Skocz do zawartości
Karpacki

Jak to jest z tą uczciwością ?

66 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nieuczciwe pszczoły, dwie rodziny oblatują owoce morwy.  Konkretnie Białej morwy. A jeżeli to jest zaraźliwe?

A tak na poważnie: zbierają z drzewa, znacznie słodsze zalegają na trawie i pszczoły nie są zainteresowane. Innymi słowy nie jest to tylko i wyłącznie kwestia zawartości cukrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego.  Żałuję , że Kolega nie zauważył, że ten wątek dotyczy uczciwości pszczelarzy , a nie pszczół.  Wprowadzając ten temat jak powyżej , przyczynia się Kolega do rozmydlenia ważnego jak się wydaje problemu , jaki występuje w środowisku pszczelarzy. A już tak przy okazji, gdybym ja spotkał się z dylematem , jaki Kolega tu przytoczył, tłumaczył bym go sobie tak: myślę , że człowiek też wolał by chociażby ziemniaki z kefirem , zjeść w wykwintnej restauracji, aniżeli wyszukane danie z kawiorem zbierane z brudnej ziemi. Może więc Kolega spróbować zmienić gatunek pszczół, na mniej wymagający.  Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem cały wątek i nie bardzo zalapalem o czym w nim mowa. Czy k. Karpacki sugeruje ze pszczelarz który robi ziołomiód jest nie uczciwy?  Jeżeli tak to w jaki sposób?  Dla mnie pszczelarz byłby nieuczciwy jeżeli sprzedawał by syrop cukrowy z dodatkiem naparu i ten specyfik nigdy nie widział ula. Ale jeżeli pszczoły przerobią to w ulu to dlaczego ktoś nazywa go nieuczciwym?  Czyż nie tak powstaje ziołomiód?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bogumil napisał:

Przeczytalem cały wątek i nie bardzo zalapalem o czym w nim mowa. Czy k. Karpacki sugeruje ze pszczelarz który robi ziołomiód jest nie uczciwy?  Jeżeli tak to w jaki sposób?  Dla mnie pszczelarz byłby nieuczciwy jeżeli sprzedawał by syrop cukrowy z dodatkiem naparu i ten specyfik nigdy nie widział ula. Ale jeżeli pszczoły przerobią to w ulu to dlaczego ktoś nazywa go nieuczciwym?  Czyż nie tak powstaje ziołomiód?  

Ziolomiod powstaje z miodu i naparu a nie naparu i syropu cukrowego tak w dużym skrócie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to według jakiej recepty?  Prawie wszędzie podają ze wywar jest na bazie cukrowej. Mysle ze co poniektórzy obawiają się konkurencji i to wszystko. Tylko czy to jest zasadne?  Ostatnio będąc w Polsce w sierpniu chciałem kupić miod u paru pszczelarzy. Pomimo b. wysokiej ceny nikt już nie miał miodu.  Oczywiście na targu syrop z Chin jako rodzimy miod można dostać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bogumil napisał:

A to według jakiej recepty?  Prawie wszędzie podają ze wywar jest na bazie cukrowej. Mysle ze co poniektórzy obawiają się konkurencji i to wszystko. Tylko czy to jest zasadne?  Ostatnio będąc w Polsce w sierpniu chciałem kupić miod u paru pszczelarzy. Pomimo b. wysokiej ceny nikt już nie miał miodu.  Oczywiście na targu syrop z Chin jako rodzimy miod można dostać. 

Czy lecząc się wywarem z ziół robisz go na cukrze? Nie sądzę - miód nie powinien mieć w składzie cukru buraczanego tym bardziej produkt nazywany ziolomiodem. Proste? 

A czy ktoś kogoś oficjalnie dorwał z bazaru że sprzedaje inwert? Bo nie słyszałem a widziałem na PTHW w Rzeszowie miody odmian wszelakich a tuż obok inspekcja jakości żywności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bogumil napisał:

Przeczytalem cały wątek i nie bardzo zalapalem o czym w nim mowa. Czy k. Karpacki sugeruje ze pszczelarz który robi ziołomiód jest nie uczciwy?  Jeżeli tak to w jaki sposób?  Dla mnie pszczelarz byłby nieuczciwy jeżeli sprzedawał by syrop cukrowy z dodatkiem naparu i ten specyfik nigdy nie widział ula. Ale jeżeli pszczoły przerobią to w ulu to dlaczego ktoś nazywa go nieuczciwym?  Czyż nie tak powstaje ziołomiód?  

