Skocz do zawartości
Piotr_S

Z unii i spoza unii

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

kilka państw członkowskich, w tym Włochy, Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta, Francja i Portugalia, przyjęło przepisy nakładające obowiązek oznaczania wszystkich krajów pochodzenia w miodzie mieszanym w odniesieniu do wszystkich produktów pakowanych w tych krajach . Wiele podmiotów z przedsiębiorstw pakujących i dystrybutorów w Szwecji i Niemczech również postanowiło oznaczać pochodzenie miodu w mieszankach

To jest cytat z dokumentu opublikowanego przez Copa-Cogeca: http://www.krir.pl/files/copa/Action_Plan_PL.PDF. Nie wiem, jak bardzo pszczelarze w tamtyych krajach naciskali na swoje władze. U nas praktycznie nie ma spotkania, na którym by się o tym nie mówiło. Retoryka naszego Ministerstwa jest taka, że prawo o "unii i poza unii" jest unijne i nic nie można zrobić. Jednak można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Piotr_S napisał:

 U nas praktycznie nie ma spotkania, na którym by się o tym nie mówiło. 

Z urzędnikami sprawy załatwia się w formie pisemnej. Mówić można różne rzeczy, w różnych, nawet bardzo wysoko usytuowanych i kompetentnych gremiach, ale słowa bardzo rzadko mają swoje przełożenie na konkretne zapisy prawa, jeśli nie przybierają formy oficjalnego dokumentu. Powrót do tematu powinien być poprzedzony sprawozdaniem co do tej pory w sprawie zrobiono, jakie pisma wysłano i jakie na nie otrzymano odpowiedzi.

Z tego co pamiętam sprawa zapisów na etykiecie "Miód będący mieszaniną miodów pochodzących z krajów ...." miały być priorytetem działań Prezesa SPP "Polanka". Na starym forum Piotr Skorupa umieścił pod swoim nickiem nawet stosowne hasło w obcym języku na ten temat, może je też warto przypomnieć?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, czarg napisał:

Z tego co pamiętam sprawa zapisów na etykiecie "Miód będący mieszaniną miodów pochodzących z krajów ...." miały być priorytetem działań Prezesa SPP "Polanka".

Miały być, były, są i... zapewne będą. Zapewne jeszcze długo.

12 godzin temu, czarg napisał:

Powrót do tematu powinien być poprzedzony sprawozdaniem co do tej pory w sprawie zrobiono, jakie pisma wysłano i jakie na nie otrzymano odpowiedzi.

Przyczyny bierności władz w tej kwestii są dla mnie niepojęte, ale też nie mam zamiaru nikogo przekonywać, że zdanie Polanki jest jasno artykułowane. Był tu już niedawno tekst, że "zarząd jednego pisma nie potrafi napisać" - po prostu odmawiam polemiki z takimi komentarzami. Każdy ma prawo nie widzieć problemów po stronie organizacji, urzędów czy partii, których jest fanem. A widzieć je po stronie organizacji, do której nie należy.

Dobrze, że choć organizacje unijne widzą problem. Domyślam się zresztą dlaczego. Rok był słaby, cena na miód powinna wzrosnąć. Nie wzrosła. Niemcy mają u siebie bardzo silne poczucie patriotyzmu gospodarczego. Pewnie im mieszanki z unii i spoza unii nie przeszkadzały, bo ich nie kupowali pomimo niskiej ceny. Teraz nie ma własnego miodu i zauważono, że przy takiej dezinformacji w kwestii importu nie sposób jest uzupełnić braki dobrym miodem a czasami nawet prawdziwym miodem ale z kolei rozbieżność cenowa między miodem prawdziwym a "prawdziwym, banderolowanym, gryczanym miodem (słonecznikowym z Ukrainy) z certyfikatem" robi się tak duża, że i patriotyzm gospodarczy ma swoją cenę.

Wszystko jedno. Copa-Cogeca świetnie wypunktowała te różnorodności i potrzebę, by prawa państwowe przestały wspierać praktyki oszukańcze. Jasnym adresatem pretensji w kwestii tego wspierania na terenie Polski jest rząd i do niego proszę te pretensje kierować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Piotr_S napisał:

Przyczyny bierności władz w tej kwestii są dla mnie niepojęte, ale też nie mam zamiaru nikogo przekonywać, że zdanie Polanki jest jasno artykułowane. Był tu już niedawno tekst, że "zarząd jednego pisma nie potrafi napisać" - po prostu odmawiam polemiki z takimi komentarzami. Każdy ma prawo nie widzieć problemów po stronie organizacji, urzędów czy partii, których jest fanem. A widzieć je po stronie organizacji, do której nie należy.

