Skocz do zawartości
KrystynaS.

Coś o miodzie

Rekomendowane odpowiedzi

W katowickiej gazecie "Dziennik Zachodni" w dodatku "Zawsze zdrowie" ukazał się artykuł -rozmowa

o miodzie. Pozwoliłam sobie przytoczyć poniżej fragmenty wywiadu z prof. dr hab. n. farm A. Stojko

Artykuł ten nie został opublikowany w internecie.

 

 

Rozmowa tygodnia.

Po czym poznać dobry miód, w jaki sposób go kupować, jak przechowywać i spożywać,

żeby czerpać z niego wszystko co najlepsze - tłumaczy prof. dr hab. n. farm. Artur Stojko

 

Od lat zabiega pan o to, aby miód był sprzedawany w aptece. Dlaczego?

Bo kupujący mieliby wtedy gwarancję, co kupują. Niestety, miód jest często produkowany nieuczciwie. Produkt, który ma być naturalną substancją, przestaje takim być z powodu różnego rodzaju domieszek, które stosują producenci w pogoni za zyskiem. Albo z powodu niewłaściwego przechowywania i obchodzenia się z tym produktem.

Co stoi na przeszkodzie, żeby miód mógł być sprzedawany w aptece?

Żeby tak się stało, miód musiałby - po procesach standaryzacji i badaniach klinicznych - uzyskać status leku. Tymczasem póki co - posiada status artykułu spożywczego o dużej aktywności biotycznej.

.

.

.

Twierdzi pan, że importowany miód jest gorszy od naszego?

Oczywiście. Po pierwsze: w miodach egzotycznych jest więcej wody. A jak jest więcej wody, to jest słabsze stężenie miodu. Nie ma też tylu flawonów, ile mają polskie miody. Swego czasu zrobiłem nawet badania, jak wygląda aktywność antybakteryjna miodu pomarańczowego czy eukaliptusowego. Okazało się, że jest 40 proc. słabsza od miodu akacjowego czy rzepakowego. Wynika to z innej kultury roślinnej. Dla osób żyjących w tropikach - te miody są akceptowalne. My potrzebujemy miodów o większej aktywności. Dlatego - mimo że rzepak ma gorsze skojarzenia niż egzotyczna pomarańcza - nasz miód wygrywa! Ja osobiście uważam, że nie tylko pod względem jakościowym, ale i smakowym. Nadto miody pochodzące z terenów tropikalnych posiadają większą ilość niekorzystnych substancji ( HMF )

.

.Optymalna dawka miodu dziennie to âŚ

Wszystko zależy od wagi. Człowiek 70-kilogramowy może spokojnie sięgać po łyżkę miodu dziennie. Dzieciom i osobom do 40 kilogramów wagi wystarczy łyżeczka. Co ważne najlepiej zjadać miód bezpośrednio z łyżeczki, powoli ssąc albo położyć miód na plasterek sera czy kromeczkę chleba. Najlepiej na czczo. Wtedy aktywność miodu jest w pełni wykorzystana przez organizm.

A szklanka wody z miodem wypijana na czczo? Przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie?

W tym miejscu jestem winien odkłamać pewien mit. Przez lata ja sam zalecałem ten sposób wszystkim dookoła. I cieszyłem się, bo ta metoda znalazła szerokie grono zwolenników. Okazało się jednak, co poparte zostało badaniami, że wszystko co najlepsze w tym roztworze - zamiast wspomagać nasz organizm - osadza się na ściankach szklanki. Są to hormony roślinne: auksyny i kwas abscysynowy, które mocno aktywują nasz układ immunologiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście. W wielu tytułach prasy lokalnej, ukazują się różne artykuły o tematyce pszczelarskiej, czasami powstają one z inicjatywy dziennikarzy tych dzienników, a czasem są 

konsekwencją starań ludzi zajmujących się tą tematyką, którzy znajdują kontakt i potrafią zainteresować redakcję na tyle, że w efekcie powstaje artykuł , propagujący pszczelarstwo wśród czytelników.

Artykuł taki ukazał się w katolickim tygodniku "IDZIEMY" z 13 grudnia 2015r. Jest to tygodnik wychodzący w archidiecezji warszawskiej i łódzkiej, więc koledzy z innych terenów mogą do tego nie mieć dostępu. Pozwolę więc sobie na przedstawienie go. Tym samym zachęcam wszystkich którzy natrafią na coś takiego w jakiejś lokalnej prasie , aby publikowali tutaj te materiały.

Pozdrawiam.

 

 

Idziemy.jpg

idziemy 1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Zarejestrowałem się tu, bo mam kilka pytań do pszczelarzy.

Miód posiada odczyn kwaśny dlatego nie powinien mieć kontaktu z materiałem z którym może wchodzić w reakcje. Często w pracowniach pasiecznych można spotkać narzędzia z aluminium lub stali ocynkowanej. Jaki wpływ na miód ma jego bezpośredni kontakt z tym materiałem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam kolega wspomniał, miód wywiera jakiś tam wpływ na materiały które nie są przeznaczone do miody dlatego spora rzesza pszczelarzy wyszła z niedozwolonych opakowań ( kan), miodarek ocynkowanych. Jest 21 wiek i tylko niedobitki, nierefolmowalni, biedni pszczelarze z tego rodzaju materiałów korzystają. Zapewniam też kolegę, że nie często spotyka się pracownię z tak archaicznym sprzętem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawniej ocynk był nieszkodliwy ,a dziś szkodzi . Odwożąc do skupu miód 30-40  lat temu nie było innych naczyń .Nikt nie chorował .

Teraz ocynk rzeczywiście jakiś taki słaby . Mam jeszcze dwie bańki ocynkowane z miodu ,nie używam oczywiście, ale stoją w magazynie nic im nie jest .

Miodarka stoi też ocynkowana ma chyba z 50 lat .

Obecnie wszystko kwasówka i nie ma dyskusji , robiłem na zakładzie spożywczym to nawet kible mieli z kwasówki ;) .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na bezpośrednią współpracę( nawet pszczelarzy amatorów )z klientami i promocję tych najlepszych zweryfikowanych przez odbiorców na miarę naszych możliwości jako Organizacji ogólnokrajowej.

Mam nadzieję, że Zarząd się zaangażuje w to przedsięwzięcie , a wielu skorzysta. Mam na myśli obie strony, a także nasze Stowarzyszenie, którego członkowie dali się już ze swoim produktem zauważalnie zaprezentować na rynku.

W sumie niewiele to by kosztowało zachodu. Wystarczy baza danych chętnych do współpracy i jej udostępnienie zainteresowanym Podmiotom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...