Szanowny Kolego. Pisze kolega że przeczytał cały wątek i nie załapał o czym w nim mowa.  Otóż wątek ten nie jest o technikach produkcji ziołosmrodu, tylko o pokazaniu że podejmowanie takiej produkcji jest nieetyczne.  To tak jakby na w wątku omawiającym zło oszustwa i złodziejstwa  zaczął omawiać techniki włamań i sposoby oszustw , licząc  że podanie takiej techniki  , spowoduje że proceder ten stanie się przyzwoity i uczciwy?  Temat był już wiele razy omawiany na tym forum , i widocznie dlatego że jest tu kolega nowym użytkownikiem , nie "załapał" o co w tym chodzi.  Chodzi głównie o to że są rzeczy , niekoniecznie ścigane przez prawo, ale z gruntu nieetyczne i niemoralne, prawdziwy pszczelarz nie będzie się do takich praktyk zniżał, mając gdzieś swoją uczciwość wobec tych , którym te produkty sprzedaje, bezprawnie nazywając je miodami.  Etyka pszczelarza , nie zmienia się wraz z modą na zarabianie za wszelką cenę.  Nie staje się etyczne coś tylko dlatego , że wielu to robi.  Jest wielu przestępców i więzienia są pełne.  Czy nagle należało by uznać ,że skoro tak wielu to robi , to przestaje to być zabronione ??? Chyba nie tak ?  Opisuje kolega swoje poszukiwanie miodu w jakiejś okolicy.  W naturze trafiają się takie przypadki, że na danym terenie nie ma jakiegoś gatunku miodu , lub jak w tym roku, na dużej części podkarpacia nie ma go wcale. Nie upoważnia to jednak nikogo, aby robił go w sposób sztuczny i nie etycznie.   Zapytuje kolega , "czy Karpacki sugeruje że pszczelarz który robi ziołomiód  jest nie uczciwy ?"  Tak . On nie sugeruje. On oświadcza że tak właśnie jest.  Podstawowym określeniem  miodu jest, że pochodzi on z nektaru kwiatowego lub surowca spadziowego wytwarzanego przez niektóre gatunki mszyc.  Każdy inny surowiec , jest niepożądany , aby to co z niego powstało , nazywać miodem.  Nawet jeśli pszczoły "ukradły" jakiś sok np . z fabryki cukierków i przerobiły go w ulu , to nie jest miód .  Takie myślenie "na skróty" spowodowało, że spotkałem domokrążcę, który chciał ludziom sprzedawać miód w tej formie handlu.  Zapytałem go , co to za miód , skoro w tej okolicy w tym roku nikt miodu nie odwirował?  Tłumaczył się on w ten sposób , jak punkt widzenia tych , którzy chcieli by tą produkcję usankcjonować.   Zaczął mnie szkolić , że skoro wywar z ziół zmieszany z syropem cukrowym, ma w efekcie, po przerobieniu go przez pszczoły, dawać ziołomiód , to skoro on , nie mając tych ziół, da pszczołom tylko syrop cukrowy, uzyskuje sam miód.  Tak mu podpowiadała logika , wynikająca właśnie z takiego podejścia , jakie chce tu prezentować kolega Bogumił.  To nie tak jest kolego.  Jeśli zamówił by kolega u stolarza meble dębowe, to on nie może zrobić ich z drewna sosnowego. Bo nawet gdyby je  podmalował i podbarwił na podobieństwo dębu, zawsze będzie to oszustwo.  Szczególnie nieetyczne będzie to w przypadkach , kiedy po naturalne produkty z ula, zwracają się do nas ludzie oczekujący poprawy zdrowia po ich spożyciu. Ale to już było wielokrotnie na tym forum omawiane.  Na koniec zadaje kolega pytanie: " Czy nie tak powstaje ziołomiód?".  Można w tym miejscu dodać : "Czy nie tak robi się kradzież i oszustwo?"   Tak. Tak to robią ci co oszukują , ale to wcale nie powoduje że jest to zajęcie uczciwe i zgodne z etyką pszczelarską. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Karpacki napisał:

