Skocz do zawartości
robinhuud

Uwaga beneficjenci!

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Europa się zlitowała i pozwoliła, mimo że ARiMR powiedział NIE!. Czy w związku z pandemią i brakiem zebrań, oraz kiepskim obiegiem informacji organizacyjnych beneficjenci skorzystają?

Zmiany w warunkach dotyczą wydłużenia terminu rozliczania projektów składanych przez beneficjentów wyłącznie w ramach działania „Zakup pszczół” do dnia 31 sierpnia 2020 r. dla roku pszczelarskiego 2020.

https://www.arimr.gov.pl/rynki-rolne/wsparcie-rynku-produktow-pszczelich/wsparcie-rynku-produktow-pszczelich-na-lata-2020-2022.html

Jest mi niezmiernie przyjemnie, że informuję pszczelarzy o pozytywnym załatwieniu tej sprawy przed innymi.

http://pzp.biz.pl/wp-content/uploads/2020/07/PZPLDZ-76-Guba-Waldemar.pdf

Pan Jacek Parszewski z MriRW stwierdził w rozmowie tlf, że nie ma możliwości, by niewykorzystane środki przeznaczone na matki pszczele przepadły. Istnieje mozliwość przesunięcia funduszy na wzrost refundacji leków p/warrozowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo się ostatnio mowi o dopłatach do cukru (paszy). Według mnie to nierealne do czasu uporządkowania obowiązku rejestracji pasiek i powszechnej ewidencji pszczelarskiej. Dopóki nie będzie wiadomo co to jest ul (towarowy, weselny, odkładowy, refundowany Mini+ itp.) i każdy ul nie jest oznakowany – nie będzie wiadomo, czy beneficjent nie chce wyłudzić cukru do produkcji bimbru. Każdy ma prawo zainstalować na dachu pięćset ulików weselnych bez pszczół, wziąć cukier i tłumaczyć się kontrolującemu, że pszczoły ostatniej nocy gdzieś z tym cukrem uciekły. Zamach na monopol, straszne kary i popelina, ze państwo i UE refunduje bimber!

Czy są realne doplaty do pastuchów elektrycznych i urządzeń do monitoringu? Niedżwiedzi jest mało, występują na niewielkim obszarze, a złodziei uli coraz więcej i nikt nie chce ubezpieczać pasiek od kradzieży. Monitoring powinien powodować potanienie i urealnienie takiego ubezpieczenia i być może nad tym warto się skupić. Fakt ubezpieczenia pasieki wywrze korzystną presję ubezpieczyciela na policję w kierunku nieumarzania śledztwa z powodu niewykrycia sprawcy czynu o niewielkiej szkodliwości społecznej, czyli jakieś tam wsparcie dla samotnego dziś w tych sprawach pszczelarza. Pozostaje też kwestia trwałego i widocznego oznakowania na okres 5 lat refundowanych urządzeń, ze swej natury wymagających dyskrecji i wartości dowodowej efektów ich pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania związane z refundacją, a widzę tu treści w tym temacie, więc pozwalam sobie zadać je tutaj, aby nie zaśmiecać forum.
Zamierzam przystąpić do SPP Polanka w przyszłym roku z początkiem sezonu, nie ukrywam też z powodu refundacji z których nigdy wcześniej nie korzystałem.
Czy aby skorzystać z refundacji zakupu uli czy też matek w 2021 roku, to powinienem deklaracje (+ oczywiście wpisowe/składka), jednak złożyć teraz? Czy jest jeszcze możliwość otrzymania refundacji zakupu uli w 2020 roku? Jestem początkującym pszczelarzem, pszczoła Buckfast, obecnie 10 rodzin na ulach wlkp, z wpisem do rejestru powiatowego lekarza weterynarii. Zaczynałem na starszych ulach, wymieniłem już połowę na nowe, od dennicy po daszek i tak zastanawiam się nad możliwością starania się o refundacji zakupu/wymiany pozostałych.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Kolego sprzętu nie dostaniesz bo nie masz RHD lub sprzedaży bezpośredniej na resztę nie musisz być członkiem Polanki ( tfu skojarzenia ) . Na zgłoszoną rodzinę 70 pln . I tyle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok 2020 jest już zamknięty, więc nie można skorzystać. Warunki ogólne funkcjonowania programów są tutaj: https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/Rynki_Rolne/Wspracie_dla_rynku_pszczol/2020/Warunki_udzialu_w_mechanizmie_Wsparcie_rynku_produktow_pszczelich_na_lata_2020-2022_zmienione_29.07.2020_r.docx

Warunkiem (nie koniecznym ale ułatwiającym) udziału w programie w przyszłym roku jest wypełnienie formularzy zakupowych, które pojawią się już w tym tygodniu i będą aktywne połowy października. No i jak daro napisał, potrzebny jest jeszcze dowód legalności wprowadzania produktów pszczelich na rynek - niekoniecznie teraz, dopiero od momentu realizacji. Tak samo człokostwo w Polance. O ile wymagane w niektórych projektach, o tyle dopiero od momentu realizacji, czyli od nowego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak już kilkanaście lat kręci się okołopszczelarski cyrk - "śmiechu beczka i wesela"

dobroczyńcy, beneficjenci i pokorni bezinteresowni działacze - "karuzela, karuzela" 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i za ten dokument WRP 2020-2022, rozjaśnia sprawę zdecydowanie.
Faktycznie, nie mam RHD i sprzedaży bezpośredniej (ale to drugie chcę uzyskać w przyszłym roku). Przy 10 rodzinach są znaczne nadwyżki miodu ponad to co dla domu i trzeba coś z tym zrobić.
To 70zł na rodzinę to jak czytam takie dobrodziejstwo na leki, pszczoły i matki na trzy lata? I przez te trzy lata mogę dostać refundacje 700zł (10 pni) na zakupy matek i czy też reprodukcyjnych?
Uważam, że wszelkie działające na zdrowych zasadach stowarzyszenia (w tym pszczelarzy) są jak najbardziej potrzebne i takowe trzeba wspierać. A że nie wszystkie takie są to już inna sprawa. Ubezpieczenie 10 rodzin to prawie tyle co składka w SPP Polanka, więc nawet patrząc poprzez tylko to, to warto.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Strzezymir napisał:

Ubezpieczenie 10 rodzin to prawie tyle co składka w SPP Polanka, więc nawet patrząc poprzez tylko to, to warto.

A jeszcze ubezpieczenie OC w cenie składki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

projekt sprzęt , refundacja do 60% kwoty netto zakupu, nie więcej jak 70 zł do rodziny.

projekt pszczoły 70% kwoty netto,

leki

lawet

badanie miodu

każdy projekt liczony jest oddzielnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz będę pisał wniosek... czy ja na sprzęt zanim tu wpiszę we wniosku muszę zawrzeć ze sprzedawcą jakąś umowę czy tylko wybieram sobie sprzęt i podaję jego nazwę lub kod jednoznacznie go identyfikujący? Przeczytałem warunki udziału w mechanizmie wsparcia ale nie chciałbym popełnić błędu we wniosku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz ważna jest tylko identyfikacja sprzętu i jego cena. Nie jest potrzebne załatwianie czegokolwiek. Można jedynie zadzwonić i dowiedzieć się czy ogłoszona cena obowiązuje do maja 2021, a i to nie jest konieczne - usprawni jednak przetwarzanie danych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...