Skocz do zawartości
Asper

Sterownik do autoklawu

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jest to wątek techniczny proszę o powstrzymanie się z wypowiedziami nie związanymi z tematem.

 

Rynek węzy każdy wie jaki jest. Nie chcąc po raz kolejny kupować produktów węzopodobnych zakupiłem autoklaw by w tym sezonie mieć węzę z własnego wosku.

W Bukowinie Tatrzańskiej zachęcono mnie by się podzielić z Wami prostym rozwiązaniem technicznym sterownika do autoklawu.

Sterownik ten też może służyć do utrzymywania, bez przegrzewania, wosku w fazie płynnej przy produkcji węzy.

Może też z powodzeniem posłużyć do sterowania grzałki cieplarki do wychowu matek.

Nie chcąc wydawać fortuny na "fabryczny" sterownik wykonałem sterownik samodzielnie korzystając z dostępnych podzespołów i mikrokontrolera.

Mam autoklaw 18L z grzałką elektryczną i zapotrzebowaniem na moc 2000W.

Koszt podzespołów i drobiazgów wraz z kosztami przesyłek wyniósł mnie niecałe 105zł i to z dwoma czujnikami NTC.

Podstawowe cechy:

- zakres wysterowania temperatury do 120 st. C

- ustawienie histerezy (co ile stopni będzie załączane grzanie)

- zasilanie 230V

- odłączany czujnik NTC 10K na wtykach bananowych

- obciążalność 10A

- włącznik zasilania kontrolera (zielony)

- włącznik zasilania grzałki (czerwony)

post-610-0-12234400-1581800546_thumb.jpg

Urządzenie może wysterować temperaturę maksymalnie do 120 st. C, a więc brakuje nieco do prawidłowej sterylizacji, co koryguję opcją kalibracji czujnika NTC obniżając temperaturę faktycznie mierzoną.

Sam pomiar temperatury jest dokładny do 0.2 stopnia w zależności od użytego czujnika NTC.

Porównywałem wskazania ze wskazaniami Testo 608-H2, który ma dokładność na poziomie 2-3%

post-610-0-84511100-1581800537_thumb.jpg

Podłączenie czujnika temperatury zrealizowałem na dwóch wtykach bananowych (łatwe w użyciu, niska impedancja), gdyż będę dzięki temu mógł wykorzystać sterownik do różnych zadań. Zasilanie doprowadzam kablem IEC C13 (16A) jak np. do komputera PC, zasilanie wyprowadzam na gniazdo.

Zdecydowałem się na podwójny włącznik, chcąc mieć bezpośrednią kontrolę nad włączeniem/wyłączeniem grzałki.

Sam pomiar temperatury na autoklawie jest realizowany poprzez czujnik przyklejony do ścianki.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Urządzenie może wysterować temperaturę maksymalnie do 120 st. C, a więc brakuje nieco do prawidłowej sterylizacji

Nie wiem kolego dlaczego tak twierdzisz . Jeśli autoklaw jest wodno -parowy to taka jest temperatura sterylizacji . Sterylizowanie samą temperaturą to min 140 stopni przez 30 - 40 minut .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kolego dlaczego tak twierdzisz . Jeśli autoklaw jest wodno -parowy to taka jest temperatura sterylizacji . Sterylizowanie samą temperaturą to min 140 stopni przez 30 - 40 minut .

121°C przy ciśnieniu 0,1 MPa w ciągu 30 minut

https://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=41:jeszcze-troch-o-wykrywaniu-i-zwalczaniu-zgnilca-amerykaskiego-pszczo-52011&catid=4:rok-2011&Itemid=6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę ,ja mam ten do cieplarki .

https://termoplus.pl/regulatory/es10/

i wybór ;) .

https://termoplus.pl/regulatory/

Ale w tej cenie to jest sam regulator temperatury, a nie całe urządzenie :P

 

146,37 (regulator temperatury) + 35,67 obudowa + jeden czujnik 54,12 czujnik NTC-5k-T117-2

daje 236,16zł bez dodatkowego oprzyrządowania typu gniazdo zasilające + kosztów wysyłki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...