 Zaczął mnie szkolić , że skoro wywar z ziół zmieszany z syropem cukrowym, ma w efekcie, po przerobieniu go przez pszczoły, dawać ziołomiód , to skoro on , nie mając tych ziół, da pszczołom tylko syrop cukrowy, uzyskuje sam miód. 

No tak poznalem Franka, widzę, że zmienił branże. Kiedys chciał wylac mi fundamenty pod garaż. Jak zapytalem jak mocny bedzie beton i jakie proporcje wody, piasku i cementu zastosuje (a byly to czasy gdzie o cement bylo trudno).  Stwierdzil ze nie bedzie problemu bo sama woda i piasek wystarczy. 

 

19 godzin temu, Karpacki napisał:

kiedy po naturalne produkty z ula, zwracają się do nas ludzie oczekujący poprawy zdrowia po ich spożyciu.

Tylko ze mam maly problem. Po odslonie paru publikacji na temat ziolomiodu wszystkie jasno pokazuja ze ziolomiod jest wielokrotnie lepszy od miodu. (np. zawartości biopierwiastków w ziołomiodach są aż 10-krotnie wyższe niż w miodzie naturalnym. Poza tym w ziołomiodach zawarte są także substancje biologicznie aktywne pochodzenia roślinnego, których w miodzie nie ma.itd..)

 

Przed chwila otwarlem strone miod-dobry.pl  Tam na poczatku napisano:"Najważniejsze na początek - ziołomiód NIE JEST miodem." Przygotowany syrop z ziołami podaje się pszczołom, a one przerabiają go (poprzez dodawanie enzymów) na ZIOŁOMIÓD. 

Klijent jest dobrze poinformowany co kupuje. Czy zatem sa to nie uczciwi sprzedawcy? (pszczelarze)  Wedlug moich norm NIE.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2021 o 15:31, ArkadiuszC napisał:

Ziolomiod powstaje z miodu i naparu a nie naparu i syropu cukrowego tak w dużym skrócie

A skad kolego wziol taka definicje ziolomiodu?  Na stronie wikipedia. Znalazlem cos innego.  Ziołomiód – produkt pszczeli uzyskiwany z pożywki podawanej pszczołom przez pszczelarza. Pożywką są ekstrakty z ziół, soki wyciskane na zimno z ziół czy owoców mieszane zwykle z syropem cukrowym, niekiedy z dodatkiem miodu naturalnego.  I chyba wiekszosc sie zgodzi z taka wlasnie definicja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bogumil napisał:

A skad kolego wziol taka definicje ziolomiodu?  Na stronie wikipedia. Znalazlem cos innego.  Ziołomiód – produkt pszczeli uzyskiwany z pożywki podawanej pszczołom przez pszczelarza. Pożywką są ekstrakty z ziół, soki wyciskane na zimno z ziół czy owoców mieszane zwykle z syropem cukrowym, niekiedy z dodatkiem miodu naturalnego.  I chyba wiekszosc sie zgodzi z taka wlasnie definicja

Jeżeli Wikipedię traktuje kolega jako wyrocznię to powodzenia. Warto zastanowić się może zmienimy definicję miodu? Może zawierać w składzie cukier buraczany? Jak wrócę do domu chętnie poszperam w literaturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, Bogumil napisał:

Tylko ze mam maly problem. Po odslonie paru publikacji na temat ziolomiodu wszystkie jasno pokazuja ze ziolomiod jest wielokrotnie lepszy od miodu. (np. zawartości biopierwiastków w ziołomiodach są aż 10-krotnie wyższe niż w miodzie naturalnym. Poza tym w ziołomiodach zawarte są także substancje biologicznie aktywne pochodzenia roślinnego, których w miodzie nie ma.itd.

