Skocz do zawartości
Pasieka "UL"

Wtapianie węzy prostownikiem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się zapytać czy ktoś z Państwa korzysta z prostownika samochodowego do wtapiania węzy? Próbowałem wczoraj wtopić węzę swoim (leciwym) i   nie sterty ale drut się w ogólne nie nagrzewał. Prostownika działa bo iskrzy i nawet lekko podkopcił ramkę. Co robię nie tak? Czy w ogóle mogę użyć prostownika? 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się tak zdarzyć przy drutach nierdzewnych o większej oporności. Ciepło na styku drutu z kablem prostownika wytwarza się ze względu na słaby styk ale energii płynącej przez drut jest za mało, by cały się nagrzał. Mam prostownik regulowany i do niektórych drutów, które kilkanaście lat temu z ramkami "odziedziczyłem", musiałem używać maksymalnego ustawienia a i tak trzeba było chwilę poczekać. Teraz używam zasilacza do drukarki, który dawał 24 V i przyzwoitą moc. Drut ocynkowany wtapia w niecałą sekundę, nierdzewny nieco dłużej.

Sugeruję mocniej przycisnąć kable do końcówek drutu (może nawet wcześniej drapnąć te końcówki nożem i dłużej poczekać. Jak powiedział hydraulik do puzonisty: "trzeba próbować, to się musi jakoś dać wyciągnąć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Pasieka "UL" napisał:

Próbowałem wczoraj wtopić węzę swoim (leciwym) i   nie sterty ale drut się w ogólne nie nagrzewał. Prostownika działa bo iskrzy i nawet lekko podkopcił ramkę. Co robię nie tak? Czy w ogóle mogę użyć prostownika?

Mam tak przy grubszym drucie nierdzewnym. Przy ramakch 1/2 D nie ma problemu, ale przy pełnych ramkach D nie idzie jak u Ciebie. Rozwiązałem to tak , że zamiast po krańcach przytykam kable prostownika na 1 koniec i środek drutu/ramki po czym jak się wtopi przekładam na drugi kraniec ramki i środek ramki. Kłopotliwe, ale nie będę kupował specjalnie nowego mocniejszego prostownika.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od oporu (można zmierzyć miernikiem) na całej długości drutu, oraz napięcia i max natężenia prądu. W uproszczeniu to jest tak, że jak podzielisz napięcie (volt) przez opór (ohmy), to powinno Ci wyjść mniej niż maksymalne natężenie. Tyle, że jak będzie dużo mniej to rzeczywiście drut nie będzie się nagrewał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zasilacze ze starych komputerów stacjonarnych, używane zazwyczaj pod czy też na biurku. Mają własną obudowę (elementów elektronicznych), gniazda zasilania i wyjścia niskiego napięcia DC. Są bezpieczne w użytkowaniu i posiadają odpowiednie parametry dla wtapiania węzy. Wiedza z zakresu podłączania przewodów zapewne przyda się ? W ramkach mam drut nierdzewny 0,5 mm wymagający "lepszego" czyt. mocniejszego zasilacza (A), a w/w z komputerów sprawdzają się bardzo dobrze. Czas wtopienia w moim przypadku to 7 sekund w ramce 1/1 wielkopolskiej. Parametry zasilacza na zdjęciu.

20210319_120957.jpg

20210319_121004.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...