Skocz do zawartości
Przemura!

przedwiosenne ciasto dla pszczół

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając różne posty na FCB widzę, że niektórzy entuzjaści pszczelarstwa ekstremalnego podają już ciasto pszczołom. Są też tacy, którzy są po przeglądzie pasiek...pytam po co i na co? Piszę ten post ku przestrodze młodych i niedoświadczonych pszczelarzy, którzy mogą pomyśleć, że takie postępowanie jest standardem.

Pszczoły można podkarmić wcześniej ciastem lub położoną poziomo ramką tylko wtedy gdy naprawdę tego potrzebują. Jednka tutaj ciśnie się pytanie: co pszczelarz robił we wrześniu?????

 W innych przypadkach pamiętajcie, że bardziej im szkodzimy w spokojnej zimowli niż pomagamy.

Ciasto pobudzająco można poddać ale po oblocie wiosennym.

 

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami.pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co pakujesz ciasto w woreczki strunowe?

Wystarczy placek owinąć w folię, a jeszcze lepiej położyć ciasto na siatce do poławiania propolisu.

Oczywiście ważna jest konsystencja ciasta.

A w ogóle teraz na ciasto za wcześnie, głodnym rodzinom dajemy ramkę z zapasami.(patrz 1 wpis Przemury)

Woreczki strunowe dobre są do inwertu, napełnia się je z dozownika do miodu (hobok z kranikiem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i żeby to było jednoznaczne dla początkujących - żadnego inwertu na przedwiośniu. Teraz co najwyżej ramkę, po oblocie co najwyżej ciasto, bo inwert w jakimkolwiek pojemniku nie służy jako pokarm bieżący i wymusza przenoszenie go do plastrów. To z kolei przedwcześnie pobudza rodziny i może doprowadzić do katastrofy.

 

Tzn. jeśli rodzina rzeczywiście jest głodna a zapasów nie mamy, ciasto jest oczywiście na miejscu. W tym momencie lepiej zrobić coś niż nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem zmuszony podkarmić 9 rodzin bardzo silnych niestety zjadły całe zapasy dostały ciasto przy okazji zaglądałem do środka cały zapas pierzgi czyli 5 ramek w dolnym korpusie obustronnie poszytych zjedzony...po raz kolejny mnie wyprostowały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Ciastem karmią nasi zachodni sąsiedzi na zimę. Ja poczyniłem doświadczenie chyba trzy lata temu lub cztery ciastem z diamanta i stwierdzam iż to ciasto do karmienia na zimę w mym odczuciu się nie nadaje.

Część zapasów to "smalec" trudny do pobrania.

 

Od Łysonia nie próbowałem. Ale jak brak informacji że do karmienia zimowego to bym nie polecał. Ulotki nie czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam!

 

Ja stosuję od lat gotowe ciasto dla pszczół firmy Łysoń i z czystym sumieniem mogę polecić ten produkt.

Szanowny kolego. Mam dwie uwagi do tego ogłoszenia.  Pierwsza to taka ,że na naszym forum jest wyodrębniony dział ogłoszeń, i tam należało to ogłoszenie umieścić. 

Druga uwaga to o ile rzeczywiście ma kolega wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tego ciasta, to warto by podzielić się tymi doświadczeniami. Było by to niezmiernie ciekawe, gdyż musiał by kolega mieć dostęp do tego produktu wcześniej aniżeli był on w handlu. Takie rzeczy się zdarzają, więc tym bardziej ciekawe mogły by być obserwacje nad jego stosowaniem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja stosuję od lat gotowe ciasto dla pszczół firmy Łysoń i z czystym sumieniem mogę polecić ten produkt.

Każdy zainteresowany może odwiedzić stronę producenta:

https://lyson.com.pl/pokarmy/4402-apikand-premium-ciasto-opakowanie-15kg.html

Fajnie, że mają takie niskie ceny ;).

Bzdura  

słyszałem że wyżej wymieniony wykupił na wyłączność produkcję od firmy Arctos i pewnie mu się nie sprzedało 

 

z moich doświadczeń z tym ciastem:

jakość nie idzie w parze z tak wysoką ceną ( po otwarciu szybko wysycha)

 

a i syrop także nie przemawia do mnie ze względu na skład (zawartość glukozy w stosunku do fruktozy - powinno być na odwrót)

Płynny pokarm dla pszczół

Składniki:

  • Glukoza - 37 %*
  • Fruktoza - 33,5 %*
  • Sacharoza - 29,5 %*
  • woda

 

Co ciekawe w lutym 2018 kupowałem w/w ciasto z firmy Arctos po 2.68 zł/ 1kg i to z dostawą od pośrednika , a u Lysonia jest po 3.97zł/1kg - i gdzie tu jest fajnie

post-323-0-18257500-1539245964_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tyle widzieliśmy tu Bodeg na naszym forum. Dobrze, że reagujecie koledzy na podobne wpisy. Od czasu do czasu wchodzą tu goście i jak ja to mówię ,,wrzucają granat,, i potem ich mnie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...