Szanowny kolego.  Problemem kolegi w tym temacie jest to , że wydaje mu się , że zasady etyki można zmieniać w zależności od ilości publikacji jakie się w tej sprawie ukazują. Otóż  wiele z tych publikacji wychodzi "na zamówienie" zainteresowanych tą produkcją i robienie na tym interesu.   Charakterystyczne dla publikowanych w tych publikacjach "rewelacji" są tabelki pokazujące że czegoś tam w tych produktach jest więcej jak w naturalnym miodzie, a czegoś mniej.  Skoro tak , to znaczy tylko ,że nie jest to produkt naturalny.  I wcale nie znaczy że dziesięciokrotna zawartość jakiegoś składnika jest potrzebna i wskazana. Ilościowe proporcje składników miodu naturalnego ukształtowały się w naturze przez setki a nawet tysiące lat. Proporcje te są tak ważne , jak i skład , aby jako produkt naturalny spełniały swoje zadanie.  Co człowiek tam chce poprawiać ??   Naturę ?  Nigdy jeszcze poprawianie natury nie wychodziło na dobre. Owszem , poprawia czasem zasobność portfela producenta, ale na dłuższą metę , z reguły przynosi szkodę.  Posłużę się w tym miejscu przykładem podanym przez kolegę, a dotyczącą braku cementu w zalewanym fundamencie. Znana jest właściwa proporcja składników takiego betonu, dlaczego wiec kolega nie stosuje dziesięciokrotnie większej ilości cementu, skoro jest to ważny składnik takiej mieszanki ??  Podobnie jak tu , było by to zbędne, tak i w sztucznym produkcie , nazywanym niesłusznie "ziołomiodem " też nie musi być tych biopierwiastków aż 10 krotnie więcej?  Na co one tam mają być , kiedy nasz organizm i tak nie przyswoi ich więcej, niż pozwala mu natura?   Zasada ta ma się także do zastosowania dla większości  leków produkowanych w fabrykach, co zmusza te firmy do umieszczania na opakowaniu tej oklepanej formułki że "każdy lek niewłaściwie stosowany ......itd" 

W wielu dziedzinach życia widać jak dążenie za zyskami , wpływa na próby zmiany zasad etyki. To co kiedyś było nieetyczne , działaniami jakichś konkretnych lobby chce się usankcjonować jako coś normalnego , czego nie musiał by się wstydzić wykonujący taki proceder.  Tak jest np. z eutanazją , tak jest ze stosowaniem chemii w rolnictwie , tak jest w wielu działach produkcji przemysłowej ,  i żywnościowej .  Ale nawet jeśli jakiś parlament zmieni prawo w danej dziedzinie, to etyka i moralność nie zmienia się.  Jako przykład pokaże poniżej skan artykułu z miesięcznika  Pszczelarstwo, z kwietnia 1956 roku.   Proszę go uważnie przeczytać . Pszczelarz który dostarczył do skupu miód , zawierający 20 % cukru, został skazany  na 8 miesięcy więzienia .  To na ile powinien być skazany producent "ziołomiodu" powstałego ze 100% cukru ???  Zwłaszcza kiedy dziś w cukrze mamy wiele więcej  szkodliwych  substancji , jak w 1953 i 54 roku.  Przepisy , tworzone przez człowieka , często się zmieniają. Natomiast zasady etyki i moralności są zawsze takie same. I to one charakteryzują  prawdziwego pszczelarza  a nie biznesmena. Pozdrawiam.

 

 

 

 

etyka0004.jpg

etyka 10013 (3).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i k.Karpacki artekułem tym nic nowego nie wprowadziles do dyskusji. Artykuł zupelnie nie na temat, aczkolwiek zgadzam sie z panem Gulkowskim z Warszawy w 100%.  Myslalem ze dyskusja jest na temat "Ziolomiodu"  Mimo to ze ziolomiod moze zawierac jaks procent naturalnego miodu takowym nie jest.  

