Skocz do zawartości
30 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega ma już jakoweś ule tego typu, czy zastanawia się nad kupnem?
Ramka zbliżona do ostrowskiej, więc nie ma tutaj dużej różnicy funkcjonalnej, ale słyszałem, że materiał trwalszy niż typowe produkcje nasze. Nie mam żadnych własnych doświadczeń i też jestem ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam nie wiem czy warto odpowiadać na forum ... ale zadałem pytanie, tak że czuję się zobowiązany na udzielenie  odpowiedzi... tak pracuję na tych ulach nie jestem  jakimś handlowcem tylko pszczelarzem z ponad 30 letnim stażem  hmm zaletą tych uli co zauważyłem i być może wadą jest to że promienie słoneczne nie są w stanie podnieść temperatury w rodzinie pszczelej  w zimie  ale za to latem nie wiem co to znaczy przegrzanie rodziny na 3-4 korpusach oczywiście jak ktoś wie jak się układa gniazdo  twardość jest taka że mam w pasiece 30 letni ul i jeszcze można na nim pracować fakt że ma szew na środku   na korpusach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wesołe pszczółki

Ja mała ludzka gadzina chciał bym zobaczyć badania nad utrzymywaniem pszczół w ulach z tworzyw sztucznych. Jak ul reaguje na syntetyczne leki jak na kwasy. Co zostaje w wosku, co w miodzie co w pszczołach? Co podwyższona temperatura ma w tych ulach do produktów pszczelich i itd.

Obecne wyniki badań naukowych wskazują że woda w butelkach plastikowych dla ludzi którzy fizycznie ciężko nie pracują jest delikatnie mówiąc "trująca". Bo nie wypocą chemii. (Choć w części).

Badania naukowe dowodzą że zamówione gotowe produkty żywnościowe ciepłe w kontakcie z opakowaniami z styrro....... po kilku minutach już są toksyczne. A szczególnie z podkładkami mającymi pochłaniać tłuszcz.

Te badania są ogólnie dostępne. Dlatego dziwi mnie rozwój produkcji uli z tworzyw sztucznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się ludzie głupot naczytają i nasłuchają różnych szarlatanów. Wyjedź do Tybetu, jedz zdrowo, medytuj - będziesz dłużej żył a przy okazji pozwolisz żyć innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wesołe pszczółki
W dniu 28.03.2020 o 18:36, vega napisał:

Tak to jest jak się ludzie głupot naczytają i nasłuchają różnych szarlatanów. Wyjedź do Tybetu, jedz zdrowo, medytuj - będziesz dłużej żył a przy okazji pozwolisz żyć innym.

Niedouczony głupek Pan Vega wcząchną całą wiedzę.? Przez ............................ część kolegów omija to to forum..

Chyba tak już być musi, bo miernoty ogarniają rzeczywistość. Takie małe coś.

Edytowane przez wesołe pszczółki
Bezpośredni atak na innego użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, wesołe pszczółki napisał:

Niedouczony głupek Pan Vega wcząchną całą wiedzę.? Przez takiego głupka typu Vega część kolegów omija to to forum..

Chyba tak już być musi, bo miernoty ogarniają rzeczywistość. Takie małe coś.

Warto archiwizować takie wpisy. Niech wszyscy wiedzą jaki to mędrzec na Polance nam się objawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wesołe pszczółki
9 minut temu, vega napisał:

Warto archiwizować takie wpisy. Niech wszyscy wiedzą jaki to mędrzec na Polance nam się objawił.

Warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś robił badania porównawcze miodu z rodzin w ulach drewnianych i takich, ze styropianu, czy poliuretanu. Zasadniczo miód nie styka się z samym ulem, ale problem nie jest taki prosty.

Stowarzyszenie Demeter ma bardzo restrykcyjne podejście do samych uli, jak i metod prowadzenia pasieki. Mają swoje obserwacje na ten temat i argumentacja nie wygląda na wyssaną z palca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, vega napisał:

Tak to jest jak się ludzie głupot naczytają i nasłuchają różnych szarlatanów. Wyjedź do Tybetu, jedz zdrowo, medytuj - będziesz dłużej żył a przy okazji pozwolisz żyć innym.

z tego co wiem mikołaj kopernik też należał do szarlatanów po prostu wyprzedzał swoją  wiedzą epokę   .... a kto  chce niech robi  z inteligencją wrodzoną lub nabytą co uważa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie małe coś co se wykombinowałem a cieszy zachęcam wszystkich żeby robili węzę dla siebie sami nieważne jakimi sposobami liczy się efekt a pszczoły wam za to podziękują...prosił bym pana moderatora o zwiększenie ilości plików których mógłbym dodać MB Z GÓRY DZIĘKUJĘ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ograniczono mi ilość danych przesyłu  przez moderatora

 

Edytowane przez ppepe
Moderator nie ma takich uprawnień i nic wspólnego z jakimikolwiek ograniczeniami niewynikającymi z regulaminu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2020 o 18:26, wesołe pszczółki napisał:

Ja mała ludzka gadzina chciał bym zobaczyć badania nad utrzymywaniem pszczół w ulach z tworzyw sztucznych. Jak ul reaguje na syntetyczne leki jak na kwasy. Co zostaje w wosku, co w miodzie co w pszczołach? Co podwyższona temperatura ma w tych ulach do produktów pszczelich i itd.

