Skocz do zawartości

lech

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  136
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez lech

 1. lech

  Covid i miód

  https://portal.abczdrowie.pl/dbaj-nie-panikuj-jak-leczyc-covid-19-w-domu-lek-michal-domaszewski-tlumaczy-najnowsze-wytyczne
 2. lech

  Sezon 2020

  Pisze kolega , że zbiera pyłek kwiatowy. Pyłek kwiatowy z kukurydzy jest koloru żółtego czyli taki sam jak pyłek z nawłoci kwitnącej w tym samym okresie. Moje następne pytanie jak to kolega rozróżnia w poławiaczu czy to jest pyłek z nawłoci czy z kukurydzy? Poza tym zbieranie pyłku w okresie kwitnienia kukurydzy t.j. pod koniec lipca lub później jest złym pomysłem bo ogranicza przygotowanie pszczół do zimy.
 3. lech

  Sezon 2020

  Podkreślam jeszcze raz , że do wytrucia pszczół neonikotyniodami podczas kwitnienia kukurydzy dochodzi w połowie lipca. Nawet późne plantacje kukurydzy przekwitają do połowy sierpnia tak , że zatrucie na kwitnącej kukurydzy nie wchodzi w rachubę. Na początku października zatrucia neonikotynoidami darzają się na kwitnących poplonach , gdzie poprzednio rosły rośliny przy których stosowano neonikotynoidy . Jednakże wtedy spotykałem się z utratą około połowy pszczół z ula , a nie prawie wszystkich. Wytrucie w pażdzierniku środkami na mszyce / nawet neonikotynoidami/ stosowanymi przy uprawach warzyw spowodowałyby trupy pszczół przed ulem. Pyłku też bym nie polecał. Obawiam się , że może on przedłużyć czerwienie matek co obecnie nie jest korzystne dla pszczół. Co do Vitaeapisu to stosowałem go na próbę i jakby działał to na pewno bym go dalej stosował.
 4. lech

  Sezon 2020

  Tyż warroza , a ściślej mówiąc wirusy roznoszone przez warrozę. Jak wirusy się rozpowszechnią to wybicie warrozy nie likwiduje od razu wirusów. W tym przypadku wirusy szybko skasowały pszczoły i dlatego pozostał czerw. Dziwi mnie tylko czerw otwarty na opuszczonych ramkach / zwykle tak się nie dzieje/. Aby wirusy się nie rozwinęły na przyszłość pozostaje tylko higiena . W dadantach jest problem z wymianą ramek w gnieździe , a jak u kolegi było w tym roku z wymianą ramek?
 5. lech

  Sezon 2020

  Podczas kwitnienia kukurydzy chemia rzeczywiście mocno osłabia pszczoły. Jednakże takie osłabienie rodziny , aby teraz pozostało 100 pszczół z matką to nie jest wina kukurydzy kwitnącej pod koniec lipca. W tym przypadku to raczej warroza.
 6. lech

  Ustawa o ochronie zwierząt

  Myślę , że się nie mylę. W ubiegłym roku wytruto mi pasiekę i Policja tylko dlatego zajęła się sprawą bo twierdziłem , że wytruto mi pszczoły muchozolem. Usilnie policjanci próbowali mnie przekonać , ze to rolnik wytruł mi pszczoły i nie muszą się tą sprawą zajmować.
 7. lech

  Ustawa o ochronie zwierząt

  Obecnie jest tak , że jak pozbawię życia psa sąsiada co mnie goni przy moim domu to będę miał sprawę karną i zapłacę sąsiadowi odszkodowanie , a jak sąsiad wytruje mi 100 rodzin pszczelich to włos mu z głowy nie spadnie chyba , że go zaskarżę o odszkodowanie.
 8. Przyznam szczerze , że z powodu neonikotynoidów jak widzę Ministra Ardanowskiego to podnosi mi się ciśnienie krwi. Jednakże po obejrzeniu tego nagrania z spotkania w Ministerstwie Rolnictwa najcenniejszą informacją jaką usłyszałem w tym nagraniu jest informacja o tym , że w krajach skandynawskich prowadzi się obecnie próby z nową zaprawą do nasion rzepaku mogącą zastąpić neonokotynoidy. Czyżby zbliżał się koniec prawie dwudziestoletniego trucia pszczół?
 9. lech

  Kiedy wolno pryskać?