8 godzin temu, Karpacki napisał:

Znana jest właściwa proporcja składników takiego betonu, dlaczego wiec kolega nie stosuje dziesięciokrotnie większej ilości cementu, skoro jest to ważny składnik takiej mieszanki

No przeciez juz napisalem

 

14 godzin temu, Bogumil napisał:

(a byly to czasy gdzie o cement bylo trudno)

To tak chumorystycznie bo kolega myli fakty i pojecia.  Dla przykladu napisze: chyba najlepiej przebadanym miodem jest miod Manuka.  Cena jego zalezna jest od ilosci UMF. Im wieksza UMF tym cena wyzsza.  Niestety wielu ludzi nie wie ze aby organizm nasz "zauwazyl" pozytywne wlasciwosci miodu na nasz organizm nalezalo by spozywac go w ogromnych ilosciach. (300zl/na dzien?)  Tylko czy nie zaszkodzimy sobie taka iloscia cukru?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, ArkadiuszC napisał:

Warto zastanowić się może zmienimy definicję miodu?

A w jakim to celu mają zmienic definicje miodu. Jak na razie jest ona jasna i dokladna.   Czy mam ją koledze przytoczyc?  Czy tak trudno zagladnac do wikipedii i douczyc sie jaka jest różnica miedzy miodem a ziolomiodem?.   Czy greenhouse  to szklarnia czy zielony domek?   Mysle ze nawet cztero klasista nie bedzie zdezorientowany.  Dlaczego doswiadczeni pszczelarze sieja dezinformacje?  W jakim celu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Bogumil napisał:

A w jakim to celu mają zmienic definicje miodu. Jak na razie jest ona jasna i dokladna.   Czy mam ją koledze przytoczyc?  Czy tak trudno zagladnac do wikipedii i douczyc sie jaka jest różnica miedzy miodem a ziolomiodem?.   Czy greenhouse  to szklarnia czy zielony domek?   Mysle ze nawet cztero klasista nie bedzie zdezorientowany.  Dlaczego doswiadczeni pszczelarze sieja dezinformacje?  W jakim celu? 

W kwestii literatury pszczelarstwo z czerwca i ksiązka wydana przez UR Apifitoterapia str 69. Jeżeli kolega chce to kilka i definicja na wikipedii nagle bedzie zmieniona. Wikipedia jak już pisałem to nie jest wiarygodne źródło. Polecam książkę napisaną przez 3 osoby z tytułami dr i jednego magistra. Sądzę że to lepsze źródło. Odbiegając od tematu dziś kolega zaśnie przy ul. Piłsudskiego a jutro obudzi się przy ul. Imperatora Kaczyńskiego, bo ktoś zmienił wpis w mapach googla. A jak ktoś jutro napisze że miód składa się z wody + sacharoza to będzie ok??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bogumil napisał:

No i k.Karpacki artekułem tym nic nowego nie wprowadziles do dyskusji.  Myslalem ze dyskusja jest na temat "Ziolomiodu"   

Szanowny kolego.  Zgadza się. Nie jest moim celem wprowadzanie " niczego nowego" bo też i to nie jest żadna dyskusja.  Tam gdzie w grę wchodzi etyka i moralność tam nie ma dyskusji.  Nie ma okoliczności, które były by w stanie sprawić , abym zaczął uważać taką produkcję za etycznie słuszną, i godną prawdziwego pszczelarza.  Tu nie ma nad czym dyskutować. Albo ktoś postępuje zgodnie z etyką , albo robi rzeczy, z tą etyką niezgodne. Form pośrednich nie ma.  To ci , którzy chcieli by za wszelką cenę zarabiać na takiej produkcji, myślą że drogą dyskusji zmienią postrzeganie takiego procederu za etyczne postępowanie. Dla mnie nigdy nie będzie to przedmiotem dyskusji. i jako takiej nie podejmuję.  I nie zmieni tego żaden naukowiec , który posługując się laboratorium i mikroskopem , zechce mi udowadniać ,że coś sztucznego jest lepsze jak naturalne.  Nie zrobi tego także kolega , cokolwiek by tu nie napisał. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2021 o 21:31, ArkadiuszC napisał:

Ziolomiod powstaje z miodu i naparu a nie naparu i syropu cukrowego tak w dużym skrócie

I  tu się mylisz, masz link ,że też wspomną  pismo z ministerstwa (zamieszczone na tym forum) które pewnie czytałeś.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziołomiód

Arek popytaj prof.Dżugan z Uniwersytetu Rzeszowskiego  ,lub na UR w Krakowie .

