doszukuje problemu, a może on jednak jest - wet podbija zgodę na prowadzenie RHD i moje przychody i odprowadzenie podatków nijak go nie obchodzą; w ustawie o RHD nie ma wprost nakazu, abym był rolnikiem, ten wątek zamykamy. Natomiast dla US jest to ważne - z preferencyjnych warunków rozliczania podatków, jak i otrzymywania VR może skorzystać JEDYNIE rolnik, a tego warunku według większości definicji (a jest ich kilka, w zależności od ustawy) nie spełniam.

W centrum doradztwa rolniczego usłyszałem podobne zdanie - stąd kieruje pytanie do Was, bo w mojej opinii Polanka "siedzi" w temacie RHD najgłębiej ze środowiska pszczelarskiego.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oczywiście wynika z podstawowego problemu, że tylko tam jesteśmy rolnikami, gdzie "pasuje" to władzy. Dopóki nie posiadamy 80 rodzin i podlegamy rejestracji w działach specjalnych produkcji rolnej, przypinają nas trochę na oślep. Ponieważ:

Cytat

faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług"

do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy osoba, która zarejestrowała RHD może złożyć takie oświadczenie. Artykuł ten mówi, że:

Cytat

aArt. 43. 1. Zwalnia się od podatku:
[...]
3) dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego;

 

Zaś rolnik ryczałtowy to:

Cytat

Rolnik ryczałtowy – pojęcie zdefiniowane w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku VAT (niebędącego podatnikiem czynnym VAT) z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ponieważ nie ma w tym zakresie nigdzie warunku, by rolnik ryczałtowy był np. płatnikiem KRUS, miał odpowiednie wykształcenie, posiadał areał rolny w jakiejś wielkości, uważałbym, że jest to po prostu dostawca produktów rolnych z własnej działalności (a pszczelarz takim dostawcą jest) zwolnionym z podatku VAT - czyli potraktowałbym wprost zapis ustawy. Przy braku w ustawie jakichkolwiek dodatkowych obostrzeń nie widzę przeszkód, by każdy dostawca produktów rolnych z własnej działalności mógł być odbiorcą faktury RR, także "małopienny" pszczelarz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie interpretuję problem, beznadziejnie i bez żadnej pewności prawnej. Trochę przekornie dla dolania oliwy do ognia zapytam: czy grzybiarz, pszczelarz działkowicz, albo wędkarz sprzedają legalnie swój plon rolny w ramach uprzywilejowanej podatkowo SB i RHD nie będąc rolnikami? Czy pszczelarz (drobny i duży) zrzeszony w rolniczym zrzeszeniu branżowym typu PZP (nie dotyczy stowarzyszenia Polanka, ani Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych) jest tam zrzeszony legalnie jako nierolnik? Ustawa z 1982 roku określa ilu % - owo nierolników może być w organizacji rolniczej czy w kole gospodyń wiejskich. Czy to ma sens bez precyzyjnej definicji rolnika (pszczelarza)? Czy rolnicze zrzeszenia branżowe (albo stowarzyszenia) zrzeszając nierolników czegoś nie wyłudzają i kogoś nie demoralizują? Ten bałagan powstał wtedy, gdy gen. Jaruzelski podpisał ustawę pod presją wkurzonych rolników, którym nie mógł z miłości odmówić i do dziś nie ma mądrego by posprzątać. Gdzie jest napisane, że pszczelarstwo amatorskie (nie dotyczy zawodowców) podlega pod ministra rolnictwa, a zbieractwo grzybów nie (nie dotyczy hodowców pieczarek). Nie masz zabawki, nie masz rozśmiać się nikomu i nie masz jak spytać specjalisty Władka Serafina, podobno prezesa KZRKiOR na uchodźstwie bez władzy, numeru telefonu i konta bankowego:

https://kolkarolnicze.pl/o-nas/.

Nie liczymy się jak przystało na rolników. Nie liczymy się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między amatorami-pszczelarzami a amatorami-grzybiarzami niewielka. W przypadku pszczelarzy pożytek przynosi pszczoła, w przypadku grzybiarzy trzeba za "pożytkiem" samemu się szwendać po lesie... I tak to trwa, i trwa... 

Aby ten stan zawieszenia /a może niebytu prawnego/ zmienić trzeba ustanowić odpowiedni akt prawny. Problem w tym że zainteresowanie tym tematem niewielkie. Ot, choćby informacja,  że coś się w tej materii zaczęło dziać nie wzbudziła zainteresowania / liczyłem się z ożywioną dyskusją/. Rodzi się pytanie; czy to że dziś pszczelarz  to takie coś "ni pies, ni wydra" to dobrze czy źle.  O plusach i minusach obecnego stanu rzeczy nie będę pisał jako że mam bardzo jednoznaczne zdanie tzn. zdecydowanie negatywne no ale... nec Hercules contra plures...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. W zasadzie zarejstrowałem RHD w tym roku. głosiłem pasiekę i zgłosiłem ją u weterynarza w nadzorze. (rozumiem że to wszystko) - nie ma już innych zgłoszeń jak US itp. ? Pasieka ma 50 uli. Prowadzę ewidencję itd. Jakie dokumenty mogę wystawiać przy sprzedawaniu miodu do sklepu, restauracji itd. ? Rozumiem że wchodzi tutaj tylko faktura RR (którą w zasadzie wystawia kupujący odemnie) czy jest jeszcze jakaś opcja? Jak ona  wygląda (faktura RR) ma ktoś wzór lub przykład wypełnionej? będę wdzięczny. I dalej czy ja coś z nią robię czy do momentu nieprzekroczenia limitu 40tys zł przychodu nic?

Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
20 godzin temu, karlos2p napisał:

Rozumiem że wchodzi tutaj tylko faktura RR (którą w zasadzie wystawia kupujący odemnie) czy jest jeszcze jakaś opcja?

E/w nic = wpis  (PiS !) do Twojego rejestru sprzedaży jeśli np.  kuchnia szkolna nie jest płatnikiem VAT. Jest limit sprzedaży z RHD . Normalna faktura vat z dopiskiem RR . Twój PESEL ,dane osobowe i podpisy (PiSy ! ) . Sprzedający Ty kupujący podmiot gdzie sprzedajesz . Podmiot kupujący wystawia za Ciebie faturę i odprowadza 8% VAT.Przechowujesz orginał 5 lat ,kopię ma kupujący . Nic nie robisz , przekraczasz limit , jakikolwiek , zgłaszasz SAM BEZ WEZWANIA , do US właściwego miejscu zamieszkania a nie lokalizacji pasieki . Płacisz podatek , również sam bez wezwania . Wezwania US kosztują .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2020 o 23:17, Piotr_S napisał:

To oczywiście wynika z podstawowego problemu, że tylko tam jesteśmy rolnikami, gdzie "pasuje" to władzy. 

Mam wrażenie, że nie tylko władzy pasuje ten stan zawieszenia w jakim się od lat znajdujemy.

Panie Prezesie jeżeli faktycznie tak bardzo  zależy Ci na zrównaniu statusu pszczelarza ze statusem rolnika

to zacznij od swojej działki - zadbaj efektywnie o to, by pszczelarze  podobnie jak rolnicy otrzymywali wsparcie 

pochodzące z budżetu państwa i UE bezpośrednio od instytucji państwa z pominięciem niepotrzebnej papierologii 

przetwarzanej w związkach pszczelarskich.

Pszczelarze nie są gorsi od rolników, dadzą sobie doskonale radę sami by skutecznie aplikować o należną im pomoc.

Niech działacze związkowi przestaną traktować pszczelarzy jak nieświadome dzieci, które trzeba prowadzic za rączkę

i w ich imieniu składać wnioski o dotacje, traktujcie nas jak rolników - rolnicy nie potrzebują społecznych pośredników!

------------------------------------------------------------------

Odpowiadając na pytanie Mik. jeżeli masz pozwolenie na RHD to możesz sprzedawać swoje produkty do

sklepu fakt ubezpieczenie w KRUS lub jego brak, wielkość pasieki, posiadanie ziemi itp. nie mają tu nic do

rzeczy, dla Ciebie istotne są tylko przepisy i limity dotyczące RHD.

Sprzedaż detaliczna lub za pośrednictwem sklepu musi być odnotowana w stosownym rejestrze i jest

nieopodatkowana do kwoty 40 000 zł przychodu rocznie.

Faktury mogą zostać włączone do rejestru jako dodatkowe poświadczenie ilości sprzedanego towaru.

 
"Zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego odbywa się, jeżeli:
  • zakłady te są zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego lub na obszarach powiatów, lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem
  • jest dokumentowane w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności.
Poza tym, produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego nie mogą być, co do zasady, dokonywane z udziałem pośrednika.
 
Wyjątek stanowi tutaj możliwość udziału pośrednika w przypadku zbywania żywności pochodzącej z rolniczego handlu detalicznego podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy, organizowanych w celu promocji żywności. Taki pośrednik może zbywać żywność wyprodukowaną w ramach rolniczego handlu detalicznego przez inny podmiot, o ile:
  1. Sam prowadzi rolniczy handel detaliczny oraz dokonuje sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności podczas ww. imprez.
  2. Żywność zbywana przez niego w ramach pośrednictwa pochodzi od podmiotów prowadzących produkcję w tym samym powiecie, w którym pośrednik sam prowadzi taką działalność, lub w powiecie sąsiadującym z tym powiatem. (...)
 
Podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny ma obowiązek dokumentowania ilości zbywanej żywności oraz oznakowania miejsca sprzedaży.
 
Dokumentacja określająca ilość zbywanej żywności powinna zawierać (odrębnie za każdy rok kalendarzowy):
  • numer kolejnego wpisu,
  • datę zbycia żywności,
  • ilość i rodzaj zbytej żywności.

Te informacje zamieszcza się niezwłocznie po każdorazowym zbyciu żywności i przechowuje przez dwa lata od końca roku kalendarzowego, za który została sporządzona. Ewidencja sprzedaży musi być dostępna w miejscu sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych."