Obecne wyniki badań naukowych wskazują że woda w butelkach plastikowych dla ludzi którzy fizycznie ciężko nie pracują jest delikatnie mówiąc "trująca". Bo nie wypocą chemii. (Choć w części).

Badania naukowe dowodzą że zamówione gotowe produkty żywnościowe ciepłe w kontakcie z opakowaniami z styrro....... po kilku minutach już są toksyczne. A szczególnie z podkładkami mającymi pochłaniać tłuszcz.

Te badania są ogólnie dostępne. Dlatego dziwi mnie rozwój produkcji uli z tworzyw sztucznych.

Katalog Bivo 2020
 

Dlaczego polistyren?

Czy styropian nadaje się jako materiał budowlany do uli?

Geert Staemmler, pszczelarz, od 23812 Wahlstedt

Organiczne pszczelarstwo odrzuca styropian jako materiał budowlany dla uli, ponieważ organiczne pszczelarze w budowie ula porównują ze sobą bilans energetyczny i ekologiczny różnych materiałów budowlanych, uwzględniono całościowe względy przyjaznego dla środowiska wydobycia surowców do budowy ula, a także zapotrzebowanie na zamknięte cykle materiałowe i trwałość produktu końcowego jego dekady użytkowania mogą być ponownie wprowadzone do cyklu surowcowego.
Naturalne pszczelarstwo było od wieków używane w pszczelarstwie, wystarczy pomyśleć o słomie, mchu, glinie i tym podobnych. Słoma jest najlepszym „materiałem” do budowy ofiary (klimat wewnętrzny, stosunek jakości do ceny materiału), ale jej budowa jest bardzo czasochłonna (droga) i narażona na wpływy mechaniczne (np. Myszy, dzięcioły) tak niechronione, jak na przykład polistyren. Żywotność jest wystarczająca tylko wtedy, gdy ule są chronione przed warunkami atmosferycznymi (pasieki itp.). Mchy i inne wypełniacze włókniste nie sprawdziły się, ponieważ w większości pochłaniają wilgoć, a zatem efekt izolacyjny jest zakończony. Ił jest zbyt ciężki i wrażliwy na warunki pogodowe, aby mógł być produkowany w naszych regionach.
Drewno, podobnie jak słoma, od wieków było używane jako materiał budowlany w pszczelarstwie w Europie, a wszystkie jego zalety i wady, takie jak uniwersalne przetwarzanie, surowce odnawialne lub stosunkowo duża waga (w porównaniu do polistyrenu i słomy), muszą być ze środkami do konserwacji drewna lub z stosunkowo duży wysiłek w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi (obornik krowy w pszczelarstwie, ule, wolne stanowiska itp.), z mojego doświadczenia wynika, że drewniane ule są zbyt wilgotne w środku, gdy jest zimno i mokro, jeśli kolonie nie są bardzo silne.
Pierwsze łupy w magazynie Segeberger kupiłem w 1971 roku i nadal są w użyciu. Jeśli zostaną zniszczone przez niedbalstwo lub staną się bezużyteczne, mogę je poddać recyklingowi, więc powyższe argumenty można również zastosować do polistyrenu.

Co to jest styropian?