Cytat

Innych niepokoi możliwość fałszowania ziołomiodów, być może trudniejsza do odkrycia, aniżeli fałszowanie miodów naturalnych, ponieważ tam pomaga analiza pyłkowa.

I na tym bym się skupił

 

Z drugiej strony czy uczciwym jest robienie uli drewnianych ,ocieplanych styropianem ?  skoro wiadomo że wcześniej czy później mrówki go wyniosą .

Czy uczciwe jest robienie uli z mokrego drewna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, baru napisał:

I  tu się mylisz, masz link ,że też wspomną  pismo z ministerstwa (zamieszczone na tym forum) które pewnie czytałeś.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziołomiód

Arek popytaj prof.Dżugan z Uniwersytetu Rzeszowskiego  ,lub na UR w Krakowie .

I na tym bym się skupił

 

Z drugiej strony czy uczciwym jest robienie uli drewnianych ,ocieplanych styropianem ?  skoro wiadomo że wcześniej czy później mrówki go wyniosą .

Czy uczciwe jest robienie uli z mokrego drewna ?

Poczytaj książkę którą podałem -to publikacja własnie pani Dżugan - polecam. Skupiamy się na ziołomiodach a nie na to z czego i kto robi ule bo to rozmywa dyskusję.

Poza tym jak można sfałszować coś co już na etapie nazwy wprowadza w błąd konsumenta. Czy jeżeli w miodzie który sprzedajesz była by skrobia lub sacharoza byłby to miód? Polecam lekturę skoro tak lubicie wikipedię: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motorower jest rowerem czy motorem ?

Nikt się nie czepia tej nazwy ,bo jest i każdy wie co to jest  .

Tak samo z ziołomiodami ,40 lat albo i więcej istnieje ,koniec dyskusji .

Czytałeś   pismo z ministerstwa ?

Było coś w tym klimacie ,jeżeli ktoś nie rozumie nazwy ,ziołomiód ,należy go edukować .

I ja to czynię ,upominam jak mi ktoś powie "miód pokrzywowy" 🤨 zwracam uwagę, ziołomiód ,ziołomiód. Rozdaję ulotki z czego i jak .

Dla mnie to jest jeden z produktów z pasieki ale są co kręcą "lody" na tym , dają  inwert z sokami z Biedronki ,i to jest oszustwo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, baru napisał:

Motorower jest rowerem czy motorem ?

Nikt się nie czepia tej nazwy ,bo jest i każdy wie co to jest  .

Tak samo z ziołomiodami ,40 lat albo i więcej istnieje ,koniec dyskusji .

Czytałeś   pismo z ministerstwa ?

Było coś w tym klimacie ,jeżeli ktoś nie rozumie nazwy ,ziołomiód ,należy go edukować .

I ja to czynię ,upominam jak mi ktoś powie "miód pokrzywowy" 🤨 zwracam uwagę, ziołomiód ,ziołomiód. Rozdaję ulotki z czego i jak .

Dla mnie to jest jeden z produktów z pasieki ale są co kręcą "lody" na tym , dają  inwert z sokami z Biedronki ,i to jest oszustwo .

Czytałeś książkę o której pisałem? Nie ? To jak przeczytasz to podyskutujemy. Polecam szczególnie rozdział o fałszerstwach miodu. Czy na etykiecie Twojego ziołomiodu jest skład? Chętnie zobaczę. Pismo z ministerstwa? Poczytam, dziś ten jutro tamten -nie przejmuję się ministrami.  Poczytaj kodeks drogowy tam masz wyjasnione co to jest motorower i czym się różni od roweru. Jasno prosto i klarownie. Własnie studiuję kodeks z przyczyn czysto zawodowych - polecam odświeżenie wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2021 o 06:07, ArkadiuszC napisał:

Jeżeli Wikipedię traktuje kolega jako wyrocznię to powodzenia. Warto zastanowić się może zmienimy definicję miodu? Może zawierać w składzie cukier buraczany? Jak wrócę do domu chętnie poszperam w literaturze.