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Oj

30 minut temu, karlos2p napisał:

Jak wygląda druk faktury RR?

Jak zwykłej którą wystawia podmiot tyle ze po słowach faktura VAT  są literki RR - faktura VAT RR.

I tyle . Ten co skupuje otrzymuje kopię , pszczelarz orgniał 5 lat do wglądu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę sprostuję. Po pierwsze nazwa "faktura VAT RR" lub tylko "faktura RR". Od kilku lat dopisek VAT nie jest obowiązujący.

Po drugie musi jeszcze zawierać oświadczenie RR. Ostatnia z jaką miałem do czynienia zawierała taki tekst:

Cytat

Dane sprzedawcy
Pesel: _______, Dowód Osobisty: _______ wydany dnia _______ przez: _______

Oświadczenie RR
Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt. 3 o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. z 1993 r,  nr 11 poz. 50 z późn. zm.).

Nr rachunku do zapłaty:
__ ____ ____ ____ ____ ____

Poza tymi elementami, wygląda jak każda inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2020 o 11:08, Piotr_S napisał:

Trochę sprostuję. Po pierwsze nazwa "faktura VAT RR" lub tylko "faktura RR". Od kilku lat dopisek VAT nie jest obowiązujący.

Po drugie musi jeszcze zawierać oświadczenie RR. Ostatnia z jaką miałem do czynienia zawierała taki tekst:

Poza tymi elementami, wygląda jak każda inna.

Dane sprzedawcy
Pesel: _______, Dowód Osobisty: _______ wydany dnia _______ przez: _______

Oświadczenie RR
Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt. 3 o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym ( Dz. U. z 1993 r,  nr 11 poz. 50 z późn. zm.).

Nr rachunku do zapłaty:
__ ____ ____ ____ ____ ____

Czy oświadczenie RR można dopisać ręcznie? i gdzie. I czy jest to faktura z 8 % VAT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświadczenie można dopisać ręcznie (całą fakturę można ręcznie wypisać) gdziekolwiek. Ona ma być wystawiona z taką stawką VAT, jaka jest właściwa dla produktu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro
3 godziny temu, ola22 napisał:

Rolnik jest na VAT, żona rolnika chce rozpocząć RHD co w takim przypadku z podatkiem?

Jest współprowadzącym gopodarstwo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zarejestrować RHD pod warunkiem że w razie kontroli udowodni że ma odrębne gospodarstwo rolne. Najlepiej założyć odrębny numer producenta w arimr i niech żona też składa wniosek o dopłaty. Ja osobiście jestem na VAT a żona na ryczałcie. Mamy dwa odrębne gospodarstwa. Dodam że nie mamy rozdzielności majątkowej. W przeciwnym razie obroty dokonywane w ramach RHD będą musiały przejść przez rachunkowość VAT męża. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2021 o 20:36, Bartek_K napisał:

[...] Ja osobiście jestem na VAT a żona na ryczałcie. Mamy dwa odrębne gospodarstwa. Dodam że nie mamy rozdzielności majątkowej. W przeciwnym razie obroty dokonywane w ramach RHD będą musiały przejść przez rachunkowość VAT męża. 

Czy dobrze rozumiem - jeśli ma się rozdzielność majątkową, to trzeba mieć wspólną rachunkowość; a jak jest wspólnota majątkowa, to można prowadzić sobie działalność osobno?

Pytam, bo na logikę powinno być odwrotnie.

EDIT: chyba że to "w przeciwnym razie" dotyczy stwierdzenia 2 zdania wcześniej: "mamy dwa odrębne gospodarstwa"

Edytowane przez KoSmo
doprecyzowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Mój dobry kolega pszczelarz właśnie przeszedł kontrolę PLW w ramach RHD. Jakież to było jego zdziwienie, kiedy osoba kontrolująca zarządzała zapłaty w kwocie 43 zł za kontrolę.

Czy kontrola w ramach RHD już jest płatna? Od kiedy? Jak to u Was wygląda? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jokaz napisał:

Jakież to było jego zdziwienie, kiedy osoba kontrolująca zarządzała zapłaty w kwocie 43 zł za kontrolę.

 

Płaciłem pracownicy PIW za wydanie kwitu coś około 15 zł przelewem na konto bankowe gdzieś tam w bodaj Opolu. Jak żąda gotówki - żądać paragonu. Opłata była w moim przypadku jak to zrozumiałem za koszt poleconej przesyłki pocztowej tego kwitu na mój adres, a nie za kontrolę ilości uli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to wygląda tak.

Raz na dwa lata przyjeżdża bardzo sympatyczny Pan, od równie sympatycznej Pani będącej Powiatowym Lekarzem WET.

Sprawdza i to i tamto, sporządza kilku stronicowy protokół z kontroli. Pokazuje palcem gdzie mam się podpisać.

Następnie wręcza mi fakturę na 42,30 zł. Obydwaj mocno zadowoleni mówimy do zobaczenia za dwa lata.

A już po tym na przysłowiowe rozchodne (rozjezdne) zgodnie twierdzimy: LUDZIE ten miód jedzą i minimalne standardy muszą być zachowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...