Jest to spieniona sztywna pianka polistyrenowa, materiałem wyjściowym jest styren i pentan, z których polimeryzowalny spienialny polistyren jest wytwarzany w systemach zamkniętych. Rzeczywista produkcja piany odbywa się w prostym procesie, w którym granulat polistyrenu zawierający porofor jest podgrzewany parą wodną i spieniany przez porofor w cząstki o zamkniętych komórkach (kulki styropianowe zawierające dużo powietrza). Styropian jest biologicznie neutralnym produktem, który nie powinien mieć negatywnego wpływu na organizmy żywe. Świadczy o tym dziesięciolecia stosowania styropianu w rolnictwie, medycynie, opakowaniach do żywności i stosowaniu pasiek przez ponad 40 lat. Styropian jest chemicznie obojętny, nie rozpuszcza się w wodzie ani nie uwalnia substancji rozpuszczalnych w wodzie. W zleconym przeze mnie dochodzeniu w sprawie styrenu w miodzie nie wykryto żadnych pozostałości. Pentan jako środek porotwórczy do polistyrenu nie jest gazem cieplarnianym, ponieważ ma okres półtrwania wynoszący 10-15 godzin i można go wykryć tylko w atmosferze do 0,000009%. Styropian łatwo poddaje się recyklingowi, ponieważ jest chemicznie i fizycznie stabilny jak polistyren. Zużyty styropian jest mielony do określonych rozmiarów cząstek w młynach, a następnie przetwarzany do różnych ponownych zastosowań w budownictwie (tynki, lekki beton, cegły gliniane itp.), Jako środki ulepszające glebę w rolnictwie i ogrodnictwie lub ponownie do granulek styropianu. Wreszcie styropian można bardzo dobrze spalić w odpowiednich roślinach, a energię można odzyskać bez tworzenia dioksyn. Wartość opałowa polistyrenu wynosi 11 kWh / kg i dlatego może być łatwo spalana w celu tak zwanego spalania podpalającego w spalarniach odpadów, a tym samym oszczędzania oleju. Wymagania dotyczące pszczelarstwa organicznego opisane w akapicie pierwszym można spełnić przy użyciu styropianu materiału budowlanego. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1804/99 i rozporządzeniem (EWG) nr 2092/91 w sprawie rolnictwa ekologicznego: „... ule składają się głównie z naturalnych materiałów, które nie mogą zanieczyszczać środowiska lub produktów pszczelarskich”. Nawet ten przepis musiałby być zgodny ze styropianem materiału budowlanego, gdyby ten plastik został dopuszczony do ekologicznego pszczelarstwa! Ule wykonane z tego materiału budowlanego są trwałe, nie wymagają konserwacji, są lekkie i „domowe” dla pszczół. Styropian jest powszechnie znany ze swojej niedrogiej produkcji i uniwersalnej odkształcalności w budowie ula. Botki wykonane z tego materiału budowlanego są ciepłe, aw okresie przejściowym cieplejsze niż drewniane magazyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze dwa zdjęcia to kontrolne w których rodzinach dodać węzę tylko z wosku pszczelego!!! bo inną będą omijać i nie odbudują o tej porze   następne 2 zdjęcia to jest węza wstawiona 28 marca morze to nic takiego chciałbym dowiedzieć się jak u was ???wygląda

IMG_20200405_134252.jpg

IMG_20200405_134338.jpg

IMG_20200405_135205.jpg

IMG_20200405_135310.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mówiono, że czas poszerzania gniazda to okres kwitnienia agrestu, a teraz co raz częściej widzę, że odpowiedni jest czas kiedy kończy kwitnąć borówka kamczacka. Mocno zanektarowały wierzby, ale nakrop jest rzadki, szeroko rozrzucony a noce zimne i pszczoły nie wentylują, więc chcą zwiększyć powierzchnię plastrów.  U mnie mocne rodziny ograniczyły matki w czerwieniu. Ramki zapchane pyłkiem, albo nakropem.
Kiedyś masowa wymiana pszczoły zimowej to był przełom kwietnia-maja. Teraz już lata trochę młodej pszczoły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami trudno oddzielić wątek, samych uli i rodzin pszczelich   od wpływu środowiska naturalnego w którym się znajdują

Edytowane przez Jan
niezgodne do końca z wontkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2020 o 19:26, Gość wesołe pszczółki napisał:

Ja mała ludzka gadzina chciał bym zobaczyć badania nad utrzymywaniem pszczół w ulach z tworzyw sztucznych. Jak ul reaguje na syntetyczne leki jak na kwasy. Co zostaje w wosku, co w miodzie co w pszczołach? Co podwyższona temperatura ma w tych ulach do produktów pszczelich i itd.

Obecne wyniki badań naukowych wskazują że woda w butelkach plastikowych dla ludzi którzy fizycznie ciężko nie pracują jest delikatnie mówiąc "trująca". Bo nie  baccarat wypocą chemii. (Choć w części)

Badania naukowe dowodzą że zamówione gotowe produkty żywnościowe ciepłe w kontakcie z opakowaniami z styrro....... po kilku minutach już są toksyczne. A szczególnie z podkładkami mającymi pochłaniać tłuszcz.

Te badania są ogólnie dostępne. Dlatego dziwi mnie rozwój produkcji uli z tworzyw sztucznych.

 

Całkowicie się z tobą zgadzam. Nie wyobrażam sobie, jak hodować pszczoły w plastikowych ulach. To kpina z pszczół i krzywda ludzi.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Jakoś ja tej krzywdy ludzi nie widzę .Ludzi mieszkających w domach oblepionych styropianem z dotacją czy bez .Pszczoła wolne stworzenie i jak jej nie pasuje robi papa .Ebonit to tworzywo sztuczne czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2020 o 18:26, Gość wesołe pszczółki napisał:

Te badania są ogólnie dostępne. Dlatego dziwi mnie rozwój produkcji uli z tworzyw sztucznych.

Bo tu chodzi o wygodę pszczelarza, a nie myślenie o kliencie. Po co ma dźwigać kilkunasto kilowe korpusy plus ramkomiody, jak może operować lekkimi styro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...