Arek, to jest kwestia języka, który z natury jest dynamiczny i często nieprzewidywalny. Można parafrazować Mleczkę, kiedy dziadek rozmawia z wnuczkiem i mówi do niego: ... dawniej byli bogaci i biedni i to się przyjęło. Pewne rzeczy się przyjmują, inne nie i musimy to brać pod uwagę jeżeli chcemy aby inni nas rozumieli. Słowo ma konkretne znaczenie tu i teraz - kto pamięta o tym, że słowo kobieta wywodzi się od chlewu? Czy jeżeli ktoś go używa, to jego intencją jest obraza?
Nazwa ziołomiód funkcjonuje w języku, jest utrwalona więc jedyne co można i moim zdaniem warto robić to jasno sprecyzować co to za produkt. Propozycje typu ziołocukier są żenujące z dwóch powodów - pomijają rolę pszczół, bo jednak jest to produkt pszczeli, a z drugiej strony są nieprawdziwe w sensie chemicznym. Oczywiście jeżeli mamy na myśli cukier buraczany.  Nie ma go więcej, aniżeli w miodzie tzw. naturalnym.
Poza tym jest problem ekonomiczny - jaki sens ma fałszowanie produktu tańszego w produkcji, droższym? Część z nich jest tak upierdliwa w uzyskaniu, że opłaca się to robić dla siebie, albo do badań. Nie można wszystkich ziołomiodów wrzucać do jednego worka.
Ja nie widzę w marketach ziołomiodów, ale widzę miody wielokwiatowe z wiosny, klarowne jak łza. Wg mnie to jest ważniejszy problem.
Swoją drogą to trochę inny obszar, miód do naturalny produkt żywnościowy, natomiast ziołomiód to raczej suplement diety. I dlatego potrzebna jest standaryzacja.
A problem uczciwości w pszczelarstwie jest zdecydowanie szerszy, aniżeli zasadniczo marginalny rynkowo, problem ziołomiodów. Wiem, że są pszczelarze, którzy zrezygnowali z produkcji ziołomiodów bo ludzie tego nie chcieli, ale znam takich, u których ludzie konkretny ziołomiód zamawiają, ale to trudno nazwać produkcją. Kilkanaście słoików w sezonie, przy ponad 400 l sprzedanego miodu.  To raczej hobby, albo ekstrawagancja.

Co do Wikipedii - można znaleźć tam różne kwiatki, ale tutaj jest prosto podana idea...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od Wikipedii; słowo - uczciwość...

" Cecha ludzka polegająca w relacjach społecznych na wywiązywaniu się z danego słowa /uznawanych norm moralnych/ nawet tego kiedy nie widzą lub nie oczekują".   Tak więc nie jest to sformułowanie które należałoby przypisywać do jakiegoś konkretnego tematu np. spraw związanych z produkcją miodu i jego dystrybucją. Uważam, że owa "cecha" rozciąga się, w przypadku pszczelarzy na całokształt postępowania, w tym  na  stosunki w środowisku, postrzeganie wzajemnych relacji które są uzewnętrzniane również na TYM portalu.  

    Wydaje mi się że w wypowiedziach często dominuje pomijanie biblijnej zasady; dostrzegania źdźbła w cudzym oku, nie widząc belki...   

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, jjb napisał:

Arek, to jest kwestia języka, który z natury jest dynamiczny i często nieprzewidywalny. Można parafrazować Mleczkę, kiedy dziadek rozmawia z wnuczkiem i mówi do niego: ... dawniej byli bogaci i biedni i to się przyjęło. Pewne rzeczy się przyjmują, inne nie i musimy to brać pod uwagę jeżeli chcemy aby inni nas rozumieli. Słowo ma konkretne znaczenie tu i teraz - kto pamięta o tym, że słowo kobieta wywodzi się od chlewu? Czy jeżeli ktoś go używa, to jego intencją jest obraza?
Nazwa ziołomiód funkcjonuje w języku, jest utrwalona więc jedyne co można i moim zdaniem warto robić to jasno sprecyzować co to za produkt. Propozycje typu ziołocukier są żenujące z dwóch powodów - pomijają rolę pszczół, bo jednak jest to produkt pszczeli, a z drugiej strony są nieprawdziwe w sensie chemicznym. Oczywiście jeżeli mamy na myśli cukier buraczany.  Nie ma go więcej, aniżeli w miodzie tzw. naturalnym.
Poza tym jest problem ekonomiczny - jaki sens ma fałszowanie produktu tańszego w produkcji, droższym? Część z nich jest tak upierdliwa w uzyskaniu, że opłaca się to robić dla siebie, albo do badań. Nie można wszystkich ziołomiodów wrzucać do jednego worka.
Ja nie widzę w marketach ziołomiodów, ale widzę miody wielokwiatowe z wiosny, klarowne jak łza. Wg mnie to jest ważniejszy problem.
Swoją drogą to trochę inny obszar, miód do naturalny produkt żywnościowy, natomiast ziołomiód to raczej suplement diety. I dlatego potrzebna jest standaryzacja.
A problem uczciwości w pszczelarstwie jest zdecydowanie szerszy, aniżeli zasadniczo marginalny rynkowo, problem ziołomiodów. Wiem, że są pszczelarze, którzy zrezygnowali z produkcji ziołomiodów bo ludzie tego nie chcieli, ale znam takich, u których ludzie konkretny ziołomiód zamawiają, ale to trudno nazwać produkcją. Kilkanaście słoików w sezonie, przy ponad 400 l sprzedanego miodu.  To raczej hobby, albo ekstrawagancja.

Co do Wikipedii - można znaleźć tam różne kwiatki, ale tutaj jest prosto podana idea...

Idea - piękne słowo ale czy istnieje norma określająca procentowy udział cukru w ziołomiodzie w stosunku do innych składników? Ziołomiód robi się przeważnie w okresach bezpożytkowych więc i zawartość miodu jest niska. Tylko czy konsument jest świadomy? Co do fałszowania czy dobrze odczytuję -cukier z syropem fałszuje się miodem? Tańszy -droższym?? W ziołomiodzie nie ma więcej cukru buraczanego aniżeli w miodzie naturalnym? W miodzie naturalnym nie ma cukru buraczanego.

Konia z rzędem temu kto przebadał miody sprzedawane na wszelakich rynkach w mojej okolicy od pthw poprzez halę targową. Bo miód lawendowy już się pokazał a spadzi masz ile chcesz. I wtedy okaże się czy to miód plus cukier buraczany czy sam cukier. Ot to i taka uczciwość pszczelarska. O miodach z hiper i supermarketów można podyskutować z tymi co na etykietach są jako importerzy mieszanek miodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Atena napisał:

Zacznę od Wikipedii; słowo - uczciwość...

" Cecha ludzka polegająca w relacjach społecznych na wywiązywaniu się z danego słowa /uznawanych norm moralnych/ nawet tego kiedy nie widzą lub nie oczekują".   Tak więc nie jest to sformułowanie które należałoby przypisywać do jakiegoś konkretnego tematu np. spraw związanych z produkcją miodu i jego dystrybucją. Uważam, że owa "cecha" rozciąga się, w przypadku pszczelarzy na całokształt postępowania, w tym  na  stosunki w środowisku, postrzeganie wzajemnych relacji które są uzewnętrzniane również na TYM portalu.  

    Wydaje mi się że w wypowiedziach często dominuje pomijanie biblijnej zasady; dostrzegania źdźbła w cudzym oku, nie widząc belki...   

  

Bo pszczelarstwo zeszło na psy - podobnie jak niektórzy pszczelarze lub mający się za takowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, ArkadiuszC napisał:

Bo pszczelarstwo zeszło na psy - podobnie jak niektórzy pszczelarze lub mający się za takowych. 

Szanowny Kolego Arkadiuszu. Ja myślę ,że to pszczelarstwo zeszło jeszcze niżej. Ze wszystkich psów które znam , ani jeden nie podjął produkcji "ziołomiodów". Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...