Bierność władz wynika chyba z kiepskiego lobbingu organizacji pszczelarskich w tej sprawie. Zdanie Polanki jest jasno artykułowane, ale słabo słyszalne. Wcale nie uważam, że "zarząd jednego pisma nie potrafi napisać" , nie w tym tkwi problem słabej skuteczności. Wydaje mi się, że wynika ona z  braku jakiejś spójnej strategii dochodzenia do stanu oczekiwanego. Zamiast konsekwentnie realizowanej strategii widzę akcyjność - aktywność wzbudzaną dwa razy do roku z okazji "spotkań polankowych". Jest podczepianie się pod akcje organizowane przez inne organizacje pszczelarskie. Nie ma natomiast realizacji własnych pomysłów - nie przypominam sobie żeby Polanka przeprowadziła samodzielną akcję skierowaną do konsumentów w sprawie właściwego oznaczania miodu. Cóż tak jak Prezesie napisałeś "każdy ma prawo nie widzieć problemów po stronie organizacji (...) których jest fanem". 

Copa-Cogeca świetnie wypunktowała te różnorodności i potrzebę, by prawa państwowe przestały wspierać praktyki oszukańcze.

Oszukańcze praktyki wynikają z ustawodawstwa unijnego, przecież to nie polski rząd jest autorem formułki:  "miód jest mieszaniną miodów pochodących z UE i spoza UE", tylko dyrektywa PE: 

Dyrektywa 2014/63/UE wyjaśnia też zasady etykietowania w przypadku, gdy miód pochodzi z więcej niż jednego kraju UE. Wskazanie kraju pochodzenia można zastąpić w stosownych przypadkach jednym z następujących oznaczeń:

Polski rząd powinien w tej sprawie interweniować, dążyć do zmiany dyrektywy, powoływać się na inne możliwości jej interpretacji, znaleźć odpowiednie kruczki prawne itp., tak by wreszcie klient był uczciwie poinformowany ile % jakiego miodu znajduje się w słoiku, który zamierza kupić - tutaj pełna zgoda!

Ale organizacje pszczelarskie powinny też stale rząd, czy ministerstwo w tej sprawie monitować i prowadzić konsekwentny dialog dokumentowany w formie pisemnej.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2020 o 11:20, Piotr_S napisał:

kilka państw członkowskich, w tym Włochy, Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta, Francja i Portugalia, przyjęło przepisy nakładające obowiązek oznaczania wszystkich krajów pochodzenia w miodzie mieszanym w odniesieniu do wszystkich produktów pakowanych w tych krajach . Wiele podmiotów z przedsiębiorstw pakujących i dystrybutorów w Szwecji i Niemczech również postanowiło oznaczać pochodzenie miodu w mieszankach

Kolega, widzę, nie przeczytał ani dokumentu ani pierwszego posta, od którego ta dyskusja się zaczęła. To nie moje słowa, to cytat z dokumentu Copa-Codeca. Przestaję odpowiadać na dalsze zaczepki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr_S napisał:

Kolega, widzę, nie przeczytał ani dokumentu ani pierwszego posta, od którego ta dyskusja się zaczęła.

To nie moje słowa, to cytat z dokumentu Copa-Codeca. 

Przeczytałem jedno i drugie.

W poprzednim wpisie nie odnosiłem się do dokumentu Copa Cogeca, tylko do tego co, jak i z jakim efektem

Polanka  robiła w sprawie oznaczania mieszanin miodowych.

Stanowisko Copa-Cogeca (nie Codeca)  to opinia, a nie przepis prawa rangi dyrektywy.

Czyżby dyrektywa, którą cytowałem została zmieniona, zastąpiona inną?

Proszę o podanie linku.

Ciekaw jestem również jak praktycznie wyglądają zmienione etykiety w takich krajach jak  "Włochy, Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta,

Francja i Portugalia, (które) przyjęły  przepisy nakładające obowiązek oznaczania wszystkich krajów pochodzenia w miodzie mieszanym".

Czy Polanka zabierając się za sprawę zrobiła tzw. research jak faktycznie wygląda kwestia znakowania mieszanek miodowych

we Włoszech, na Cyprze w Grecji, Hiszpanii  i in.?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wesołe pszczółki

Mamy swego komisarza. 

Pewnie zaiwania po 14 godzin na dobę dla naszego dobra.  .>>>>>>><<<<<<<< Ktoś coś wie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, wesołe pszczółki napisał:

Mamy swego komisarza. 

Kto z nim prowadzi sprawy? Który związek monituje?

Jest jakaś korespondencja w  tej sprawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2020 o 18:32, wesołe pszczółki napisał:

>>>>> SKASOWANO <<<<< Ktoś coś wie?

Czy mógłby ktoś przywołać tego jegomościa do kultury? To tak mamy być postrzegani na zewnątrz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...