  Kolego nie pisz , że nigdy nie doznałeś strat przez wytrucie pszczół gospodarując tam gdzie sieją rzepaki. Ty poprostu tych strat nie zauważyłeś bo pszczoły nie leżały martwe przed ulem. Twoje pszczoły leżały martwe w polu.
 10. To , że Minister Ardanowski jest w składzie takiego zespołu to skandal oraz kpiny z środowiska pszczelarzy.
 11. lech

  Pszczelarstwo w czasie pandemii

  Jeżeli chodzi o leki to nie mogę się z kolegą zgodzić. Od wielu lat nie kupuję leków refundowanych bo poprostu żal mi na nie pieniędzy i nie mam zaufania do ich jakości. Kiedy stosowałem leki refundowane to miałem problemy z warrozą / zdarzało się że duże/. Jak zrezygnowałem z nich to problemy są bardzo małe. Można zauważyć , że brak jest szkoleń jak hodować pszczoły bez refundowanych środków na warrozę.
 12. lech

  Pszczelarstwo w czasie pandemii

  I właśnie kwarantanna może być największym problemem. Dlatego należy unikać kontaktów z innymi osobami. Znajoma wyszła do pracy i zamiast wrócić po pracy do domu w związku z tym , iż jeden z współpracowników miał wirusa trafiła do jakiegoś akademika na kwarantannę. Ilość osób na kwarantannie jest bardzo duża w stosunku do osób chorych.
 13. lech

  Pszczelarstwo w czasie pandemii

  Są tacy co uważają , że prawa obywatelskie w tym prawo do wychodzenia z domu określone jest w Konstytucji i ustawą nie można nikogo tych praw pozbawić. Wyłącznie wprowadzenie np. stanu wojennego , stanu wyjątkowego określonych w Konstytucji może to zmienić. W związku z tym , iż nie zostały one wprowadzone nikt nie ma prawa zakazywać wychodzenia nam z domu. Inna sprawą jest zabezpieczenie siebie przed wirusem.
 14. Dla osób posiadających kanał telewizyjny Planete+ o godz 19.00 polecam reportaż o szkodliwym działaniu pestycydów na zdrowie naszych dzieci.
 15. lech

  VitaeApis new

  Myślę , że jak produkt jest dobry to sam się obroni i nie ma sensu dyskutować na ten temat.
 16. lech

  VitaeApis new

  Tak próbowałem na kilkudziesięciu rodzinach.
 17. lech

  VitaeApis new

  Według mnie środek ten nie zabezpiecza pszczół przed neonikotynoidami tylko umysł pszczelarza , że nie zrobił wszystkiego , aby pomóc swoim podopiecznym.
 18. lech

  A tymczasem w PZP...

  Zgadzam się w 100 % z tym o czym mówi ten kolega. Z zjawiskiem tym spotykam się w mojej pasiece. Cieszy mnie , że już coraz więcej pszczelarzy mówi otwarcie o ginięciu pszczół podczas kwitnienia rzepaku .
 19. lech

  Sezon 2020

  Raczej staruszki to nie były , bo przez dwa dni do 5 sztuk naturalnego osypu to jest troszkę dużo jak na tą porę roku. Chyba , że porażenie jest duże.
 20. Spadkobiercy właściciela Forum Ambrozja szukają kupca na te forum.
 21. lech

  MON 810

  http://www.icppc.pl/antygmo/2015/02/opinie-nauki-na-temat-wplywu-gmo-na-pszczoly-srodowisko-i-zdrowie/
 22. lech

  Konopia konopi nie równa

  Pszczoły tymi konopiami się nie interesowały czego nie można powiedzieć o moim szwagrze.
 23. W ubiegłym roku 5 sierpnia jadąc autostradą A 2 do Warszawy z kierunku zachodniego widziałem duże areały częściowo przekwitniętej i częściowo zasuszonej nawłoci.Jak wygląda kwitnąca kukurydza wiem bo wtedy jest dużo pszczół na wiechach na czubku rośliny.
 24. lech

  Konopia konopi nie równa

  W ubiegłym roku miałem wywiezione pszczoły na facelię , gdzie obok była uprawa konopi na nasiona. Były to konopie co stosuje się na liny. Zakwitły one pod koniec czerwca. Zainteresowanie pszczół konopiami przez okres kwitnienia facelii oraz po praktycznie zerowe.
 25. W miejscu , gdzie ja mieszkam kukurydza zakwita 20 -25 lipca i kwitnie około 10 dni. Koszona na ziarno np. w ubiegłym roku była w październiku. Nawłoć zakwita w tym samym okresie i kwitnie o wiele dłużej jak 10 dni tak , że okres jej kwitnienia w całości pokrywa okres kwitnienia kukurydzy. W kolegi załączniku czytamy , że kukurydza w podlaskim zakwita 15-20 lipca. W związki z tym mam pytanie kiedy tam zakwita nawłoć?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...